Teraz jest poniedziałek, 23 paź 2017, 00:46

Meteorologia - ksiażki

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość

bzychol

• Pseudonim: bzychol
  • Numer GG: 1500578

Meteorologia - ksiażki

Postczwartek, 6 maja 2010, 22:54

Witam, szukam jakiejś książki co przybliży mi różne typy groźnych zjawisk atmosferycznych, pozwoli zrozumieć ich powstawanie itd., itp. Od niedawna zacząłem się interesować zjawiskami i potrzebna mi jest elementarna wiedza np co to funnel cloud i inne takie proste oczywiste oczywistości. Z góry byłbym wdzięczny za jakiś link do książki w pdf-ie.

Pozdrawiam a zarazem witam wszystkich na forum :).
Obrazek

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Meteorologia - ksiażki

Postczwartek, 6 maja 2010, 23:19

Książki o burzach w Polsce nie istnieją tzn. nie ma ich w języku polskim... przecież rok temu dopiero synoptycy z pewnego instytutu dowiedzieli się, że w naszym kraju występują superkomórki burzowe, a tych chcesz mieć książkę o burzach ;). Natomiast popularne są książki o hydrologi, ogólnej meteorologi i synoptyce. Stąd jeżeli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć na temat burz, to musisz korzystać a anglojęzycznych źródeł. Osobiście polecam książkę z zakresu ogólnej meteorologi i klimatologi Krzysztofa Kożuchowskiego z 2009 roku (Można ją nawet kupić przez internet).

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Meteorologia - ksiażki

Postsobota, 8 maja 2010, 21:27

Marcin_Głogulski napisał(a):przecież rok temu dopiero synoptycy z pewnego instytutu dowiedzieli się, że w naszym kraju występują superkomórki burzowe

Kto ich szkolił :?: To już zakrawa o niezły żart...

A teraz do rzeczy: mam w domu kilka ciekawych książek nt. pogody i klimatu, a także o zjawiskach ekstremalnych i niezwykłych (ale dot. tylko Ameryki Północnej). Ciekawe są też książki dla studentów geografii, choć mogą być za trudne - np. za dużo tzw. matematyki wyższej (pochodne, całki itp.) - nie każdy to lubi (ja akurat lubię taką matmę ;)). Bardzo fajne są atlasy chmur - o dziwo dostępne w bibliotekach miejskich (nawet u mnie :D), ale gdzieniegdzie zdarzają się dziwne błędy - np. w opisie chmury Stratus podano jako odmianę Stratusa chmurę Nimbostratus (cytuję: "Gdy z chmury stratus pada deszcz, mamy do czynienia z chmurą nimbostratus"). Widocznie amerykańscy meteorolodzy nie uznają Nimbostratusa jak polscy nie uznają superkomórek.. - w oficjalnych prognozach IMGW nigdy to słowo nie padło. :roll: Tak więc trochę literatury jest - jak będę miał czas, to kiedyś podam dokładne dane o moich książkach. Niektóre warte polecenia ;)

P.S. Odnośnie postu Marcina: książki o burzach istnieją w języku polskim. Ja mam aż 2 takie w domu, ale są to książki popularnonaukowe niż typowo akademickie. Ale bardzo ciekawe :D.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Storm_Lady

Sympatyk

Sympatyk

Meteorologia - ksiażki

Postniedziela, 9 maja 2010, 20:15

Na pierwszej stronie tego wątku jest link do e-booków polecam ;) Szczególnie fajna jest pozycja pt: " Essentials of Meteorology"
Poza tym wiele informacji można znaleźć na stronie: http://www.theweatherprediction.com/
edit
I jeszcze tu: http://spotterguides.us/safety.htm
Pozdrawiam :)

Moja galeria:
http://www.zuzannar.aq.pl

scania580

• Numer GG: 4566411

Meteorologia - ksiażki

Postczwartek, 20 maja 2010, 21:37

Polecam książkę "Pogoda i Klimat" Gunter D. Roth. Książka bardzo dobrze napisana, w miarę tania (moja kosztowała 12zł na allegro z przesyłką). Bardzo dużo informacji poprzedzonych przykładami i doświadczeniami. Tak więc książka jak najbardziej do polecenia.

