Pionowa prędkość na wysokości 700 mb

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
Marcin20
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 787
Rejestracja: sobota, 12 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Pionowa prędkość na wysokości 700 mb

Postautor: Marcin20 » środa, 5 maja 2010, 21:04

Mapa obrazująca pionową prędkość przemieszczania powietrza na wysokości 700 mb jest bardzo ważna do odnalezienia miejsc w których powietrze wstępuje lub osiada. Można z niej, także odczytać aktywność frontów atmosferycznych, a co najważniejsze ocenić intensyfikacje opadów, zwłaszcza na froncie ciepłym lub w ośrodku niskiego ciśnienia.


Średni przepływ powietrza w poziomie jest dużo wyższy niż w pionie. Ten pierwszy wynosi przeważnie 50 węzłów i więcej. Natomiast średnia prędkość wiatru w pionie wynosi tylko kilka centymetrów na sekundę. Wydaje się to niezwykłe zważywszy, że prąd wstępujący w burzy potrafi osiągać prędkość ponad 100 km/h. Rzecz w tym, że burze obejmują tylko niewielki obszar ziemi w stosunku do regionów, które nie mają burz. Dodatkowo mniej niż w przypadku 1% czasu pionowe prędkości są większe niż 1.4 km/h powyżej danego punktu w danym miejscu. Wszystkie podnoszenia paczek powietrza znajdujące się w układzie niskiego ciśnienia lub na froncie niekiedy przekraczają 20 centymetrów na sekundę w skali synoptycznej... Dlaczego pada? Przykładowo podnoszenie powietrza do 6 centymetrów na sekundę prowadzi do osiągnięcia znaczącego dystansu w czasie. W ciągu godziny przy tej prędkości powietrze wzniesie się o 216 metrów. Dodając kilka godzin, paczka powietrza może wzrosnąć o ponad kilometr, więc całkiem sporo. Pionowa prędkość rzędu 6 centymetrów na sekundę może wyprodukować znaczną sumę opadów jeśli występuje odpowiednia wilgotność (ilość pary wodnej), która może zostać skondensowana.
Na tej mapie widać kolory oznaczające pionowe prędkości skierowane ku górze i dołu. Po prawej stronie znajduje się skala. W tym przypadku pionowe prędkości mierzone są w hPa/h. Jak wiemy spadek ciśnienia towarzyszy ruchom wstępującym powietrza np. w ośrodku niskiego ciśnienia. Stąd na mapce obszary w których pojawiają się wartości ujemne (kolory ciepłe) powietrze przemieszcza się ku górze, co jest wyrażone już wspomnianej jednostce hPa/h. Natomiast obszary dodatnie wskazują na przeciwny proces, czyli osiadanie powietrza (kolory zimne). Na obrazie widzimy bardzo różowy kolor występujący w południowej Polsce i za jej granicą na froncie ciepłym. Kolor ten oznacza przemieszczanie się powietrza ku górze z prędkością 33 hektopaskali na godzinę, czyli 20 metrów na godzinę. Jak wiemy dzisiaj i jutro przez ten region przejdą opady deszczu o charakterze ciągłym, więc przemieszczanie się powietrza do góry sprawi, że zostanie skondensowanej więcej pary wodnej, co przełoży się na intensyfikacje opadów deszczu. Jednak jak widzimy prędkości tego procesu nie będzie za duża, lecz powinna być zauważalna.

Pora przejść do kolejnych rzeczy. Regiony w których występują takie mechanizmy jak dolna adwekcja ciepłego powietrza, dolna konwergencja, pozytywna adwekcja wirowości (PVA), orograficzne podnoszenie, dywergencja występująca w prądzie strumieniowym, powodują, że powietrze wzrasta pionowo. Mechanizmy osiadające tj. negatywna adwekcja wirowości (NVA) oraz przemieszczanie się powietrza po stronie zawietrznej gór powodują, że powietrze przemieszcza się pionowo, ale w dół. Średnia ruchów pionowych w dół i górę jest równa zero biorąc po uwagę cały glob. Wynika to z tego, że jeśli ruch w górę stale byłby większy niż ruch w dół, to atmosfera straciłaby część swojej masy. Należy jeszcze zauważyć, że obszary w których występują ruchy pionowe skierowane ku ziemi obejmują większą część ziemi niż ruchy pionowe skierowane ku górze. Również maksymalne wartości UVV ( ang. upward vertical velocity) mają tendencje do bycia wyższymi niż maksima DVV (ang. downward vertical velocity). Wynika to z tego, że wyże obejmują większe obszary niż układy niskiego ciśnienia.


Źródła:
Trochę od siebie i trochę z tej strony http://www.theweatherprediction.com/habyhints/101/

Wróć do „Wiedza meteorologiczna”