Teraz jest wtorek, 24 paź 2017, 13:20

Dźwięk grzmotu

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość

Izulka5555

• Ostrzeżenia: 2
  • Numer GG: 25450699

Dźwięk grzmotu

Postwtorek, 10 sie 2010, 10:37

Długo szukałam informacji na ten temat i nigdzie nie mogę nic znaleźć, więc napiszę tutaj :)
Chciałabym spytać się, dlaczego grzmot powstały w wyniku uderzenia pioruna, który niesie ładunek dodatni jest tak długi i ma taki basowy oddźwięk? Czym jest to uwarunkowane?
Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego jak najprościej :)
I jeśli byłby już gdzieś taki temat, to bardzo przepraszam za założenie nowego.

Gaspard

Sympatyk

Sympatyk

Dźwięk grzmotu

Postwtorek, 10 sie 2010, 13:05

Wyładowanie dodatnie niesie w sobie duża większą wartość prądu szczytowego i tym samym ładunek jest "o niebo" większy. Ma to na pewno zasadniczy wpływ na głośność grzmotu. Wyładowania dodatnie występują dużo rzadziej aniżeli wyładowania ujemne. Natomiast wizualnie wielkich różnic między wyładowaniem dodatnim a ujemnym... nie ma.
Pozdrawiam
To co się dzieje... naprawdę nie istnieje...

Tomasz_Machowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8780000

Dźwięk grzmotu

Postwtorek, 10 sie 2010, 13:59

Grzmot nie zawsze jest długi. To wszystko zależy od miejsca w którym się znajdujesz, jak jesteś daleko od wyładowania, czy w danym miejscu orografia terenu nie powoduje echa i wreszcie od jakości powietrza[wilgotność temperatura]. Jeśli byłabyś blisko takiego wyładowania mogła byś usłyszeć potężny krótki grzmot przypominający wystrzał armatni.
Jest wiele czynników wpływających na długość i głośność grzmotu,
GG 8780000
tomo6@vp.pl
Skype-tomo666storm
Tel-796201286
!

Sizorek

• Pseudonim: Sizorek
  • Numer GG: 5484197

Dźwięk grzmotu

Postwtorek, 10 sie 2010, 14:30

No tak Tomku, ale musisz przyznać że wyładowania dodatnie dają na prawdę potężne basy, porównując je z wyładowaniami ujemnymi. Wyładowania dodatnie można poznać po czerwonkawo-różowym kolorku ;)

Krzysiek_Trębicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
  • Numer GG: 13884251

Dźwięk grzmotu

Postwtorek, 10 sie 2010, 14:58

Łączenie koloru wyładowania ze sposobem przepływu ładunku (czyli tym czy piorun jest dodatni czy ujemny) jest, powiedzmy sobie szczerze, bzdurą.
Na kolor, który postrzegamy wpływa wiele czynników. Zachęcam do uzupełnienia swojej wiedzy poprzez przeczytanie wątku: http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=694&t=1917. Temat koloru błyskawic był również poruszany.
Pozdrawiam ;)
Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl

SuBi

• Numer GG: 33773549

Re: Dźwięk grzmotu

Postsobota, 11 maja 2013, 00:39

nie wiem czy było takie pytanie ale czytając tutaj myślę że to odpowiednie miejsce. Otóż nie raz jak jest piorun (zazwyczaj tylko to słyszę ) to pojawia się taki dźwięk jak by przeszywało coś powietrze i nie wiem jak to nazwać nawet. i to dźwięk jest jak coś zmierza ku dołu przecinając pewnie powietrze a przy zetknięciu z ziemią zazwyczaj jest wielki grzmot. nie wiem czy dobrze czasami odczuwam ale nie raz czuć jak to się niesie i jak by podłoga bądź ziemia drżała .

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kenny
  • Numer GG: 2221622

Postponiedziałek, 13 maja 2013, 11:29

Na długość dźwięku będzie miała wpływ długość samego wyładowania. W tym przypadku dźwięk generowany jest jednocześnie na całej długości wyładowania jako źródło liniowe. Jednak ponieważ prędkość dźwięku jest stosunkowo niewielka powoduje to przeciągniecie fali uderzeniowej w formę grzmotów.
(z odcinka znajdującego się najbliżej nas usłyszymy grzmot najszybciej i jednocześnie najgłośniej natomiast z dalszych odcinków z odpowiednim opóźnieniem (ok 3sec/km))
Co do owego dźwięki "przeszywania powietrza" myślę że za to uczucie odpowiedzialny jest tzw wyładowanie pilotujące które niesie niewiele energii.

Pozdrawiam.

Kamil Sekulski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Enzo
  • Numer GG: 6173675

Postponiedziałek, 13 maja 2013, 12:27

Drżenie podłogi wywołane jest być może tym, że wyładowanie było dodatnie. Charakterystyczny jest dla niego mocny basowy dźwięk i raczej tutaj szukałbym rozwiązania.
Pozdrawiam, Kamil Sekulski

navi77

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Numer GG: 49625609

Postniedziela, 6 lip 2014, 12:59

Ja miałem możliwość wręcz przyjemność usłyszeć dwa skrajne odgłosy dżwięku grzmotu. Pierwszy raz gdy piorun strzelił u sąsiada w linie energetyczną która została przerwana a potem paliła się i tliła. Było to około 50m ode mnie, po silnym błysku jednak upłynęła chwilka, ułamki sekund... i króciutki strzał jakby z pistoletu, ale w uszach dłuższy czas po tym szumiało. Drugi odgłos wyładowania to podczas całkiem niedawnej burzy w okolicy Lublina. Po widzialnym wyładowaniu upłynęło aż 120 sekund i usłyszałem cichy pomruk także trwający ułamek sekundy na skraju słyszalności ludzkiego ucha. Przyznaje że warunki wtedy były wspaniałe, cisza, spokój z dala od zgiełku miast

Powrót do Wiedza meteorologiczna