Teraz jest środa, 13 gru 2017, 03:41

Gwałtowne burze, nawałnice - 16.08.2010 - Polska

• Autor
  • Wiadomość

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 17:11

1 Ofiara dzisiejszych burz. Mężczyzna zginął, kiedy na Jego auto zawaliło się drzewo. Sosnowiec pod wodą. Więcej info poniżej:

Gwałtowne burze przechodzą nad województwem śląskim. W Czeladzi zginął 55-letni mężczyzna. Na samochód, którym jechał, przewróciło się drzewo. Mnóstwo pracy mają strażacy, którzy w ciągu godziny dostali blisko sto zgłoszeń. Dotyczą one przede wszystkim zalanych piwnic, poprzewracanych drzew i niedrożnych studzienek kanalizacyjnych.

Wcześniej gwałtowna burza spowodowała duże utrudnienia w ruchu w Sosnowcu. Jak donosi reporter RMF FM Piotr Glinkowski, droga numer 86 w wielu miejscach jest nieprzejezdna. Najgorzej jest pod wiaduktami przechodzącymi nad drogą. Tam w trzech miejscach w kilka minut powstały spore rozlewiska.

Samochody jadące zarówno w stronę Katowic, jak i Warszawy muszą się zatrzymywać i powoli przejeżdżać przez wodę. W efekcie na "86" powstały gigantyczne korki. Kierowcy jadący do Sosnowca w długim, kilkukilometrowym sznurze aut ustawiają się już w Katowicach.

Na miejsce zostały skierowane patrole policji.

Źródło: http://www.rmf.fm
Obrazek

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: andre
  • Numer GG: 23459953

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 17:13

To, co dziś się działo w mojej miejscowości, to nie widziałem chyba przez 5 lat. Spadło 35mm deszczu, wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 60km/h. Nagrałem też filmik jak "coś" powstaje, ale chyba zabrakło "mu" trochę siły. Padał też grad o wielkości ok. 0.5 cm.

Jak ktoś wie, co to mogło by,ć to niech mi napisze PW.
Ta chmura była nisko i bardzo szybko się kręciła w druga stronę niż wiał wiatr. Burza szla od S, a to się kręciło w odwrotnym kierunku (widać na filmiku).
Trochę zła jakość, ale dopiero robiłem to w połowie, no i trochę na szybko, bo nie miałem czasu z ustawieniami.

Ten film.
http://www.youtube.com/watch?v=Udskrb1DZIY

Drugi film na którym widać jak się kreci , a nie przesuwa.(Już się zwijało)

http://www.youtube.com/watch?v=XljvVytbRFw

Zdjęcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 sie 2010, 20:54 przez andrzej, łącznie edytowano 2 razy
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

http://www.bobrowniki.pl/informacje,wir ... ,37,1.html

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 17:21

Kolejne info:

Nawałnice już szaleją

Pierwsze relacje o trudnej sytuacji pogodowej nadeszły też od internautów z Czańca k. Bielsko-Białej, gdzie miało miejsce silne gradobicie.
Zobacz infografikę Gradobicie k. Bielska Białej [fot. Edyta Garbalińska]

Nawałnica przeszła też w Kozach w woj. śląskim i w Chorzowie. "Z nieba leciał grad, pobliskie pola są zalane. Gwałtownej burzy towarzyszył mocny wiatr" - napisała internautka Gabrysia.

Obrazek

Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1669532,0,1,zacz ... omosc.html
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

profan

• Numer GG: 28369678

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 17:39

Andrzej, z tego co widzę to mogłeś być świadkiem wall clouda! Dla przykładu masz parę fotek:Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: andre
  • Numer GG: 23459953

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 17:53

Profan to wyglądało tak jak na tym drugim zdjęciu. Szkoda, że się spóźniłem. :oops: Mam jeszcze drugi filmik, ale się załaduje chyba za trzy dni. Nie wiem dlaczego to się tak długo ładuje na YB.
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

http://www.bobrowniki.pl/informacje,wir ... ,37,1.html

Krzysztof_Skupień

• Pseudonim: SuperBusiu

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 18:09

Nawałnica dotarła również nad Jaworzno(śląskie) Nagrałem chmurę szelfową która zmierzała nad moje osiedle : , , , . Z informacji znajomych na terenie Chrzanowa (Małopolskie) zalania, powalone drzewa. Prawdopodobnie do podtopień i powaleń doszło również w północnej części Jaworzna. Niestety filmy mają kiepską jakość. W rzeczywistości chmura a szczególnie jej część za wałem szkwałowym miała kolor wręcz fioletowy. Czy ktoś dostrzega na filmach FC?? Sytuacja była na tyle dynamiczna że nie wiedziałem w którą stroną patrzeć a wydawało mi się kilka razy że coś się tworzy.

Piotr Szuster

Administrator

Administrator

• Pseudonim: retsuz
  • Numer GG: 3600710

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 19:28

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 19:48

Tutaj opisałem dzisiejsze burze w Oświęcimiu:
viewtopic.php?f=750&t=4598&p=58790#p58790
Nawałnica, która przeszła nad regionem w godzinach popołudniowych powaliła na drogi kilkanaście drzew. Jak dowiedział się portal oswiecimskie24.pl najgorzej jest w Przeciszowie na drodze krajowej nr 44., gdzie mogą występować utrudnienia w ruchu samochodów. Na miejscu ze skutkami burzy walczy kilka zastępów straży pożarnej.

http://www.oswiecimskie24.pl/5074,PRZEC ... burzy.html
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 19:55

Kolejne informacje o burzach i nawałnicach w Polsce:

Nad południową, południowo-zachodnią i środkową Polską przechodzą gwałtowne burze. Największe spustoszenia poczyniły na Śląsku i w Małopolsce. Zginęła 1 osoba.

Pierwsze dzisiejsze burze zaczęły się pojawiać nad województwem śląskim o godzinie 13:30. Początkowo nie były intensywne. Dopiero tuż przed godziną 15:00 ich aktywność zdecydowanie się zwiększyła. Silna burza przetoczyła się kilkukrotnie nad aglomeracją katowicką. Około godziny 16:00 gwałtowny podmuch wiatru na jednej z ulic w Czeladzi złamał gałąź, która upadła na samochód. 53-letni mężczyzna, który znajdował się w środku zmarł na miejscu.

Następnie burze zaczęły się rozprzestrzeniać na województwo małopolskie, łódzkie i dolnośląskie. Obecnie obejmują już znaczą część południowej, południowo-zachodniej i środkowej Polski. Grzmi, pada ulewny deszcz, a miejscami grad i porywiście wieje. Uważajmy, ponieważ wystarczy niewielki podmuch wiatru, aby uległy złamaniu gałęzie drzew, które mogły zostać naruszone podczas burz w poprzednich dniach.

Na południu kraju strażacy wyjeżdżają do wypompowywania wody z zalanych gospodarstw domowych i dróg, zwłaszcza w obniżeniach terenu. Usuwają także konary z ulic i chodników. Należy się liczyć z utrudnieniami na drogach. Tak jest m.in. na północnym i wschodnim przedmieściu Katowic.

W kolejnych godzinach najgwałtowniejszych burz oczekujemy na południu, w centrum i na wschodzie kraju, a najpóźniej zagrzmieć może na północy i północnym wschodzie Polski.

Źródło: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... a-nawalnic

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: skowron
  • Numer GG: 2580519

Artur Misztela

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Arturas
  • Numer GG: 9769977

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 20:14

Mój filmik - Piękny Shelf cloud nad Ręcznem:

Pozdrawiam
Artur_Misztela
TEL: 661 527 707

Crimer

• Pseudonim: Crimer

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 20:31

Czeladź - 16.08.2010

Nadchodząca chmura - Obrazek

Dwa zdjęcia z miejsca tragedii - Obrazek Obrazek

Drzewo szczęśliwie ominęło samochód(takich zdarzeń więcej w Czeladzi) - Obrazek

W dodatku przez chwile zamknięte główne skrzyżowanie spowodowane zalaniem, liczne podtopienia, pozalewane piwnice oraz połamane drzewa i gałęzie.

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 20:44

Potężne burze także w świętokrzyskim. Kielce zalane, wylała rzeka.

Zalane, nieprzejezdne drogi, tonące samochody i grzmoty - wieczorna burza, która przechodzi nad Kielcami daje mieszkańcom się we znaki. Nieprzejezdne są ulice Paderewskiego, Planty oraz Aleja Solidarności.

Trwająca od godziny 19 nawałnica sieje spustoszenie nad miastem. Granatowe, zachmurzone niebo co chwilę rozjaśniają błyskawice. Ulicami spływają rzeki.

Według prognoz meteorologów do ulewnych deszczy dołączyć może grad. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego nie odnotowano jednak do tej pory żadnego zgłoszenia o zniszczeniach. Dyżurni ostrzegają jednak, by nie wychodzić z domów do czasu osłabnięcia nawałnicy.

Na skrzyżowaniu ulicy Sandomierskiej ze Źródłową stoją samochody zalane po koła. - Miałam wrażenie, że samochód mi zalewa po szybę - zadzwoniła do nas przerażona czytelniczka.

Ulewne deszcze spowodowały, że Silnica wystąpiła z brzegów. Silny prąd wezbranej wody zalał Planty. Ludzie z ciekawością przyglądają się wciąż podnoszącemu się poziomowi wody. Ale są też i tacy, którzy uszczelniają wejścia do sklepów i restauracji. Prąd rzeki jest bardzo wzburzony.

Na miejscu pracują strażnicy miejscy, którzy są cały czas w kontakcie ze służbami kryzysowymi. Można było podsłuchać, jak informowali, że poziom Silnicy cały czas się podnosi. Musieli też interweniować, kiedy grupka nastolatków niebezpiecznie zbliżyła się do brzegu rzeki.

Jak donoszą czytelnicy, w całych Nowinach oraz Zgórsku nie ma prądu. Ulicami płynie woda.

Źródło: http:echodnia.eu

Obrazek
:arrow: Echo dnia

Obrazek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 21:49

Trochę informacji z Małopolski ;):

Powalone konary, brak prądu, podtopienia i potężne wyładowania atmosferyczne - z takim krajobrazem mieszkańcy Małopolski zmagali się już drugi dzień.

Burza, której towarzyszyły pioruny, przeszła w poniedziałek nad Małopolską. Niebo pociemniało po godz. 17, zaraz po tym nad południową Polską zaczęło rzęsiście padać. Burza okazała się wyjątkowo groźna: na drogach krajowych nr 79 w Trzebini, 44 w Zatorze i 99 w Nowym Brzesku powalone konary drzew zablokowały ruch na kilka godzin.

Strażacy interweniowali w sprawie zalanych piwnic ponad 100 razy. - Najczęściej w powiatach oświęcimskim, olkuskim i proszowickim, gdzie usuwaliśmy z dróg konary, udrażnialiśmy studzienki i pompowaliśmy wodę z piwnic - relacjonował starszy kapitan Grzegorz Cegła z PSP w Krakowie.

Także na krakowskich Plantach pioruny zwaliły drzewa. W Wieliczce piorun trafił w transformator, przez co mieszkańcy nie mieli prądu. Z kopalni soli w Wieliczce ewakuowano ok. 900 osób.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... mator.html
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Kondzioł

• Pseudonim: Kondzioł

Krzysztof_Skupień

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 23:09

Kolejne krótkie filmiki z Jaworzna (Śląskie). Na filmach które nagrałem widać nawałnice szalejącą nad północną częścią Jaworzna. Ściana deszczu bądź gradu przesuwała się wraz z chmurą w niesamowitym tempie : ,.

meteoman

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 11562065

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 23:21

Przez województwo Lubelskie przeszedł potężny shelf cloud, po którym nastąpiło potężne uderzenie wiatru. Skutki burz : http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... 1/90450597
Obrazek Pozdrawiam Karol Obrazek

Mateusz Rachwał

• Pseudonim: Undertaker
  • Numer GG: 10357370

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 23:35

Ja dopiero teraz moge cos napisac bo nie dawno wrócił prąd. Myślałem, ze ta formacja burzowa, która narodziłą za naszymi południowymi granicami dotrze do mnie troszke pozniej. Siedze sobie siedze i nagle o 16 wychodze na balkon i jest granatowo na S oraz SW, jako taki shelf był juz prawie nademną, chociaż ja oberwałem jedynie od wschodniej strony tych najefektowniejszych zjawisk nie mialem takiego widoku shel clouda jak koledzy wyżej na przykład. Mimo wszystko poszło pare mocnych podmuchów, na moich oczach zerwało sporą gałaź i zerwało linie energetyczną. Później zaczeło sobie padać i grzmieć, wyłaczyłem kompa i nie moglem nic sledzić na bierząco. Kiedy odpalałem kompa, po 17 zaczeło lać jak nie wiem co, i zaczeła się potężna seria wyłądowań , która trwała kilkadziesiat minut, w godzine spała masakryczna ilośc deszczu, lokalna droga zamieniła się w potok a przed blokiem miałem jezioro i rzeke.W zasadzie tak do ok 21 ciągle było widać piękne wyładowania, nie daleko ode mnie nieźle się coś paliło. Były to najmocniejsze zjawiska burzowe u mnie w tym roku. Ponizęj dorzucam pare fotek robionych na szybko z telefonu, fotki i filmiki z ulewy wrzuce jak znajde kabel.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No dzisiaj mieliśmy taki mini 23 lipca 2009

Krzysztof_Skupień

Postwtorek, 17 sie 2010, 00:14

I znów Jaworzno (Śląskie) .Wieczorem ledwo 2 godziny po zakończeniu się burzy wyglądało na to że będzie powtórka ale skończyło się na silnym porywie wiatru : , Krzysztof Skupień e-mail:krzysiek815@poczta.onet.pl
Ostatnio edytowano wtorek, 17 sie 2010, 20:10 przez Krzysztof_Skupień, łącznie edytowano 1 raz

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8692746

Postwtorek, 17 sie 2010, 08:57

W Zawadce oraz Starej Wsi doszło dziś do pożarów budynków, których przyczyną były pioruny. W wielu miejscach powiatu zatkane zostały przepusty pod drogami i woda podmywała asfalt.

Pierwszy pożar kilkanaście minut po godzinie 18 wybuchł w Zawadce, gdzie od pioruna zapaliło się ocieplenie i dach budynku mieszkalnego.

Kilka minut później groźny pożar wybuchł w Starej Wsi. Część jednostek, które jechały do Zawadki zawrócono na Starą Wieś. Tam od uderzenia pioruna w momencie zapaliła się stodoła, zagrożone ogniem były także leżące w pobliżu budynki, w tym mieszkalny. Do gaszenia ognia strażacy dowozili wodę.

Oprócz tego strażacy wyjeżdżali najczęściej do zatkanych przepustów, zalanych piwnic domów oraz powalonych drzew na terenie gminy Limanowa (Męcina, Kłodne), Łukowica (Świdnik), Laskowa (Krosna, Żmiąca), Tymbark oraz w okolice Mszany Dolnej.

Niebezpieczna sytuacja panowała na drogach, na które płynąca z bocznych dróg woda naniosła duże ilości kamieni.

źródło: http://www.limanowa.in/
Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek

meteoman

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 11562065

Postwtorek, 17 sie 2010, 11:08

Fotki z Lublina - http://www.radio.lublin.pl/index.php?si ... ia&id=1438

A to z mojej miejscowości (Lubartów) - http://www.mmlubartow.pl/zdjecie/nawaln ... 84322.html

Burze nad Lubelszczyzną: Strażacy interweniowali 148 razy
Około godziny 22 nad Lublin nadciągnęła burza, której towarzyszył silny wiatr. Szalejący żywioł zerwał m.in. dach w domu pomocy społecznej w Annopolu.

- Najwięcej szkód burza wyrządziła w powiecie kraśnickim, opolskim i w Lublinie – informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Strażacy w ciągu nocy interweniowali 148 razy. Mieszkańcy wzywali ich głównie do powalonych drzew i zerwanych gałęzi. W Annopolu wichura zerwała dach w domu pomocy społecznej. Spokojnej nocy nie mieli również mieszkańcy domów w Dzierzkowicach, Trzydniku Dużym i Wierzchowiskach, gdzie żywioł także zerwał dach.

Strażacy informują, że wszystkie drogi są już przejezdne.

http://www.mmlublin.pl
Obrazek Pozdrawiam Karol Obrazek

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postwtorek, 17 sie 2010, 11:23

Nagrałem wczoraj filmik z tej burzy, były u mnie przerwy w dostawie prądu i jedno drzewo jakieś 400m od mojego domu zostało wyrwane z korzeniami.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Postwtorek, 17 sie 2010, 11:23

Nad Bełchatowem także przeszła silna burza :

Bełchatów: powalone drzewa i zalane piwnice po wczorajszej ulewie
Wodę z piwnic trzeba było wypompować przy ul. Wielkopolskiej, Włókniarzy oraz w Zelowie. Oprócz tego strażacy mieli do usunięcia połamane konary na drogach. Z kolei w Szczercowie zerwało linię telefoniczną.

