Teraz jest sobota, 23 mar 2019, 20:27


Lipiec 2015 - Świat

Dyskusje i wiadomości o bieżących wydarzeniach pogodowych w Europie i na Świecie.
Regulamin działu UWAGA: Co miesiąc moderacja forum będzie zakładać w tym dziale nowe tematy. Jednocześnie stare tematy będą blokowane i przenoszone do poddziału archiwalnego. Przypominamy, że posty umieszczone w dziale muszą być treściwe i dotyczyć istotnych oraz ciekawych wydarzeń pogodowych poza granicami Polski.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Marek_Polakowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 139
 • Dołączył(a): piątek, 15 maja 2015, 16:54
 • Lokalizacja: Skórcz, woj. pomorskie
 • Pseudonim: Mati
 • Numer GG: 0

Lipiec 2015 - Świat

Postśroda, 1 lip 2015, 19:59

Japonia - Wulkan przebudził się po 3 tysiącach lat

Japończycy nękani są przez wciąż to nowe kataklizmy naturalne. Najpierw gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami, a teraz wciąż to nowe erupcje wulkaniczne. Wczoraj niedaleko Tokio przebudził się wulkan Hakone, który pozostawał w uśpieniu od 3 tysięcy lat.


Obrazek
Pierwsze oznaki budzenia się wulkanu ze snu zaobserwowano już w maju. Odnotowano wówczas podwyższoną aktywność sejsmiczną w rejonie wulkanu. W ciągu jednej doby zliczono ponad 100 wstrząsów, po raz pierwszy od kiedy prowadzi się pomiary. W związku z tym podjęto decyzję o podniesieniu zagrożenia erupcją z pierwszego do drugiego stopnia.

Aby turyści nie narażali swojego bezpieczeństwa wprowadzono wtedy zakaz zbliżania się do krateru na odległość mniejszą niż 300 metrów, a także zamknięto szlak wiodący do gorących źródeł, z których Hakone słynie. Powstały one wraz z jeziorem Ashi po ostatniej erupcji w okolicach 950 roku przed naszą erą.

Władze regionu wprowadziły również informację wielojęzyczną dla turystów, aby o zagrożeniu dowiedzieli się z pierwszej ręki. Hakone jest popularny ze względu na szybki dojazd z Tokio. Tłumy turystów wysiadają na stacji Odawara, dokąd dojeżdżają szybkim pociągiem shinkansen.

Źródło: twojapogoda.pl

Więcej informacji:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115025,panika-w-japonii-wulkan-przebudzil-sie-po-3-tysiacach-lat
Pozdrawiam,
Marek Polakowski


FanPage: http://www.facebook.com/lowcaburz
Offline
Avatar użytkownika

Marek_Polakowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 139
 • Dołączył(a): piątek, 15 maja 2015, 16:54
 • Lokalizacja: Skórcz, woj. pomorskie
 • Pseudonim: Mati
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2015 - Świat

Postponiedziałek, 13 lip 2015, 22:59

Colima - przebudził się meksykański wulkan, największa erupcja tego wulkanu od 100 lat.

Gorąca lawa, pióropusze dymu wyrzucane na wysokość 7 km i warstwy popiołu pokryły tereny wokół stożka wulkanu Colima w Meksyku. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano setki mieszkańców z okolicznych wiosek w promieniu 12 km od krateru.

Obrazek

W sobotę 11 lipca przebudził się meksykański wulkan Colima. Od tamtej pory jego aktywność nie ustaje. Z wnętrza krateru wypływa gorąca lawa. Jedna z erupcji wyrzuciła pył wulkaniczny na wysokość aż 7 km. Jest to największa erupcja od 100 lat. Jest on w stałej, umiarkowanej aktywności. Uwalnia rozgrzane materiały piroklastyczne tak poinformowały naukowcy z Uniwersytetu w Colima.

Colima - problemy z komunikacją
Władze lotniska w stanie Colima w Meksyku zawiesiły wszystkie loty. W jego rejonie osiada popiół wulkaniczny, który tworzy prawie 5-centymetrową warstwę. Poza tym utrudniony jest również ruch drogowy na trasie San Jose del Carmen - Colima. Pył wulkaniczny znacznie ogranicza widoczność.

Władze ostrzegają
Władze stanu apelują do mieszkańców, aby nosili maski chirurgiczne, które ochronią drogi oddechowe. Ludzie są również przygotowani na kolejne ewakuacje.
Ostatnio lawa z wulkanu Colima wydobywała w lutym 2015 roku.

Źródło: nbcnews.com, Reuters TV
Pozdrawiam,
Marek Polakowski


FanPage: http://www.facebook.com/lowcaburz

Powrót do Relacje na żywo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron