Teraz jest środa, 19 gru 2018, 13:46


Wichura - 13.11.2010 - Dolny Śląsk

 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

CreV

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 70
 • Dołączył(a): czwartek, 25 mar 2010, 14:03
 • Lokalizacja: Parnowo (zach-pomorskie)
 • Numer GG: 5710838

Wichura - 13.11.2010 - Dolny Śląsk

Postniedziela, 14 lis 2010, 00:06

"Polska Gazeta Wrocławska": Sześć tysięcy gospodarstw w Kotlinie Jeleniogórskiej nie miało prądu. W nocy wiatr powalił kilkadziesiąt drzew. Zniszczone zostały stacje transformatorowe.

Nocna wichura najbardziej dała się we znaki w podgórskich miejscowościach Sudetów. Wiatr, który wiał z prędkością do 80 km/godz., łamał drzewa jak zapałki. Padające konary zniszczyły 160 stacji transformatorowych.

W Kotlinie Jeleniogórskiej w piątek rano bez prądu było 11 tysięcy gospodarstw. Na terenie byłego województwa wałbrzyskiego prądu pozbawionych było ponad 2 tysiące odbiorców, najwięcej na ziemi kłodzkiej i w okolicach Dzierżoniowa. Energetycy i strażacy pracowali bez wytchnienia i po południu prąd udało się przywrócić w większości miejscowości.

- Wszystkich usterek nie naprawimy, bo jest ich za dużo - mówi Ewa Styczyńska z jeleniogórskiego oddziału Tauron Energia Pro. - Ściągnęliśmy ludzi z urlopów. Będziemy pracować do nocy, a jeśli trzeba, to także w sobotę - zapewnia. Bez prądu mogą pozostać pojedyncze gospodarstwa w Borowicach, Jagniątkowie, Micha-łowicach, Starej Kamienicy i innych podgórskich miejscowościach.

W Jeleniej Górze po południu prąd mieli już wszyscy. - Ale co z tego, skoro nie ma dachu - załamuje ręce Wojciech Godlewski, właściciel domu przy ul. Czarnoleskiej w Jeleniej Górze. Wiatr zniszczył w nim jedną trzecią dachówek. - Trzeba się spieszyć z prowizoryczną naprawą, bo w nocy znowu ma wiać - martwi się pan Wojciech.

Meteolorodzy przewidują, że w sobotę i niedzielę, w dolinach wiatr będzie umiarkowany, natomiast w górach ponownie ma hulać z prędkością do 70 km/godz. - I to, co naprawimy teraz, będziemy zakładać po raz kolejny - obawiają się energetycy. Zapewniają, że pozostaną w pogotowiu.

Podobne deklaracje składają jeleniogórscy strażacy. Od świtu usuwali drzewa, które tarasowały jezdnie. - Interweniowaliśmy ponad 20 razy - wylicza Andrzej Ciosk ze straży pożarnej w Jeleniej Górze. Na szczęście, nie ucierpiał żaden człowiek.

Włodzimierz Belta, naczelnik centrum zarządzania kryzysowego jeleniogórskiego magistratu, ostrzega, by w weekend zabezpieczyć balkony, pozamykać okna i nie zostawiać samochodów pod drzewami.

Alina Gierak, Polska Gazeta Wrocławska


Źródło: www.onet.pl
Obrazek

GG: 5710838
Offline
Avatar użytkownika

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1338
 • Dołączył(a): piątek, 30 sty 2009, 19:33
 • Lokalizacja: Krzyż Wlkp, 55 km na E od Gorzowa Wlkp.
 • Pseudonim: skowron
 • Numer GG: 0

Re: Wichura - 13.11.2010 - Dolny Śląsk

Postniedziela, 14 lis 2010, 00:26

Przez wichurę 20 tys. domów pozbawionych prądu


20 tys. domów na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia jest w piątek pozbawionych prądu z powodu wichur, które uszkodziły linie energetyczne.

Jak poinformował dyżurny Dolnośląskiego Sztabu Kryzysowego, chwilowo nie działają 242 stacje średniego i niskiego napięcia, co spowodowało brak dostaw prądu w wielu miejscach na Dolnym Śląsku.

Dyżurny dodał, że awarie są na bieżąco usuwane, choć pogoda w regionie wciąż jest wietrzna i tak ma być do wieczora.


Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1347,title, ... omosc.html

"Wszystko spadło mi na głowę". Silne wichury na Dolnym Śląsku


Po wichurach na Dolnym Śląsku setki osób nie mają prądu. W okolicach Jeleniej Góry porywisty wiatr uszkodził linie energetyczne. Uszkodził też kilka budynków. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Elektryczności nie ma część mieszkańców m.in. Karpacza i Jakuszyc, Michałowic, Sosnówki i Podgórzyn.
Prądu brakuje też u półtora tysiąca odbiorców w Kłodzku, ponad tysiąca - w Dzierżoniowie i ponad 700 - w Wałbrzychu.

Obecnie awarie usuwają strażacy i energetycy.

Elektryczności zabrakło również w rejonie Wałbrzycha. Przywracano ją przez całą noc. W tej chwili prąd jest już we wszystkich miejscach w tym regionie.

Przed silnymi porywami wiatru ostrzegało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Z komunikatu wynika, że wiał on w porywach do 70 km/h.


Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1681988,0,1,wszy ... omosc.html

Powrót do 2010 - 2014

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron