Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 01:00


10-11.08.2017 - Historyczne burze na terenie Polski

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7024
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

10-11.08.2017 - Historyczne burze na terenie Polski

Postczwartek, 28 wrz 2017, 19:07

WIELKIE ZAŁAMANIE POGODY I REKORDOWY POŚCIG NASZEJ EKIPY
Wybrane zdjęcia dostępne są na https://photos.app.goo.gl/suSL6hs2EUG7GSEO2

W okresie 10-11 sierpnia nad Polską doszło do rozwoju rozległych i dobrze zorganizowanych systemów burzowych, których inicjacja nastąpiła w nocy z 09/10.08.2017. Nasza ekipa pościgowa w czwartek z samego rana wyjechała naprzeciwko mezoskalowego układu konwekcyjnego w formie wybrzuszonej linii szkwału (bow echo), która od zachodu nasuwała się prosto na Warszawę. Wczesna pora z godzinami szczytu sprawiły, że w ostatniej chwili udało nam się dotrzeć na jeden z warszawskich mostów, z którego rozchodzi się dobry punkt obserwacyjny w kierunku zachodnim, południowym oraz północnym. Od razu po dojeździe na miejsce, odpaliłem specjalną relację na żywo z mocno napędzonym i szybko przemieszczającym się frontem szkwałowym: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 293218600/

Kilka ujęć:

ObrazekObrazek

Wraz z dalszym napieraniem układu burzowego nad Warszawę, chmura szelfowa wraz z kolorystyką zaczęły prezentować się coraz efektowniej:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy czoło frontu szkwałowego znalazło się już na wschód od nas, podjęliśmy decyzję o przemieszczeniu się bardziej nad północną część Warszawy (Żerań). Jazda nie należała do łatwych, dlatego że znajdowaliśmy się już w mocno uwodnionym rdzeniu wielokomórkowej formacji burzowej, która jak szybko się nasunęła, tak szybko odeszła dalej w kierunku wschodnim. Po jej przejściu nad centrum Warszawy zaczęła formować się chmura rolkowa, której nie mogliśmy sobie darować ;)

ObrazekObrazekObrazek

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 466549716/

Po dokumentacji porannej burzy udaliśmy się na szybki posiłek. Chwila odpoczynku, napełnienie organizmów i czas ruszać w długą podróż do... Wrocławia. W trakcie 3-godzinnej jazdy autostradą A2 oraz trasą S8 mijaliśmy miejsca ze zniszczonymi drzewami, a nawet wiatrakami (!) - szczególnie spora ilość szkód była notowana na obszarze województwa łódzkiego: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 816544181/

Po dojechaniu do Wrocławia, z naszą ekipą pościgową skontaktowała się telewizja TVP3 Wrocław, której: po pierwsze udzieliliśmy wywiadu o nadchodzącym kolejnym zagrożeniu pogodowym, a po drugie podjęliśmy wspólne działania pościgowe w nocy z czwartku na piątek we wschodniej części Dolnego Śląska.

Obrazek

Pełny materiał dostępny od 3.30: http://wroclaw.tvp.pl/33558757/10082017-1830

Kilkugodzinne oczekiwanie we Wrocławiu (w międzyczasie dołączyli do nas Krzysiek i Anastazja Bartnikow z Legnicy) wraz z bieżącym monitoringiem danych synoptycznych, zdjęć satelitarnych czy obrazów radarowych, zdecydowały, że późnym popołudniem oraz pod wieczór wyruszyliśmy do województwa opolskiego, gdzie znad Czech nasuwała się szybko wzmacniająca superkomórka burzowa. Dzięki autostradzie A4 oraz małemu ruchowi dość szybko dotarliśmy na wcześniej wyznaczony punkt (miejscowości ulokowane na południowy - wschód od Opola), który okazał się być doskonałym miejscem na oczekiwanie dotarcia aktywnego systemu burzowego.

