Teraz jest piątek, 22 mar 2019, 03:55


20.06.2017 - Pościg za superkomórkami - Podlasie i Mazowsze

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7024
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

20.06.2017 - Pościg za superkomórkami - Podlasie i Mazowsze

Postwtorek, 27 cze 2017, 18:34

SUPERKOMÓRKI BURZOWE NA PÓŁNOCNYM - WSCHODZIE POLSKI
Wszystkie zdjęcia dostępne są na https://goo.gl/photos/ijnsQbsoGTSmtjHh8

Za nami kolejny dzień w tegorocznym sezonie burzowym, kiedy mieliśmy do czynienia z dobrze rozbudowanymi, silnymi formacjami konwekcyjnymi, które szybko przekształcały się w struktury superkomórkowe. Prognozy numeryczne szczególnie korzystne środowisko do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji wskazywały dla województw północno - wschodnich oraz wschodnich.

Obrazek

http://lowcyburz.pl/2017/06/19/prognoza ... 1-06-2017/

Po dojechaniu na Podlasie początkowo ustawiliśmy się na południe od Łomży, przy samym pobliżu drogi wojewódzkiej nr 677, gdzie mieliśmy coraz lepszy punkt widokowy na szybko rozwijające się ośrodki burzowe. W trakcie pokonywania kilometrów ekipą dowodził pewien uszatek, którego dogłębny węch wyczuwał zbliżające się szaleństwo burzowe.

Obrazek

Pierwsza z kilku relacji z tego dnia: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 856283144/

Mając na uwadze prognozy na kolejne godziny oraz rozwijające się ośrodki konwekcyjne, postanowiliśmy jak najszybciej udać się na odcinek Łomża - Grajewo, gdzie od zachodu przemieszczała się strefa kilku komórek burzowych, w tym jednej, mocno uwodnionej superkomórki. Analiza danych satelitarnych pozwoliła nam znaleźć trochę przestrzeni nieco na zachód od krajowej 63.

ObrazekObrazekObrazek

Obserwując szybko intensyfikującą się burzę od południowo - wschodniej strony, musieliśmy skierować się dalej na północny - wschód, jakąś totalnie "odjechaną" drogą, która wyprowadziła nas na całkiem fajny punkt; w międzyczasie za nami rozwinęły się nisko zawieszone, niewykazujące się cechami rotacji formacje typu scud cloud.

Obrazek

Minęło kilka minut, a prosto od zachodu kierowała się na nas kolejna, lokalna komórka burzowa, jednocześnie dość mocno przysłaniając nam główną burzę superkomórkową.

ObrazekObrazek

Kiedy dostaliśmy się w zasięg mocno uwodnionego rdzenia z ulewnym deszczem i gradem, widoczność została mocno ograniczona i pozostało nam jedynie czekać na jej jak najszybsze przejście. Na szczęście, z uwagi na jej lokalność, nie trwało to długo. Czekaliśmy na to, dlatego że znaleźliśmy się w znakomitym punkcie do podziwiania potężnej kolumny prądu wznoszącego, która wręcz "kipiała" - to był znak, że superkomórka wciąż nabiera na sile.

Relacja po dojechaniu na miejsce (okolice miejscowości Jedwabne): https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 016280428/

Widok był tak piękny, że aparaty momentalnie poszły w ruch:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Na podstawie bieżących danych radarowych naszą pierwszą myślą było dalsze ściganie tej szybko rozwijającej się burzy superkomórkowej z przepiękną kolumną prądu wznoszącego oraz coraz masywniejszą chmurą stropową, jednak widok był tak świetny, a odległość do niej już na tyle duża, że postanowiliśmy jeszcze ją trochę poobserwować.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagranie południowej (tylnej) części burzy: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 969612966/

Podjęcie decyzji o odpuszczeniu tej burzy było również oparte kolejną superkomórką, która nasuwała się od północnego - zachodu, mijając od południa Grajewo. Podjechaliśmy zatem jeszcze kilkanaście kilometrów na północny - wschód, by znaleźć się po jej południowej stronie. Szybko wyłoniła nam się obniżona chmura stropowa.

Obrazek

W tym momencie znaleźliśmy się w takim miejscu, że mieliśmy widok aż na trzy burze superkomórkowe. Co tu robić?!

Relacja: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 716278858/

Po upływie kilkunastu minut od północy zaczęła nasuwać się podejrzana struktura na niebie. Po chwilowej obserwacji nie miałem wątpliwości, iż jest ona związana z tzw. granicą odpływu (outflow boundary). Pojawiła się ona po północnej stronie dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, jeszcze przed napierającym chłodnym frontem atmosferycznym - dla naszej ekipy pościgowej był to wystarczający znak, że przyszła pora na szybką ewakuację w kierunku południowym, w ponowny zasięg oddziaływania konwergencji, dającej impuls do szybkiego rozwoju ośrodków burzowych, w tym superkomórek.

Obrazek

Po skierowaniu się dalej w kierunku południowym mieliśmy widok na szybko przemieszczającą się dalej na wschód formację burzową. W międzyczasie na zachodnim horyzoncie dostrzegliśmy kolejną (co za training storms!!), która szybko nabierała masywności. Tym razem nie było zmiłuj - trzeba było wreszcie ustawić się przed jej samym czołem. Szybkie spojrzenie na mapy i dane radarowe, ulokowanie się centralnie przed komórką przybierającą cechy następnej superkomórki...

ObrazekObrazek

W międzyczasie od strony północnej obserwowaliśmy szybki rozwój kolejnych ośrodków burzowych z wyraźnie pochylonymi smugami opadowymi.

Obrazek

Po przekształceniu się burzy w superkomórkę prawoskrętną, zapadła decyzja o skierowaniu się wzdłuż Narwi jeszcze trochę na południe. To był strzał w "10"!

Relacja: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 349608428/

To, czego nie oddała matryca telefonu, znakomicie podkreśliły nasze aparaty - niesamowita kolorystyka, przerażająca budowa i - co najgorsze - potwierdzona ofiara śmiertelna na jej trasie (powiat łomżyński). Wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z zabójczą "burzą dnia", która napierała prosto w naszą stronę, posiadając już cechy wysokoopadowej formacji superkomórkowej. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie ta perspektywa:

ObrazekObrazek

Pozostałe:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Po jej nasunięciu się zanotowaliśmy ulewne opady deszczu oraz silniejsze uderzenie wiatru. Grad, którego oczekiwaliśmy, notowany był jeszcze trochę dalej na południe, bliżej obszaru z rotującym prądem wstępującym. W pewnym momencie, po zakończeniu relacji, wjechaliśmy na skraj rdzenia gradowego, jednak główna aktywność była już nieco na wschód od nas. Nie odpuszczając tej burzy i będąc mniej więcej na odcinku Łomża - Białystok, podjechaliśmy jeszcze w stronę wschodnią, by mieć dogodny widok na jej tylną część z pięknie zaznaczonym mezocyklonem.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy obserwowaliśmy tyły gwałtownej superkomórki skierowanej prosto na Białystok, na zachód od nas szybko wyłaniała się... kolejna.

Relacja: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 199606543/

Wraz z nasunięciem się opadów ustawiliśmy się na polu, gdzie zarejestrowaliśmy bardzo bliskie uderzenia doziemnych wyładowań atmosferycznych w promieniu zaledwie około 100-300 metrów od naszego samochodu!

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagranie jednego z nich (drugie widoczne w powyższej relacji):https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 389405624/

Nagle nad północno - zachodnim i północnym Mazowszem rozpoczęła się inicjacja znacznie bardziej izolowanych ośrodków burzowych, które stały się naszym kolejnym celem w trakcie powrotu do Warszawy. Ale... Nie mogliśmy się oprzeć i po ustaniu opadów zrobiliśmy jeszcze kilka ujęć na pięknie rozwijające się kolumny prądów wstępujących.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Relacja: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 849604778/

Po definitywnym zakończeniu dokumentacji w tej części Podlasia skierowaliśmy się z powrotem w kierunku S8, gdzie od południa wędrowała następna komórka burzowa. Jej aktywność jednak szybko zmalała, w związku z tym ruszyliśmy na południowy - zachód, gdzie dosłownie w okamgnieniu wybuchła piękna, izolowana struktura burzowa! Początkowo jej wierzchołki były przykrywane przez spektakularne pileusy, oświetlone dodatkowo promieniami coraz niżej schodzącego Słońca.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Widok na całą, punktowo bardzo aktywną formację z solidną budową prądu wstępującego:

ObrazekObrazekObrazek

Relacja: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 039597259/

W drodze do Warszawy mieliśmy jeszcze przyjemny widok na zachód Słońca, a także odległe komórki burzowe z południa Mazowsza oraz województwa łódzkiego. Ufff, starczy tego! W kilku słowach mogę powiedzieć, że był to naprawdę udany dzień dla naszej załogi!

Dane radarowe obserwowanych burz:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Podgląd na silny rdzeń opadowy "burzy dnia" spod Łomży:

Obrazek

Wysokość wierzchołka bezpośrednio nad naszym punktem - 13,4 km:

Obrazek

Stan wyładowań atmosferycznych zarejestrowanych przez system detekcji blitzortung:

ObrazekObrazek

W tym miejscu chciałbym jeszcze podkreślić, że jest mi niezmiernie przykro w związku z wystąpieniem ofiary śmiertelnej. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych! W takich momentach każdy z nas zdaje sobie sprawę, z jak niebezpiecznym żywiołem ma do czynienia w trakcie pościgów... Dlatego po raz kolejny pragnę przypomnieć, że naszym głównym celem jest przede wszystkim prognozowanie, ostrzeganie, nauczanie i badanie, a takie wyjazdy z pewnością pozwolą nam jeszcze bardziej usprawnić system wydawania stosownych ostrzeżeń w skali danej części województwa czy nawet powiatu oraz gminy.

Artur Surowiecki / Krzysiek Piasecki / Grzesiek Zawiślak.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 4733
  • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Numer GG: 0

Re: 20.06.2017 - Pościg za superkomórkami - Podlasie i Mazow

Postwtorek, 27 cze 2017, 21:01

Wrzucam link do wszystkich fot od siebie: https://goo.gl/photos/yWXxXA53BYNXPsse9
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron