Teraz jest poniedziałek, 23 paź 2017, 00:48

Wszystko o burzach

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo
  • Numer GG: 0

Wszystko o burzach

Postponiedziałek, 6 lip 2009, 03:41

A więc jeszcze trochę o superkomórce burzowej ;)
Obrazek
W warunkach Polskich mogą się tworzyć takie cuda jak na zdjęciu po wyżej, jest to typowy przykład superkomórki klasycznej gdzie opad na początku występuje jako słaby a potem nagle przechodzi w deszcz nawalny. Na zdjęciu widać także Wall clouda czyli chmurę stropową która jest odpowiedzialna za generowanie leja kondensacyjnego (Inaczej tornado tworzy się głównie na chmurze stropowej) Zdjęcie obrazuje także pewną rzadkość a mianowicie 4 warstwy shelf clouda coś co w Polsce zdarza się dość rzadko ;) muszę przyznać że była to pierwsza tak piękna Sc jaką mogłem widzieć w Polsce. Ale to już na marginesie;) W każdym razie jest to jeden z najlepszych przykładów Sc jaki mogłem dać. Po niżej jeszcze jedno zdjęcie shelf clouda.

Obrazek

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Wszystko o burzach

Postwtorek, 7 lip 2009, 20:01

No no niezłe Szelfiki ;) . Ja widziałem jednego typu tej drugiej fotki.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Bodzio

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Bodzio

Wszystko o burzach

Postśroda, 30 wrz 2009, 17:06

Przeglądając i czytając różne opracowania dość mało znalazłem o zjawisku gustnado. Informacje są bardzo ogólne. Dowiedziałem się tylko, że chodzi o adwekcję chłodnego powietrza z przemieszczającej się burzy w warstwę powietrza ciepłego. Jako, że gustnado nie jest połączone z właściwą chmurą burzową to domyślam się, że do jego powstania potrzebne są odpowiednie uskoki kierunkowe wiatru w dolnej warstwie troposfery oraz silna konwekcja (a więc mocne nagrzanie terenu). Przypuszczam, że wskaźnik MLCAPE ma tutaj jakieś znaczenie... ale pewności nie mam :) Jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat tego zjawiska to fajnie by było się z tym zapoznać.

Megan

Wszystko o burzach

Postponiedziałek, 2 lis 2009, 22:42

Mam pytanie dot. wilgotności powietrza przed burzą wewnątrzmasową i frontową. Słyszałam, że ogólnie z 2h przed burzą wilgotność spada, ale jak to się odnosi do tych dwóch rodzajów burz? I co jest powodem tych zmian?
Ostatnio edytowano poniedziałek, 2 lis 2009, 22:59 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Wszystko o burzach

Postponiedziałek, 2 lis 2009, 23:02

Megan napisał(a):Mam pytanie dot. wilgotności powietrza prze burzą wewnątrzmasową i frontową. Słyszałam, że ogólnie z 2h przed burzą wilgotność spada, ale jak to się odnosi do tych dwóch rodzajów burz? I co jest powodem tych zmian?

Trudno mi się całkowicie zgodzić z tą opinią. To zależy o jaką wilgotność chodzi. Czy o fizyczną zawartość pary wodnej (miarą może być wilgotność właściwa, bezwzględna, stosunek zmieszania i punkt rosy (przy tej samej wysokości)), czy o wilgotność względną. Ogólnie zawartość pary wodnej z pewnością przed burzą jest zwykle wysoka i może rosnąć (przekłada się to bezpośrednio na CAPE). Jeśli chodzi o wilgotność względną, to ona może być niższa przed samą burzą. Dlaczego? Otóż często burze rozwijają się przy silnym ogrzewaniu słonecznym (wzrost temp w dolnej troposferze też wpływa oczywiście na chwiejność). A to znaczy tyle, że w ocieplającym się powietrzu przy ziemi spada wilgotność względna. Jednak niekoniecznie tak się dzieje. Czasem ocieplenie powietrza powoduje silniejsze parowanie (gleby, roślin itd) co zwiększa zawartość pary wodnej i wilgotność względna może tylko nieznacznie spaść. Takie warunki są szczególnie sprzyjające dla burz.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Re: Wszystko o burzach

Postśroda, 12 cze 2013, 12:06

Troszkę informacji o burzach w jednej całości (z ostatnich wykładów, jakie wygłosiłem na Podlasiu):

http://speedy.sh/AecVh/Projekt1.ppt
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Postsobota, 24 sie 2013, 17:39

Jako że linki do obrazków wygasły, podaje nowe

Funnel Cloud - nie do końca wykształcony lej trąby powietrznej.
Obrazek

Shelf Cloud - szeroki poziomy wał Chmury arcus,powstaje u czoła
burzy w miejscu spotkania zderzania się ciepłego i zimnego powietrza.
Obrazek

Wall Cloud - to tak zwana chmura stropowa - chmura znacząco obniżająca swoją wysokość
w porównaniu z innymi podczas burzy.
Obrazek

Roll Cloud - jest to chmura wiru poziomego o dużej rozciągłości osi wiru.
Obrazek

Mammatus - są to wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury.
Obrazek

Downburst - jest to silne i nagłe uderzenie wiatru.

Szkwał – nagłe, krótkotrwałe (do 2 minut) uderzenie wiatru. Linia szkwałów jest to wąska obszarowo strefa z burzami, opadami, wzrostem ciśnienia i spadkiem temperatury.
Obrazek

Tornado - trąba związana z mezocyklonem.
Obrazek

Landspout - trąba połączona z podstawą Cb nie będącego mezocyklonem (ze swoją wodną odpowiedniczka, czyli Waterspout).
Obrazek

Gustnado - trąba związana z kołnierzem szkwałowym.
Obrazek
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

lukasz90

• Pseudonim: gulczas

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 14:55

Mógłby ktoś coś napisać o burzach punktowych?;]

Seweryn Stodolak

Zbanowany

Zbanowany

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: SEwek22o

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 16:02

lukasz90 napisał(a):Mógłby ktoś coś napisać o burzach punktowych?;]

Hmm burze punktowe? Rzadko się spotykam z tym określeniem, ale masz chyba na myśli lokalne.
Te burze przechodzą z reguły nad małym obszarem ( 10-20 km) poza tym są rozproszone, nie łączą się w większe układy.
Taka burza generuje przeważnie silny opad i to jest największe zagrożenie, bo tak naprawdę czas jej życia jest krótki ( przeważnie do godziny ) . Burze te powstają przy słabszych warunkach kinematycznych. Mam nadzieję że o to ci chodziło :)
Ścigamy się? Na rajdy i burze zawsze czas ;)
Mój kanał na youtube : http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3 ... _as=public

lukasz90

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 16:09

W zasadzie to dość nowe określenie. Ja pierwszy raz się z nim spotkałem w tym roku, a pilnie potrzebuje info na ten temat:) Wydaje mi się, że mają wiele cech burz lokalnych ale jednak nie są z nimi tożsame.. Tak czy inaczej to co napisałeś będzie przydatne;) Wielkie dzięki;)

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 16:16

A nie chodziło przypadkiem Tobie lukasz90 o burze pulsacyjne. ?
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

lukasz90

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 16:20

Nie, nie;) Słyszałem tylko pogłoski, że jest to nowy rodzaj burz o niespotykanej sile opadów:) Jak zbiorę więcej info to dam znać

Seweryn Stodolak

Zbanowany

Zbanowany

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: SEwek22o

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 16:29

lukasz90 napisał(a):Nie, nie;) Słyszałem tylko pogłoski, że jest to nowy rodzaj burz o niespotykanej sile opadów:) Jak zbiorę więcej info to dam znać

Tak nawiasem mówiąc te burze co pisałem wyżej mogą dać rekordowe opady rzędu 20-30 mm/10 min czy 60-80 mm/h, wystarczy że taka burza stoi przez godzinę w jednym miejscu, to by się po części zgadzało z tym co piszesz, aczkolwiek rzadko opady są aż tak duże :)
Ścigamy się? Na rajdy i burze zawsze czas ;)
Mój kanał na youtube : http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3 ... _as=public

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postponiedziałek, 11 sie 2014, 17:16

Coś widzę iż niektórzy tworzą nowe nazewnictwo dla komórek burzowych. Ja jednak nadal jestem za burzą pulsacyjną lub superkomórką HP ponieważ nie wiem jednoznacznie co Masz na myśli.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Maciej Dolecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: FRAKCJA ZIMNA

Postponiedziałek, 16 lut 2015, 20:34

Bardzo ciekawa inicjatywa z Wrocławia

- Nie obserwujemy chmur czy opadów, ale właśnie parę wodną. Dzięki temu będziemy o krok wcześniej w prognozowaniu różnych zjawisk pogodowych - mów dr inż. Rohm. Takie dane są zbierane również teraz za pomocą specjalnych balonów meteorologicznych. Mierzą one nie tylko wilgotność powietrza, ale też m.in. ciśnienie, temperaturę, kierunek wiatru. Dr inż. Witold Rohm zwraca jednak uwagę, że balony te unoszą się w powietrze dwa razy w ciągu doby w odstępach 12-godzinnych. - To, co chcę zrobić, pozwoli uzyskiwać takie dane co godzinę i tworzyć profile pary wodnej na obszarze całej Polski z dokładnością do 50 km - mówi naukowiec.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Pr0

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pv0

Postczwartek, 5 mar 2015, 18:55

Zaintrygowała mnie pewna sprawa dotycząca przyciągania burz przez górę Ślężę.
Mam na nią widok z okna i każda burza jaką obserwuję wędruje w jej stronę, czego powodem jest występowanie u mnie dużej ilości burz np. w 2014 roku było ich ok. 30.

Chciałbym rozwinąć moje podejrzenia co do tego i zadać zasadnicze pytanie, czy jest to kwestia przypadku czy jednak to prawda?

Występowanie burz na przestrzeni 8 miesięcy w 2013 roku.
Obrazek
Grafika: burze.dzis.net

Czy przyciąganie burz przez wyżej podaną górę jest możliwe?

tomek20

Postpiątek, 6 mar 2015, 18:44

przyciąganie burz w tym rejonie wiaze sie przede wszystkim z barierą orograficzną. Ponadto z tego co pamietam na Ślęży jest sporo masztów przekaźnikowych które równie mogą wpływać na częstotliwość wylądowań w tym rejonie

Pr0

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 6 mar 2015, 19:54

Na szczycie Ślęży znajduje się tylko jeden maszt i jest to telekomunikacyjna stacja przekaźnikowa o wysokości 136 m, więc wątpię aby to było to.

Wiadome jest, że w związku z orografią Sudet, i ich wysokością ( różnica temperatur ) powodują zwiększoną ilość burz, więc z Twojej wypowiedzi zrozumiałem, iż Masyw Ślęży działa w ten sam sposób co Sudety mając na względzie podobną liczbę burz występujących na Śnieżce i Ślęży, gdzie pierwsza góra jest wyższa od drugiej o kilkaset metrów (?).

Predator

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Michał

Postpiątek, 6 mar 2015, 22:06

Weź pod uwagę też wysokość względną Ślęży, która jest dość imponująca jak na polskie niziny (ponad 500 m).
Myślę, że to ona odgrywa tu kluczową rolę.

Nawiasem mówiąc piękna góra, miałem okazje odwiedzić pod koniec ubiegłego roku, zazdroszcze widoku z okna :)

Pr0

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 6 mar 2015, 22:35

Ślęża jak i jej okoliczne tereny są położone na Przedgórzu Sudeckim, więc polemizowałbym z stwierdzeniem, że to niziny, co nie zmienia faktu, że jest imponującą górą.

W ogóle dzięki za odpowiedzi wyjaśniające w większości czemu Ślęża jest "górą burz".

Predator

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Michał

Postsobota, 7 mar 2015, 00:50

Zgadza się, Masyw Ślęży należy do makroregionu Przedgórza Sudeckiego, aczkolwiek znajduje się na granicy z Niziną Śląską, a tereny otaczające masyw Ślęża + Radunia w 75% znajdują się poniżej poziomu 200 m.n.p.m. Dlatego użyłem skrótu myślowego ,,nizina" :)

Jest to bardzo ciekawy temat do wypowiedzi.
Moim zdaniem spowodowane jest to tym, że Ślęża przez swoją znaczną wysokość względną i izolację jest ,,wyspą ciepła", otoczoną przez morze nieco chłodniejszego powietrza (jak wiadomo powietrze nad gruntem będzie nieco cieplejsze niż słup powietrza na tej samej wysokości bezwzględnej). Dodatkowo góra jest dość szczelnie porośnięta lasem, co powoduje większą wilgotność powietrza (a co za tym idzie punkt rosy) w porównaniu do otaczających bezleśnych terenów, co na pewno również ma wpływ na intensyfikacje procesów konwekcyjnych właśnie nad Masywem Ślęży.
Ale to tylko przypuszczenia laika, na pewno ktoś bardziej kompetentny na forum potwierdzi albo odrzuci te tezy.

Pr0

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 7 mar 2015, 10:42

Myślę, że to zjawisko napędza też ciepło pochodzące znad miasta Świdnica ( miejska wyspa ciepła - latem w rynku temperatura między obrzeżami, a centrum wynosi od 3 - 5 stopni ) oraz rzeka Bystrzyca ( znacznie zwiększa wilgotność powietrza przy upałach ) i oczywiście dodając to co napisałeś, ale to są moje przypuszczenia.

Dodając Twoje i moje coś z tego w miarę poskładanego wychodzi, oczywiście poczekajmy na wypowiedź eksperta w tym temacie.

Mateusz Słomkowski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: slomaa

Postsobota, 4 kwi 2015, 22:35

Czytając Wasze odpowiedzi na temat góry Ślęży która w zeszły tygodniu dowiedziałem postanowiłem zabrać głos w dyskusji. Spróbuję odwołać się do wszystkich argumentów przedstawionych powyżej.

Ślęża jako góra leży na Przedgórzu Sudeckim i liczy sobie 718 m.n.p.m. Miasto u podnóży Ślęzy czyli Sobótka leży na wysokości około 200 m. n.p.m. To daje nam blisko 500 metrów wysokości względnej. Odległość od Przedgórza Sudeckiego w linii prostej po stronie południowo-zachodniej to około 20 km.
W tym miejscu jeden z argumentów "przyciągania" burzy - w promieniu 20 km nie ma żadnego tak wysokiego punktu!
Argument drugi: Na szczycie Ślęży znajduje się dość duży masz przekaźnikowy co również może mieć potencjalny wpływ na częstotliwość występowania burz.

Zostało wspomniane o tym ze Ślęża "na siłę ściąga" burze. Może to być dość mylne z takiego powodu, że większość burz w Polsce nadciąga właśnie z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego. Argument czysto subiektywny obserwatora.
Jeśli chodzi o miejską wyspę ciepła jaką miałaby wytworzyć Świdnica. Uważam, że miasto, które ma niewiele ponad 20 km2 nie jest w stanie wytworzyć tak silnej "wyspy ciepła" która wpływałaby na lokalny mikroklimat. W tym miejscu warto byłoby przeanalizować częstość burz w tym regionie w ostatnich 10-15 latach. Czemu? Otóż można byłoby wtedy ocenić wpływ Wałbrzycha na częstotliwość burz w tym regionie. Czy zanieczyszczenia wytwarzane przez to miasto miały znaczący wpływ na częstość burz.

Jednak na podstawie tak krótkiej i bardzo ogólnej analizy uważam, że Ślęża jako jedyna góra w okolicy o tak dużej wysokości względnej może po części wpływać na skupianie wyładowań na swoim szczycie :)
Pozdrawiam Mateusz

Pr0

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 13 kwi 2015, 21:06

Dziękuję za odpowiedź i spróbuję przeanalizować częstotliwość występowania burz na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, a także tego przyczyny oraz napisać swoje "odkrycia" i podsumowanie.

Pozdrawiam
2014 - ilość burz: 23
2015 - ilość burz: 26
2016 - ilość burz: 12

biesior

Postczwartek, 23 kwi 2015, 11:36

Witajcie!

Trafiłem na forum w poszukiwaniu odpowiedzi więc nie jestem wytrawnym Łowcą Burz, ale pozwolę sobie przedstawić swoją teorię na temat wzmożonej aktywności burzowej nad Ślężą a także wędrówki burz wzdłuż rzek (tudzież innych przeszkód terenowych).

