Strona 1 z 1

13.04.2018 - Pościg za systemem "training storms" - łódzkie

PostNapisane: wtorek, 17 kwi 2018, 19:12
przez Grzegorz_Zawiślak
PIĄTEK 13. - PECHOWY CZY JEDNAK SZCZĘŚLIWY?

Gdyby jeszcze kilka miesięcy temu ktoś mi powiedział, że w pierwszej części kwietnia wyruszymy w aż tak długie pościgi za fantastycznie uformowanymi układami burzowymi (tylko jednego dnia pokonaliśmy >400 km!), to kazałbym mu to przemyśleć z 10 razy. A jednak! W zeszły piątek do Polski ponownie napłynęła mocno niestabilna jak na tę porę roku masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego, która dodatkowo charakteryzowała się wyraźnie podwyższoną zawartością wilgoci. Nasza ekipa pościgowa od samego początku jednomyślnie oszacowała obszar środkowej, zachodniej i północnej części województwa łódzkiego za główny cel działań. Pełna zgodność wynikała z dogłębnej analizy pionowego profilu troposfery pod kątem natężenia przyziemnej zbieżności wiatru, nasilonego strumienia powietrza oraz doświadczenia nabytego przez lata działań pościgowych przy podobnych sytuacjach meteorologicznych.

Nagranie z trasy A2: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 062937255/

Duży ruch w godzinach szczytu, zarówno w Warszawie, jak i na autostradzie A2 dość mocno nas spowolnił, a burze nie zamierzały czekać aż dojedziemy we wcześniej obrane lokalizacje. Na szczęście wszystko poszło po naszej myśli i tuż przed nadejściem aktywnych formacji burzowych znaleźliśmy się nieco na południe od Uniejowa w województwie łódzkim. Na efekt w postaci oberwania chmury oraz silnego gradobicia nie musieliśmy zbyt długo czekać...

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 119598616/

Tylna część szybko organizującego się czoła rozległej strefy burzowej, która następnie mocno dała się we znaki między innymi mieszkańcom Konina w Wielkopolsce:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Następnie, po bieżącej analizie danych radarowych i wydarzeń, jakie miały miejsce tuż na południe oraz południowy - zachód od Łodzi, gdzie powstała szybko napędzająca się na północ struktura liniowa o imponującej aktywności elektrycznej, postanowiliśmy jak najszybciej dostać się na jej północne obrzeża i z zapasem czasu zaczekać na główne uderzenie. Ta sztuka udała nam się tylko dlatego, iż zamiast kierować się w jej kierunku na wschód, ruszyliśmy bezpośrednio na północ, w stronę miejscowości Dąbie, a następnie Grabowa. Po dojechaniu na miejsce mieliśmy widok zarówno na zachodnią, jak i południową część aktywnego elektrycznie i mocno uwodnionego systemu burzowego z pięknie wykształconymi "ustami wieloryba" pod podstawą frontu szkwałowego.

Nagranie z miejsca obserwacji: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 189596509/

Wybrane ujęcia:

ObrazekObrazek

To, co najlepsze, zaczęło się jednak dziać kilkanaście minut później jeszcze nieco na wschód. Porażająca aktywność elektryczna, imponujące uwodnienie i niesamowita organizacja (już w tym momencie) superkomórki burzowej z efektownymi pasmami stratyfikacyjnymi - byliśmy w swoim żywiole!

Relacja na żywo - naprawdę zachęcam do obejrzenia: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 759595752/

ObrazekObrazekObrazek

Na zakończenie naszych działań skierowaliśmy się w okolice Płocka, gdzie późnym wieczorem udało nam się zarejestrować przyjemne dla oczu wyładowania atmosferyczne.

Nagranie z DK nr 60: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 746257720/

Kilka wybranych ujęć (wykonywane z samochodu ze względu na opady deszczu):

ObrazekObrazekObrazek

Dane radarowe obserwowanych burz:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Dane z systemów detekcji wyładowań atmosferycznych blitzortung:

ObrazekObrazek

Udział w działaniach brali: Krzysiek Piasecki / Grzesiek Zawiślak.

PS. A rok temu ścigaliśmy... śnieżycę ;)