Teraz jest piątek, 24 lis 2017, 16:40

KRAKÓW - 18.07.2010

Archiwalne relacje naszych łowców z wypadów za burzami w teren.
  • Autor
  • Wiadomość

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

KRAKÓW - 18.07.2010

Postwtorek, 20 lip 2010, 23:46

Jest godzina 18:20, oglądam sobie właśnie program na Discovery pt. „niszczycielska siła tornada” i nagle słyszę grzmot w oddali. Kieruję się zatem w stronę mojego pokoju, aby spojrzeć na blidsa oraz radar. Dostrzegam na nim, że w północno – zachodniej części Krakowa powstała komórka o zwiększonej do 50 dBz, a lokalnie nawet większej odbiciowości. Już po chwili dostrzegam, że dogania ona niewielką komórkę opadową, która powstała na północy miasta. Stwierdziwszy, że szykuję się coś ciekawego, dzwonię do Pawła Cholewy, z pytaniem czy piszę się na łowy. Zgadza się.

Jadąc w kierunku osiedla Podwawelskiego, widzę, iż na północ od miasta widnieje ciemna masa chmur, która wygląda majestatycznie. Ok. 19:00 już razem kierujemy się w stronę Nowej Huty (jednej z dzielnic Krakowa). Dojeżdżając do ulicy Okulickiego zastanawiamy się, co jest grane, gdyż według danych radarowych z netbooka, którego mamy ze sobą, powinno już padać. Nad nami widnieję bardzo ciemna, mocno uwodniona podstawa Cumulonimbusa, zaś poniżej szybko sunące po niebie fractusy. Jadąc dalej w kierunku Zesławic nasze oczekiwania urzeczywistniają się. Zaczyna padać deszcz, dosyć mocno, krople są duże. Co jakiś czas słychać donośny grzmot z pobliskiego rdzenia burzy. Robi się coraz ciemniej, również kałuże z każdą chwilą są coraz większe, ulicą płyną potoki wody, zaś w rowie z boku drogi płynie istna rzeka. Niektóre samochody zaczynają stawać, włączając światła awaryjne. Jedziemy dalej, wjeżdżamy w ulewny opad deszczu o dużych kroplach, widoczność spada do ok. 300m… Jadąc w kierunku Kantorowic docieramy do miejsca, w którym jakiś niewielki ciek wodny zamienił się w rwąca rzekę, zalewając przy tym okoliczne pola oraz drogę, którą mieliśmy zamiar jechać. Wszystkie auta zaczynają zawracać , w ulicę tę wjeżdżają tylko wozy strażackie, jadące w kierunku znajdującej się nieopodal, zalanej drogi pod wiaduktem kolejowym. Zatrzymuję samochód, wysiadam i w strugach deszczu idę dokumentować łowy. Robię zdjęcia rwącemu potokowi wody oraz chmurze burzowej, która przyniosła ze sobą tak pokaźną ilość wody. Po chwili przemoczony do suchej nitki, wracam do auta , gdzie czeka na mnie Paweł z odświeżonymi danymi radarowymi. Okazuję się, że burza oddaliła się już nieco na wschód, nie tracąc jednocześnie na sile, zaś opad deszczu, już umiarkowanie intensywny, spowił prawie cały Kraków.

Czas na powrót. Wracając dostrzegamy liczne miejsca, w których utworzyły się głębokie kałuże, widzimy również zalane pola. Pełni radości z udanych łowów ustalamy, co zrobić z naszą „zwierzyną”, a następnie udajemy się do swoich domów. Po powrocie do domu dowiaduję się z systemu PODEST, iż poziom rzek na północ od Krakowa (m.in. na rzece Szreniawa oraz Prądnik) wzrósł o ok. 0,5m w pół godziny, a miejscowo nawet o więcej. Ok. godz. 21:45 oglądając kronikę słyszę też wieść o zalaniu przez tę burzę wsi Tropiszów, która oddalona jest o około 3km od miejsca, w którym byłem razem z Pawłem Cholewą na łowach.

Oto artykuł z gazety dotyczący tejże burzy : http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ezdne.html

Oraz filmiki, które kręciłem razem z Pawłem Cholewą w czasie łowów (czasem było niebezpiecznie xD):

Pierwszy filmik kręcony był w czasie jazdy :):

Drugi filmik przedstawia skutki nawalnych opadów w okolicach Igołomi, oraz nieliczne zdjęcia :):

Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

KRAKÓW - 18.07.2010

Postśroda, 21 lip 2010, 09:15

Tak więc widzę, że łowy były w pełni udane! Gratulacje chłopaki, bardzo fajnie to wszystko wyszło, szczególnie filmiki. Wszystko jest dokładnie zrobione i przemyślane. Tak trzymać, choć obecny sezon burz nie rozpieszcza. Pozdrawiam. :D

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

KRAKÓW - 18.07.2010

Postśroda, 21 lip 2010, 13:28

Świetna relacja z łowów. :D Ta sama burza spowodowała ulewy w okolicach Tarnowa(ponad 65mm). W Dąbrowie Tarnowskiej(115mm) ogłoszona alarm powodziowy. Chmura burzowa miała około 70km szerokości. Obserwowałem tą burze od początku jej powstania i przemieszczała się bardzo powoli dając co jakiś czas słabe pomruki. Do mnie dotarła koło 2 nad ranem dając opad ok. 25mm oraz kilkanaście wyładowań CC i CG.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

meteoman

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 11562065

KRAKÓW - 18.07.2010

Postczwartek, 22 lip 2010, 23:48

Gratuluje udanych łowów i zazdroszczę.;)
Obrazek Pozdrawiam Karol Obrazek

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

KRAKÓW - 18.07.2010

Postpiątek, 23 lip 2010, 10:04

Super relacja, też chciałbym coś takiego zrobić ale jak na razie nie ma warunków do silniejszych burz ;)
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Arkadiusz_Wójtowicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Areczek

KRAKÓW - 18.07.2010

Postpiątek, 23 lip 2010, 10:52

Gratulacje udanych łowów zazdroszcze wam.
Sprzęt ; Canon EOS 600D; karta 8 GB 6x; statyw 2x, karty 4 GB, 16 GB, Canon SX130 IS
Pozdrawiam, Arkadiusz Wójtowicz

My fanpage - https://www.facebook.com/lubelscyfaniburz?fref=ts

Strona internetowa - http://lubelscyfaniburz.pl

Powrót do Archiwum (od 2008 r.)