Zacznę od tego, że teoria tyczy się burzy termicznej, posiadającej charakter lokalny. Jak wiadomo takie powstają po południu lub wieczorem na skutek działania termiki wypracowanej, ale tego Wam akurat tłumaczyć nie muszę :)

Cechą charakterystyczną dla tej termiki jest napięcie powierzchniowe, które powoduje, że te rozgrzane placki powietrza "kleją" się do płaskich powierzchni zanim przekształcą się w komin termiczny i uformują ładnego Cumulusa a potem Cumulonimbusa - one potrzebują "wyzwalacza" żeby się oderwać - przerwać to napięcie powierzchniowe. Do naturalnych wyzwalaczy zalicza się szczyty gór, kontrasty termiczne (to może być nawet wyschnięta łąka vs zielone pole), brzegi zbiorników wodnych (także rzek), obszary leśne (które skupiają termikę), miasta i ośrodki przemysłowe... a w skali bardzo mikro nawet poruszający się ciągnik rolniczy, czy samotna krowa na pastwisku, choć te raczej burzy termicznej nie wygenerują ;)

Zatem mamy sobie taką Ślężę wystającą ca. 500m ponad płaski teren od którego terma nie bardzo ma się jak odkleić, więc wędruje przepychana wiatrem aż natrafi na górkę, zwróćcie uwagę, że dookoła tego twardzielca nie ma lepszej pozycji do wybudowania Cumulusa! No może Zalew Mietkowski jako kontrast, ale ten akurat przy odpowiednim kierunku wiatru tylko wzmaga efekt.

I bach! Mamy gotowy przepis na skoncentrowanie konwekcji i wybudowanie pokaźnych Cumulusów nad wzniesieniem z których możemy się śmiało spodziewać opadów konwekcyjnych zwłaszcza przy słabych wiatrach lub małej burzy x 150 w roku przy okazji podsycając mit "Magicznej Góry". Burze frontalne jako brak lepszej alternatywy również mogą traktować Ślężę jako wielki, naturalny odgromnik.

Idąc tym samym tropem, dla termiki wypracowanej rozlewiska wodne, czy krawędzie lasów stanowią solidny wyzwalacz, żeby zrozumieć czemu w danym regionie burze mają swoje ulubione ścieżki, którymi chadzają proponuję zacząć obserwację rozwoju termiki w trakcie dnia.

Mieszkam w północnej części Wrocławia, dosłownie przy krawędzi lasu, często obserwuję budującą się ponad nią linię Cu, która wieczorem lubi się przekształcić w burze. Zazwyczaj burze te powstają już nad samym lasem kilometr - dwa od krawędzi, najczęściej pokrywa się to z Cu obserwowanymi wcześniej. Burzę bezpośrednio nade mną podczas kilku ostatnich lat widziałem tylko raz.

Myślę, że w tym kontekście nie trzeba tłumaczyć powodu "spychania" burz przez przeszkody orograficzne typu wyżyny, czy granie górskie, pomijając fakt samej wysokości z termicznego punktu widzenia generują one tak rozległe pasy noszeń (a co za tym idzie i duszeń), że są w stanie skutecznie pokrzyżować "plany" burzy nadchodzącej z zewnątrz, zwłaszcza w sytuacji, gdy wiatr ponadregionalny jest zbyt słaby, żeby ją przez taką zaporę przepchnąć.

Pr0

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 14 maja 2015, 18:05

Z własnych obserwacji i napisanych tutaj komentarzy Mariusza Słomkowskiego i biesiora, spróbuję to sklepać w 1 teorię:

Jej wysokość bezwzględna wynosi 718 m, a względna w przybliżeniu 500 m. Ową górę otaczają równiny, a od niej samej termy nie mają się jak "odkleić", więc jest ona siłą napędową dla rozwoju cumulusów i cumulonimbusów. Mając też na względzie kontrast termiczny oraz Wałbrzych, który potrafi wytworzyć znaczne pokłady ciepła czyli "wyspę ciepła", trzeba dodać, że to powietrze musi się gdzieś przemieścić, a jak trafi na Ślężę ( amplituda temperatur ), to jeszcze bardziej zwiększa energię dla rozwoju chmur czy zwiększa intensywność burzy.

Co ciekawe najczęstszymi kierunkami przemieszczania się burz w moim regionie to linia Wałbrzych - Świdnica - Ślęża.
2014 - ilość burz: 23
2015 - ilość burz: 26
2016 - ilość burz: 12
Poprzednia strona

Powrót do Wiedza meteorologiczna