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Meteorologia - ksiażki

Postponiedziałek, 21 cze 2010, 16:24

Ostatnio kupiłem książkę Richarda Hamblyna "Wielka księga chmur". Są w niej wszystkie rodzaje chmur i ich podziały, dobrze opisane. Książka kosztowała około 30-50 zł, ale zapewne na allegro jest tańsza. Jeśli ktoś ma problem z rozpoznawaniem chmur to ją polecam.

Krzysztof_Skupień

• Pseudonim: SuperBusiu

Re: Meteorologia - ksiażki

Postczwartek, 16 wrz 2010, 15:36

Dla znających język angielski wkrótce pojawi się nowa ciekawa pozycja, którą można już zamówić w brytyjskim Amazonie. Książka o tornadach, burzach, nawałnicach. Zamieszczam link do strony: http://www.amazon.co.uk/Into-Storm-Hurricanes-Death-Defying-Adventures/dp/0525951938/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1284643961&sr=1-3

dalmarcin

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: dalmarcin
  • Numer GG: 8890211

Postwtorek, 8 mar 2011, 23:29

Michał_Żarnowski napisał(a):Ostatnio kupiłem książkę Richarda Hamblyna "Wielka księga chmur". Są w niej wszystkie rodzaje chmur i ich podziały, dobrze opisane. Książka kosztowała około 30-50 zł, ale zapewne na allegro jest tańsza. Jeśli ktoś ma problem z rozpoznawaniem chmur to ją polecam.

Potwierdzam Dla początkujących i dla wyjadaczy Książka przejrzysta i treściwa :D

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postczwartek, 10 mar 2011, 12:42

Michał_Żarnowski napisał(a):Ostatnio kupiłem książkę Richarda Hamblyna "Wielka księga chmur". Są w niej wszystkie rodzaje chmur i ich podziały, dobrze opisane. Książka kosztowała około 30-50 zł, ale zapewne na allegro jest tańsza. Jeśli ktoś ma problem z rozpoznawaniem chmur to ją polecam.

Mógłbyś zrobić zdjęcie przykładowej chmury wraz z opisem i wkleić? Chciałem zobaczyć jak wygląda ta księga chmur. Sam posiadam "Atlas Chmur" H. Hackela i chciałem zobaczyć czy różni się w jakiś znaczący sposób od "Wielkiej księgi chmur". Dla zainteresowanych wklejam przykładową stronę z "Atlasu Chmur" z naszą ulubioną zdobyczą :mrgreen:

Obrazek
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

dalmarcin

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: dalmarcin
  • Numer GG: 8890211

Postpiątek, 18 mar 2011, 22:25

Obrazek

To początek opisu nimbostratusa ( wraz z altostratusem opacusem), jak widać w 1 akapicie autor ma poczucie humoru :D
Na 2 stronie jest zdjęcie nimbostratusa, na 3 opis i zdjęcia na 4 również; generalnie zdjęcia to z 70 % powierzchni ale to nie ujmuje wartości opisom wg mnie;
Ten Twój atlas wydaje się być jednak bardziej przejrzysty
Ukazała się też bliźniacza pozycja "Atlas niezwykłych chmur" tego samego autora; podobne wydanie i konstrukcja

Olivianna

• Pseudonim: Olivianna
  • Numer GG: 4680264

Postwtorek, 3 maja 2011, 15:33

Również tę książkę posiadam. Jest bardzo pomocna. A jeśli miałam problem ze zrozumieniem jakiś treści to posługiwałam się książką Storm Dunlop Pogoda (seriaporad.pl) jest idealna dla młodszych użytkowników.
A "Wielka księga chmur" posiada piękne zdjęcia i kładzie duży nacisk na opis tego jak poszczególne chmury powstają. Osobiście chciałabym mieć Międzynarodowy Atlas Chmur, ale z tego co dowiedziała mi moje wykładowczyni to od roku 50.. któregoś już nie robią w polskiej wersji, a ta zagraniczna (widziałam angielską) będzie dla mnie niestety nie zrozumiała. Mam nadzieję, że któreś z polskich wydawnictw zainteresuje się wydaniem tego atlasu.

