Teraz jest piątek, 24 lis 2017, 16:41

27.08.2010 Woj. śląskie, woj. Łódzkie.

Archiwalne relacje naszych łowców z wypadów za burzami w teren.
  • Autor
  • Wiadomość

Rafal_Cieslak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ralf; ahmed
  • Numer GG: 13483681

27.08.2010 Woj. śląskie, woj. Łódzkie.

Postśroda, 27 paź 2010, 17:10

Wspólny pościg z Michałem i Jego bratem w dniu 27.08.2010r. rozpoczął się analizą map synoptycznych. Kontaktowałem się kilka razy z Darkiem, pomógł mi, a także umówiliśmy się, że być może razem będziemy ścigać burze. Dojechaliśmy do miejscowości Nowa Brzeźnica(woj. Łódzkie). Szukaliśmy miejsca do zatrzymania i przeanalizowania map – niestety takiego nie znaleźliśmy i jechaliśmy w kierunku północnym zbliżając się powoli do nadchodzących linii szkwałowych oraz strefy chwiejności.

Obrazek
Michał podczas sprawdzania map radarowych I modeli numerycznych.

Ustalaliśmy wtedy również gdzie mamy dalej jechać, skontaktowałem się również z Darkiem informując, iż pod Warszawę nie pojedziemy. Podczas jazdy bardzo denerwujące były pielgrzymki. Jedna za drugą.

Obrazek
W miejscowości Ostrołęka zatrzymaliśmy się I czekaliśmy na rozwój sytuacji – zajadając się jednocześnie czipsami. Postanowiliśmy wyjechać w stronę Pajęczna. Widać było coraz ciemniejsze warstwy chmur.
Obrazek
Po chwili mogliśmy ujrzeć chmurę Cumulonimbus.
Obrazek
Obrazek
Jadąc dalej mogliśmy podziwiać tę chmurę. Zatrzymaliśmy się na chwilę aby zrobić kilka fotek.
Obrazek
Obrazek
Szybko pakujemy statywy, wsiadamy I zmieniamy pozycje – następna – blisko czoła burzy.
Obrazek
Jadąc dalej natykamy się na coraz to bliższego shelfa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać, shelf był dość pokaźny. Nie pozostaje nam nic innego jak jechać dalej, nie ma się gdzie zatrzymać – wjechaliśmy do jakiejś miejscowości, której nazwy nie znaliśmy. Brat Michała razem ze mną robił fotki i kręciliśmy filmiki(więcej później). Podjechaliśmy przed burzę. Zatrzymaliśmy się i wysiedliśmy – aparaty w dłoń i fotografujemy. Zaczyna się zrywać silny wiatr(ok. 70 km/h), a w oddali widać białe smugi – mógł tam padać grad.
Obrazek
Zaczęło padać I mocniej wiać. Weszliśmy do samochodu i wracamy – moim i Michała oczom ukazało się małe obniżenie w chmurach – nie wirowało, bynajmniej nie zauważyłem.
Obrazek

Wracając do domu wyprzedziliśmy burzę (czego się nie spodziewaliśmy). Na drodze leżały połamane gałęzie(nie konary). Było również dużo wody.

Podsumowując. Przejechaliśmy około 200 km. Zobaczyliśmy chmurę szefową, doświadczyliśmy silniejszych porywów wiatru. Zameldowałem również Darkowi o zbliżającym się do woj. Mazowieckiego hook echo, które jak się później okazało przyniosło dwa tornada(być może ta sama burza, którą goniliśmy. Nie przeglądałem danych radarowych często i nie mogę jednoznacznie stwierdzić iż goniliśmy superkomórkę z mezocyklonem). Doświadczyliśmy jak to jest w dłuższych podróżach za burzami, gdyż była to nasza pierwsza wspólna wyprawka. Szkoda, że nie było wyładowań ani gradu.

Film będzie za kilka dni.

Pozdrawiam,
Rafał.

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Re: 27.08.2010 Woj. śląskie, woj. Łódzkie.

Postsobota, 30 paź 2010, 15:17

Fajnie że lapka mieliście, ja póki co musiałem korzystać ze starej nokii ale teraz zainwestowałem w laptopa i samochód. Czekam na filmik, może łowy 2011 uda się razem zrobić :D
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Rafal_Cieslak

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 30 paź 2010, 22:44

Filmu niestety nie będzie. Nie mogę wgrać na YT ani Vimeo.. Ciągle wyskakuje nieznany błąd. Będę oczywiście jeszcze próbował - uda się to wstawię. :)

No Wojtek - pewnie. Mam nadzieję, że chociaż jeden wypad w wakacje będzie :)

pzdr.

Michał_Michoń

• Pseudonim: Mytnik
  • Numer GG: 12806742

Postwtorek, 2 lis 2010, 22:09

Oczywiście pierwszy wypad udany w 100%. Tylko ciężko było znaleźć jakieś konkretne miejsce z dobrym widokiem, bo albo drzewa zasłaniały, albo jakieś domy. Ale jakoś daliśmy sobie radę. No i jakie było nasze zaskoczenie gdy zorientowaliśmy się że w drodze powrotnej jednak doganiamy burzę. I z tego wszystkiego w drodze powrotnej zamiast wyjechać w Witkowicach, wyjechaliśmy w Częstochowie, nadłożyliśmy trochę drogi, ale cóż. Ważne, że wypad udany i mam nadzieję w następnym sezonie na więcej takich łowów, może ktoś z forum będzie miał ochotę na wspólne łowy.
Pozdrawiam

kylos

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6774574

Postwtorek, 8 mar 2011, 13:23

Ciekawe i udane łowy :) Mam pytanie, z jakiego internetu mobilnego korzystaliście? i czy było to komfortowe korzystanie? :) W czasie jazdy też używaliście lapka, czy tylko na postoju? Wibracje by mu nie zaszkodziły ewentualnie w czasie jazdy i jego pracy? :)

Rafal_Cieslak

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 10 maja 2011, 13:11

Odpowiadając na pytanie kolegi..
Korzystaliśmy z połączenia BT z komórką, która miała wykupiony pakiet internetowy. Wibracje nie zaszkodziły, a był używany również podczas jazdy

Pozdrawiam
Sprzęt:
-meteo
Stacja pogodowa WH1080

-foto
Canon EOS 60d +
Canon EOS 6d
Canon 18-55 KIT
Tokina 16-28 2.8 PRO
Canon 50 mm 1.4
Tamron 70-200 2.8
Speedlite 600exRT