Relacja na żywo, która w pewnym momencie skupiła ponad 1000 obserwujących (!): https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 999857696/

Pozostałe ujęcia z dobrze rozbudowanym frontem szkwałowym, "paszczą wieloryba" oraz masywnym i mocno uwodnionym rdzeniem opadowym z ulewnym deszczem, a także gradem:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Fotografie Krzyśka:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Widok na podstawę napędzonego frontu szkwałowego z przyjemnie uformowanymi "ustami wieloryba":

Obrazek

W momencie nasunięcia się burzy zanotowaliśmy bardzo silne porywy wiatru, a także opady gradu wraz z ulewnym deszczem. W pierwszej części nocy znad województwa opolskiego udaliśmy się na Górny Śląsk, gdzie do późnych godzin obserwowaliśmy odsuwające się dalej na północ i północny - wschód aktywne formacje burzowe powstałe na fali frontowej. To jednak nie był koniec naszych działań - opóźnione drugie zaburzenie na pofalowanym froncie atmosferycznym dało impuls do gwałtownego rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji i co za tym idzie liniowego systemu burzowego (bow echo) u naszych południowych sąsiadów. Szybki powrót do Opola, zrobienie zakupów i w drogę z powrotem nad wschodnią część Dolnego Śląska, gdzie w międzyczasie dotarła do nas ekipa TVP3 Wrocław (rejony miejscowości Okrzeszyce, Marcinkowice). Już w trakcie podróży autostradą A4 widzieliśmy szybki wzrost aktywności elektrycznej wzdłuż całego południowego i częściowo zachodniego horyzontu - to była dla nas dobra wiadomość, dlatego że fala frontowa nie miała zamiaru zwalniać tempa.

Relacja na żywo: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 816544181/

Pierwsze zdjęcia po dojechaniu na miejsce z rozświetlanymi przez wyładowania atmosferyczne chmurami konwekcyjnymi:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagle daleko na południe od nas, jeszcze nisko nad horyzontem, zaczęła wyłaniać się zbita formacja związana z frontem szkwałowym - tak, w naszą stronę szybko przemieszczała się dobrze wykształcona chmura szelfowa.

ObrazekObrazekObrazek

Wał szkwałowy nasuwał się z dużą prędkością - czasu na zrobienie ostatnich zdjęć mieliśmy już zdecydowanie mało...

Obrazek

Narastający szum od strony południowej zaczął robić wrażenie i był oznaką zbliżania się silnego prądu zstępującego.

ObrazekObrazek

Kiedy ja już zwijałem sprzęt, Krzysiek wykonał ostatnie dwie fotografie w kierunku południowo - wschodnim - masywny, mocno uwodniony rdzeń był już naprawdę blisko!

ObrazekObrazek

Wraz z nasunięciem się mocno napędzonego systemu burzowego, zanotowaliśmy bardzo silne porywy wiatru, które osiągały prędkość około 100 km/h, poza tym pojawiły się nawalne opady deszczu połączone z gradem.

Nagranie ze środka rdzenia: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 593178370/

Po przejściu głównej aktywności burzowej, do naszej ekipy podjechała telewizja TVP3 Wrocław w celu dokończenia reportażu.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Materiał dostępny od 1.16: http://wroclaw.tvp.pl/33568111/to-nie-k ... zachwyceni

Nagranie było realizowane do późnych godzin, o czym świadczy fakt, że do naszej bazy noclegowej w Opolu dotarliśmy jakoś po 04 nad ranem... Po dotarciu na miejsce, niezwykle zmęczeni, początkowo podłączyliśmy nasze sprzęty do ładowania, zjedliśmy szybką "kolację", wykąpaliśmy się, rzuciliśmy okiem na kolejne prognozy i poszliśmy spać. Nie mogliśmy sobie pozwolić na długi sen, ponieważ wkroczyliśmy w dzień, na który było spodziewane wyjątkowo silne załamanie pogody...

11 SIERPNIA 2017 - SEVERE WEATHER OUTBREAK

Krótko po godzinie 08, a więc zaraz po przebudzeniu, odpaliliśmy komputery w celu sprawdzenia bieżącej sytuacji pogodowej. Rzut oka na poranne wyliczenia modeli numerycznych, analiza zdjęć satelitarnych oraz sondaży aerologicznych. Z jednej strony poczuliśmy ekscytację, lecz z drugiej doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, z jak wielkim i co za tym idzie groźnym incydentem burzowym będziemy mieć do czynienia. Krótko po południu udaliśmy się z Opola w rejony Krotoszyna, gdzie już na miejscu spotkaliśmy się z naszymi kolegami z grupy Krotoszyńscy Łowcy Burz - Markiem Ziębą oraz Dawidem Konopką. Dynamiczny rozwój wydarzeń na terenie Dolnego Śląska nie pozwolił nam nawet zjeść obiadu, wobec czego udaliśmy się szybko zatankować samochód, a następnie skierowaliśmy się drogą krajową nr 15 na północ od Krotoszyna. W momencie ukazania się na południowo – zachodnim horyzoncie czoła gwałtownej superkomórki burzowej, odpaliłem Wam specjalną relację na żywo, która była transmitowana przez nieco ponad 26 minut, aż do momentu wkroczenia nad nasze głowy niesamowitego, szybko napędzającego się systemu konwekcyjnego: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 266466036/

Pierwsze fotografie wyłaniającej się burzy superkomórkowej z coraz większą tendencją do formowania rozległego układu w formie liniowej:

ObrazekObrazekObrazek

Nisko zawieszony, kilkuwarstwowy i prążkowany wał szkwałowy - doskonale wiedzieliśmy, z jak niebezpiecznym systemem burzowym mamy do czynienia...

