Teraz jest czwartek, 17 sie 2017, 15:37

Zachmurzenie

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

• Numer GG: 0

Zachmurzenie

Postniedziela, 4 sty 2009, 19:32

Chciałbym przybliżyć trochę temat zachmurzenia, jest on może dla niektórych prosty ale są osoby którym ten temat może się przydać, jak wiem stopień pokrycia nieba chmurami nazywamy zachmurzeniem, określa się je w oktantach (okt.) tj. w częściach widocznego nieboskłonu stanowiących 1/8 jego "powierzchni". Dla bezchmurnego nieba zachmurzenie wynosi 0/8, przy pełnym pokryciu nieboskłonu chmurami 8/8. Niekiedy w pracach klimatologicznych ( szczególne przed 1967 r. ) spotykamy dawniej spotykaną skalę, przyjmującą za jednostkę 1/10 pokrycia nieba chmurami. Wielkość zachmurzenia może być wyrażana także w ułamkach (lub procentach), odpowiadającym jednostkowym polom powierzchni ziemi, pokrytej powłoką chmur. Jednostkami pola są zwykłe kwadraty o boku wyznaczonym przez współrzędne geograficzne.

Obserwowane z ziemi zachmurzenie jest opisywane jakościowo; zachmurzenie 1/8 - 3/8 określane jest jako niewielkie, 4/8 - 5/8 jako umiarkowane, >6/8 jako duże. Dni, w których średnie zachmurzenie wynosi 0-2/8, nazywają się pogodnymi, a dni z średnim zachmurzeniem 7/8 - 8/8 pochmurnymi. Wielkość zachmurzenia zależy od zawartości pary wodnej w powietrzu i warunków kondensacji, o których decyduje przede wszystkim cyrkulacja atmosferyczna. W związku z tym średnie zachmurzenie na ziemi jest większe nad oceanami niż nad lądami ( odpowiednio 6,4 i 4,4 w skali 0-10 ) i większe nad półkula południową niż północną ( 6,2 i 5,3 ).

Bardzo wyraźne zróżnicowanie dotyczy obszarów i okresów występowania układów antycyklonalnych , które wskutek panowania zstępujących ruchów powietrza charakteryzują się na ogół małym zachmurzeniem, i układów cyklonalnych które wraz z towarzyszącymi im systemami frontów sprzyjają rozwojowi zachmurzenia. W umiarkowanych szerokościach geograficznych z frontami ciepłymi związana jest strefa pełnego zachmurzenia o zasięgu do 1000 Km przed linią frontu, a z frontami chłodnymi strefa chmur, rozciągnięta od 100 km przed linią frontu do 300 km za frontem; grubość (miąższość ) tych systemów chmurowych waha się od 1 do 2,3 km.

W Polsce roczny przebieg zachmurzenia wiąże się z częstością występowania wyżów i niżów barycznych. Jesienno-Zimowe maksimum łączy się ze zwiększoną frekwencją układów niżowych, minimum na przełomie lata i jesieni - z częściej występującymi wyżami, wyraźny jest też związek zachmurzenia z frontami atmosferycznymi. Średnie wartości zachmurzenia, wskutek "wklęsłego" rozkładu reprezentują rzadko pojawiający się stopień zachmurzenia. Niemniej, stanowią dość cenny wskaźnik klimatologiczny, ponieważ wykazują korelację z takimi charakterystykami warunków meteorologicznych i solarnych, jak liczba dni pogodnych, pochmurnych i usłonecznienie i tak np. najniższej miesięcznej średniej zachmurzenia w Polsce ( Wrzesień = 5,5 ) odpowiadają liczby dni pogodnych ( średnio 4,8 ) i pochmurnych (średnio 6,3), najwyższej średniej miesięcznej ( Grudzień=7,9) odpowiada 1,9 dnia pogodnego i 17 dni pochmurnych ( dane te wziąłem z materiałów meteo dostępnych w bibliotece miejskiej )

Korelacja średniego zachmurzenia dobowego z usłonecznieniem pozwala ocenić liczbę godzin słońca według zależności, którą wyrażają wartości usłonecznienia względnego. Usłonecznienie rzeczywiste ( w godzinach ) otrzymamy obliczając czas stanowiący odpowiednią część usłonecznienia możliwego czyli długości określonego dnia w roku.

