Teraz jest piątek, 24 lis 2017, 01:51

Łowy - Kraków i okolice - 25.04.2011

Archiwalne relacje naszych łowców z wypadów za burzami w teren.
  • Autor
  • Wiadomość

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Łowy - Kraków i okolice - 25.04.2011

Postponiedziałek, 25 kwi 2011, 22:26

Pierwsze tegoroczne łowy – Kraków i okolice.
Superkomórka prawoskrętna - 25.04.2011

Po niedzieli świątecznej łowcy z Krakowa i okolic byli zniesmaczeni, gdyż prawie cały dzień występował nad tym obszarem ciągły opad deszczu, o natężeniu przeważnie umiarkowanym do silnego. Dodatkowo było chłodno, około 11 – 12 stopni Celsjusza. A wszystko to przez wbudowane chmury cumulonimbus w znienawidzony przez wszystkich rodzaj chmur nimbostratus. Chociaż w pewnym momencie pojawiły się dość sporę mammatusy, a chwilę wcześniej jedno dobrze przez łowców z Krakowa słyszane wyładowanie.

Obrazek
Mammatusy Kraków 24.04.2011

Ale przejdźmy do sedna. Nastał kolejny dzień – lany poniedziałek. W obawie że dosłownie może być „lany z nieba” zbytnio nie nastawiałem się że jakaś burza w dzień przyjdzie do Krakowa, pomimo tego iż warunki na wytworzenie się zjawisk burzowych były nawet dobre. W okolicach godziny 13:00 na obrazach radarowych można było zobaczyć ciekawie prezentującą się komórkę w południowo zachodniej części Małopolski. Zaczęła ona się wzmacniać, przybierała na sile, w końcu rdzeń komórki był z maksymalną odbiciowością i co ciekawe owa burza zaczęła skręcać w prawo (w przeciwieństwie do innych komóreczek, które szły na północ). Oczywiście była to superkomórka prawoskrętna (z ang. super cell right mover). Po animacji obrazów radarowych można było zauważyć iż kieruje się ona w stronę miasta, od razu naszła mnie myśl że warto połowić burzę na początek sezonu, a owa komóreczka zapowiadała się dość ciekawie :). Więc skontaktowałem się z kolegą, który ma auto i oczywiście będąc chętnym, po uprzednim ustawieniu się na moim osiedlu, wyruszyliśmy w teren.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Wyjazd z Krakowa, trasa do Mogilan

Obrazek
Kowadło SC

Kontaktując się z innymi łowcami przez telefon, ustaliliśmy że najlepszym miejscem na obserwowanie nadchodzącej burzy będą południowe okolice Krakowa. Początkowo nie było wiadomo czy owa skręcająca komórka wejdzie prosto na miasto, czy tylko zahaczy południowe dzielnice Krakowa. Jednak po niedługim czasie było wiadome, że rdzeń burzy w którym odbiciowość dochodziła do prawie maksymalnej wartości (55 – 60DBZ) przejdzie przez Skawinę i Mogilany, kierując się dalej do miasta. Oczywiście początkowo wybraliśmy sobie bardzo dobry spot na burzę, znajdujący się w Mogilanach, na jednym z najwyższych punktów owego wzniesienia, skąd podziwialiśmy piękną nadchodzącą burzową chmurę. Wyładowania doziemne były bardzo dobrze widoczne, a z chmurowych było tylko widać słabe rozbłyski za granatową warstwą chmur. Od czasu do czasu pojawiały się niewielkie łuki od wyładowań CC na horyzoncie, wychodzących z podstawy chmur, ale delikatnie skryte były za smugami opadowymi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety jak na złość wyładowań nie udało się uchwycić, kilka razy próbowaliśmy, ale bez skutku. Chmura bardzo ciemna, granatowa przemieszczała się w naszym kierunku, u podstawy było widać jakby słabe zaczątki shelf clouda, równa linia z której co jakiś czas schodziły wyładowania doziemne. Wspaniale było usłyszeć basowe odgłosy grzmotu po około półrocznej przerwie w burzach :D.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ciekawie zrobiło się na południe od Mogilan, bardzo ładnie widoczny wall cloud, a pod nim w pewnym momencie coś zaczęło się tworzyć, od lasu w stronę podstawy wall clouda zaczęły w szybkim tempie tworzyć się fractusy, z lekką rotacją, zjawisko może trwało z pół minuty i zanikło.