ObrazekObrazekObrazek

W odpalonej specjalnej relacji na żywo każdy z Was obserwował dalszy przebieg wydarzeń w tej części województwa wielkopolskiego. Gwałtowna i niezwykle dobrze rozbudowana superkomórka burzowa z potężnym frontem szkwałowym w dalszym ciągu napierała prosto na nasz punkt obserwacyjny przy drodze krajowej nr 15.

ObrazekObrazekObrazek

Nagle, na ogół spokojne tereny województwa wielkopolskiego, zaczęły przypominać wręcz amerykańskie Wielkie Równiny, a każdy z nas poczuł się niczym w samym ich sercu. Dlaczego? Zobaczcie sami...

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Niezwykle poskręcane, masywne i prążkowane czoło potężnej superkomórki burzowej - takiej budowy burzy jeszcze nigdy nie widziałem na własne oczy na terenie Polski!!

ObrazekObrazekObrazek

Widok, którego nie zapomnę do końca życia...

Obrazek

Kiedy przednia część gwałtownego układu była coraz bliżej naszych ekip pościgowych, wewnątrz bardzo mocno uwodnionego rdzenia opadowego zapadła noc... To właśnie tam rozgrywał się największy koszmar, gdzie nawalnym opadom deszczu i gradu towarzyszyły porywy wiatru o prędkości ponad... 120 km/h.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Imponujące zdjęcia Mateusza Taszarka:

ObrazekObrazekObrazek

Efektowny time-lapse, na którym przed napierającą potężną superkomórką burzową, doskonale widoczny jest imponujący uskok kierunkowy wiatru (ruch chmur względem nasuwającej się superkomórki): https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 872791942/Panorama wykonana przez Krzyśka Piaseckiego - jest to absolutnie jedno z najlepszych ujęć mocno poskręcanego czoła gwałtownej superkomórki burzowej, jakie widziałem w Polsce:

Obrazek

Relacja: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 706388692/

Niestety, w tym przypadku mówimy o śmiercionośnej strukturze, dlatego że w miejscowości Trzecianów (powiat gostyński, gmina Borek Wielkopolski) śmierć poniosła 60-letnia kobieta, która przed nadciągającym żywiołem skryła się w budynku gospodarczym.

Poniżej niesamowity materiał sprzed samego czoła ekstremalnie silnej superkomórki burzowej nasuwającej się nad miejscowość Boguszyn w województwie wielkopolskim, która generowała maksymalne porywy wiatru o prędkości ponad 130 km/h (!): https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 539560342/

Masywny i bardzo gruby rdzeń opadowy (nawalny deszcz, duży grad, niszczycielski wiatr) wraz ze spektakularnie rozbudowanym wałem szkwałowym, do tego te przeraźliwe dźwięki... Nie, to nie jest amerykańska Aleja Tornad... To superkomórka z Wielkopolski, na trasie której znalazła się między innymi Pani Natalia Leśniewicz - Bączyk wraz z rodziną.

Następnie nasza ekipa pościgowa skierowała się na północ, w stronę Jarocina. W tym czasie nad naszymi głowami znajdował się obszar rotującego prądu wstępującego (mezocyklon), a sam ruch wirowy chmur na poszczególnych warstwach dolnej troposfery był bardzo dobrze zaznaczony: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 383046991/

Na bieżąco analizując dane radarowe, podjęliśmy decyzję o udaniu się w rejony miejscowości Pleszew, gdzie ustawiliśmy się przed samym czołem kolejnej, równie silnej superkomórki burzowej z gwałtownymi porywami wiatru!

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 929795303/

Jazda w rdzeniu tak mocno uwodnionej superkomórki wysokoopadowej (HP) nie należy do prostych...