Zachmurzenie 0 - 100 U%
Zachmurzenie 1 - 93 U%
Zachmurzenie 2 - 84 U%
Zachmurzenie 3 - 74 U%
Zachmurzenie 4 - 63 U%
Zachmurzenie 5 - 49 U%
Zachmurzenie 6 - 34 U%
Zachmurzenie 7 - 18 U%
Zachmurzenie 7,9 - 2 U%

Mam nadzieje że materiał okaże się pomocny niektórym osobom ;) Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano niedziela, 26 wrz 2010, 20:49 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Oktanty - nie oktany

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Zachmurzenie

Postponiedziałek, 12 sty 2009, 15:00

Łukasz_Wojtyła napisał(a):... jak wiem stopień pokrycia nieba chmurami nazywamy zachmurzeniem, określa się je w oktanach (okt.) tj. w częściach widocznego nieboskłonu stanowiących 1/8 jego "powierzchni". Dla bezchmurnego nieba zachmurzenie wynosi 0/8, przy pełnym pokryciu nieboskłonu chmurami 8/8. Niekiedy w pracach klimatologicznych ( szczególne przed 1967 r. ) spotykamy dawniej spotykaną skalę, przyjmującą za jednostkę 1/10 pokrycia nieba chmurami.

Miałem dylemat. Przeczytałem różne książki, w których miałem opis skali zachmurzenia. W jednych stopień pokrycia wyrażony był w skali 0-8, w drugich 0-10. :?: Ja w swoich zapiskach przyjąłem skalę od 0-10. :? Dla mnie nie robi to jakoś dużej różnicy. ;)
''Jedno jest pewne - zawsze jest TERAZ'' - Eckhart Tolle

Lokalny blog pogodowy : http://stacja-zary.blogspot.com/

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Zachmurzenie

Postponiedziałek, 12 sty 2009, 15:10

Roznica polega na tym, że skala jest bardziej rozdrobniona (0-10). Obecnie stosuje się skalę 0-8 w wymianie międzynarodowej. Więc lepiej uzywać tej właśnie skali ;)
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Zibi

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Zibi
  • Numer GG: 4178395

Zachmurzenie

Postniedziela, 1 mar 2009, 22:33

Od pewnego czasu prowadzę codzienne zapiski pomiarów i chciałbym je uzupełnić danymi o zachmurzeniu i tu mam pytanie,
Jak oceniacie stopień zachmurzenia? To, że w skali 1/8 to już doczytałem, ale jak to się ma do obserwacji wizualnych, czyli jak określić patrząc w niebo, jaka jest skala zachmurzenia?

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Zachmurzenie

Postniedziela, 1 mar 2009, 23:24

Zibi napisał(a):Od pewnego czasu prowadzę codzienne zapiski pomiarów i chciałbym je uzupełnić danymi o zachmurzeniu i tu mam pytanie,
Jak oceniacie stopień zachmurzenia? To, że w skali 1/8 to już doczytałem, ale jak to się ma do obserwacji wizualnych, czyli jak określić patrząc w niebo, jaka jest skala zachmurzenia?

Musisz sobie wyobrazić, że niebo to 8 kawałków. Następnie spróbuj określić, ile tych kawałków zajmują chmury i wtedy to będzie świadczyło o zachmurzeniu. To tak najprościej. Dobrze robić obserwacje na otwartym terenie aby mieć kąt 360 st. i widzieć "cały" nieboskłon.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 2 mar 2009, 00:28 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błąd w zdaniu
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

• Numer GG: 0

Zachmurzenie

Postniedziela, 1 mar 2009, 23:47

Zibi napisał(a):Jak oceniacie stopień zachmurzenia? To, że w skali 1/8 to już doczytałem, ale jak to się ma do obserwacji wizualnych, czyli jak określić patrząc w niebo, jaka jest skala zachmurzenia?

Przy ocenie stopnia zachmurzenia faktycznie pojawia się pewien problem. W meteorologii póki co nie ma jednej usystematyzowanej metody pomiaru tego parametru pogodowego.
Przy pomiarach prowadzonych przez człowieka stopień zachmurzenia jest ułamkiem podawanym na podstawie subiektywnych odczuć wizualnych. Oznacza to, że niebo które dla jednego obserwatora jest zachmurzone powiedzmy w 5/8, inny oceni na np. 6/8.
W ostatnich latach pojawiają się jednak różnego rodzaju urządzenia optyczne służące do pomiaru stopnia zachmurzenia - pomiar takim urządzeniem eliminuje subiektywizm człowieka. Jednym z takich przyrządów jest np. Whole Sky Camera (kamera pełnego nieba), która dzięki zastosowaniu odpowiedniego obiektywu obejmuje cały widnokrąg. Stopień zachmurzenia jest w niej określany przy pomocy odpowiednich algorytmów.

A wracając do pomiarów które sam wykonujesz, to moja rada jest taka: zwracaj szczególną uwagę na obszary nieba blisko horyzontu. Perspektywa powoduje, że te obszary wydają się nam zachmurzone w większym stopniu niż są w rzeczywistości. Ten efekt jest dobrze widoczny szczególnie przy obecności na niebie chmur o dużej rozciągłości pionowej (Cu, Cb).

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Re: Zachmurzenie

Postczwartek, 15 wrz 2011, 08:40

Bartek napisał(a):A wracając do pomiarów które sam wykonujesz, to moja rada jest taka: zwracaj szczególną uwagę na obszary nieba blisko horyzontu. Perspektywa powoduje, że te obszary wydają się nam zachmurzone w większym stopniu niż są w rzeczywistości. Ten efekt jest dobrze widoczny szczególnie przy obecności na niebie chmur o dużej rozciągłości pionowej (Cu, Cb).

No i zachmurzenie takich obszarów położonych blisko horyzontu należy oceniać właśnie tak, jak nam się wydaje. Bo jeśli bylibyśmy akurat w tym miejscu, które widzimy blisko horyzontu i okazałoby się, że są tam przerwy między chmurami, a z miejsca z którego widzimy ten horyzont tych przerw nie widać, to trzeba uwzględnić taką wielkość zachmurzenia, jakby tych przerw nie było, ponieważ zachmurzenie ocenia się na podstawie stopnia pokrycia nieba przez chmury, widocznego z miejsca, w którym się znajdujemy. Może trochę zagmatwanie to napisałem, ale nie umiałem inaczej tego ubrać w słowa.

Pozwolę sobie poprawić jeszcze wypowiedź Łukasza Wojtyły, dotyczącą jakościowego opisu zachmurzenia: twierdzisz, że zachmurzenie 1/8 - 3/8 to zachmurzenie niewielkie, 4/8 - 5/8 to umiarkowane, a >6/8 to duże. Pozwolę się z tym nie zgodzić, ponieważ zarówno w różnych publikacjach meteorologicznych jak i na wykładach z meteorologii nauczyłem się, iż podział wygląda tak:

0/8 - niebo bezchmurne
1/8 - 2/8 zachmurzenie małe
3/8 - 5/8 zachmurzenie umiarkowane
6/8 - 7/8 zachmurzenie duże
8-8 zachmurzenie całkowite
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

karolp1993

• Pseudonim: karolp1993
  • Numer GG: 5251347

Re: Zachmurzenie

Postwtorek, 28 mar 2017, 20:49

Szukałem informacji na ten temat dziękuję.

Powrót do Wiedza meteorologiczna