Anthares94

• Pseudonim: Anthares94

Postśroda, 22 cze 2011, 19:35

Ja często korzystam z książki 'Pogoda. Przewodnik ilustrowany" autorstwa Storma Dunlopa. Jest ona świetna zwłaszcza dla początkujących, opisane są wszystkie rodzaje chmur wraz z rodzajami i gatunkami, zjawiska i anomalie pogodowe, mechanizmy ich powstawania, a także tablice traktujące o tym, jakiej pogody można się spodziewać przy danej sytuacji na niebie.

kiara

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kiara
  • Numer GG: 2435493

Postniedziela, 24 lip 2011, 22:59

Do nauki klasyfikacji chmur najczęściej posługuję się "Atlasem Chmur" Hackela podobnie jak kolega powyżej pisał oraz
" Wielką księgą chmur" Hamblyna . Polecam obydwie !Niedawno zakupiłam również druga część książki Richarda.H "Atlas niezwykłych chmur " po wstępnych oględzinach (jeszcze nie przeczytałam całej ;) ) stwierdziłam, iż są w niej fascynujące fotografie, a opisy poszczególnych zjawisk zwięźle i treściwie tłumaczą ich mechanizmy powstawania, nie zanudzając przy tym czytelnika. W pogłębianiu wiedzy teoretycznej pomaga mi książka "Jak prognozować pogodę" oraz "Prognozowanie pogody" Michaela Hodgsona + jakieś kserówki z pracy mgr .
To tyle z moich :)

kasiak

Postniedziela, 11 wrz 2011, 21:32

Witam

Czy posiada ktoś książkę "Meteorologia synoptyczna" Zwieriewa i chciałby ją sprzedać?

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postniedziela, 11 wrz 2011, 21:53

Ja mam taką książkę ale niestety nie na sprzedaż. Bardzo trudno ją zdobyłem i nie zamierzam się jej pozbyć. A co konkretnie Cię interesuje z tej książki?
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

mazur

• Ostrzeżenia: 1

Postniedziela, 25 gru 2011, 17:40

Tam gdzie kończy się internet, a zaczynają się książki - tam zaczyna się porządna, podstawowa wiedza meteorologiczna. Ze swojej strony polecam na początek "Meteorologię dla pilota samolotowego" Szewczaka (absolutne podstawy meteorologii) i "Meteorologię synoptyczną" Zwieriewa (podstawy synoptyki, kreślenie map synoptycznych). Bez tych pozycji ani rusz jeśli ktokolwiek interesuje się pogodą.
Podpis zawierał reklamę, która jest zakazana i jej niema. Następna próba umieszczenia reklamy zostanie ukarana banem.

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postponiedziałek, 2 kwi 2012, 23:50

Zwieriew jest dostępny w pdfie na necie, np na chomiku. Mnie interesuje nowa książka Kożuchowskiego p.t. Klimat Polski. Nowe spojrzenie wydana w tym roku. Ktoś już może miał styczność z tą książką?
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 3 kwi 2012, 11:56

Kup ją w Internecie. Nie jest droga jak na taką książkę o takim zasobie wiedzy ;).
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Tomnord15

• Pseudonim: Tomnord15
  • Numer GG: 8829734

Postsobota, 14 lip 2012, 16:27

Czy posiada ktoś książki Alojzego Wosia- Meteorologia dla geografów oraz ABC Meteorologii i która z tych książek zawiera większy zasób wiedzy o meteorologii. Ewentualnie jaką inną można byłoby mi polecić?

