Teraz jest niedziela, 24 wrz 2017, 10:25

Łowy - Kraków i okolice - 6.06.2011

Archiwalne relacje naszych łowców z wypadów za burzami w teren.
  • Autor
  • Wiadomość

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Łowy - Kraków i okolice - 6.06.2011

Postponiedziałek, 6 cze 2011, 19:48

Witam wszystkich użytkowników forum. Dzisiejszy dzień w Małopolsce dla łowców burz można uznać za w pełni udany. Warunki sprzyjające dziś występowaniu burz były bardzo dobre, toteż wybrałem się na łowy. Już około godziny 12:30 na południe od Krakowa, a dokładniej rzecz ujmując w okolicach Myślenic, zaczęły się pojawiać wyładowania atmosferyczne. Komórka, która je generowała, mimo że nie była duża to szybko przybierała na sile i w krótkim czasie odbiciowość opadu sięgała prawie maksimum. Około godz. 13. komórka ta doszła do południowo-wschodnich dzielnic Krakowa. Wtedy też wyjeżdżałem z domu na łowy. Jadąc po Pawła Cholewę na jego osiedle przez krótki okres czasu we wschodniej części Krakowa miałem do czynienia z opadem gradu o średnicy gradzin do 1,5cm. Komórka ta przemieszczała się cały czas na północ, przechodząc przez wschodnią część Krakowa.

Gdy przyjechałem na os. Podwawelskie na miejscu już czekał Paweł, a zaraz do nas dołączył Łukasz Brzeziński. Komórka, która przechodziła przez wschodnią część Krakowa oddaliła się już na północ, a w międzyczasie kolejna chmura burzowa powstała przy zachodnich granicach Krakowa. Powstała równie szybko jak ta poprzednia. Aby ją obserwować udaliśmy się na punkt obserwacyjny przy ul. Orlej w krakowskich Bielanach. Gonić tejże burzy nie było już sensu, ponieważ przemieszczała się równie szybko jak poprzednia i gdy już znaleźliśmy się na ul. Orlej komórka znajdowała się na północny-zachód od Krakowa. Warto wspomnieć, że jadąc na ulicę Orlą, widzieliśmy słabo wykształconego shelf clouda. Będąc w Bielanach skontaktowaliśmy się z Tomaszem Machowskim w celu zbadania sytuacji. Dowiedzieliśmy, że kolejna, już trzecia komórka burzowa, znajdująca się trochę na północ od Nowego Targu, dobrze widoczna z Krakowa, kieruje się na wschodni Kraków. Podjęliśmy zatem szybką decyzję aby jechać na kolejny punkt obserwacyjny, w okolice masztu radiowo-telewizyjnego w Chorągwicy koło Wieliczki.

Burza przemieszczała się na tyle szybko, że rdzeń opadowy przeszedł przez Wieliczkę zaraz przed naszym wjazdem do Wieliczki, ale gdy wjechaliśmy do niej to nadal padało bardzo mocno, naszym oczom ukazało się też dużo wyładowań, zarówno między-chmurowych jak i doziemnych. Po dwóch burzach w Wieliczce woda płynęła po drogach potokami, a studzienki nie nadążały z jej przyjmowaniem. Gdy już zajechaliśmy do Chorągwicy naszym oczom ukazał się widok odchodzącej chmury burzowej i mnóstwo wyładowań. Ich dźwięk był naprawdę niesamowity gdyż były to mocne wyładowania. Znajdowaliśmy się na górze, powietrze w okolicy było bardzo wilgotne, toteż dźwięk roznosił się bardzo miłym dla ucha echem po okolicy, wyładowania były słyszalne przez długi czas. W międzyczasie do tej komórki burzowej zaczęły się dobudowywać inne, które następnie odeszły w kierunku północnym. Gdy w Chorągwicy przestało padać to zaczęło świecić słońce, zrobiło się bardzo ciepło. Podobnie było w Myślenicach, które widzieliśmy na horyzoncie, w tamtych okolicach było też widać dużą zawartość pary wodnej w przyziemnej części atmosfery (przyziemne zamglenie), co w połączeniu z dużą ilością słońca dało potężnego "kopa" ostatniej, opisywanej w tym poście burzy.

Następnym naszym punktem była góra o wysokości 395m n.p.m. w podkrakowskich Podstolicach. Roztaczał się stamtąd niebanalny widok na południe Polski. Mogliśmy obserwować nadchodzący znad Słowacji MCS oraz powstające na jego przodzie komórki burzowe. Po chwili dostrzegłem jeszcze dosyć daleko na południowy zachód od Krakowa naprawdę ciemnego Cb-ka. Postanowiliśmy, że udamy się na wzgórze Parkowe w Mogilanach (402m n.p.m.). Burza z każdą chwilą była coraz bliżej nas. Gdy dojechaliśmy na miejsce naszym oczom ukazał się pięknie wykształcony shelf cloud oraz bardzo wyraźne, białawe smugi opadowe, świadczące o silnym opadzie gradu. Gdy z każdą chwilą ten intensywny opad był coraz bliżej nas to coraz to kolejne góry Beskidu Myślenickiego znikały w ścianie gradu i deszczu. Gdy opad gradu był już ok. 2km od nas, zaczął wiać silniej wiatr. Jego średnia prędkość wynosiła ok. 60km/h. Myśleliśmy, że dosięgnie nas gradobicie jednak opad gradu przeszedł bokiem, po to aby zaniknąć gdzieś pod Skawiną. Jednak bardzo intensywny opad deszczu nas nie ominął. Podczas obserwacji tej komórki burzowej widzieliśmy mnóstwo pięknych wyładowań doziemnych, często kilka wyładowań pojawiało się naraz.

Po jakimś czasie udaliśmy się do Skawiny aby zobaczyć szkody wyrządzone przez tą burze. Na drodze było mnóstwo małych i średnich gałęzi oraz liści, a parę razy naszym oczom ukazały się duże, zwalone konary, co mogło wskazywać na to, że miejscowo wiatr był naprawdę silny, a było związane na pewno ze zjawiskiem typu downburst. Gdy dojechaliśmy do Skawiny burza oddalała się już w kierunku północno zachodniego Krakowa. Na południu nie było już żadnej ciekawej komórki burzowej więc postanowiliśmy wracać do Krakowa. W czasie drogi powrotnej nad nami rozbudował się niewielki Cb-ek, dający intensywny opad deszczu. Pod koniec łowów udaliśmy się na Kostrzewską Górkę aby zobaczyć, czy czasem nie pojawiły się jakieś nowe komórki w nadchodzącym już do Krakowa byłym układzie MCS z nad Słowacji. Nic ciekawego już nie dostrzegliśmy, zatem skierowaliśmy w kierunku osiedla Pawła, gdzie ostatecznie skończyliśmy nasze łowy. Łowy uważamy za udane, ponieważ mieliśmy do czynienia z czterema komórkami burzowymi, z czego ostatnia była naprawdę godna podziwu, a zwłaszcza shelf cloud oraz niesamowicie gęste smugi gradowe. Pod spodem zamieszczam zdjęcia szelfa z ostatniej burzy. Więcej zdjęć zamieści kolega Łukasz :)

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Ruki;
  • Numer GG: 1127828

Re: Łowy - Kraków i okolice - 25.04.2011

Postponiedziałek, 6 cze 2011, 21:42

Trochę zdjęć z dziś, niestety pioruny mnie nie lubiły...

https://picasaweb.google.com/HayateRuki/Burza0606#

Filmiki ładują się na YT, na nich dopiero widać jaką moc miała ostatnia komórka.
Halny Chasers!!

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Re: Łowy - Kraków i okolice - 25.04.2011

Postponiedziałek, 6 cze 2011, 23:37

Pięknie Panowie, łowy jak najbardziej udane, tylko pozazdrościć :D. Szkoda, że nie mogłem z Wami pośmigać.. Fajne miejsca do obserwacji i bardzo ciekawe przypadki burz - szczególnie ta ostatnia komórka! Z pracy miałem okazję ją obserwować i muszę przyznać, że nagromadziła sporą siłę. Przeszła zachodnimi krańcami Krakowa, mimo to dało się ją odczuć blisko centrum! Parę razy powiało powyżej 50 km/h, obserwować też mogłem piękne wyładowania atmosferyczne, które ta komórka generowała. Niestety nie udało mi się żadnego złapać :P

Poniżej zamieszczam kilka fot z dnia dzisiejszego:

Burza nr. 1

ObrazekObrazekObrazek

Burza nr. 2

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Re: Łowy - Kraków i okolice - 6.06.2011

Postwtorek, 14 cze 2011, 14:31

Wszystko opisane co i jak ;). Ogólnie dzień był udany, może niekoniecznie dla samego Krakowa, ale opłacało się w ten dzień wyruszyć w teren by popodziwiać burki :). Same piękne tereny wyżynne i ciemne chmury na horyzoncie, basowe pomruki, oraz roznoszące się echo grzmotów. Oczywiście ta ostatnia burza była zwieńczeniem owego dnia, przepiękny pokaz doziemnych, obfite szaro białe smugi opadowe, kawałek shelf clouda, silniejsze podmuchy wiatru oraz dobrze widoczne falowe nachodzenie opadu, piękny widok :). Również mam kilka zdjęć z owego dnia:

Obrazek Obrazek
Mini shelfik

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kłębiące się chmury, kowadło i shelfik

Najlepiej wychodzić z takiego założenia, jeśli burza nie chce przyjść do Ciebie, to Ty pofatyguj się po nią ;)
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Powrót do Archiwum (od 2008 r.)