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 149659781/

Kierując się dalej w stronę Konina, wzdłuż drogi krajowej nr 25 przez pewien odcinek byliśmy, wraz z innymi pojazdami, "eskortowani" przez wozy straży pożarnej, które co chwile prowadziły prace przy złamanych konarach oraz zupełnie wyrwanych z korzeniami drzewach.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 859792810/

Kiedy znaleźliśmy się na wschód Konina przy samej autostradzie A2, wyjechaliśmy z głównej strefy superkomórek burzowych dobudowanych od strony wschodniej do potężnego, rozległego "łuku" burzowego w formie niszczycelskiego bow echo. Mimo że opad i aktywność burzowa tam nie dotarły, to zasięg prądu zstępującego był na tyle mocno skierowany również na wschód, że niektóre miejscowości były pozbawione energii elektrycznej, a na drogach leżały połamane gałęzie i konary.

Nagranie w trakcie postoju na stacji benzynowej, gdzie co chwile padało zasilanie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 036451359/

Ostatecznie w trakcie 11-11/12 sierpnia nasz kraj doświadczył wyjątkowo silnych i długo żyjących systemów burzowych. Występujące warunki termodynamiczne i kinematyczne z bardzo silnym pionowym profilem wiatru w zasięgu dynamicznej fali frontowej objawiły się rozwojem gwałtownych superkomórek burzowych oraz rozległego i mocno napędzonego układu konwekcyjnego w formie bow echo, który z pełnym impetem przemieszczał się znad Wielkopolski prosto nad województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, a także zachodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. W drugiej części nocy i nad samym ranem wielokomórkowy system burzowy dotarł do zachodniej Litwy oraz... Łotwy!

Obrazek
(Robert Vilkicki‎)

Zwarta, liniowa i wybrzuszona struktura, pokonując dystans wyraźnie >460 km oraz generując na całej trasie najsilniejsze porywy wiatru o prędkości ponad 90-150 km/h (!!) spełniła kryteria dla szczególnie długo żyjącej i niszczącej burzy wiatrowej - derecho. 21 sierpnia nasza ekipa pościgowa w trakcie powrotu z Ustki nie mogła nie zajechać w jedne z najbardziej zniszczonych przez żywioł miejscowości - Rytel oraz Suszek. Ogrom zniszczeń, zwłaszcza w drzewostanie był niezwykle wstrząsający, smutny, porażający, poruszający... Oto kilka wymownych fotografii:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pełny album ze zniszczeniami w drzewostanie na obszarze miejscowości Rytel oraz Suszek w południowej części województwa pomorskiego: https://www.facebook.com/pg/GrzegorzPLB ... 9182427611

Wybrane nagrania - miejscowość Rozwalewo: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 839258712/

Rytel: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 805909382/

Droga na Suszek: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 655900997/Źródło: Krzysiek Bartnikow / Grzesiek Zawiślak.

O samych nawałnicach i ich dynamicznym przebiegu, a także podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz oznakach wizualnych zjawisk burzowych miałem możliwość opowiedzieć w niedzielnym wejściu na żywo w TVP Info: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 853004444/Materiał programu "UWAGA!" TVN - zapowiedź: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 068830789/

Pełny reportaż, w którym wzięli udział: Piotr Żurowski, Krzysiek Piasecki wraz z moimi nagraniami z terenu: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/ph ... =3&theater (http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/imgw-nie-ostrzegl-przed-kataklizmem-na-kaszubach-ostrzezenie-o-burzy,239388.html)

Obrazek

Dane radarowe porannego układu burzowego nad Warszawą w dniu 10 sierpnia:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

System burzowy na południowy - wschód od Opola - 10 sierpnia:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Noc z 10/11 sierpnia - wschodnia część Dolnego Śląska:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

11 sierpnia:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
(radar-opadow.pl)

Dane z systemów detekcji wyładowań atmosferycznych blitzortung:

ObrazekObrazek

10-11 sierpnia:

ObrazekObrazek

Temperatura wierzchołków chmur rozległego układu burzowego w formie bow echo - 11 sierpnia:

Obrazek

Udział w działaniach brali - 10 sierpnia: Krzysiek Piasecki / Natalia Pilguj / Grzesiek Zawiślak oraz Krzysiek Bartnikow / Anastazja Bartnikow

11 sierpnia: Krzysiek Piasecki / Mateusz Taszarek / Grzesiek Zawiślak oraz Marek Zięba / Dawid Konopka (Krotoszyńscy Łowcy Burz).

Incydent, który doprowadził do największego kataklizmu w niemal 100-letniej historii Lasów Państwowych, a także był przyczyną dramatu wielu ludzi - jeszcze raz chciałbym złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar oraz wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku przejścia tego potężnego układu burzowego.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron