Teraz jest wtorek, 26 mar 2019, 22:13


04/05.09.2016 - Superkomórka burzowa nad Warszawą

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7025
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

04/05.09.2016 - Superkomórka burzowa nad Warszawą

Postwtorek, 6 wrz 2016, 17:20

NAWAŁNICA NAD WARSZAWĄ
Wszystkie zdjęcia dostępne są na https://goo.gl/photos/MYQwrvxNm1Lad7fh6

Prognozy numeryczne na 04 i noc z 04/05 września wskazywały na podwyższoną możliwość rozwoju formacji burzowych w zasięgu dwóch stref konwekcyjnych przebiegających z zachodu na wschód naszego kraju. W trakcie oglądania drugiej (bardzo słabej) połowy meczu Polski z Kazachstanem, nad północną i północno - wschodnią częścią województwa łódzkiego obecne były komórki burzowe, charakteryzujące się całkiem dobrze uformowanymi i mocniej uwodnionymi rdzeniami opadowymi. Zwiększona aktywność elektryczna burz postawiła naszą ekipę w stan czujności, który przed godziną 20 zamienił się w kolejny pościg w tegorocznym sezonie. Dokładnie analizując trajektorię silnej burzy z pogranicza Mazowsza i woj. łódzkiego oraz mając na uwadze jej dalszą intensyfikację, zapadła decyzja o udaniu się na warszawski Żerań. Jak się później okazało był to bardzo dobry wybór, a w trakcie udawania się na wyznaczone miejsce mogliśmy obserwować coraz liczniejsze i bliższe wyładowania atmosferyczne, głównie w postaci silnych rozbłysków. Kiedy dotarliśmy na nasz punkt, dostrzegliśmy nisko zawieszony wał szkwałowy z istną ścianą deszczu i gradu, które z pełnym impetem sunęły prosto w naszą stronę.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Analizując obrazy radarowe oraz obserwując coraz masywniejsze czoło poskręcanej formacji burzowej, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, iż mamy do czynienia z fantastycznie rozwiniętą superkomórką burzową typu wysokoopadowego. Widoki, jak na wrzesień, zaczęły dosłownie zapierać dech w piersiach!

ObrazekObrazekObrazek

Szczególne wrażenie zrobił na nas moment nasuwania się gwałtownej formacji superkomórkowej bezpośrednio nad centrum Warszawy - znikające w ścianie deszczu, większego gradu oraz bardzo silnych i niszczących porywach wiatru wieżowce stworzyły niesamowitą scenerię.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy północna część silnego rdzenia objęła również nasz punkt obserwacyjny, zanotowaliśmy występowanie ulewnych i wręcz nawalnych opadów deszczu w połączeniu z bardzo silnymi porywami wiatru. Widzialność została momentalnie ograniczona do kilkudziesięciu metrów.

Obrazek

Bardzo mocno uwodniona superkomórka burzowa uniemożliwiła obserwację doziemnych wyładowań atmosferycznych, zarówno na swoim czele, w centrum oraz na samych tyłach (notowane były głównie silne rozbłyski).

Obrazek

Warto w tym miejscu przytoczyć zmontowany materiał z najciekawszych zdjęć, który bardzo dobrze ukazuje zbliżanie się wydajnej opadowo superkomórki wysokoopadowej bezpośrednio nad stolicę Polski:Rozświetlana przez wyładowania oraz światło miejskie burza robiła duże wrażenie, choć moim zdaniem absolutną petardą byłaby pora dzienna w świetle widzialnym - takie monstrum nad Warszawą i to jeszcze we wrześniu należy do rzadkości. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, iż nie przypominam sobie o tej porze roku aż tak silnej i dobrze uformowanej burzy, w dodatku superkomórki nad tą częścią kraju.

Po przejściu nawałnicy obserwowaliśmy jeszcze liczne rozbłyski na jej tyłach, po czym skierowaliśmy się do samego centrum Warszawy, gdzie skala zniszczeń miała być największa. Naszym celem było przede wszystkim Śródmieście Południowe oraz Saska Kępa. Podróż nie należała jednak do najszybszych...Podtopienia i zalania, a następnie także połamane i wyrwane z korzeniami drzewa, uszkodzone ogrodzenia, rusztowania, sygnalizacje świetlne czy zerwane sieci trakcyjne stały się dominującym wydarzeniem. Dobiegający z wielu kierunków odgłos pił czy sygnałów straży pożarnej dał nam jasno do zrozumienia, z jak silnym żywiołem mieli do czynienia mieszkańcy między innymi tych dzielnic Warszawy.

Wybrane zdjęcia zniszczeń:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

https://www.facebook.com/PogodaWarszawa ... 5536080372

Nasze działania zakończyliśmy między godziną 01-02 CEST, po czym skierowaliśmy się do domów.

Dane radarowe obserwowanej superkomórki wysokoopadowej:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Zbliżenie na Warszawę i okolice:

ObrazekObrazek

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe wydarzenia związane z tą komórką. Po pierwsze w momencie jej nasuwania się nad Warszawę notowane były zaniki sygnału z radaru w Legionowie; mimo tego faktu radar z Brzuchani w dalszym ciągu wyłapywał odbiciowość przekraczającą w samym rdzeniu superkomórki wyraźnie ponad 50 dBZ (!), co bardzo dobrze oddaje jej intensywność. Po drugie w trakcie jej przemieszczania się dalej na wschód wystąpiły korzystne warunki do ewolucji burzy w małych rozmiarów łuk (bow echo). Widać to na drugim z powyższych skanów radarowych, kiedy na tyłach komórki pojawiło się charakterystyczne wcięcie w odbiciowości (tzw. Rear Inflow Notch), będące oznaką występowania silnego pędu powietrza w jej tylnej części (tzw. Rear Inflow Jet). Nie muszę chyba ponownie powtarzać, z jak groźnym typem burzy miała do czynienia między innymi Warszawa z okolicami czy też miejscowości położone na południowy - zachód / zachód oraz wschód i północny - wschód od stolicy.

Dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych blitzortung:

Obrazek

Udział w działaniach brali: Krzysiek Piasecki / Darek Wierzbicki / Grzesiek Zawiślak. W celu dokumentacji szkód dołączył do nas także Artur Surowiecki.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron