Strona 1 z 1

Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: piątek, 4 wrz 2015, 15:34
przez Grzegorz_Zawiślak
Dynamiczna pogoda panuje w basenie Morza Śródziemnego. Obecnie na zachód od Sardynii znajduje się potężny układ burzowy w formie rozległego mezoskalowego systemu konwekcyjnego, który przemieszcza się dalej na wschód. Inne aktywne formacje burzowe występują w środkowej części Półwyspu Apenińskiego.

Obrazek

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: środa, 9 wrz 2015, 18:04
przez Grzegorz_Zawiślak
Gwałtowny układ burzowy w formie mezoskalowego systemu konwekcyjnego przemieszcza się nad południową częścią Europy, doprowadzając do groźnych powodzi błyskawicznych na obszarze Sycylii.

Obrazek

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: sobota, 12 wrz 2015, 16:08
przez Grzegorz_Zawiślak
Obecnie niebezpieczne pod względem opadowym formacje burzowe przemieszczają się nad południowo - wschodnią częścią Francji.

Obrazek

Z wyliczeń modeli wysokiej rozdzielczości (w tym przypadku WRF-NMM 2 km) wynika, że w ciągu najbliższych kilkunastu / kilkudziesięciu godzin łączne sumy opadowe mogą osiągnąć i przekroczyć aż 100-200 milimetrów, tym samym stanowiąc istotne zagrożenie poważnymi zalaniami oraz powodziami błyskawicznymi.

Obrazek

Tymczasem warto zwrócić uwagę na bardzo groźne prognozy na jutrzejszą dobę dla północno - zachodnich i częściowo środkowych Włoch:

ObrazekObrazek

Opady konwekcyjne (burzowe) rzędu 100-200 milimetrów oraz >200 mm nie wróżą niestety nic dobrego...

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: niedziela, 13 wrz 2015, 12:27
przez Grzegorz_Zawiślak
Ekstremalnie niebezpieczne warunki atmosferyczne panują częściowo w północno - zachodnich i cz. środkowych Włoszech, gdzie w zasięgu stacjonarnych zbieżności wiatru dochodzi do powstawania bardzo mocno uwodnionych klastrów burzowych, stanowiących duże zagrożenie tragicznymi w skutkach powodziami.

Obrazek

Rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji ma miejsce w istotnie nasilonym środowisku wiatrowym, dlatego też istnieje możliwość pojawienia się opadów dużego gradu (wpływ superkomórek burzowych) oraz silnych / bardzo silnych porywów wiatru, a w strefie brzegowej również trąb wodnych / tornad mezocyklonicznych. Dodatkowo najmocniej wypiętrzone ośrodki konwekcyjne charakteryzują się bardzo dużą aktywnością elektryczną.

Aktualne dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych blitzortung:

Obrazek

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: niedziela, 13 wrz 2015, 13:39
przez Adrian Błaszczyk
Aktualne zdjęcie satelitarne Europa

Obrazek

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: niedziela, 13 wrz 2015, 23:05
przez Grzegorz_Zawiślak
Groźne warunki pogodowe utrzymują się na południowym - wschodzie Francji oraz przede wszystkim w północno - zachodniej części Włoch, gdzie od pewnego czasu obserwowana jest znaczna intensyfikacja bardzo mocno uwodnionych i aktywnych elektrycznie formacji burzowych!

ObrazekObrazek

W ciągu dnia niektóre rejony Ligurii zostały zalane, jednak szczególnie groźne opady burzowe prognozowane są w trakcie dzisiejszej nocy.

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: środa, 16 wrz 2015, 16:50
przez Łukasz Meteo
W północno-wschodniej Francji przechodzą burze (rozległa formacja wielokomórkowa) odznaczające się ekstremalną aktywnością elektryczną. Częstotliwość wyładowań w tym układzie jest tak duża, że na stronie blitzortung.org prawie nie ma przerw pomiędzy "pstryknięciami". Na dodatek, aktywność układu dalej rośnie. Burze szybko przemieszczają się na NE. Jak na połowę września, sytuacja wygląda ciekawie i bardzo groźnie...

Mapa z 16.45:
Obrazek

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: czwartek, 17 wrz 2015, 17:00
przez Grzegorz_Zawiślak
Tymczasem ekstremalnie wysokie temperatury występują na Bałkanach, gdzie silny napływ zwrotnikowej masy powietrza objawia się upałem sięgającym aż 38-40 °C!

Obrazek

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?l ... &Send=send

Re: Wrzesień 2015 - Europa

PostNapisane: wtorek, 29 wrz 2015, 23:26
przez Grzegorz_Zawiślak
W ciągu kolejnych 144 godzin szczególnie niebezpieczne warunki atmosferyczne w oparciu o dane z modelu WRF-ARW 24 km wyliczane są dla basenu Morza Śródziemnego, gdzie w środowisku istotnie zwiększonej niestabilności w troposferze, oczekiwane jest pojawianie się mocno uwodnionych układów burzowych. Bardzo duże opady możliwe są również w północno - zachodniej oraz zachodniej części Skandynawii (deszcz i śnieg), na obszarze Islandii, a także na Morzu Czarnym i północnym - zachodzie Turcji.

Obrazek

Tymczasem prognozy dla Polski jednoznacznie wskazują na występowanie stabilnej i coraz cieplejszej aury (szczególnie od soboty). W związku z prognozowaną przebudową pola barycznego zacznie pojawiać się coraz więcej słonecznej i bezchmurnej aury, zwłaszcza od czwartku, kiedy spodziewany jest napływ suchej masy powietrza.