Tornado ogniowe - Co to jest?

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
Awatar użytkownika
Dariusz_Wierzbicki
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1025
Rejestracja: piątek, 29 lut 2008, 03:14
Pseudonim: Meteo
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tornado ogniowe - Co to jest?

Postautor: Dariusz_Wierzbicki » piątek, 25 gru 2009, 22:04

A więc, tornado ogniowe jest to bardzo ale to bardzo rzadkie zjawisko, w którym ogień pod pewnymi warunkami przyjmuje strukturę pionową i zaczyna wirować ruchem obrotowym niczym najprawdziwsze tornado. Główną rolę przy tworzeniu się tego typu tworów spełnia odpowiednio wysoka temperatura powietrza, a także występujące nad płonącymi terenami wznoszące prądy powietrza. Co ciekawe twory te mogą być od izolowane od ognia, mogą także tworzyć się bezpośrednio na obszarze który płonie, a nawet mogą płonąć poza tym obszarem, czasami zdarza się że taki wir ognia wystąpi samoistnie. Tornada ogniowe są bardzo niebezpieczne, takim przypadkiem najbardziej niszczycielskiego wiru ognia jest przypadek z 1923r, kiedy to w Japonii doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi na skutek którego powstał pożar w jednej z dzielnic Tokio (dzielnica Hifukusho-Ato), w momencie gdy zaczęły płonąc budynki powstał olbrzymi wir ognia*, który w ciągu zaledwie 15 minut zabił 38 tyś mieszkańców miasta. Największe tornada ogniowe tworzą się głównie podczas pożarów lasów**, standardowo ich wysokość pionowa waha się w przedziale od 10 do 50 metrów, średnica natomiast dochodzi do ok 10 metrów, czas trwania to zazwyczaj 2 - 4 minuty. Jednak w wyjątkowych okolicznościach zdarzają się tornada ogniowe których wysokość pionowa przekracza nawet 1km, średnica leja dochodzi do 60m, niektóre z nich potrafią trwać nawet ponad 20 minut, a prędkość wiejącego w nich wiatru przekracza 160km/h. Żeby przybliżyć ich siłę wyobraźcie sobie że potrafią one wyrywać drzewa których wysokość przekracza 15metrów.. Pozdrawiam!

Kilka zdjęć :arrow:

Źródło: Materiały i informacje uzyskano za pośrednictwem strony NOAA http://www.noaa.gov/

* Tutaj do jego powstanie przyczynił się nagły wzrost temperatury powietrza a także to iż między budynkami mogły powstać silnie wznoszące się do góry prądy powietrza.
** W płonących lasach powstanie takiego wiru powoduje nagłe i bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia a nie kiedy, tworzenie się nowych izolowanych ognisk pożarów.

Awatar użytkownika
Damian_Lużyński
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 55
Rejestracja: czwartek, 23 lip 2009, 14:03
Pseudonim: modulator93
Numer GG: 39184791
Lokalizacja: Morawica 15 km na południe od Kielc
Kontakt:

Tornado ogniowe - Co to jest?

Postautor: Damian_Lużyński » niedziela, 27 gru 2009, 16:45

Kiedyś oglądałem film na youtubie o takim zjawisku jak to, a teraz zamieszczam link do filmiku na którym można zaobserwować to zjawisko http://www.smog.pl/wideo/18690/tornado_ognia/

Awatar użytkownika
Karol Szyszko
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 516
Rejestracja: niedziela, 26 kwie 2009, 09:45
Pseudonim: SzychaK
Numer GG: 18761774
Lokalizacja: Czartajew( 4 km od Siemiatycz[Podlasie])
Kontakt:

Tornado ogniowe - Co to jest?

Postautor: Karol Szyszko » czwartek, 31 gru 2009, 23:37

Tornado ogniowe to taki „FireDevil” tyle że groźny jak prawdziwe tornado. Bardzo znanym przypadkiem(a raczej dwoma przypadkami)był ogniowe tornada z Australii w roku prawdopodobnie 1998 kiedy przez to tornado z jednego pożaru powstał drugi pożar, gdyż płonące resztki drzew ściółki oraz inne przedmioty pospadały na drugi las i maleńkie domki. Podobnie było w USA(też nie jestem pewien) w 2002 roku. Działają jak zwykłe tornada jak napisał Darek.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 713
Rejestracja: środa, 3 cze 2009, 17:06
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nadkrznański gród
Kontakt:

Tornado ogniowe - Co to jest?

Postautor: zaciekawiony » środa, 13 sty 2010, 16:07

W mojej miejscowości - Białej Podlaskiej - zdarzył się kiedyś ogromny pożar. Na filmie z tego zdarzenia, od momentu 0:50 widać przez kilkanaście sekund fioletowe ogniste tornado:
http://www.youtube.com/watch?v=StmMsntmJS4
- mój blog


Wróć do „Wiedza meteorologiczna”