Zdjęcia bez obróbki

Po obróbce

Jednak nic w tamtym rejonie nie zaszło, nie jest to nawet funnel cloud, ale bardzo dobrze widać wall clouda i można powiedzieć że coś próbowało się tam niby zrobić :). Naprawdę ciekawie to wyglądało ;).

Obrazek Obrazek
Droga powrotna - Mogilany, Skawina, Krk - rejony SW

Po owym ciekawym zjawisku coraz bliżej nas widniała zasłona deszczu zmieszanego z gradem (szaro białe smugi, dodatkowo widoczne były zielonkawe odcienie chmur). Wiadome było że będzie się ostro działo :D. Doziemne wyładowania uderzały bliżej nas, w końcu zaczęły spadać naprawdę sporego rozmiaru krople deszczu. Gdy wsiedliśmy do auta, aby zbytnio nie zmoknąć, zaczęły pojawiać się pierwsze kulki gradu. Po chwilowej obserwacji sytuacji i skonsultowaniem się z łowcami, ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Skawiny. Grad w pierwszej chwili nie był sporego rozmiaru i początkowo natężenie było niewielkie, lecz po krótkim czasie z nieba gęsto sypnęło gradem o rozmiarach przeważnie do <1cm, lecz w pewnym momencie nadeszło apogeum opadu. Kulki gradu miały średnicę do 1,5 – 2cm, sypało nimi bardzo gęsto, nie dało się zbytnio szybko jechać więc stanęliśmy na chwilkę, by poobserwować to co się dzieje.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obfity opad gradu

Gdy opad stracił trochę na sile, ruszyliśmy w dalszą drogę. Elektrycznie owa komórka chwilowo wygasła, a naszym celem były południowo zachodnie okolice Krakowa. Po drodze od czasu do czasu napotykaliśmy na ulewę wymieszaną z gradem (jego średnica dochodziła już przeważnie do 1 – 1,5cm). Cały czas podczas jazdy po prawej stronie mieliśmy widok na wall clouda. Jadąc przez os. Kurdwanów i dalej na Prokocim co jakiś czas padał gradzik, ale już nie tak intensywnie jak wcześniej. Gdy dojechaliśmy do Prokocimia skąd zobaczyliśmy ciemną masę chmur w stronę Nowej Huty, zakończyliśmy łowy, gdyż nie opłacało się już dalej gonić słabnącej komórki burzowej.

Obrazek Obrazek
Ulewa i gradzik wjeżdżając do Krakowa

Podsumowując, owa burza była o umiarkowanej sile, lecz nie była tak mocna jak wcześniej przechodząc przez inne rejony Małopolski... Niosła dobrze widoczny wall cloud, a pod nim ciekawe chwilowe zjawisko, do tego dość ciemne chmury o kolorze zielonkawym, gęste szaro białe smugi świadczące o ulewie i gradobiciu, kuleczki gradu dochodzące do około 2cm średnicy, no i do tego wyładowania doziemne oraz chmurowe, nie było ich za wiele, lecz nie narzekam :). Burza superkomórkowa pod koniec kwietnia, naprawdę niesamowite uczucie po długim czasie zobaczyć, wsłuchać się i złowić tak fajną zwierzynę :P.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na sam koniec chciałem podziękować oczywiście koledze Andrzejowi, który chciał się ze mną wybrać złowić ową zwierzynę, oraz łowcom z którymi na bieżąco miałem kontakt przez telefon, czyli Retsuzowi, Tomaszowi Machowskiemu, oraz - Arturowi „Nimbo” Surowieckiemu.

Życzę wszystkim łowcom udanego sezonu burzowego w tym roku, jak i w kolejnych latach, oraz zachęcam do pisania waszych relacji z łowów w terenie :) Na koniec jeszcze bonusik, panoramiczne zdjęcia z dzisiejszego dnia :):

Obrazek
Obrazek

Zdjęcia: „Model”, oraz Paweł Cholewa ;)

Opis łowów: Paweł Cholewa
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Re: Łowy - Kraków i okolice - 25.04.2011

Postponiedziałek, 25 kwi 2011, 23:12

Gratulacje :!: Pierwsza burza ( tym bardziej superkomórka prawoskrętna ) i już tak udane łowy, szkoda że wyładowań nie udało się uchwycić, ale mimo to nadrabiacie pięknymi fotkami chmur burzowych, panoramą, ścianą deszczu, kowadłem, wall cloudem no i już niedługo, a może i nawet funnelem. Na prawdę panowie gratuluję udanych łowów, upolowanej zwierzyny i oby tak dalej! :P Teraz ja czekam na jakieś burze u mnie i jeśli się uda to gonitwę za nimi z tatą :mrgreen: , lub kolegą!

Ernest

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 25 kwi 2011, 23:22

Brawo, niezła relacja, byliśmy 3km od siebie w prostej linii tzn. ja byłem bardziej na zachód i miałem spore gradobicie, ale i tak nie byłem w rdzeniu gradowym, najintensywniejszy grad padał jakieś 500-600m na NW od moje pozycji, opad był na tyle intensywny że Skawina zniknęła z pola widzenia na 10 minut, myślałem że z nad lasu coś pójdzie ;).

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: skowron
  • Numer GG: 2580519

Postponiedziałek, 25 kwi 2011, 23:29

Ładna, obszerna, z dużą ilością pięknych zdjęć relacja :!: Najbardziej podoba mi się zdjęcie wall clouda, a pod nim wirującego fractusa. Coś pięknego. Również gratuluję upolowania burzy i życzę Wam by ten sezon był bardziej udany od poprzedniego. Nawiasem mówiąc również przed chwilą skończyła się u mnie pierwsza, słaba, nocna burza ;)

Krzysiek_K

• Pseudonim: kisiek
  • Numer GG: 9995438

Postwtorek, 26 kwi 2011, 09:05

Gratuluje łowów. Naprawdę świetną burzę udało się wam uchwycić. Powodzenia w dalszym łowieniu :D

Dominik_Wierzbicki

• Numer GG: 35842779

Postwtorek, 26 kwi 2011, 09:23

Tylko pogratulować, piękna superkomórka i udane łowy. Przede wszystkim duży plus za zdjęcia, najbardziej podoba mi się moment tworzenia chmury szelfowej, ten zielonkawy kolor i ciemne chmury. Taki opis łowów czyta się z przyjemnością ;) .
Użytkownik zbanowany za kradzież produktów SKYPREDICT w celu dalszego powielania na swojej stronie internetowej.

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postwtorek, 26 kwi 2011, 12:05

Haha Model w pościgu za burzą, co to się wyprawia na tym świecie :D Muszę Wam przyznać, że opis i zdjęcia świetne, fajnie się czytało tą relację i mam nadzieję, że następną taką burzę złapiemy już razem :]
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Thunderbolt

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8651814

Postwtorek, 26 kwi 2011, 14:15

Widzę że "zajączek" przyniósł prezent na święta w postaci superkomórki.
Bardzo fajnie przedstawione łowy, aż czuło się tą burzę nad sobą.
Życzę kolejnych udanych łowów.
Pozdrawiam

Maciej_D

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: *Scooby?! ;*

Postwtorek, 26 kwi 2011, 18:16

Gratki, gratki ;) Widzę, że było bardzo ciekawie. Ekscytująca relacja. Powodzenia i pozdro :)
E-mail: lordmaciek3d@wp.pl

Pozdrawiam! ;)

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 26 kwi 2011, 18:49

Dobra panowie koniec tego dobrego fanfary już były ochy achy także, teraz każdy post niewnoszący nic do tematu będzie kasowany.
Obrazek

Powrót do Archiwum (od 2008 r.)