Dodam także że tradycyjnie już w Bełchatowie były zalane uliczki osiedlowe oraz Al.Wyszyńskiego a także wiele innych ulic.
Obrazek

Mateusz Rachwał

• Pseudonim: Undertaker
  • Numer GG: 10357370

Postwtorek, 17 sie 2010, 11:41

Ja u siebie nie widziałem takiej ulewy na prawde chyba nigdy. W promieniu kilku km od mojego miejsca zamieszkania spłoneły bodaj 4 domu od uderzeń piorunów.

http://www.youtube.com/watch?v=YxKHlBqu9Po piękna ulewa

Obrazek

A w to zamienila się droga

Jakub_Wroński

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 9259214

Postwtorek, 17 sie 2010, 11:57

Kula sie obraca i git majonez.

Sławek Litwiński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Warboss

Postwtorek, 17 sie 2010, 12:41

Nad Beskidem Sądeckim także przeszła wczoraj gwałtowna burza. Informacje o tym znajdują się tutaj:
http://nowysacz.naszemiasto.pl/artykul/ ... egoria=663

U mnie też było groźnie nawet nie miałem prądu. Wiatr był bardzo niszczący, nic mi nie wiadomo o połamanych drzewach ale stos drzewa który był u mnie ułożony przewrócił wiatr, to musiał być silny poryw około 100km/h. W niedługim czasie dodam jeszcze filmik.

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pre_dator
  • Numer GG: 8649911

Postwtorek, 17 sie 2010, 13:50

Burza nad Łodzią i regionem

Spalona stodoła pod Koluszkami, zniszczona podstacja energetyczna w Łodzi, drzewa i konary zwalone na jezdnie w całej okolicy, zalane ulice i piwnice.

To skutki groźnie wyglądającej burzy, która w poniedziałek późnym popołudniem przeszła nad Łodzią i regionem.

O godz. 18.35 piorun trafił w stację energetyczną przy ul. Źródłowej w Łodzi. - Do pożaru na szczęście nie doszło, bo zadziałały zabezpieczenia, ale rozdzielnia prądu została kompletnie zniszczona, nadaje się do wymiany - mówił dyżurny dyspozytor Andrzej Wójcik z Zakładu Energetycznego Łódź-Północ. - Bez prądu zostały domy jednorodzinne przy ulicach Źródłowej i Smugowej oraz budynek należący do Uniwersytetu Łódzkiego. Ekipa remontowa szybko przystąpiła do naprawy.

Prądu
od 19.40 przez blisko godzinę nie mieli też mieszkańcy osiedla Stoki, bo konar złamany przez wiatr uszkodził linię energetyczną.

Deszcz zalał fragment ulicy Wycieczkowej w Łagiewnikach. - Na jezdni utworzyło się spore rozlewisko, dlatego auta, w tym autobusy miejskie linii 51 i 51A, w godzinach 19.40-20.15, nie mogły tamtędy przejechać i były kierowane objazdemul. Warszawską i Łagiewnicką - mówi dyspozytor łódzkiego MPK Andrzej Misiurski. - W tym czasie służby Zakładu Wodociągów i Kanalizacji opanowały sytuację i autobusy wróciły na stałe trasy.

Po godz. 19.30 strażacy odebrali informację, że zwalony konar przygniótł samochód z osobą w środku przy skrzyżowaniu ul. Wojskowej i Rąbieńskiej na łódzkich Bałutach, jednak wkrótce oficer dyżurny Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zdementował ją, wyjaśniając, że podczas ulewy auto dostawcze nagle zjechało na pobocze, uderzyło w znak drogowy i ogrodzenie, po czym przewróciło się na dach. 37-letni kierowca trafił na oddział ortopedii szpitala im. WAM w Łodzi. Niewykluczone, że stracił panowanie nad pojazdem na mokrej nawierzchni.

O godz. 19.30 piorun uderzył w drewniano-murowaną stodołę w Kazimierzowie pod Koluszkami. W środku było składowane zboże, słoma, stała przyczepa od ciągnika i inne urządzenia rolnicze. Budynek zaczął się palić. Do akcji wyruszyło siedem zastępów strażackich. Opanowały ogień, który nie zdążył przenieść się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Nikt nie ucierpiał.

Ulice w kilku miejscach trzeba było uprzątać z połamanych gałęzi. Tak było m.in. w Rąbieniu, Dłutowie, Parzęczewie, przy ul. Młynkowej w Tuszynie oraz w pobliżu szpitala przy ul. Parzęczewskiej w Zgierzu.
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Maniak XD
  • Numer GG: 44528484

Postwtorek, 17 sie 2010, 14:15

Burza w moim mieście dala nieźle popalić.Oberwałem dużymi gałęziami nawet :D Jak widzę burze popełniły zniszczenia w wielu regionach Polski i mam nadzieję że już w tym roku nie będzie takich.Oto linki:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /558492745
http://stalowemiasto.pl/artykuly/artyku ... z&id=19506
Wiatr osiągał w porywach ponad 100 km/h.

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 17 sie 2010, 14:31

Wieści z województwa podkarpackiego:

Burze nad Podkarpaciem. Płonęły domy, wiatr przewracał drzewa i ... szybowce

Sto pięćdziesiąt. Aż tyle razy wyjeżdżali strażacy, aby usuwać skutki burzy, która minionej doby przeszła nad Podkarpaciem. Od trzaskających piorunów wybuchło sześć pożarów. Trzy osoby zostały ranne.

Strażacy najczęściej usuwali zawalone konary i gałęzie drzew, które tarasowały ruch pojazdów. Ale nie tylko - od trzaskających piorunów zapalały się domy i budynki mieszkalne. Najgroźniejszy pożar wybuchł w Pogwizdowie, koło Łańcuta, gdzie trzy osoby zostały lekko ranne.

- Obrażenia odniósł też mieszkaniec Dukli, którego dom zapalił się od uderzenia pioruna- informuje mł. kpt Robert Cisło z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Wichura uszkodziła także wiele stacji transformatorowych i linii średniego napięcia pozbawiając prądu 47 tysięcy mieszkańców do Podkarpacia. Do rana energetycy zdołali usunąć większość awarii.

- Na lotnisku w Turbi, koło Stalowej Woli wichura wywróciła sześćdziesiąt szybowców, dwa z nich poważnie uszkodzając - mówi Wiesław Bek, rzecznik wojewody podkarpackiego

Źródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /856464512
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 17 sie 2010, 17:52

Przepraszam że tak prawie post pod postem :roll: Ale mam następny artykuł o nawałnicy ze Stalowej Woli ;) Wiatr wyginał nawet znaki drogowe.Miejscami było gorzej niż na tych zdjęciach. Oto link http://www.stalowka.net/galeria.php?dx=291
Znalazłem również artykuł gdzie pisze o zerwanych dachach: http://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=5253
Oto artykuł z Tarnobrzega: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /352756495

Sławek Litwiński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Warboss

Postwtorek, 17 sie 2010, 18:24

Doszły mnie słuchy że u miejscowego pszczelarza na moim osiedlu powywracało 31 uli.

A oto link do mojego filmu. Sorki że tak późno.

http://www.youtube.com/watch?v=mk_7K4vlY14

Arkadiusz_Wójtowicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Areczek

Postwtorek, 17 sie 2010, 21:38

Skutki Wczorajszej burzy nad Zalewem Zemborzyckim.http://picasaweb.google.com/Arek97wkc/S ... borzyckim#
Sprzęt ; Canon EOS 600D; karta 8 GB 6x; statyw 2x, karty 4 GB, 16 GB, Canon SX130 IS
Pozdrawiam, Arkadiusz Wójtowicz

My fanpage - https://www.facebook.com/lubelscyfaniburz?fref=ts

Strona internetowa - http://lubelscyfaniburz.pl

DiabeleQ

Sierpień 2010

Postśroda, 18 sie 2010, 01:05

Zdjęcia i cała historia dotyczy burzy która przeszła nad Krakowem dnia 16.08.2010 roku. Wykonałem je na osiedlu Azory, w okolicach parkingu przy torach kolejowych.

Chodziłem po osiedlu chwilę, dziewczyna do mnie napisała ( mieszka w okolicach kobierzyna - południowo zachodnia część Krakowa), że coś się zaczyna dziać nad kopcem Kościuszki. Popatrzyłem się w tamtą stronę i od razu komórka i zdjęcia robiłem. Nie złapałem wszystkiego ale wyglądało to jak apokalipsa. Zobaczyłem shelf clouda i wiedziałem, że jak dojdzie to będzie ostra jazda, zjawił się wiatr, podmuch konkretny ale poza tym nic !! Zero opadu, błyskawic, dosłownie ciche przedstawienie. Zdjęcia są pomniejszone z 3mpix, trochę poprawiony kontrast ze względu na kiepski aparat w komórce. Nie był stosowany żaden retusz poza zamazaniem tablic rejestracyjnych aut - mogę zainteresowanym udostępnić zdjęcia oryginalne.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
W pewnej chwili popatrzyłem się nad siebie i zobaczyłem rotację chmur tych poniżej głównej (wyższej) które są na zdjęciu. Kręciły się w lewą stronę ale zdjęcie chyba tego nie odda, choć widać strzępy przekrzywione właśnie w prawo. Nic się z tego nie wytworzyło ale dostałem stracha i to niezłego a ludzie szli nawet nie patrząc, a ja stałem ze szczęką na chodniku
Obrazek

Cały czas wiatr dość silny wiatr ale nie porywisty. Nie spadła ani kropla deszczu w czasie tego widowiska.Nawet się nie błyskało. Po prostu wisiało to nade mną jakby w zaklętym tańcu. Po chwili utworzyło się jakby okno w tych chmurach. Co dokładnie widać na zdjęciu. Pomyślałem, że jestem w samym środku (nie wiem jak to nazwać - oku ?) tej burzy. Widok po prostu niesamowity, zdjęcia tego nie oddadza. Wisiało tak dobre 5 minut, potem zaczęło się zmieniać, rozmazywać. Do tego doszły chmury od strony południowo - wschodniej, widok porażający i wszystko nad moją głowa :)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Na zdjęciach poniżej ja zdecydowanie widzę wojownika , z hełmem z jakąś kopułą na samej górze i wielkim toporem, może to moja wyobraźnia ale no szok po prostu. Postaram się niedługo umieścić kilka zdjęć mojej dziewczyny, sami zobaczycie co na nich jest.
ObrazekObrazek

Powiem Wam, że trochę podżyłem patrząc na to wszystko. W czasie trwania tego spektaklu nie spadła ani kropla deszczu, ani jednego wyładowania - NIC. Dopiero później, jakieś 30 - 40 minut potem zaczęło się piekło, wiatr, ulewa i burza na całego ale z tego już zdjęć niestety nie mam, zrobiłem kilka filmów ale ze względu na jakość nie nadają się raczej do publikacji :(

Mam nadzieję, że zdjęcia się podobają bo dla mnie to było niesamowite przeżycie. Widziałem już nieraz ostrą jatkę z gradem, chmury wysokości paru kilometrów ale to co było 16 sierpnia 2010 do końca życia nie zapomnę. Jak pisałem - mogę udostępnić zdjęcia bez poprawiania kontrastu.

alexia

Postśroda, 18 sie 2010, 11:37

W dniu 16.08 sytuacja w świętokrzyskim również była dość ciekawa. Przepraszam,że tak późno, ale konto nowe i miałam nieaktywowane.
W mojej miejscowości (Włoszczowa), pojawiła się przepiękna chmura szelfowa (pierwszy raz w życiu taką widziałam), niestety zdjęcia nie posiadam, bo aparat rozładowany na nieszczęście był. Wyglądała mniej więcej jak ta nad Ręcznem z filmiku wstawionego tutaj. Zaczęło dość mocno wiać, przez ok. 15-20min. Potem chmura przesunęła się na wschód od nas i co do wiatru- na tym etapie się skończyło... Kilka minut później zaczęła się dość mocna ulewa, ok. 30min. Potem, przez ok. godzinę deszcz nie padał, ale grzmiało i błyskało co jakiś czas. Myśleliśmy, że już po burzy,ale nadciągnęła kolejna chmura i zaczęło się dość intensywne gradobicie (grad nie był wielki, nieco ponad 1cm), i znowu ulewa. Podczas gradobicia błyskało się średnio co kilka sekund, ale wyładowania były tylko chmurowe. Dopiero po wszystkim zaczęło mocno trzaskać, a na zewnątrz robić się biało od błyskawic. Ciekawi mnie tylko, co działo się w miejscu, do którego dotarła ta chmura szelfowa :D ogólnie burzowo zaczęło się robić od godziny ok.17:00, a ostatni grzmot usłyszałam nieco po 22. 2 zdjęcia wyżebrałam od koleżanki, jednak nad moim domem widok był nieco bardziej "dramatyczny".

http://img51.imageshack.us/gal.php?g=forolek.jpg

Pozdrawiam :)

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Postpiątek, 20 sie 2010, 22:46

Dostałem nową informację odnośnie gwałtownych burz, które 16 sierpnia przeszły nad Polską. Konkretnie chodzi mi o moją okolicę i miejscowość położoną 6 km na NW ode mnie. Tam podmuchy wiatru były znacznie większe niż u mnie, ponieważ wiatr uszkodził dach w jednym z gospodarstw. Nie byłem na miejscu i nie widziałem szkód, ale z informacji od znajomego wynika, że był to bardzo silny prostoliniowy podmuch wiatru z chmury szelfowej, która wtedy przechodziła nad okolicą, ponieważ zostało zerwanych kilka sztuk eternitu, którym pokryta była stodoła w tym gospodarstwie.
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Wojtas326

• Pseudonim: Wojtas
  • Numer GG: 11891272

Postsobota, 21 sie 2010, 12:48

W Męcinie podczas burzy 16.08.2010 od uderzenia pioruna zapaliła się stodoła oprócz tego po intensywnych opadach kilkanaście zatamowanych przepustów. Przez to niewielka droga była nie przejezdna. Podczas burzy padał kilkakrotnie drobny grad, towarzyszył mu intensywny deszcz i porywisty wiatr, około 2 porywy blisko 100km/h.
Z tej samej burzy piorun uderzył w drzewo około 150-200m od mojego domu powodując oślepiający błysk i huk.
Ostatnio edytowano sobota, 21 sie 2010, 14:13 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach
Wojtek Ł.
Wojtas_1123@wp.pl
gg 11891272

Krzysztof_Skupień

Re: Gwałtowne burze, nawałnice - 16.08.2010 - Polska

Postpiątek, 27 sie 2010, 18:45

Kolejne znalezione wieści o nocnej nawałnicy z przełomu 16.08-17.08 .2010r
Kujawsko-Pomorskie/ 120 interwencji strażaków po nocnej nawałnicy
Ponad 120 razy wyjeżdżali w nocy strażacy w regionie kujawsko-pomorskim, by ratować dobytek osób poszkodowanych przez burze i wichury. Najwięcej strat odnotowano w rejonie Włocławka, Aleksandrowa i Świecia nad Wisłą.

"Nawałnica, która przeszła nad regionem z poniedziałku na wtorek, była znacznie silniejsza niż poprzedniej nocy, ale na szczęście tym razem nie odnotowano ofiar w ludziach. Znacznie więcej było jednak odebranych przez nas wezwań o pomoc, przede wszystkim od osób z budynków zalanych przez wodę" - powiedziała PAP Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej straży pożarnej.

Najdotkliwiej skutki opadów odczuli mieszkańcy okolic Włocławka, a w samym mieście - dzielnicy willowej Michelin, gdzie wyładowania atmosferyczne i powalone drzewa pozbawiły wielu odbiorców prądu; unieruchomione zostały w ten sposób prywatne pompy używane do osuszania piwnic i garaży.

"W nieodległym od Włocławka Aleksandrowie Kujawskim doszło do krótkich, ale intensywnych opadów gradu. Z kolei pod Grudziądzem, na skutek wyładowania atmosferycznego, spłonęła drewniana konstrukcja dachu na dużym budynku gospodarczym" - dodała rzeczniczka.

Przez całą noc i od rana we wtorek pracowały ekipy energetyków przywracające dostawy prądu na liniach uszkodzonych przez wichurę i powalone drzewa.
Żródło : http://pogoda.wp.pl/wid,12576579,wiadomosc.html

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

Re: Gwałtowne burze, nawałnice - 16.08.2010 - Polska

Postczwartek, 12 lip 2012, 19:18

Mam jeszcze trochę informacji : http://wiadomosci.wp.pl/kat,1347,title, ... caid=1ecb2 i http://ks361508.kimsufi.com/artykuly/ar ... 0&poile=30 przeglądając zdjęcia różnych zniszczeń, przypominając sobie jak wyglądały uszkodzone budynki w Pysznicy i oczywiście posługując się jeszcze żywymi wspomnieniami z tej burzy, wnioskuję, że wiatr przekroczył w miejscach największych zniszczeń 110 km/h. Budynek w Pysznicy to nie był budynek mieszkalny, a prawdopodobnie budynek do celów gospodarczych, dość solidny dach został całkiem zerwany, a część muru u góry została lekko zburzona. Dziwi mnie brak zdjęć tego budynku, bo o całej sprawie było dość głośno w tamtej okolicy, gadali nawet, że to trąba powietrzna, jednak mogę potwierdzić, że w moim regionie występowały potężne podmuchy wiatru, które są sprawcą wszystkich szkód ;) .

Powrót do 2010