Teraz jest wtorek, 17 paź 2017, 22:43

Lotniska bez informacji pogodowych (IMGW)

Informacje na temat służb meteorologicznych i wydarzeń z nimi związanych
  • Autor
  • Wiadomość

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postwtorek, 15 gru 2009, 22:20

W dniu dzisiejszym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprzestał
dostarczać produkty z informacjami meteorologicznymi dla trzech portów
lotniczych w Polsce.

IMGW od lat świadczy sumiennie i niezawodnie usługi na potrzeby lotnictwa,
a w tym również dla Zarządzających Portami Lotniskami. W od stycznia 2009
roku do dnia dzisiejszego regularnie dostarczał informacje meteorologiczne
do wszystkich portów lotniczych w Polsce. Instytut świadczył te usługi
nieodpłatnie, ponieważ trwały negocjacje umów z poszczególnymi lotniskami.
Trzy lotniska: w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku odmówiły uregulowania
zaległości finansowych za świadczone przez Instytut usługi i tym samym nie
podpisały stosownych umów. Z powodu braku finansowania i chęci dalszej
współpracy z IMGW, Instytut został zmuszony do zejścia z osłoną
meteorologiczną z powyższych lotnisk.

Skutkiem zaistniałej sytuacji jest brak "Ostrzeżeń lotniskowych", informacji
bardzo ważnej do prawidłowej działalności i funkcjonowania lotniska. Służby
operacyjne na lotniskach nie będą informowane o trudnych warunkach
meteorologicznych, co może mieć swoje odzwierciedlenie w poziomie
bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych. Brak danych z rzetelnego,
sprawdzonego i wiarygodnego źródła może spowodować szereg zakłóceń w pracy
portów lotniczych.

Źródło: http://pogodynka.pl/docs/Lotniska_bez_i ... dowych.pdf

Co o tym myślicie? Przecież lotniska bez ochrony meteorologicznej wg mnie nie maja prawa istnieć, chyba że mają inne źródła pogodowe.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postwtorek, 15 gru 2009, 22:38

Niestety, ze smutkiem muszę przyjąć do siebie po raz kolejny informację, że ważniejszy jest zarobek niż bezpieczeństwo ludzkie. Tym razem to już miarka się przebrała, bo lotniska muszą mieć aktualne dane pogodowe (w tym w znacznej mierze specjalistyczne, w tym wszelkiego typu produkty radarowe, zwłaszcza pokazujące rozmieszczenie wiatru). Brak takich danych spowoduje bardzo poważne utrudnienia na lotniskach i zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów. Mam nadzieję, że jak zdarzy się katastrofa, to odpowiedzialność nie spadnie na władze lotniska, które miały "z niczego" uprzedzić o trudnych warunkach atmosferycznych. Ceny produktów od IMGW były zawsze bardzo duże, pewnie jeszcze wzrosły, skoro lotniska poszły na aż tak rozpaczliwe posunięcie.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 15 gru 2009, 22:47

Nieodpowiedzialność IMGW daje się dalej we znaki. Nawet tak ważnym przedsiębiorstwom nie udostępnią danych, a ma to duży wpływ na bezpieczeństwo ludności.
Moim zdaniem jest to totalna kompromitacja IMGW, pokazali że dla nich liczą się tylko pieniądze, a te dane oraz cały instytut jest finansowany przez podatników. Dane meteorologiczne powinny być dostępne dla każdego, gdyż za nie płacimy. Już nieraz przez brak tych danych ucierpiało wielu ludzi. Mam nadzieje że wreszcie ktoś łaskawie zajmie się tą sprawą, bo moim zdaniem jest to zwyczajne okradanie ! Czas najwyższy żeby władze i politycy przyglądnęli się dokładnie pracy IMGW i wreszcie coś z tym zrobili !
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 15 gru 2009, 22:54

Bardziej opłaca się lotniskom zakupić mniejsze radary, w porównaniu z tymi jakie posiada IMGW, niż płacić ogromne pieniądze tej zapadającej się instytucji, która okrada podatników jak wspomniał Szymon. W związku z tym stracili 3 cennych odbiorców ich usług, cenny produktów radarowych pewnie wzrosną. Jednak największym paradoksem jest obraz radarowy z opóźnieniem 3 godzinnym, przecież to dane historyczne, które nie mogą ostrzec ludności. Pocieszeniem jest jednak stara mapa radarowa o rozdzielczości 1h, lecz to też są "dane historyczne tyle, że z nieco wcześniejszej epoki". W zasadzie IMGW traci powoli sens istnienia w naszym chorym kraju, a zmiany na lepsze pewnie nigdy nie nastąpią.
Ostatnio edytowano wtorek, 15 gru 2009, 23:04 przez Marcin20, łącznie edytowano 1 raz

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 15 gru 2009, 23:03

Ja jestem ciekawy, czy grunt pod radarami meteo. na lotniskach w Gdańsku Rembiechowie i w Poznaniu został wykupiony przez IMGW czy jest tylko na dzierżawie. Bo jeśli jest na dzierżawie, to lotniska mogą pod koniec umów powiedzieć, że radary są im w ogóle zbędne, przeszkadzają, zastawiają teren i nie będą przedłużać umów, chyba że IMGW będzie płacić wysoką cenę. Pewnie tak nie jest, ale jakby było, to może by wybuchła jakaś grubsza afera, a największy problem by miało IMGW.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Rafał_Cieślak

Postwtorek, 15 gru 2009, 23:05

No cóż... niedługo, to IMGW będzie pewno wymagać opłaty nawet za dostęp do danych radarowych z 10 godzinnym opóźnieniem... :|. Lotniska powinny mieć jakieś radary, mniejsze, ale swoje. Choć nie płacąc IMGW mogą oszczędzić i zrobić zakup małych radarów i stacji meteorologicznych.

//up
Artur, raczej mają wykupione, albo dostali "darowiznę" od Państwa :|.

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Postwtorek, 15 gru 2009, 23:19

Takie Polskie realia. Po raz kolejny pokazuje to że IMGW chce tylko zarabiać i nic po za tym :(. Za wiele usług każą oni sobie zapłacić. Raczej do NOAA im daleko. Takie wydarzenia to kolejne gwoździe do ogromnej trumny tej instytucji. A i to co napisał wcześniej Artur. Mnie też to ciekawi.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postwtorek, 15 gru 2009, 23:33

Można w tej sytuacji spokojnie powiedzieć , że IMGW zaliczyła kolejną poważna wpadkę w tym roku :shock: Zgadzam się z Szymonem żeby w końcu politycy zabrali się za kontrole i zmiany w instytucie zamiast wynajdywać nowe afery i tak naprawdę nic nie robić dla naszego kraju. Mam dwa słowa dla IMGW: 3X Żal i porażka :!: :!: :!:
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postwtorek, 15 gru 2009, 23:47

Powiem jedno... państwo Polskie jest ciekawe i dość wyjątkowe... dużo skandali, dużo problemów, liczy się tylko kasa, a nie bezpieczeństwo ludzi :?. IMGW ceni dość drogo swoje dane, a według mnie chore jest to, żeby zlikwidować informację dla większych i międzynarodowych lotnisk :shock:. Nie chce za dużo komentować... stanie się tragedia, a wtedy dopiero zacznie państwo działać :twisted:, że najpierw musi ktoś zginąć, ażeby coś zdziałać... Szkoda słów po prostu...
dudek198925 napisał(a):Zgadzam się z Szymonem żeby w końcu politycy zabrali się za kontrole i zmiany w instytucie zamiast wynajdywać nowe afery i tak naprawdę nic nie robić dla naszego kraju.
Ehh też tak bym chciał, żeby politycy zajęli się w końcu naszą drogą instytucją meteorologiczną, no ale w naszym państwie będzie z tym ciężko. Z resztą, już pewna osoba starała się coś wskórać, pisząc list oficjalny do ministerstwa itd. w sprawie IMGW, no ale nic nie wskórała, została wręcz wyśmiana ehh... :roll:. Nie tylko my to zdarzenie komentujemy... http://groups.google.pl/group/pl.misc.m ... e2b3ada72#

Razem z łowcami, oraz z administracją doszliśmy do wniosku, ażeby stworzyć na forum nowy dział, w którym każdy z nas będzie mógł wyrazić swoją opinie, na temat działań i zdarzeń związanych ze służbą meteorologiczną w Polsce jak i też na świecie.
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postśroda, 16 gru 2009, 00:52

Ja nie będę się rozpisywał, bo zdanie moje jest jasne w tej sytuacji. Ale powiem tylko, że dla mnie to olbrzymi skandal i ktoś MUSI :!: za to polecieć i nie ważne kto to będzie. Nie może być tak, żeby państwowa służba meteo (utrzymywana za nasze podatki... sic!!), pozbawiała osłony meteorologicznej porty lotnicze! Przecież teraz samolot lądując nie będzie wiedział jakie warunki wiatrowe etc. ma przed sobą... Czym to grozi? Katastrofą i to na niewyobrażalną skalę! Nie można siedzieć z założonymi rękami i czekać aż do tego dojdzie... Tak jak kiedyś załatwiałem współpracę, tak teraz oznajmiam, że idę na otwartą konfrontację z IMGW! Nie będę się bawił i udawał, że nic nie widzę, bo tu chodzi o życie setek ludzi. Teraz po prostu miarka się przebrała i oni doskonale wiedzą, że ja nie żartuję i podejmę się wszelkich możliwych metod, aby rozwalić ten skostniały twór. Nie będę już liczył się ze słowami i działaniami, bo nadszedł czas by panowie dyrektorzy etc. zrozumieli, że to nie jest ich prywatna firma. A zacznę wszystkie działania od jutra... Nie będę pisał pisemek, tylko oficjalnie czy nie oficjalnie, postaram się spotkać z ministrem środowiska i innymi osobami odpowiedzialnymi za tą, pożal się Boże, instytucję publiczną! Pozdrawiam!

Edit: 16 grudnia godzina 13:00
Z informacji jakie uzyskałem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika iż tą sprawą zajęły się odpowiednie służby. Być może będę miał spotkanie z P Jezierskim (sekretarz stanu) w Ministerstwie Środowiska na którym to poruszę całą sprawę. Po za tym są już informacje w mediach na temat tej sytuacji - choćby informacja w Tvn24 a także w Polskim Radiu i innych programach.
http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/k ... 26791.html Jak widać porty lotnicze przestały się cackać z IMGW i pozwą to instytucję do sądu. Inne działania są w toku. Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano środa, 16 gru 2009, 14:05 przez Dariusz_Wierzbicki, łącznie edytowano 2 razy

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 16 gru 2009, 13:30

Może warto by o tym napisać do TVN 24 lub jakiś mediów? Może ktoś się w końcu zajmie takimi sprawami, przecież tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postśroda, 16 gru 2009, 13:33

Popieram w 100% Dariusza za rozpoczęcie walki z IMGW :!:. Wszyscy jak możemy, powinniśmy spróbować zmienić coś w polskiej meteorologi i ochronie ludności przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. W naszym kraju jak nie zabierzemy się sami za to i nie narobimy szumu to nic nie zrobią politycy i instytucje rządowe, tylko będą za siedzenie w ciepłym biurze kasę brać :twisted:. Jeszcze raz wielki szacun dla Dariusza, mam takie samo zdanie w sprawie IMGW. Pozdrawiam 8-).
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postśroda, 16 gru 2009, 14:10

Wojtek_Bartula napisał(a):Może warto by o tym napisać do TVN 24 lub jakiś mediów? Może ktoś się w końcu zajmie takimi sprawami, przecież tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi.
Wojtku, ja już napisałem wczoraj w tej sprawie mejla do Tvn24 i jak już dzisiaj widziałem, mówią o tym nawet dość głośno w telewizji. Również inne media zostały poinformowane o tym całym zajściu ;). Oprócz Darka, również paru innych łowców razem z nim się zajmuje tą sprawą ;).
dudek198925 napisał(a):Wszyscy jak możemy, powinniśmy spróbować zmienić coś w polskiej meteorologi i ochronie ludności przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. W naszym kraju jak nie zabierzemy się sami za to i nie narobimy szumu to nic nie zrobią politycy i instytucje rządowe, tylko będą za siedzenie w ciepłym biurze kasę brać :twisted:.
Hmm słowa mocne, ale gorzej w praktyce, żeby coś zmienić w państwie naszym, trzeba zrobić wielki rozgłos, ale i tak naprawdę, ciężko będzie cokolwiek zmienić... No ale, trzeba próbować ;).
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postśroda, 16 gru 2009, 16:28

Tylko dobrze by było aby łowcy NIE występowali w imieniu Stowarzyszenia :!:
Tylko prywatnie.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1

Postśroda, 16 gru 2009, 17:54

No dajcie spokój, przecież lotniska muszą być obowiązkowo zapatrzone w takie dane! Powiedzcie, w którym normalnym kraju mamy coś podobnego? :| Cała sytuacja zakrawa na śmieszność. IMGW, zamiast iść do przodu i poprawić system ostrzegania i przekazywania informacji pogodowych, to się cofa. Dramat ['].
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Rafał_Cieślak

Postśroda, 16 gru 2009, 19:45

Equator... może to i by dobrze było, gdyby wystąpili w imieniu stowarzyszenia? A może źle... Wiedzieliby chociaż, że ludzie zaczynają się od nich odwracać. Coś mi się zdaje, że IMGW czeka taki sam koniec jak PZPN.

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 16 gru 2009, 21:09

Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

MultiMath

Postśroda, 16 gru 2009, 22:23

Rafał_Cieślak napisał(a):Equator... może to i by dobrze było, gdyby wystąpili w imieniu stowarzyszenia? A może źle... Wiedzieliby chociaż, że ludzie zaczynają się od nich odwracać. Coś mi się zdaje, że IMGW czeka taki sam koniec jak PZPN.

Też tak myślę ;) Ale żeby za takie coś podwyższać ceny i robić jakieś sklepy typu np. Sklep IMGW to dla mnie śmieszne :lol:. Płacimy jako podatnicy na nich to jeszcze chcą kasiory, nikt nie ma dostępu do radarów np. 10 min., a jeżeli ma mieć to ma zapłacić. Tym bardziej lotniska powinny dostawać prognozy, ale nie aż za taką cenę. Żeby piąć się do góry to spadają na dół.

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pre_dator
  • Numer GG: 8649911

Postśroda, 16 gru 2009, 23:28

To całe wasze IMGW można przyrównać do PZPN-u... biorą gruba kasę za nic nie robienie i jeszcze fochy strzelają. Ile złego zrobili dla Polskiego narodu, czemu 15 sierpnia 2008 roku nie było ostrzeżeń przed ekstremalnymi zjawiskami takimi jak trąby powietrzne? Czemu w tym roku nie wyszły ostrzeżenia, że na południu Polski wystąpi powódź? Czemu 23 Lipca tego roku nie przewidzieli huraganowego wiatru? Dlatego, że lecą w gumy, bo za mało kasy dostają hahaha. Dobrze radze wam słuchać prognoz pogody Polskich Łowców Burz, bo oni to robią, bo chcą i przede wszystkim dla społeczeństwa. Gdyby jeszcze posiadali system masowego przekazu to byłoby elegancko. Tej całej patologii z IMGW daje czas istnienia do lata 2010 roku. Według prognoz będzie to jedno z najbardziej ekstremalnych okresów od wielu lat i jak IMGW się nie po pisze to mam nadzieje, że wejdą zmiany! W PZPNie też na to liczę!
Ostatnio edytowano czwartek, 17 gru 2009, 11:43 przez Grzegorz_Zawiślak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach.
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 17 gru 2009, 00:00

To całe wasze IMGW można przyrównać do PZPN-u biorą gruba kasę za nic nie robienie i jeszcze fochy strzelają. Ile złego zrobili dla Polskiego narodu, czemu 15 sierpnia 2008 roku nie było ostrzeżeń przed ekstremalnymi zjawiskami takimi jak trąby powietrzne? Czemu w tym roku nie wyszły ostrzeżenia, że na Południu Polski wystąpi powódź ? Czemu 23 Lipca tego roku nie przewidzieli huraganowego wiatru? Dla tego, że lecą w gumy bo za mało kasy dostają hahaha dobre Radze wam słuchać prognoz pogody Polskich Łowców Burz bo oni to robią bo chcą i przede wszystkim dla społeczeństwa. gdyby jeszcze posiadali system masowego przekazu to było by elegancko. Tej całej patologii z IMGW daje czas istnienia do lata 2010 roku według prognoz bedzie to jedno z najbardziej ekstremalnych okresów od wielu lat, i jak IMGW się nie po pisze to mam nadzieje, ze wejdą zmiany! W PZPNie też na to licze!

czemu 15 sierpnia 2008 roku nie było ostrzeżeń przed ekstremalnymi zjawiskami takimi jak trąby powietrzne

W systemie ostrzeżeń IMGW nie ma ostrzeżeń o trąbach powietrznych, a wynika to z bardzo małej mapy i długim przepływie informacji.

Czemu w tym roku nie wyszły ostrzeżenia, że na Południu Polski wystąpi powódź

Dokładnie o jakiej dacie mówisz?

Czemu 23 Lipca tego roku nie przewidzieli huraganowego wiatru?

Prawdopodobnie bierze to się z niewiedzy o strukturach tj. bow echo, derecho i wskaźnikach pozwalających określić prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Dla tego, że lecą w gumy bo za mało kasy dostają

Zagłębiając się w temat dowiemy się, że instytut nie dostaje dużych dofinansowań od państwa. Jednak jeśli by im zależało na zmianach mogliby je dokonać, a chodzi tu przede wszystkim o prawo, które jest beznadziejne.

Na drugi raz radzę opanować się trochę i popełniać mniej błędów ortograficznych i rzeczowych.

Jakub_Wroński

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 9259214

Postsobota, 19 gru 2009, 21:52

Szkoda gadać co się dzieje w IMGW.
Pozbawić lotnisk prognozy pogody?? Takie rzeczy tylko w polskiej służbie meteorologicznej.
Tak ogólnie to tam źle się dzieje, ostrzeżenia z opóźnieniem po których wiele osób ginie.
Mam takie wrażenie że amatorzy lepiej przepowiadają pogodę.
Kula sie obraca i git majonez.

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 22 gru 2009, 22:18

Nowe informacje na temat lotnisk:
http://pogodynka.pl/docs/stanowisko_IMGW.pdf
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Jerzy Bohusz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Aquarius

Re: Lotniska bez informacji pogodowych (IMGW)

Postwtorek, 6 sie 2013, 00:36

Artur_Surowiecki napisał(a):Ja jestem ciekawy, czy grunt pod radarami meteo. na lotniskach w Gdańsku Rembiechowie i w Poznaniu został wykupiony przez IMGW czy jest tylko na dzierżawie. Bo jeśli jest na dzierżawie, to lotniska mogą pod koniec umów powiedzieć, że radary są im w ogóle zbędne, przeszkadzają, zastawiają teren i nie będą przedłużać umów, chyba że IMGW będzie płacić wysoką cenę. Pewnie tak nie jest, ale jakby było, to może by wybuchła jakaś grubsza afera, a największy problem by miało IMGW.

To trochę nie tak. Radary lotniskowe, to nie są radary IMGW tylko ATC (kontroli ruchu lotniczego). Służą do kierowania ruchem w rejonie lotniska i zapewnieniu bezpiecznych separacji między samolotami. Inna sprawa, to to, że radary te z reguły "widzą" też chmury burzowe. Dlatego też kontrolerzy w sytuacjach burzowych często "podpowiadają" pilotom (którzy swoją drogą korzystają z pokładowych radarów meteorologicznych) zmiany kursu ułatwiające ominięcie Cb.
Pod tym względem współpraca między kontrolerami i lotnikami układa się wręcz doskonale. :D :D

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Re: Lotniska bez informacji pogodowych (IMGW)

Postwtorek, 6 sie 2013, 07:44

Sprawdzaj daty na przyszłość.
Obrazek

Powrót do Służba meteorologiczna w Polsce i na świecie