Teraz jest poniedziałek, 25 mar 2019, 21:44


IMGW - Projekt "Klimat" - Zlokalizuj burzę i ostrzegaj

Informacje na temat służb meteorologicznych i wydarzeń z nimi związanych
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 1822
 • Dołączył(a): poniedziałek, 14 lip 2008, 22:16
 • Lokalizacja: Kraków
 • Pseudonim: Pablo
 • Numer GG: 8739674

IMGW - Projekt "Klimat" - Zlokalizuj burzę i ostrzegaj

Postśroda, 18 sie 2010, 02:53

Nie wiem czy już był poruszany na forum temat, o pewnym projekcie IMGW, który się zwie "Klimat", no ale zamieszczam to w tym temacie ;).

Ale wszystko od początku :).

Natrafiłem niedawno na pewien ciekawy artykuł, sam tytuł już mnie zaciekawił, a mianowicie:
Zlokalizuj burzę i ostrzegaj
Ekstremalne wydarzenia atmosferyczne stają się u nas normą. Musimy poprawić nasze systemy ostrzegania - uważają klimatolodzy.

Możemy przeczytać tam wypowiedzi, klimatologa IMGW.
Tegoroczny lipiec był, obok tego z 2006 r., najcieplejszy od 55 lat. Sierpień też może być rekordowy. Tak wysokie temperatury sprzyjają załamaniom pogody. - Klimat w Polsce zmienia się tak jak na całym świecie. To, co do niedawna traktowane było jako nietypowe wydarzenie, jak np. trąba powietrzna, dziś staje się normą - mówi prof. Mirosław Miętus, klimatolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Wszystkie dane potwierdzają, że mamy do czynienia z globalnym ociepleniem

Jest mowa również o tym, iż z danych IMiGW wynika, że w ostatniej dekadzie wzrosła liczba ekstremalnych zjawisk meteorologicznych. Liczba burz zwiększyła się w tym okresie w wielu regionach nawet dwukrotnie. Coraz częściej dochodzi też do tzw. oberwania chmury. Statystycznie ilość deszczu w Polsce w skali roku nie zmieniła się poważnie. Bardzo zmieniła się za to ich intensywność. Jednodniowe opady wyrabiają czasem nawet miesięczną normę. W efekcie w kilka godzin wzbierają rzeki i potoki, a ludzkie siedziby są zatapiane.

Czytając dalej artykuł, jest poruszony temat związany z organizacją Euro 2012, a służbami meteorologicznymi Polski jak i Ukrainy. Zmiany klimatyczne skłoniły służby meteorologiczne Polski i Ukrainy do przygotowania specjalnego zespołu, który poprawi ostrzeganie przed załamaniami pogody w czasie Euro 2012.
Specjalny zespół ukraińsko-polski ma się skupić się na systemie ostrzegania krótkoterminowego. Dzięki temu np. przed rozpoczęciem meczu organizatorzy będą wiedzieć, czego należy się spodziewać, i w najgorszym razie odwołać rozgrywki. Podobny system funkcjonował w 2008 roku, gdy Euro odbywało się w Szwajcarii i Austrii, a także w czasie olimpiady w Vancoucer czy mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA. Współpraca polskich i ukraińskich instytucji ma doprowadzić nie tylko do stworzenia sprawnego kanału wymiany informacji, ale także do rozbudowy sieci stacji badawczych.

Jest również poruszona kwestia o tym, że Polska potrzebuje więcej urządzeń badawczych i stacji meteorologicznych, w tym dodatkowych trzech, czterech radarów:
Profesor twierdzi, że Polska potrzebuje większego nasycenia urządzeniami badawczymi i stacjami meteorologicznymi. Mowa tu choćby o radarach pogodowych. Obecnie mamy ich osiem, a by system ostrzegania działał optymalnie, trzeba uruchomić jeszcze trzy, cztery. Jednak nawet osiem funkcjonujących radarów wystarczyło, by kontrolować pogodę na południu Polski, gdzie dochodziło w tym roku do największej liczby gwałtownych zmian pogody.
W kolejnej już części artykułu mowa jest o budowie systemu monitoringu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych na obszarze dużych aglomeracji, jest mowa również o projekcie "KLIMAT":
- Najważniejsza jednak jest budowa systemu monitoringu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych na obszarze dużych aglomeracji - uważa prof. Miętus. W całej Warszawie, gdzie według nieoficjalnych szacunków mieszka ok. 3 mln ludzi, działa zaledwie jedna stacja meteo. By to naprawić, IMiGW realizuje w ramach unijnego programu "Innowacyjna gospodarka" projekt "Klimat".
- Jego efektem będzie budowa sieci stacji badawczych w stolicy. Na razie idzie nam jak po grudzie. Pieniądze mamy, ale napotykamy szereg przeszkód formalnoprawnych leżących poza IMiGW - rozkłada ręce profesor.
Generalnie polski system ostrzegania - zdaniem pracowników IMiGW - działa sprawnie. Instytut zapewnia, że w tym roku trafnie przewidywał większość zjawisk meteorologicznych. - Inna rzecz, jak wygląda przekazywanie tych informacji i jak przekonać ludzi, by traktowali takie komunikaty poważnie - zastrzega Miętus.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... zegaj.html

Jak widać, IMGW prze naprzód, jednak ma przed sobą trochę przeszkód. Z ciekawości poszukałem stronki internetowej, na której będzie opisany właśnie projekt "Klimat" i znalazłem coś takiego ;):

http://klimat.imgw.pl/?page_id=18

Cele projektu

* krótkoterminowe – opracowanie systemu bieżących ostrzeżeń i osłony gospodarki i społeczeństwa przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi i hydrologicznymi

* długofalowe – opracowanie klimatycznych modeli skali regionalnej i różnych wariantów scenariuszy oddziaływań klimatu na produkcję rolną i lasy, prognozy potrzeb wodnych i strategię ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, strategię bezpieczeństwa energetycznego Polski, prognozy skutków ekonomicznych i społecznych w następstwie postępujących zmian klimatu oraz występowania zjawisk ekstremalnych. Zostaną też podjęte prace nad wypracowaniem systemu zaopatrzenia w wodę ludności w świetle przepisów Unii Europejskiej oraz nad wariantowymi scenariuszami adaptacji do zmian klimatu

* pośrednie – odmłodzenie kadry naukowej (m.in.. w prace projektowe zaangażowani będą również absolwenci uczelni, co zaowocuje rozwojem kadry naukowej, zwiększenie potencjału wiedzy, poprawa poziomu wyposażenia jednostek naukowych (nowy sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz wyposażenie laboratoryjne)


Macie tam wszystko opisane na ten temat, wszystkie zadania, jak i cele projektu. Co Wy o tym sądzicie :?: Jakie jest wasze zdanie na temat tego wszystkiego :?:
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

IMGW - Projekt "Klimat" - Zlokalizuj burzę i ostrzegaj

Postśroda, 18 sie 2010, 03:04

Bardzo ciekawy artykuł. Jak widać IMGW w cale nie stoi w miejscu. Można było to zauważyć wcześniej, kiedy powstał "Podest". Ostrzeżenia IMGW ostatnio sprawdzają się w miarę dobrze, lepiej niż w poprzednim roku. Jeśli chodzi o radary to profesor ma racje radarów jest sporo, ale przydało by się kilka, a nie jak piszą pseudo eksperci iż kilkanaście radarów - śmieszne. W sumie oby tak dalej :D. Cały projekt jest interesujący, oby się udało IMGW go zrealizować w 100%.
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

IMGW - Projekt "Klimat" - Zlokalizuj burzę i ostrzegaj

Postśroda, 18 sie 2010, 09:01

Ciekawe bardzo. Słyszałem już o tym projekcie w rozmowie z kolegą, który bierze w niej nawet udział. Wszystko ładnie i pięknie. Tylko żeby nie były z tego publikacje nie zrozumiałe dla szarego człowieka jak zazwyczaj to bywa. Ale bądźmy dobrej myśli. Narazie patrząc po tematach wygląda to dobrze.
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: IMGW - Projekt "Klimat" - Zlokalizuj burzę i ostrzegaj

Postniedziela, 3 mar 2013, 17:23

Z efektami projektu "Klimat" można się zapoznać klikając na link poniżej. Publikacje dodano kilka tygodni temu, jest to więc bardzo świeża sprawa. Szczególnie polecam tom 3 - "Klęski żywiołowe a bezpieczeństwo wewnętrzne kraju"
http://klimat.imgw.pl/?page_id=1540

Dodatkowo na stronie projektu można znaleźć plakaty informacyjne o zagadnieniach, które były rozważane podczas prac nad projektem:
http://klimat.imgw.pl/?page_id=383

Podejrzewam, że nie jednej osobie z naszego forum prace związane z projektem "Klimat" mogą się przydać.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do Służba meteorologiczna w Polsce i na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron