Teraz jest wtorek, 25 wrz 2018, 02:54

teoria na temat mezocyklonu a prawda

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość

is0

teoria na temat mezocyklonu a prawda

Postponiedziałek, 14 lip 2008, 15:15

Mezocyklon - Superkomórki burzowe są szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin. Są one odpowiedzialne za występowanie prawie wszystkich silnych tornad w Stanach Zjednoczonych oraz za większość opadów gradu o dużych ziarnach lodowych, np. rozmiarów piłeczki do golfa. Superkomórki burzowe mogą również wywoływać porywiste wiatry i nagłe powodzie.Superkomórki burzowe charakteryzują się silnymi rotacyjnymi prądami wstępującymi (ruch ten jest zwykle zgodny z kierunkiem ruchu powietrza w niżach), które wynikają z rozwoju burzy w warunkach charakteryzujących się silnymi pionowymi uskokami wiatru. Uskoki wiatru występują wtedy gdy wiatr zmienia kierunek i prędkość wraz ze wzrostem wysokości.Przeciętnie taka chmura burzowa osiąga rozmiary od 20 do 50 km i sięga do tropopauzy, a czas jej trwania dochodzi do 4 godzin. Charakterystyczne jest również występowanie tylko dwóch prądów powietrza (wstępującego i zstępującego), które ulegają silnemu skręceniu wewnątrz chmury. Według ogólnie przyjętych schematów, na skutek różnicy w prędkości i kierunku wiatru na różnych wysokościach (uskok wiatru) masy powietrza w przyszłej superkomórce zaczynają wirować w osi poziomej, jednak silny prąd wznoszący związany z chmurą burzową odchyla oś obrotu do pionu. W ten sposób unoszące się ku górze powietrze jest wprawiane w ruch wirowy i powstaje mezocyklon.

to tyle teorii

Takie ustrojstwo u nas nie istnieje mamy ina strefę klimatyczna i inne warunki, może mnie ktoś zbesztać ale pytałem sie 2 meteorologów o to nazewnictwo a mezocyklon i cyklon nie występują zazwyczaj w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych to co wy probujecie nazywać mezocyklonem to jest nic innego jak Cumulonimbus capillatus gęsta chmura w kształcie wieży z silnie wypiętrzonym kowadłem na samej górze. Są to chmury najbardziej rozbudowane w kierunku pionowym, dlatego zjawiska fizyczne w nich występujące są bardzo gwałtowne, co owocuje równie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Złożona z kropel wody oraz kryształków lodu, przy czym dolna część cumulonimbusa zbudowana jest z kropelek wody, górna zaś z kryształków lodu. Chmury tego rodzaju mogą być źródłem gwałtownych opadów deszczu, śniegu lub gradu, którym często towarzyszą wyładowania elektryczne (burze). Cechą charakterystyczną tego rodzaju chmury jest występowanie silnego wiatru tuż przed rozpoczęciem opadu. Wiatr ten nosi nazwę "szkwał" i występuje w "przedniej części chmury".W chmurach tego typu występują bardzo silne prądy wznoszące (jak i zstępujące) - potrafią dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Spotykane prędkości prądów wznoszących dochodzą do 10-15 m/s, a nawet do 25 m/s (w przypadku, gdy chmura jest dobrze rozwinięta).

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Re: teoria na temat mezocyklonu a prawda

Postponiedziałek, 14 lip 2008, 18:00

iso powiem tak superkomorki powstaja nie mal w calej europie a polskich meteorologow nei pytaj
sie o takei rzeczy bo dla wiekszosci jest to czarna magia w polsce studia meteorlogoiczne nie sa
nawet na poziomie podstawowym nie selniaja wymagan WMO-swiatowej organizacji meteorologicznej
dla tego ja w przyszlosci jade za granice sie ksztalcic pod tym kierunkiem a nei w plsce...
ten post ryzykuje ostrzezeniem...przepraszam za spam

is0

Postponiedziałek, 14 lip 2008, 19:45

co do super komórek się zgodzę, ale mezocyklon ?

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 14 lip 2008, 20:33

cos mi sie zdaje ze tobie chyba chodzi o te overshooty ktore czasami widac na sat??
co do mezocyklonow ty gdyby one w polsce nie wystepowaly to bysmy nie mieli superkomorek
bo zeby burze nazwac sueprkomorka musi miec mezocyklon w wiekszosci przypadkach
superkomorke charakteryzuje top overshoot ktory widac na zdjeciach satelitarnych

is0

Postponiedziałek, 14 lip 2008, 22:17

Tornadooo napisał(a): wiekszosci przypadkach superkomorke charakteryzuje top overshoot ktory widac na zdjeciach satelitarnych

wiesz co tak przeglądam te zagadnienia i powoli głupieje :) , moze dlatego ze czegoś mi brakuje żeby mieć kompletną wiedze.

masz moze jakies zdjecie owego mezocyklonu ?

tu jest ciekawa komórka burzowa a chmura typu Cumulonimbus capillatus incus.
Obrazek

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postponiedziałek, 14 lip 2008, 22:32

Zawsze by była Superkomórka musi być mezocyklon. Na meteosacie (sat24), kiedy w komórce pojawi się oko (overshoot top), to mówimy o Superkomórce.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

is0

Postwtorek, 15 lip 2008, 10:56

jak bys mi dal screena dla pewnosci :)

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 15 lip 2008, 12:13

http://www.occur.pl/image,c3ebcd3b8a.html tu masz piękne overshooty.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 15 lip 2008, 14:32

Wygląda jak wypiętrzenie się ponad wypiętrzenie :D :twisted:

To tak się poznaje super komórkę z góry?
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

is0

Postwtorek, 15 lip 2008, 14:43

no to wiem już co jest co :)

ale nadal nie mogę poskładać mezocyklonu

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 15 lip 2008, 16:37

Jeżeli w chmurze burzowej pojawi się mezocyklon, i jest on dość mocny to własnie wtedy obserwujemy overshooty. Są to takie przestrzały chmurowe, kiedy płaski wiechrz kowadła burzowego się wybrzusza. Przez ten silny prąd overshooty przebijają się ponad kowadłem z troposfery do stratosfery.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Postwtorek, 15 lip 2008, 20:30

To może ja dorzucę cos od siebie.

Cała zabawa z mezocyklonem zaczyna się tak:
Obrazek
Uskok wiatru (wind shear) (na czerwono na powyższym rysunku) powoduje, że masy powietrza wewnątrz chmury cumulonimbus zaczynają wirować wokół osi poziomej. Wind shear bierze się stąd, ze wiatr na różnych wysokościach (często niewiele się różniących) może wiać z różnych kierunków i z różna siłą. Często zdarza się on w Jet-streamie, ale może tez występować bliżej powierzchni (na niższych wysokościach).

Oczywiście przy silnej konwekcji występującej w chmurach typu cb, równocześnie z uskokiem wiatru występuje też prąd wstępujacy (updraft) (zaznaczony na niebiesko):
Obrazek
Ten prąd wstępujący, jeżeli jest odpowiednio silny, może spowodować podniesienie kolumny wirującego powietrza z położenia horyzontalnego (poziomego) na wertykalne (pionowe).

Jeżeli taki prąd wstępujący połączy się z kolumną wywoływaną przez uskok wiatru to możemy mówić o mezocyklonie:
Obrazek

Mezocyklon jest więc kolumną wirującego powietrza znajdująca się wewnątrz superkomórki. Zwykle mezocyklon występuje po prawej stronie tylnej części superkomórki (rear flank). Tak jak na poniższej grafice (widok z góry):
Obrazek

Jego średnica może osiągać od kilku do około 10 kilometrów.
Na półkuli północnej mezocyklony wirują zwykle przeciwnie do wskazówek zegara (counter-clockwise), a na południowej – zgodnie (clockwise):
Obrazek

Wizualnie mezocyklonu nie możemy zobaczyć, ale jego istnienie można stwierdzić m.in. po rotacji całej superkomórki. Jest to dobrze widoczne zwłaszcza na filmach typu time-lapse:

Film przyspieszony x10:
http://www.youtube.com/watch?v=zPyfSd5LEKs

Film przyspieszony x25:
http://www.youtube.com/watch?v=RLrJADfk ... re=related

Innym sposobem na stwierdzenie obecności mezocyklonu w superkomórce jest wirujący wall cloud pod superkomórką. Wall cloud prawie zawsze powstaje dokładnie pod wirującym mezocyklonem.

