Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 00:40


12.05.2017 - Pościg za burzą (Małopolska)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

  • Posty: 416
  • Dołączył(a): poniedziałek, 14 paź 2013, 21:41
  • Lokalizacja: Bieruń
  • Pseudonim: Pardyś
  • Numer GG: 4941935

12.05.2017 - Pościg za burzą (Małopolska)

Postniedziela, 14 maja 2017, 20:52

W piątek południowa Polska znajdowała się pod wpływem ciepłego frontu atmosferycznego. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami na obszarach górskich doszło do rozwoju konwekcji, oraz do szybkiego powstania burz. W większości przypadków były to burze stacjonarne, jednak jedna, która powstała w okolicach Wisły, w dość szybkim tempie przemieszczała się w kierunku wschodnim.
Obrazek

Razem z Michałem Kurzakiem i Karolem Sidorem zdecydowaliśmy się tego dnia na działania terenowe i około godziny 12-stej ruszyliśmy z Tychów w okolice Suchej Beskidzkiej. Wtedy dość dobrze zorganizowana burza wielokomórkowa znajdowała się na południe od Szczyrku. Mieliśmy tylko nadzieje, że zdążymy ją wyprzedzić i znaleźć się przed jej czołem.
Obrazek

Przed godziną 15-stą byliśmy już w okolicach Suchej Beskidzkiej. Analizując dane radarowe, postanowiliśmy odbić na wschód. Ostatecznie dojechaliśmy do Mszany Dolnej, skąd obserwowaliśmy burze. Jadąc w tamtym kierunku z zachodu było można już ujrzeć burze:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

W pewnym momencie za nami ukazała się chmura szelfowa:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

O godzinie 15:40 w końcu udało nam się znaleźć w miarę dobre miejsce z widokiem na czoło burzy. Była to Mszana Dolna (tak oto prezentowały się wtedy dane radarowe:
Obrazek Obrazek

Inne fotografie, które wykonałem tuż przed nadejściem burzy:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Podczas przechodzenia chmury szelfowej można było odczuć silne porywy wiatru, które dochodziły do około 60km/h. Udało się uchwycić także kilka wyładowań (klatki z filmów):
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Dane z detektorów:
Obrazek Obrazek

Po przejściu burzy postanowiliśmy wrócić na Śląsk. Jadąc przez Osielec (okolice Jordanowa) zauważyliśmy, że na poboczu znajduje się kilku centymetrowa warstwa gradu. Zatrzymaliśmy się, by to udokumentować. Warto zwrócić uwagę na dane radarowe z okolic Jordanowa:
Obrazek

Kilka fotografii:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Wracając na Śląsk udaliśmy się do Bielska - Białej, gdzie zbliżała się dosyć aktywna elektrycznie burza - niestety skończyło się na samych opadach. Wracając już do Bierunia mogliśmy obserwować kilka wyładowań ze słabej burzy z Czechowic - Dziedzic. Do domu wróciliśmy około godziny 23-ciej.
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron