Teraz jest środa, 18 paź 2017, 22:17

20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pardyś
  • Numer GG: 4941935

20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

Postwtorek, 25 lip 2017, 19:41

20 lipca - Był to kolejny bardzo upalny dzień na Górnym Śląsku. Dobre warunki do rozwoju silnych burz na przeważającym obszarze kraju zostały stłumione przez bardzo suche powietrze w różnych warstwach troposfery. Analizując prognozy modeli numerycznych, oraz aktualne dane satelitarne, jak i mapy synoptyczne, razem z Michałem Kurzakiem i Bartkiem Sokołowskim postanowiliśmy udać się na zachód Polski.

Początkowo naszym punktem wyjściowym był Krotoszyn (południowa Wielkopolska). Tam podjęliśmy jednak decyzję, że jedziemy dalej na północ, a dokładniej do Poznania. Stamtąd dołączył do nas Leszek Bartczak, wtedy to już razem z nim analizowaliśmy aktualne dane radarowe. Będąc jeszcze w Poznaniu, od zachodu i południowego - zachodu zaczęły nam się wyłaniać potężne kowadła burzowe.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Podjęliśmy decyzję o tym, że udajemy się w okolice Rokietnicy (na północ od Poznania), gdzie zmierzała dość silna burza, która zdołała wygenerować - jak się okazało, bardzo ładnie rozbudowaną chmurę szelfową:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Po przejściu burzy zdecydowaliśmy się na to, by udać się na południowy - wschód od Poznania, gdzie zmierzała kolejna, dość silna burza. Jadąc w stronę Kórnika na niebie mogliśmy obserwować na prawdę fenomenalny spektakl.

Obrazek Obrazek

Jedno z bliskich wyładowań w drodze do Kórnika.

Będąc już na miejscu ustawiliśmy się tak, by mieć doskonały widok na odchodzącą już od nas burzę. Poniżej kilka fotek:

Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Po długiej obserwacji burzy udaliśmy się z powrotem do Poznania, by pożegnać się z Leszkiem. Potem pojęliśmy decyzję, że wracając na Śląsk, będziemy kierować się przez województwo Łódzkie, a przy odrobinie szczęścia dogonimy burzę, która powędrowała dalej na wschód.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Na nasze szczęście będąc już w okolicach Koła, powstały nowe komórki burzowe i utworzyła się dosyć ciekawa formacja liniowa. Postanowiliśmy zjechać na pobliską stację, skąd zaczęliśmy nagrywać i fotografować przechodzącą centralnie nad nami burzę.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Nagranie ze stacji podczas przechodzenia omawianej burzy.

Po godzinie 4 nad ranem postanowiliśmy wsiąść do samochodu i jechać dalej w kierunku domów. Po drodze (na południu województwa Łódzkiego natrafiliśmy na kolejne - już słabe burze, a gdy dojechaliśmy do Bierunia - na kolejną :)
Ostatecznie do domu wróciłem przed godziną 11-stą, a więc cały pościg trwał niemal 23 godziny.
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

Michał Kurzak

• Pseudonim: logitech
  • Numer GG: 25512525

Re: 20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

Postwtorek, 25 lip 2017, 20:47

To i ja coś od siebie dorzucam z perspektywy mojego obiektywu :V Widok na samą masywną chmurę szelfową oraz kilka wyładowań w tym szczególnie ładne Anvil Cravlery.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dzięki panowie za udane łowy :D

zMora

• Pseudonim: sokol
  • Numer GG: 0

Re: 20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

Postwtorek, 25 lip 2017, 23:26

Cześć!

To i ja dodam coś od siebie

Na początek timelapse burzy nadchodzącej na Rokietnicę

Wyładowania w slowmotion z Kórnika

Kilka gifów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Więcej nie mam, bo nie posiadam odpowiedniego sprzętu do tego, a to co mam to zrobione telefonem. Co oczy zobaczyły - to moje :)

Powrót do Łowy