Barotropowość i baroklinowość atmosfery

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
Awatar użytkownika
Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista
Posty: 555
Rejestracja: sobota, 5 kwie 2008, 17:06
Lokalizacja: Krosno (podkarpackie)
Kontakt:

Barotropowość i baroklinowość atmosfery

Postautor: Bartek » sobota, 15 lis 2008, 23:18

Obrazek

BAROTROPOWOŚĆ

Barotropowość w atmosferze występuje wtedy, kiedy gęstość powietrza jest funkcją jedynie ciśnienia. Izotermy przebiegają wówczas równolegle do izobar. W swobodnej atmosferze barotropowej wiatr wieje równolegle do izobar, a więc także równolegle do izoterm. Napływające powietrze ma taką samą temperaturę jak powietrze wypierane znad danego obszaru. Nie występuje zatem w atmosferze barotropowej ani adwekcja chłodu, ani adwekcja ciepła.BAROKLINOWOŚĆ

Baroklinowość jest stanem przeciwnym do barotropowości. Gęstość powietrza zależy w tym wypadku nie tylko od ciśnienia, ale także od temperatury i wilgotności, a izobary przecinają się z izotermami. W swobodnej atmosferze baroklinowej wiatr wieje równolegle do izobar, a więc jego kierunek przecina się z izotermami. W takim przypadku wiatr przywiewa więc powietrze o innej temperaturze, niż poprzednio zalegało nad danym obszarem i mamy do czynienia z adwekcją chłodu lub adwekcją ciepła.

Baroklinowość odgrywa istotną rolę w procesie cyklogenezy (powstawania niżu). W atmosferze baroklinowej na wskutek napływu różnych mas powietrza powstaje tzw. niestabilność baroklinowa (pojawia się równowaga chwiejna), która jest jednym z podstawowych czynników „niżotwórczych”.
Bezpośrednią przyczyną pojawiania się baroklinowości jest powstanie zafalowania (tzw. fali krótkiej) na froncie stacjonarnym. Po zachodniej stronie takiej fali następuje adwekcja chłodu, a po stronie wschodniej – adwekcja ciepła (patrz rysunek poniżej).

Obrazek

Dalszym etapem procesu jest powstawanie dolnego niżu barycznego w obszarze adwekcji ciepła, oraz dolnego wyżu w obszarze adwekcji chłodu.

Wróć do „Wiedza meteorologiczna”