Zablokowanie cyrkulacji a ciężka zima

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 713
Rejestracja: środa, 3 cze 2009, 17:06
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nadkrznański gród
Kontakt:

Zablokowanie cyrkulacji a ciężka zima

Postautor: zaciekawiony » sobota, 23 sty 2010, 18:05

Moglibyście objaśnić o co chodzi z tą "blokadą cyrkulacji" która jest podawana jako przyczyna fali mrozów na świecie? Ja co prawda z grubsza kojarzę jak to wygląda na mapie z układem niżów i wyżów, i dlaczego zasysa ciągle zimne powietrze z północy, ale termin jest dla mnie nie jasny, zaś specjaliści wypowiadający się dla prasy nie precyzowali.
Przy okazji ciekaw jestem jak tegoroczna zima może wpłynąć na lód arktyczny. Zapowiadano, że już w najbliższym dziesięcioleciu będzie biegun całkowicie odmarzał, a mnie zastanowiło, czy aby to "zablokowanie" nie jest jakoś powodowane ociepleniem się oceanu arktycznego w ostatnich latach.
- mój blog

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 988
Rejestracja: czwartek, 15 maja 2008, 10:44
Pseudonim: Mikelis
Numer GG: 0
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Zablokowanie cyrkulacji a ciężka zima

Postautor: Michał_Lisiak » piątek, 5 lut 2010, 21:52

Pojęcie "blokada cyrkulacji [strefowej]" dotyczy normalnego zjawiska zachodzącego w atmosferze. Występuje ono wtedy, gdy w wyższych warstwach troposfery (np. na poziomie 850 hPa, czyli ok. 1,5 km nad poziomem morza) zwiększa się amplituda fal planetarnych (fal Rossby'ego). Obrazowo można to przedstawić jako wybrzuszenie się grzbietów fali oraz pogłębienie dolin fali. W obszarze grzbietów fali napływa ciepłe powietrze znad zwrotnika, zaś w dolinach zimne powietrze znad bieguna. Jeśli teraz amplituda fali rośnie, to arktyczny chłód spływa bardziej na południe a ciepłe masy na północ (przykład: nad Europę i Azję spłynął wielki chłód z północy, natomiast nad Kanadę i Grenlandię nasunęły się ciepłe masy powietrza z niskich szerokości geograficznych.) Cyrkulacja mas powietrza staje się południkowa i utrudnia to ruch powietrza z zachodu na wschód. Cyrkulacja strefowa ustaje. Jednakże, po pewnym czasie układ dąży do ponownego jej wznowienia, gdyż cyrkulacja strefowa jest stanem najbardziej naturalnym.
Z powierzchni Ziemi blokada cyrkulacja wygląda następująco: nad kontynentem powstaje rozległy układ wysokiego ciśnienia lub wał wyżowy, w którym oś wyżowa przebiega południkowo. Po wschodniej stronie wyżu spływa zimne powietrze z północy, po zachodniej - ciepłe z południa (model uproszczony). Takie wyże żyją dość długo i mogą zablokować ruch powietrza z zachodu na wschód na wiele dni.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1165
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
Kontakt:

Zablokowanie cyrkulacji a ciężka zima

Postautor: Damian Zbieg » niedziela, 28 mar 2010, 13:42

Znalazłem jeden artykuł o blokadzie cyrkulacji. Zjawisko to jest normalne, choć rzadkie.

http://www.icm.edu.pl/c/document_librar ... upId=10128


Wróć do „Wiedza meteorologiczna”