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 15 lip 2012, 19:42

Lepsza książka prof. Wosia. A książek na temat meteorologii jest mnóstwo i kilka dobrych pozycji jest już w tym wątku powyżej wymienionych.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Tomnord15

• Pseudonim: Tomnord15
  • Numer GG: 8829734

Postponiedziałek, 16 lip 2012, 00:22

Część z nich mam. Min. wszystko o pogodzie- A.Woś, Pogoda i klimat- G.D. Roth, Pogoda i Klimat- Z. Kaczorowska, Chmury- D. Matuszko, Pogoda- S. Dunlop, Meteorologia dla każdego- M. Schmidt, Agrometeorologia- Cz. Radomski, Zarys klimatologii Polski- A. Schmuck, Klimat Polski- A. Woś. I parę innych. Ale szukam naprawdę zaawansowanej książki polskiej ze wzorami i wyczerpującymi tłumaczeniami i opisami różnych zjawisk meteorologicznych. Podejrzewam, że Meteorologia i Klimatologia pana Kożuchowskiego jest taką pozycją lub Meteorologia dla geografów- A. Woś. Jeszcze parę pozycji znalazłem w tym sklepie- http://www.przyrodnicze.pl/pogoda-i-klimat-cat-489.aspx

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postponiedziałek, 16 lip 2012, 11:00

No to wzory to polecam Meteorologia i Klimatologia Chromowa oraz Meteorologia i Klimatologia pod redakcją Kożuchowskiego ta najnowsza. No i wiadomo też polecam Meteorologię synoptyczną Zwierieva, warto wydać na nią dużo kasy. Jest obecnie dostępna na Allegro ale trochę tam przesadzili z ceną.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Mariusz Brzegowy

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mario
  • Numer GG: 5022855

Postwtorek, 14 sie 2012, 08:28

Również polecam początkującym książkę G.Roth "Pogoda i klimat". Bardzo fajnie napisana, ciekawie się ją czyta. Wydaje mi się, że to obowiązkowa pozycja dla początkujących. Książkę można dostać na allegro nawet za 5 zł także myślę, że warto.
Polecam również "Jak prognozować pogodę" (Daisy Leitch). Dużo ciekawych informacji dla początkujących. Sporo zdjęć, przykładów, wykresów i zdjęć satelitarnych. Nie widziałem by ktoś ją polecał, a myślę, że warto.
Podobnie jak poprzednicy polecam również "Wielką księgę chmur", co ciekawe nie tak łatwo ją dostać w Krakowie ;-) Musiałem w końcu kupić przez internet chociaż zawsze przed zakupem wolę książkę wziąć do rąk.
"Panpogoda" na poprzedniej stronie polecał biblioteki przy krakowskim rynku, niestety nie zgodzę się z tym. Tak na prawdę tylko w Głównej Księgarni Naukowej na ul. Podwale można coś dostać o meteo, w pozostałych bibliotekach w okolicach rynku nic nie ma.
A jak tam "Klimat Polski" Kożuchowskiego? Przeczytaliście ? Polecacie?
Ostatnio edytowano wtorek, 14 sie 2012, 13:18 przez Sebastian Kupczyk, łącznie edytowano 1 raz
Powód: błędy interpunkcyjne
Obrazek
Pozdrawiam Mario
--------
GG: 5022855
email: mario85@me.com
IRC #plb: M4Rio
www: http://www.fotosik.pl/u/bochniameteo/

Michał16

• Pseudonim: Michał
  • Numer GG: 44050079

Książki do Meteorologii i Klimatologii

Postsobota, 12 sty 2013, 00:16

Witam!

Jestem uczniem 3 gimnazjum, od zawsze pasjonuję się burzami i na bieżąco obserwuje Polskich Łowców Burz, głownie w okresie letnim. Zakwalifikowałem się do finału konkursu kuratoryjnego z geografii, którego temat to "Pogoda i Klimat", więc akurat interesujące mnie wątki. I mam takie pytanie, jakie książki do meteorologii, klimatologii moglibyście polecić. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w finale jest aż 280 osób, czyli będzie bardzo trudny 3 etap. Jednakże potrzebuje książek napisanych w przystępny sposób, nie mówię że nie maja być szczegółowe - mówię o języku zrozumiałym dla gimnazjalisty :).

Posiadam Książki:

Pogoda i Klimat - Hans Hackel
Pogoda i Klimat - Roth
Meteorologia i Klimatologia - K.Kożuchowski
Klimat Polski - Alojzy Woś
Szkolny Słownik Geograficzny - Jan Flis

Słyszałem o książkach Chrobowa, Kossakowskiej i Wosia(Meteorologia dla Geografów?) - czy warto ich poszukać?

http://centrum.mscdn.pl/images/artykuly ... rogram.pdf - to jest link do wymagań na poszczególne etapy, do 1 i 2 byłem za dobrze przygotowany i łatwość pytań byłą poniekąd trudnością. Jednak w 3 etapie nie ma żartów i na pewno będzie to etap trudny.

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

Michał.

Oskar Hernacki

Re: Książki do Meteorologii i Klimatologii

Postśroda, 16 sty 2013, 16:18

Ja skończyłem czytać książke dla studentów choć jestem w 2 gimnazjum.
Książka nosi tytuł: "Przewodnik do ćwiczeń z meteorologi i klimatologii", polecam.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postpiątek, 15 lut 2013, 14:36

Michal16 - zapoznaj się dobrze z tym tematem, to będziesz wiedział w jakie książki warto zainwestować. Po drugie następnym razem naucz się przeszukiwać forum by unikać powtarzania tematów, po trzecie unikaj popełniania rażących byków ;).
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Bzycholka

• Pseudonim: Małgorzata_Telus
  • Numer GG: 43816647

Postczwartek, 9 maja 2013, 19:33

Kiedyś wypożyczyłam z biblioteki "Tajemnice pioruna Kulistego" (autora nie pamiętam) i "Piorun ujarzmiony" Jakubowskiego. Bardzo ciekawe książki jednak w niektórych momentach nieco "podkręcone" :)

Anduril1991

• Numer GG: 2903641

Postponiedziałek, 10 cze 2013, 16:24

W całym wątku wymieniona jest cała masa książek (czasem trudno dostępnych), na temat meteorologii i klimatu. Wypowiadało się tutaj kilka osób, które wiele z tych książek już przeczytało i ma na ich temat wypracowane zdanie. Chciałbym się głównie tych osób zapytać, która z podanych ksiąg najbardziej szczegółowo opisuje burze, oraz zjawiska poprzedzające i następujące po burzy.
Wiadomo, nie można się skupić na samych burzach. Jest to jednak temat, który z meteorologii mnie najbardziej fascynuje. Czuję przy tym potrzebę rozpracowania tego zagadnienia (od początku do końca) co do ostatniego elektronu, powiewu i cząsteczki wody. Może być napisana trudniejszym językiem, byleby nie zostawiała żadnych niedopowiedzeń.

O dziwo to pomimo kursów żeglarskich, dopiero zajęcia z techniki wysokich napięć na politechnice, spowodowały, że do burz zaczyna mnie coraz bardziej ciągnąć. Kiedyś to było ciekawe, od pewnego czasu czuje jednak silną potrzebę rozgryzienia tej tematyki do ostatniej deski.

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam :)

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 5 wrz 2013, 12:34

Tutaj mamy fajnie przedstawione niektóre książki ze zdjęciami przykładowych stron, krótkimi opisami:
http://astropolis.pl/topic/38859-cloud- ... oraz-inne/

Ja niedawno nabyłem "Wielki Atlas Chmur" Richard'a Hamblyn'a. Na książce jest napisane, że jest to wydanie drugie, chociaż zawartością chyba się nie różni od "pierwszego"? tej z białą okładką.
Obrazek

Książka jest bardzo fajna, super ilustrowana (chociaż niektóre zdjęcia mogłyby być wykonywane w środku dnia ;) ).
Opisy są w prostym języku, zrozumiałym dla początkujących. Przy każdej chmurze jest wyszczególniony typ chmury, piętro, symbol i skrócony opis. Znajdują się także jej fotografie. Na końcu książki mamy opisane też zjawiska takie jak tęcza, iryzacja, halo itd. Ogólnie książkę polecam, jest tania jak barszcz. Ja dostałem ją za 14 zł.
Obrazek

Jan

• Pseudonim: Jan

Postsobota, 12 paź 2013, 22:41

Witajcie,

Posiadam książkę, która już mi się nie przyda, Ktoś może jednak będzie chciał ją wykorzystać w swojej pracy
lub działalności hobbistycznej.
Podręcznik jest świetny, jednakże nie jest to pozycja dla początkujących.
http://allegro.pl/show_item.php?item=3623811981

Pozdrawiam,

Janek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 10 gru 2013, 01:51

Coś bardziej zaawansowanego - "An Introduction to Dynamic Meteorology" J. R. Holtona. E-book w wersji angielskiej. Podręcznik dla osób bardzo wnikliwych, w szczególności zainteresowanych procesami fizycznymi w atmosferze i rozumiejących bardziej skomplikowane wzory matematyczne. Jest też oczywiście część opisowa, więc książka może być pomocą dla osób, którym nie zależy na znajomości wzorów, a na zdobyciu wiedzy o niektórych procesach fizycznych.
http://www.gilmet.ir/tools/An_Introduct ... rology.pdf
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Jan

• Pseudonim: Jan

Postponiedziałek, 16 gru 2013, 17:57

Witajcie,

Wystawiłem jeszcze raz na Allegro, jeśli nikomu się nie przyda idzie na przemiał.
"Podręcznik krótkoterminowych prognoz pogody"
http://allegro.pl/podrecznik-krotkoterminowych-prognoz-pogody-unikat-i3791323362.html

Pozdrawiam,

Janek

patryk27

• Numer GG: 23859271

Postponiedziałek, 23 gru 2013, 22:02

W ostatnim czasie zakupiłem książki "Klimat Polski. Nowe spojrzenie" Krzysztofa Kożuchowskiego oraz używaną "Meteorologię dla geografów" Alojzego Wosia. Obie są podręcznikami akademickimi.

Książkę Kożuchowskiego skończyłem czytać wczoraj i mogę powiedzieć, że jest w miarę zaawansowana jak dla mnie, myślę, że wyczerpuje temat. Zawiera dużo wzorów, tabel i rysunków. Cena, którą płacimy wydaję się całkiem rozsądna. Tak jak w tytule - zawiera ona nowe spojrzenie na nasz klimat, sądzę, że pozycja godna zainteresowania.

"Meteorologię dla geografów" dopiero zaczynam czytać i widzę, że zawiera ogromną ilość wiedzy, sporo tabel i ilustracji. Książka zawiera to czego długo szukałem, czyli dokładny opis sprzętu pomiarowego i metody wykonywania pomiarów.
Kupiłem ją używaną na aukcji, ponieważ nowych egzemplarzy już nie ma w sprzedaży, a podręcznik jest z 2000 roku.

Przykładowe strony z książki pana Kożuchowskiego i A. Wosia:
Obrazek Obrazek

Poza tym posiadam jeszcze dwie książki:
-"Atlas pogody" wyd.Pascal - podstawowe informacje, dużo zdjęć, całkiem ciekawa. Przeznaczona raczej dla początkujących.
-"Atlas chmur" Hansa Haeckela - jak nazwa wskazuje, książka taktuje o chmurach. Nie będę tu wiele pisał, bo widzę, że już o niej było.

Pozdrawiam, Patryk.

poznanianka

• Pseudonim: poznanianka

Postczwartek, 26 gru 2013, 17:04

Czy zna ktoś jakąś książkę na temat tornad, huraganów, tajfunów?

swat_zaloba

• Pseudonim: zaloba
  • Numer GG: 9781605

Postpiątek, 4 kwi 2014, 15:19

Obrazek
Obrazek
Obrazek

gdyby była taka potrzeba mogę zeskanować okładkę i spis treści. Najlepiej gdyby na łowcy burz powstała jakaś specjalna zakładka gdzie mogłyby pojawić się wszystkie pozycje z ich spisami treści.

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 4 kwi 2014, 22:14

Już w tym miesiącu pojawi się Polska premiera książki pt. "Łowca Burz" autorstwa Reeda Timmera!
Reed Timmer, Andrew Tilin
Łowca burz. Gwałtowne tornada, zabójcze huragany i niebezpieczne przygody w ekstremalnych warunkach pogodowych
Gwałtowne tornada, zabójcze huragany i niebezpieczne przygody w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Wyobraź sobie trąby powietrzne, które zrównują z ziemią domy, a samochody zmieniają w latające pociski. Wyobraź sobie przerażające burze, którym towarzyszą grzmoty, błyskawice i ulewne deszcze. Pomyśl o wietrze, który potrafi wiać z prędkością 400 km/h, wyrywając drzewa z korzeniami. Brzmi dostatecznie groźnie?
Reed Timmer uwielbia taką pogodę i umie o niej opowiadać jak nikt inny.
Ten łowca burz i meteorolog od dziecka fascynował się zjawiskami atmosferycznymi. W swojej książce pisze o hipnotyzującym pięknie i przerażającym chaosie burz i tornad, wyjaśnia, jak do nich dochodzi i w jakich warunkach powstają. Jego opowieść jest także świadectwem ogromnej pasji, graniczącej z obsesją, która pozwala na pełne emocji życie, ale i stwarza prawdziwe zagrożenia.

Poznaj najbardziej zdeterminowanego i odnoszącego największe sukcesy ŁOWCĘ BURZ, gwiazdę DISCOVERY CHANNEL. Niech stanie się twoim przewodnikiem w szalonym i groźnym świecie ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Obrazek

Dokładna data premiery jest ciężka do określenia. W jednym sklepie jest napisane 7 kwietnia, w innym 21 kwietnia, jeszcze gdzieś indziej 16 kwietnia. W kazdym razie bardzo ciekawa propozycja i ja napewno się na nią skuszę :D
Obrazek

Seweryn Stodolak

Zbanowany

Zbanowany

• Pseudonim: SEwek22o

Postsobota, 5 kwi 2014, 16:34

Z tego co widziałem ta książka ma kosztować około 40 zł, więc chyba każdy będzie mógł kupić lub zamówić, długość ponad 300 stron ;) Pod tym linkiem można zajrzeć do środka na 20 stron :D
http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,3921
Ścigamy się? Na rajdy i burze zawsze czas ;)
Mój kanał na youtube : http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3 ... _as=public

hellus

• Numer GG: 6559586

Postczwartek, 10 kwi 2014, 21:57

Właśnie dziś przyszła pocztą :) więc zobaczymy cóż to za arcydzieło :)

Bodzio

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Bodzio

Postsobota, 19 kwi 2014, 22:11

Zbliżam się powoli do końca książki. Napisana jest w prosty sposób więc czyta się przyjemnie i szybko. Co do samej treści mam mieszane uczucia. Sam Reed, chociaż dla mnie jest bardzo pozytywnie zakręconą osobą to podczas swoich przygód często zachowywał się po amatorsku. To dziwne, bo wiedzę na temat burz ma bardzo dużą. W mojej ocenie jest uzależniony od adrenaliny :)

W książce używa często określenia "cap". Nie wiem czy dobrze rozumiem ale to chyba odpowiednik CIN?

Marcin Głodek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek

Postsobota, 17 maja 2014, 14:48

Ostatnio przeczytałem (sporo się tego zebrało):
* ,,Meteorologia dla geografów'' Zbigniew Zienkiewicz
* ,,Pogoda i klimat'' Hans Hackel
* ,, Klimat Polski: nowe spojrzenie'' Krzysztof Kożuchowski