Strona 1 z 1

Kwiecień 2016 - Świat

PostNapisane: poniedziałek, 25 kwi 2016, 15:10
przez Ziba
Tymczasem we wtorek w południowej Nebrasce, Kansas oraz częściowo w Oklahomie (USA) prognozowany jest silny severe weather outbreak z możliwymi silnymi, długo żyjącymi tornadami, bardzo dużym (a niewykluczone że wręcz ogromnym) gradem i niszczącymi porywami wiatru. Wzdłuż rozciągającej się od Teksasu przez Oklahomę, Kansas aż do Nebraski suchej linii (ang. dry line) prognozowane jest pojawienie się bardzo dużej chwiejności termodynamicznej (MLCAPE ok. 4000 - 5000 J/kg):

Obrazek

W pobliżu sprzyjającego środowiska kinematycznego pojawi się również bardzo silny prąd strumieniowy o prędkości w rdzeniu dochodzącej do 100kt (50m/s) na wysokości izobarycznej 300hPa i 70kt (35m/s) na wysokości izobarycznej 500hPa, który zapewni wyśmienite środowisko kinematyczne:

Obrazek

Obrazek

Są to bardzo groźne warunki, sprzyjające silnym tornadom i opadom ogromnego gradu w superkomórkach burzowych. NWS Storm Prediction Center wydało już Moderate Risk (4. stopień zagrożenia w 5-stopniowej skali) z możliwością aktualizacji do High Risk (najwyższego, 5. stopnia zagrożenia).

Obrazek

Re: Kwiecień 2016 - Świat

PostNapisane: wtorek, 26 kwi 2016, 11:24
przez Grzegorz_Zawiślak
Najnowsze prognozy na bieżącą dobę dla Wielkich Równin w USA w dalszym ciągu wyglądają niepokojąco. Adwekcja mocno rozgrzanej (28-30 °C i >30 °C) i zasobnej w wilgoć (temperatura punktu rosy około 20-24 °C) masy powietrza w rejonie oddziaływania krótkiej fali górnej oraz tzw. suchej linii zapewni korzystne środowisko do silnego rozwoju burz, zwłaszcza późnym popołudniem, wieczorem i w nocy.

ObrazekObrazekObrazek

Szczególne zagrożenie spodziewane jest ze strony silnych superkomórek burzowych, które przy dużej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE powyżej 3000-4500 J/kg) oraz nasilonym pionowym profilu wiatru będą mieć potencjał do generowania wszelkich gwałtownych zjawisk atmosferycznych (początkowo faworyzowany jest dyskretny tryb konwekcji z potencjałem do powstania linii burz superkomórkowych).

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Największym ryzykiem na ich trasie będą opady dużego i bardzo dużego gradu (możliwe przypadki 5-10 cm+), niszczące porywy wiatru oraz tornada, które przy tak sporej zawartości pary wodnej oraz nasilonych uskokach pionowych wiatru (prognozy uwzględniają przede wszystkim silne przyspieszenie wiatru wraz z wysokością) mogą w kilku przypadkach osiągnąć znaczną intensywność (EF3 i EF3+). Wyliczenia numeryczne zgodnie wskazują, że pas najgwałtowniejszych warunków będzie rozciągać się od północnej / północno - wschodniej części Teksasu przez Oklahomę, Kansas po południową i południowo - wschodnią Nebraskę.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Re: Kwiecień 2016 - Świat

PostNapisane: środa, 27 kwi 2016, 00:37
przez Grzegorz_Zawiślak
Coraz groźniejsza sytuacja obserwowana jest w samym sercu Alei Tornad w USA, gdzie rozwijają się silne superkomórki burzowe z dużym potencjałem do generowania gwałtownych gradobić, niszczących porywów wiatru oraz tornad. Warto zwrócić uwagę na aktualne zdjęcia satelitarne, które znakomicie ukazują mocno rozbudowane systemy konwekcyjne.

Obrazek

Re: Kwiecień 2016 - Świat

PostNapisane: środa, 27 kwi 2016, 13:41
przez Marcin Głodek
Za mieszkańcami Aleji Tornad w USA niebezpieczne popołudnie, wieczór i noc podczas których przechodziły silne superkomórki i liniowa formacja burzowa zorganizowana w Bow Echo generujące głównie silny wiatr oraz opady większego gradu.

Stan wyładowań zajerestrowanych w ciągu ostatniej doby:
Obrazek

W ciągu ostatnich godzin do bazy danych NWS SPC wpłynęło 5 raportów o niezbyt silnych tornadach, 173 raporty o silnych porywach wiatru, w tym kilkanaście o bardzo silnych porywach powyżej 120 km/h oraz 263 raporty o dużym gradu (w tym kilanaście przypadków powyżej 5 cm).

Obrazek

Re: Kwiecień 2016 - Świat

PostNapisane: piątek, 29 kwi 2016, 22:39
przez Grzegorz_Zawiślak
Dziś nad środkową częścią Wielkich Równin w USA kolejny dynamiczny dzień, który sprzyja powstawaniu silnych komórek burzowych. Występujące warunki umożliwiają powstawanie silnie rotujących mezocyklonów, a obecnie jedna z najbardziej niebezpiecznych superkomórek przemieszcza się przez południowo - zachodnią Oklahomę. Bardzo dobrze wykształcony hak w jej południowej części może robić wrażenie!

Obrazek
____

Potężny grad wygenerowany przez tego potwora!

Obrazek

Ponadto pojawiają się raporty o tornadzie wbudowanym w strefę gwałtownych opadów.