Teraz jest sobota, 23 mar 2019, 08:29


MCS - krótki opis.

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Mamut

Zarejestrowany

Zarejestrowany

  • Posty: 19
  • Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2015, 12:15
  • Lokalizacja: Strzelno (Woj. Kuj - Pom)
  • Numer GG: 0

MCS - krótki opis.

Postpiątek, 12 cze 2015, 16:34

Mezoskalowy system konwekcyjny (MCS)
Obrazek

Mezoskalowy system konwekcyjny (MCS) to kompleks burz, który została stworzony z kilku lub kilkunastu indywidualnych komórek burzowych, zazwyczaj utrzymuje się przez kilka godzin lub więcej.
MCS przybiera różne kształty, może być owalny lub w formie liniowej. Swoim zasięgiem obejmuje takie formacje jak bow-echo, squall lines, Training Storm, Line echo wave pattern, Mesoscale convective vortex (MCV) oraz Mesoscale Convective Complexes (MCCs), generalnie powstaje podczas frontów atmosferycznych.
Owa formacja tworzy się najczęściej podczas sezonu letniego, między wiosną, a jesienią w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji, a maksimum jej aktywności można zauważyć późnym popołudniem oraz w godzinach wieczornych.


Definicja:Obrazek

Mezoskalowe systemy konwekcyjne są to kompleksy burz które mogą być w kszytałcie owalnym, jak i liniowym, ich wielkość oscyluje na poziomie 100 km (62 mil) (lub więcej) w poprzek w jednym kierunku, obejmują takie formacje jak training storm, squall lines i MCC, itd. MCS-em nazywa się często taki układ burzowy, który z powodu niewystarczających parametrów (rozmiar, czas trwania, ekscentryczność) nie może zostać sklasyfikowany jako MCC. Mają tendencję do tworzenia się w pobliżu frontów atmosferycznych. Ich powstanie odnotowano na całym świecie, od Mei-Yu na Dalekim Wschodzie po głębokie tropiki . Mezoskalowe systemy konwekcyjne są bardzo ważnym zjawiskiem dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ opady z owego zjawiska na terenie Wielkich Równin przynoszą połowę rocznych letnich opadów.

Typy:

Tekst ukryty:Mezoskalowy kompleks konwekcyjny (MCC) -
to jeden z wyjątkowych rodzajów mezoskalowego systemu konwekcyjnego, który określany jest poprzez charakterystykę obserwowanych w podczerwieni zdjęć satelitarnych. Powierzchnia zimnych szczytów chmur przekracza 100 tysięcy kilometrów kwadratowych o temperaturze niższej lub równej -32 ° C, a obszar górnej części chmur 50 tysięcy kilometrów kwadratowych o temperaturze mniejszej niż lub równej -52 ° C. Definicje powyższej wielkości musi być zauważalna przez sześć lub więcej godzin. Są długowieczne, można nazwać je "nocnymi formacjami" ponieważ mają tendencję do tworzenia się w nocy, często zawierają silne opady deszczu (nawalne), silne porywy wiatru, grad oraz prawdopodobne tornada.

Tekst ukryty:Squall line (linia szkwału) -
linia szkwału to linia silnych burz, które mogą tworzyć się wzdłuż lub przed chłodnym frontem. Na początku dwudziestego wieku , określenie to było używane jako synonim do zimnego frontu. Squall line zawiera silne opady deszczu, grad, wiatr który często pojawia się pod postacią wiatrów prostoliniowych, mogą pojawiać się także tornada oraz "waterspouts" - czyli trąby wodne. Charakteryzuje się także silnym frontem szkwałowym (ang. gust front).

Tekst ukryty:Bow echo -
jest to charakterystyczne wybrzuszenie na formacji liniowej w kształcie "łuku". Powoduje ono przyśpieszenie komórek burzowych w środkowej części układu, czego następstwem są silne porywy wiatru, także prostoliniowego, a czasami tornada, powodując poważne szkody. Mogą również przepoczwarzać się w takie formacje jak derecho.
Bow echo powstaje najczęściej podczas liniowej formacji burzowej. Potrafią osiągać wielkość od 20 do 200 km, a ich żywotność oscyluje w granicach od 3 do 6 godzin. Natomiast sam układ bow echo obecny w formacji liniowej(MCS) zmniejsza szanse na powstanie tornada w samej burzy. Największa szansa na owe zjawisko powstaje w charakterystycznie skręconej części bow echo, oczywiście w sprzyjających warunkach ku temu.
Najgroźniejszą częścią bow echo można nazwać środkowa część, gdzie występują bardzo silne, wręcz niszczące porywy wiatru, często określane są jako nawałnice lub szkwał.