Dobrym sposobem na zlokalizowanie mezocyklonu może być też obraz z radaru dopplera. Konkretnie chodzi tu o obszar na którym, obok siebie, występują wiatry wiejące w przeciwnych kierunkach:
Obrazek
Na powyższym obrazie kolor zielony i fioletowo-niebieski oznacza wiatr wiejący w kierunku radaru.
Kolor czerwony i różowy to wiatr oddalający się od radaru.
Radar zlokalizowany jest w lewym górnym rogu ekranu – w miejscowości Dodge City (duża czarna kropka).

Przekrój przez superkomórkę z mezocyklonem w środku:
Obrazek

Tłumaczenie:
upper level winds - wiatry na dużych wysokościach (często jest to jet stream), te wiatry są odpowiedzialne za rozciągnięte kowadło chmury cb
mid level winds - wiatry na średnich wysokościach
rear flank downdraft - prąd zstępujący w tylnej części superkomórki (w skrócie: RFD)
forward flank downdraft - prąd zstępujacy w przedniej części superkomórki (w skrócie FFD), często związany ze zjawiskiem downburst, a wizualnie z chmurą typu shelf cloud
gust front - front szkwałowy - to taki układ zwykłych frontów (ciepłego i zimnego) tylko w miniaturze, związany z pojedynczą superkomórką
anvil - "kowadło" chmury cb, powstaje kiedy rozwijająca się pionowo chmura natrafia na warstwę inwersji na granicy troposfera-stratosfera
storm motion - kierunek poruszania się superkomórki
over shooting top - (w skrócie OT), szczyt superkomórki, świadczy o istnieniu bardzo silnych prądów wstępujących wewnątrz superkomórki; OT pokazuje, ze prądy wstępujące są na tyle silne, że przebijają warstwę inwersji na granicy troposfera-stratosfera; w rezultacie powstaje coś na kształt kopuły (w języku ang. "dome"), która jakby przykrywa superkomórkę.

A tu superkomórka w okolicach Kielc, 13.07.2008. Podobieństwo do tej z powyższego rysunku jest uderzające.

Autor: Krzysztof Sławiński
Obrazek

Autor: Mariusz Świąder (prawie tak wielki jak ta superkomórka :D )
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 28 lip 2008, 13:14 przez Bartek, łącznie edytowano 3 razy

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 28 lip 2008, 10:41

Teoretycznie to miejsce, które zasłaniam swoją sylwetką, to miejsce gdzie jest najsilniejszy wir wewnątrz chmury?
Nie przypuszczałem, że będę występował w podręczniku do mezocyklonów :D :D ;) Krzysztof i Ja zrobiliśmy ujęcie tej samej chmurki (oba zdjęcia są tej samej chmurki +/- 15 min.) 8-)
Dodam że ta chmura nie podążała tj na schemacie, dokładnie w linii prostej oddalała się ode mnie!
Na zdjęciu Krzysztofa, gdyby co kilka minut robić jej fotkę, ona by szła od prawej do lewej części kadru. A wiem to gdyż goniłem chmurę i obserwowałem jej pozycję. Jednym słowem ona driftowała dokładnie bokiem w dodatku po linii prostej z południa na północ w stronę Warszawy. Tam gdzie jest moja fotka, kamera celuje dokładnie na północ i tam też zwiała ta chmurka. Ona wcale nie pędziła "w lewo" czyli na zachód, jak by się mogło wydawać ze schematu. Myślę że to dość normalne, bo w końcu wiatr steruje trajektorią takich ustrojstw :D
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

Powrót do Wiedza meteorologiczna