Teraz jest poniedziałek, 25 mar 2019, 22:54


Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej

Informacje na temat służb meteorologicznych i wydarzeń z nimi związanych
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

mazur

Zarejestrowany

Zarejestrowany

  • Posty: 59
  • Dołączył(a): niedziela, 18 gru 2011, 09:31
  • Lokalizacja: 20 km na wschód od Kętrzyna
  • Ostrzeżenia: 1
  • Numer GG: 0

Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej

Postpiątek, 27 sty 2012, 10:44

Wcześniej o tym nie wiedziałem, a okazuje się, że władze jeśli mają potrzebę to potrafię zorganizować siebie i IMGW do działania. Powiat kłodzki ma LSOP: http://www.lsop.powiat.klodzko.pl/index.php .

Topografia terenu (m. in. góry otaczające powiat kłodzki) oraz rozbudowana sieć rzeczna przyczyniają się do szybkich w przebiegu i katastrofalnych w skutkach powodzi, które nękają mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i sąsiednich terenów. Materiały i noty historyczne podają, że największe szkody powodziowe odczuwali mieszkańcy Kłodzka. (...) Katastrofalność powodzi, nawalny charakter opadów atmosferycznych połączonych z burzami, były jednymi z przesłanek, które doprowadziły do powstania na terenie powiatu kłodzkiego systemu monitoringu hydrometeorologicznego. Starania władz lokalnych o powstanie tego systemu datują się od roku 1997, a zostały zintensyfikowane po tragicznej powodzi z 1998 roku i przyniosły efekt z końcem 1999 roku, kiedy to rozpoczęto prace projektowe i budowlane. Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej powiatu kłodzkiego został ostatecznie uruchomiony w kwietniu 2002 roku.


i najważniejszy fragment:

Dane z LSOP przekazywane są co 15 minut dla służb kryzysowych, inspekcji i straży oraz do serwisu internetowego, czyli są aktualizowane w czasie bieżącym przez okrągłą dobę. Dostęp do odczytów stanów wód i wielkości opadów posiada praktycznie każda zainteresowana osoba, co było zresztą intencją twórców systemu - nie ograniczać w żaden sposób dostępu do informacji, które mogą wpłynąć na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu poprzez łatwy do nich dostęp.


Jak widać, władze niektórych powiatów nie liczą na bierne IMGW i same biorą sprawy w swoje ręce.

Znacie inne przykłady tego typu systemów w Polsce? Nie mówię o Biurze Prognoz IMGW, bo jak oni współpracują ze "służbami kryzysowymi, inspekcji, strażą i mieszkańcami" to niestety nie za darmo.
Podpis zawierał reklamę, która jest zakazana i jej niema. Następna próba umieszczenia reklamy zostanie ukarana banem.

Powrót do Służba meteorologiczna w Polsce i na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron