Teraz jest czwartek, 14 gru 2017, 19:09

Rodzaje błyskawic

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
  • Numer GG: 0

Re: Rodzaje błyskawic

Postczwartek, 9 maja 2013, 20:53

Gdy zajrzałem dziś na detektor BurzeDziś.net zauważyłem ciekawą rzecz - łańcuszek punktów oznaczających wyładowania zarejestrowane w tym samym okresie, tak bliskich że zachodzących na siebie, rozciągający się na około 30 kilometrów. Czyżby detektor tak zarejestrował jeden, bardzo długi piorun?

markopolko

• Pseudonim: marko

Postwtorek, 25 cze 2013, 15:52

Mnie zafrapował pewien rodzaj pioruna. 24.06.2013 wystąpił w mojej okolicy. Podczas przechodzenia chmury burzowej, o słabej aktywności, nagle następuje oślepiający, krótki błysk, mijają 2 sek., po czym słychać potężny grzmot, przypominający eksplozję. Tak silny grzmot nie dziwiłby mnie, gdyby nastąpił zaraz po wyładowaniu - po prostu oznaczałoby to że huknął, gdzieś niedaleko mnie. Tymczasem w tym przypadku między błyskiem a dźwiękiem mija parę sekund, co oznacza odległość ok 500-1000 m. A huk grzmotu jest zniewalający - jak eksplozja. Rzadko się to zdarza i to podczas słabej burzy. Trudno też stwierdzić, czy było to wyładowanie doziemne, czy też nie. Zastanawiam się, z czym to jest związane.

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postwtorek, 25 cze 2013, 16:09

Wszystko było już opisywane w tym temacie ;). Ta sytuacja, o której wspomniałeś z tym potężnym wyładowaniem, gdzie huk grzmotu doleciał do Ciebie po 2 sekundach, to nic innego jak najrzadziej występujące (ze wszystkich wyładowań doziemnych) wyładowanie CG+ - z dodatnim potężnym ładunkiem elektrycznym, niesionym z górnej części chmury burzowej... Nie dość że pokonuje on bardzo dużą odległość od szczytu chmury burzowej do ziemi, to niesie on bardzo potężny ładunek elektryczny spływający oślepiającym kanałem wyładowania. Dlatego też nieraz można zostać zaskoczony, kiedy to burza oddaliła się od naszego miejsca zamieszkania, nie słyszymy już grzmotów a rozbłyski są mało widoczne - a siedząc w domu nagle zostajemy zaskoczeni szybkim mocnym białym "flashem" jakby ktoś robił nam zdjęcie aparatem. Czekamy do parunastu sekund i słyszymy potężny ciężki grzmot, kiedy to drżą szyby w oknach i włączają się alarmy w samochodach. Nie daj Boże taki piorun uderzy bliżej nas...
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

markopolko

• Pseudonim: marko

Postwtorek, 25 cze 2013, 21:55

Dziękuję za wyjaśnienie zjawiska ;). Pamiętam, jak parę lat temu potężny grzmot obudził wszystkich w domu. Okazało się że w miejscowości oddalonej od nas parę kilometrów rozwaliło stary, potężny buk w drobny mak. Musiał to być właśnie tego typu piorun.

MateuszB

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: QazMati

Postsobota, 25 cze 2016, 12:18

Witam. Pozwolę sobie troszkę odkopać ten temat, ponieważ mam pytanko związane z błyskawicami.
Jak wiadomo mamy kilka rodzajów wyładowań (CG, CG+, CA, CC), lecz słyszałem też niejednokrotnie o wyładowaniu typu GC, czyli ziemia-powietrze. Błyskawica powstaje na powierzchni ziemi i zmierza ku chmurze. Czy takie zjawisko jest możliwe? Jeśli tak to w jaki sposób może się utworzyć i jakie niesie za sobą konsekwencje.
Z góry dzięki za odpowiedź ;)
Obrazek

Patryk Matczak

Postczwartek, 30 cze 2016, 18:03

Dołączam się do pytania, ponieważ sam ostatnio zarejestrowałem coś podobnego, aczkolwiek może być to błąd aparatu.:

https://www.youtube.com/watch?v=jsrDio7z6JM

szczególnie dobrze widać początek błyskawicy na ziemi podczas szybkości 0.25

Obrazek
Obrazek
Obrazek

MateuszB

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: QazMati

Postsobota, 9 lip 2016, 14:33

Tak oczywiście że tego typu wyładowania są możliwe. Pojawiają się zwłaszcza przy wysokich obiektach - im wyższa jego wysokość, tym prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowania "od szpicy" danego obiektu w kierunku chmury jest wyższe. Polecam opracowanie P. Bodzaka z IMGW, w którym wyładowania te zostały również opisane http://www.imgw.pl/attachments/092_dete ... cznych.pdf. Pozdrawiam w imieniu Stowarzyszenia Skywarn Polska, Igor Laskowski"

Istnieją też filmy które prezentują przebieg takiego wyładowania:
https://www.youtube.com/watch?v=RDDfkKEa2ls ; https://www.youtube.com/watch?v=4q6gHWN8fDE

Dziękuję Igorowi za odpowiedź, moje wątpliwości zostały rozwiane ;) Mam nadzieję, że kolega wyżej również jest usatysfakcjonowany odpowiedzią ;)
Obrazek
Poprzednia strona

Powrót do Wiedza meteorologiczna