Tekst ukryty:


Training Storm - W meteorologii określenie training-storm określa powtarzające się strefy opady deszczu, które najczęściej związane są z burzami, które poruszają się nad danym terenem w krótkim odstępie czasu co powoduje bardzo duże (nadmierne) sumy opadowe, które często powodują zjawisko zwane flash-flooding, czyli powódz błyskawiczna. Owe zjawiska najczęściej mozna obserwować w wolno przemieszczających się aktywnych frontach atmosferycznych.


Tekst ukryty:


Line echo wave pattern -
Line echo wave pattern to formacja którą radar pokazuje jako linię burz z wbudowanymi zjawiskami bow echo. Często wytwarzają tornada, niektóre z nich mogą być silne lub bardzo silne. Pojęcie Line echo wave pattern rozszerza pojęcie bow echo. Obszary które dotknięte są "wierzchołkami łuku" mogą zostać "potraktowane" najgorszą pogodą panującą w całym układzie bo to właśnie w tych newralgicznych punktach panują najgorsze warunki, czyli największe porywy wiatru oraz bardzo intensywne opady deszczu.


Tekst ukryty:


Mesoscale convective vortex -
MCV jest to ośrodek niskiego ciśnienia wewnątrz mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Powstaje ono najczęściej na pozostałościach MCSa, może utrzymywać się nawet do 12 godzin. Co więcej czasami zdarza się że MCV jest powodem "wybuchów" następnych komórek burzowych. Jako ciekawostka, krążący owy układ po wodach zatoki meksykańskie może być powodem wybuchu tropikalnej burzy lub huraganu.


Dodatkowe typy (Wikipedia) - dyskusyjne, które nie powinne być opisywane jako postać MCSa:Tekst ukryty:


Cyklony tropikalne -
Cyklon tropikalny jest dość symetrycznym układem. Burza charakteryzuje się ośrodkiem niskiego ciśnienia, która wytwarza silne wiatry oraz powodzie . Cyklon tropikalny "karmi" się ciepłym powietrzem, co powoduje kondensację pary wodnej zawartej w wilgotnym powietrzu.
Termin "tropikalny" odnosi się do pochodzenia geograficznego tych systemów, które często powstają właśnie w tropikalnych rejonach świata. W zależności od ich lokalizacji i siły, tropikalne cyklony są określane innymi nazwami, takimi jak huragan, tajfun, burza tropikalna, tropikalna burza cykloniczna lub po prostu jako cyklon. Ogólnie rzecz biorąc, cyklon tropikalny jest określany jako huragan (od nazwy starożytnego bóstwa Ameryki Środkowej wiatr, Huracan) na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku, tajfun to określenie używane na całym północno-zachodnim Pacyfiku, a cyklon na całej półkuli południowej oraz oceanie Indyjskim.
Cyklony tropikalne mogą wytwarzać bardzo silne wiatry i ulewne deszcze, a także wysokie fale, wręcz szkodliwe fale sztormowe. Najczęściej rozwijają się na terenach dużych zbiorników wodnych (ciepłych) , tracą siłę kiedy poruszają się po lądzie. W dużej mierze największe szkody otrzymują wszystkie regiony przybrzeżne , podczas gdy tereny śródlądowe mogą być już stosunkowo bezpieczniejsze. Ulewne deszcze mogą powodować znaczne powodzie, a obecne fale sztormowe mogą powodować powódź do 40km od lini brzegowej. Mimo że cyklony są bardzo niebezpieczne dla populacji, mogą w dużej mierze przyczynić się do załagodzenia na danym terytorium suszy. Mogą przenosić ciepło z dala od tropików w kierunku umiarkowanych temperaturowo szerokości geograficznych , co sprawia że są ważną częścią mechanizmu globalnej cyrkulacji powietrza. W rezultacie cyklony tropikalne mogą pomóc w utrzymaniu równowagi w troposferze Ziemi.

Wytłumaczenie(dlaczego?):
Cyklony mimo swoich rozmiarów oraz konwekcyjnego charakteru powstawania nie są uznawane jako MCS. Mają inny sposób powstawania, długotrwałość oraz ogólną strukturę. Co więcej mimo swoich ogromnych wielkości oraz zniszczeń które po sobie niosą mogą się także przyczyniać do regulacji homeostazy temperaturowej w atmosferze, o czym wspominałem wcześniej.

Tekst ukryty:


Lake-effect snow - występuje on tylko w zimie, obecność zimnych wiatrów nad terytorium cieplejszych wód jeziora, dostarcza energii oraz podnosi parę wodną która zamarza, i przeobraża się w opady śniegu. Jeśli temperatura powietrza nie jest wystarczająco niska, aby para wodna mogła się zamrażać, to wstępuje lake-effect rain.
Lake -effect występujące, (gdy powietrze na poziomie ciśnienia 850 milibarów ma temperaturę niższą o 25 ° C niż temperatura wody) może produkować burzę śnieżną, opady śniegu, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Taki kolej rzeczy może powodować krótkie, ale bardzo intensywne opady śniegu, które przynoszą obfite sumy białego puchu. Obszary dotknięte przez Lake-effect snow są nazywane snowbelts. Efekt ten występuje w wielu miejscach na całym świecie, ale najbardziej znany jest na obszarach Wielkich Jezior Ameryki Północnej.


Wytłumaczenie(dlaczego?):

Owe zjawisko nie można nazwać MCSem, ponieważ tak jak flash-flood (powódź błyskawiczna), jest to tylko efekt formacji mezoskalowej, skutek jej działalności.

Tekst ukryty:


Polar low - symetryczny, krótkotrwały system niskiego ciśnienia atmosferycznego (depresja), który znajduje się na obszarach oceanicznych biegunów, zarówno północnego jak i południowego. Układ ten istnieje nie dłużej niż kilka dni. Polar - low są ciężkie do wykrycia i są potencjalnym zagrożeniem dla platform gazowych jak i naftowych. Zostały sklasyfikowane w różnych kategoriach takich jak polar mesoscale vortex, Arctic hurricane, Arctic low, and cold air depression.

Wytłumaczenie(dlaczego?):

Powyższe zjawisko może powodować mezoskalowy system konwekcyjny, ale nie jest i nigdy nie będzie jego postacią.

Miejsca formowania:


Wielkie Równiny Stanów Zjednoczonych:


Występują najczęściej między majem, a wrześniem. MCSy w tym rejonie najczęściej występują pomiędzy godziną 6:00, a 21:00 czasu lokalnego. Mezoskalowe systemy konwekcyjne przynoszą od 30% do 70% letnich opadów.

Europa:


Najczęściej występują w okresie letnim, między majem, a wrześniem. Europejski MCS, najczęściej porusza się w kierunku północno-wschodnim, tworzy się w godzinach popołudniowych, a zanika w godzinach późno wieczornych. Ich średni maksymalny zakres wynosi około 9000 kilometrów kwadratowych.
Tłumaczenie tekstów oraz ogólny zarys pracy: Michał Lewandowski
Wskazówki merytoryczne: Piotr Koziana

Źródła:

Wikipedia
Łowcy Burz
Własna wiedza
Pośrednie inne źródła


Ps. Jeżeli coś będzie niezgodne z prawdą, lub macie na ten temat inne zdanie zapraszam do dyskusji.
Ps2. Tekst jest czysto informacyjny, nie znajdziecie w nim jakiś naukowych zwrotów. Miało być prosto i na temat, troszkę o typach, o niuansach oraz ogólnie co to jest właściwie MCS.
Ps3. Temat będzie uzupełniany na bieżąco w nowe informacje.
Offline

Dafsio

Zarejestrowany

Zarejestrowany

  • Posty: 8
  • Dołączył(a): poniedziałek, 9 cze 2014, 17:48
  • Lokalizacja: Poznań
  • Numer GG: 0

Re: MCS - krótki opis.

Postpiątek, 12 cze 2015, 22:42

Dla uzupełnienia przykład dla osób znających angielski, podrzucam linka do opracowania jednego z najsilniejszych MCSów ostatnich lat w Europie - zachodnie Niemcy 09.06.2014

http://www.sturmjaeger-nrw.de/bow-echo- ... cost-2014/

Do dziś pamiętam obrazy z kamer na żywo z Kolonii i Dortmundu - miazga. Następnego poranka pozostałości po nim dały przepiękny shelf w Poznaniu :)

A tu coś dla wolących język niemiecki:

http://www.unwetterzentrale.de/uwz/955.html

Widział ktoś może analizę MCSa z Adriatyku/Chorwacji z dnia 20.09.2014?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... e2351.html

Powrót do Wiedza meteorologiczna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron