Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 14:17

Ostrzeżenia przez CB radio

Informacje na temat służb meteorologicznych i wydarzeń z nimi związanych
  • Autor
  • Wiadomość

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Ostrzeżenia przez CB radio

Postniedziela, 10 cze 2012, 14:57

Od dawna zastanawiam się, jak mogło by się odbywać ostrzeganie przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi w radiu CB - które jak wiemy ma coraz więcej ludzi w swoich samochodach, o ciężarówkach już nie wspominając bo ma je praktycznie każda. ;) Najpopularniejszym kanałem jest kanał drogowy - 19, to na nim "siedzą" wszyscy posiadacze CB, służy on przede wszystkim do informowania i przekazywania komunikatów odnośnie wszelkiego rodzaju utrudnień na drogach (remonty, korki, wypadki itp. ), ostrzeganiu gdzie stoi policja lub załadowany radar oraz do ogólnego porozumiewania się między kierowcami...swego czasu wymieniano się też informacjami odnośnie pogody na trasie, niestety obecnie to zanikło-szkoda. Również kanał 9 spełniał jeszcze przed kilku laty swoją funkcję - bardzo ważną - mianowicie był to kanał ratunkowy. W razie wypadku czy innego nieszczęśliwego zdarzenia to właśnie na nim można było wezwać pomoc. Prowadzono na nim nasłuch, najczęściej były to osoby posiadające radia bazowe w swoich domach, fanatycy radiokomunikacji jak i niektóre służby takie jak policja czy (częściej) straż pożarna - niestety, funkcja kanału 9 "odeszła do lamusa".

Rozmawiałem wczoraj z moim kolegą, który interesuje się radiokomunikacją i posiada w domu CB radio bazowe jak i szereg kilku innych nasłuchów. Niestety powiedział mi on, że obecnie na "dziewiątce" nikt już nie siedzi, a nawet jeśli to większość dzisiejszego społeczeństwa nie wie do czego niegdyś służył ( i mógłby służyć ) ten właśnie kanał.

Do czego, zmierzam. Znalazłem w internecie ciekawą informację - http://www.sq8erb.org.pl/krotkofalarstw ... kanale-cb/

Pomysł bardzo dobry, godny naśladowania. Komunikaty w paśmie amatorskim są dobrym pomysłem, ale ostrzeganie na kanale 9 CB już nie do końca, to dlatego że jest on zwyczajnie już nieużywany i zapomniany - ewentualne komunikaty o stanie pogody będą tylko nadawane w eter...niestety praktycznie nikt ich nie odbierze. :(

Można zapytać - Dlaczego więc nie nadawać na 19? Otóż można nadawać, ale tylko w czasie kiedy faktycznie coś się dzieje. Podawanie komunikatów co każde 15 minut nie jest dobrym pomysłem a tym bardziej podawanie automatyczne na kanale gdzie co chwilę ktoś włącza się do rozmowy i chce np. poinformować o wypadku a tu wtrąca mu się głos " Na trasie Zielona Góra - Poznań słonecznie, temperatura 25*C, zachmurzenie małe..." itd., itp. . Ewentualne ostrzeżenia pogodowe na "dziewiętnastce" powinny być podawane na żywo przez osoby zaangażowane tylko w sytuacjach niebezpiecznych.

Kolejną kwestią jest zasięg nadawania. Jeśli ktoś posiada radio bazowe (tj. w domu) to jest w stanie nadawać nawet na odległość 80-100 kilometrów, a przy dobrej propagacji nawet i ponad 100km. Oczywiście składa się na to wiele czynników takich jak moc radia, antena, również pogoda, dobry współczynnik SWR. Tutaj ostrzeganie na 19 ma sens, tym bardziej że można by pokryć nawet cały obszar Naszego kraju (jeśli bazówki z takimi ostrzeżeniami byłyby rozlokowane tak aby siebie "widziały" ), ponieważ sygnał z anteny rozchodzi się na około od niej ( nie kierunkowo), oczywiście z tym pokryciem to jak na razie marzenia. Można też nadawać na tak zwanych wstęgach, wtedy można pogadać np. z Warszawy z Berlinem a przy ładnej propagacji jeszcze dalej, ale aż takich odległości do ostrzeżeń nie potrzebujemy, tym bardziej, że aby nas słyszano odbiorca musi również posiadać radio ze wstęgami, a takowe są dość drogie i niewiele osób takie posiada ( głównie mają je fanatycy, lub kierowcy na dalekich trasach chcący porozmawiać z rodziną ). W końcu pozostały nam CB radia w samochodach osobowych. Tutaj z zasięgiem nie jest już tak różowo. Mówi się, że im dłuższa antena tym lepszy osiągniemy zasięg - i jest to w stu procentach prawdą. Na antenach krótkich ( tj. do 1 metra ) jesteśmy w stanie osiągnąć 6-8km, a przy doskonałej propagacji około 12 km - ale tu również jest to zależne m.in od mocy radia ( w Polsce bez żadnych zezwoleń można posiadać CB do max. 4W mocy ), jakości anteny, pogody, dobrego współczynnika SWR czy też propagacji. Ja w swoim samochodzie posiadam radio CB. Mogę nadawać i słuchać na odległość 15-18 kilometrów, tyle że na bagażniku zamocowana jest porządna antena o długości 1,5m - nie każdy chce jeździć z tak długim batem. Podczas pamiętnej burzy z 11 maja tego roku, kiedy byłem na łowach nadałem krótki komunikat/ostrzeżenie na kanale 19 - "Nad Grodzisk Wielkopolski i okolice nadciąga silna burza, proszę zachować ostrożność na drodze ". Ku mojemu zaskoczeniu ( było ono bardzo pozytywne ) posypały się głosy w eterze " Dzięki kolego, z grilla na który jadę chyba nici..." , " Dzięki, przynajmniej wóz mi umyje ". Kilku ludzi spytało się też jak burza będzie długo trwać, czy będzie grad i silny wiatr czy też w którym kierunku ona idzie. Jak widać do ludzi to trafiło, a nawet pojawił się miły odzew, i co najważniejsze podziękowanie z czego byłem bardzo zadowolony.

Myślę, że wydawanie takich krótkich ostrzeżeń i komunikatów w CB radiu na kanale 19 ( oczywiście przez osoby, które je posiadają czy to w domu czy w samochodzie ) jest dobrym pomysłem na ostrzeganie kierowców o aktualnej i niebezpiecznej sytuacji meteorologicznej.

Co o tym myślicie? Może macie jakieś inne pomysły jak takie ostrzeganie mogło by wyglądać. Zapraszam do dyskusji. :)

P.S. Jeśli są jakieś błędy merytoryczne to śmiało mnie poprawiajcie, nie siedzę aż tak w radiokomunikacji. ;)

Adam DEC

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Decyk
  • Numer GG: 7449279

Re: Ostrzeżenia przez CB radio

Postśroda, 13 cze 2012, 16:26

Moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Kierowcy byliby ostrzegani przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Sytuacja z trąbą powietrzną które kilka lat temu przewróciło autobus możliwa była do uniknięcia jeżeli takie ostrzeżenie by się usłyszało. Pozdrawiam ;]
Pozdrawiam Adam Dec
gg: 7449279
tel. 662 977 150
dolnośląskie < Nowa Ruda < Jugów

djblack_28

Re: Ostrzeżenia przez CB radio

Postniedziela, 29 lip 2012, 16:30

Witam serdecznie na tym ciekawym forum :).

Pomysł jest ciekawy i zresztą... powinno tak być. Niektórym radio CB źle się kojarzy z wulgarnością itd. dlatego myślę że dobrze na wszelki sposób podreperować trochę kondycję tego pasma, bo jest to pasmo tak samo miłośników radia jak i KF i UKF. Mam stację bazową i znam wielu kolegów, którzy je mają. CBiści to nie mamuty :)

W Kotlinie Kłodzkiej jest taka osoba jak "Zefirek Kłodzko", który podaje ostrzeżenie ponieważ się tym interesuje. Jednak nie jest to zbyt profesjonalnie wykonywane, ale zawsze to jakieś urozmaicenie i informacja nie jednokrotnie się sprawdzająca. Jednak w naszej kotlinie działa LSOP i myślę że ten zautomatyzowany system może można by jakoś połączyć z pasmem bądź co bądź obywatelskim. Koledzy z Brzegu planowali uruchomić pogodynkę z pasma 2.metrowego na 9 kanale i osobiście nie uważam tego za zły pomysł, bo to można rozreklamować i jeżeli ktoś się interesuje tym co my, będzie sobie tam zaglądał. Mój kolega CQ690 planuje retransmitować pogodynkę na 19 w razie niebezpieczeństw.

Pozdrawiam :).

Powrót do Służba meteorologiczna w Polsce i na świecie