Teraz jest środa, 18 paź 2017, 22:18

22-24.07.2017 - Obserwacje burz (Śląskie)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pardyś
  • Numer GG: 4941935

22-24.07.2017 - Obserwacje burz (Śląskie)

Postczwartek, 3 sie 2017, 02:00

Po raz pierwszy w tym sezonie burzowym zdarzyło się tak, że w okolicach Bierunia (woj śląskie) mieliśmy trzy burzowe dni pod rząd. Niby nic wielkiego, a jednak póki co jest to "duże" osiągnięcie jak na obecny sezon w tym regionie.

22 lipca:
Wszystko zaczęło się w piątkowy wieczór (22 lipca), kiedy to około godziny 18-stej burze, które znajdowały się w Czechach coraz śmielej zaczynały kroczyć ku granicy z Polską.
Obrazek

Po godzinie 19-stej nastąpiła inicjacja kolejnych komórek burzowych - tym razem już bliżej - zaraz pod granicą. Potężne kowadło burzowe przysłoniło już okolice Bierunia, więc powoli szykowałem się do wyjazdu na miejscówkę w Chełmie Śląskim (Smutna Góra).
Obrazek Obrazek

Wydawało się, że burza wielokomórkowa po przejściu granicy jeszcze bardziej przybrała na sile. Piękne widowisko w postaci pięknych wyładowań mogłem obserwować z pewnej odległości, ponieważ burza przed moimi okolicami zaczęła słabnąć :)
Obrazek Obrazek

Jeszcze, jak burza była dość daleko od mojego położenia, to już można było dostrzec pierwsze wyładowania doziemne:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Tuż przed nadejściem opadów konwekcyjnych zerwał się bardzo silny wiatr, który wyginał drzewa tak, że w pewnym momencie można było pomyśleć, że zaraz się połamią.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Tuż przed nadejściem burzy można było zauważyć dość ładnie chmurę szelfową.
Obrazek Obrazek
Obrazek

Dane z detektorów tego wieczoru.
Obrazek

23 lipca:
W sobotę już od samego rana zapowiadało się, że będzie to dobry dzień pod względem zjawisk burzowych. Po godzinie 13-stej silne burze, które przybrały charakter superkomórek przemieszczały się przez zachodnią i południową - zachodnią część województwa śląskiego. Burze stopniową zaczęły się tworzyć bliżej Bierunia. Razem z Bartkiem Sokołowskim udaliśmy się do Chełmu Śląskiego na Smutną Górę.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Z danych radarowych możemy dostrzec, że na południowy - zachód od Pszczyny powstała superkomórka burzowa, która mknęła prosto na nas. Niestety - jak się później okazało, burza tuż przed nami osłabła. Z naszego miejsca mogliśmy obserwować całkiem dużą ilość wyładowań, oraz dość pokaźną chmurę stropową.
Obrazek Obrazek
Obrazek

Pokaźne wyładowania, które złapałem poprzez filmowanie.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Dane z detektorów.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

24 lipca:
Niedziela według prognoz zapowiadała się obiecująco. Potężny mezoskalowy układ konwekcyjny przemieszczał się przez Czechy i Słowację. Niestety część układu, która wędrowała na Górny Śląsk osłabła i przez granicę przeszła dając pojedyncze wyładowania w okolicach Wodzisławia Śląskiego. W pewnym momencie w okolicach Pszczyny i Żywca powstały komórki burzowe, które przemieszczały się dalej na północny - zachód.
Obrazek

Okazuje się, że pierwsza burzowa mogła być nawet superkomórką burzową (Bartek Sokołowski świetnie ją udokumentował). Ja postanowiłem udać się do Lędzin, na wzgórze Klimonta. Niestety, gdy tam dojechałem burza z Kęt i Żywca "padła", a potencjalna superkomórka była na tyle daleko, że mogłem obserwować tylko silne rozbłyski. Drugiej "zdechłej" burzy towarzyszyła chmura szelfowa:
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

zMora

• Pseudonim: sokol
  • Numer GG: 0

Re: 22-24.07.2017 - Obserwacje burz (Śląskie)

Postczwartek, 3 sie 2017, 17:28

22 lipca:

Nie miałem zbytnio możliwości wyboru miejsca obserwacji burzy, ponieważ byłem na imprezie, więc udałem się na poddasze domu z którego miałem dostateczny widok na nadchodzące komórki burzowe. Miejsce obserwacji - Kobiór.

Czoło burzy z dobrze widocznym, lecz nie na tym zdjęciu shelf cloudem, powiedziałbym, że miał 3-4 warstwy.
Obrazek

Trochę zdjęć:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

23 lipca:
Spotkałem się z Mateuszem na Smutnej Górze i stamtąd obserwowaliśmy tworzące się burze.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

i panorama
Obrazek

24 lipca:
Będąc w Tychach, szczerze mówiąc widząc słabnący mezoskalowy układ konwekcyjny nie liczyłem już na nic konkretnego. Wychodząc ze sklepu spojrzałem na radar by popatrzeć na sytuację, a tu w tym samym momencie zagrzmiało, radar potwierdził, że mamy komórkę burzową.

Zostałem więc na parkingu hipermarketu ponieważ znajduje się on wyżej niż reszta terenu i dokonałem skromnej dokumentacji.
Zaciekawiła mnie ta struktura, bardzo podobna do superkomórki:
Obrazek

Burza dała bardzo ładny spektakl:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Kiedy wyładowania oddalały się stwierdziłem, że pora udać się w miejsce z lepszą widocznością i udałem się na ul. Borową w Tychach, skąd oglądałem odchodzącą komórkę burzową i czekałem na kolejną. Dawała ona znacznie mniej wyładowań i żadnego nie udało mi się złapać, jednak tak jak Mateusz wspomniał miała bardzo ładną chmurę szelfową.

Obrazek

Powrót do Łowy