Teraz jest poniedziałek, 25 wrz 2017, 20:56

Zaproszenie do projektu Skywarn Europe

Miejsce tematów, w których nie zanotowano żadnej aktywności w czasie 3 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postwtorek, 19 sie 2008, 03:16

Tak się stało, że sieć stowarzyszeń Skywarn Europe, a dokładnie koledzy z Niemiec ze Skywarn Deutschland zaprosili nas do wzięcia udziału w projekcie Skywarn Europe. Oznacza to dla nas duże korzyści, przede wszystkim sama nazwa Skywarn to nie byle co. Idea Skywarn została zapoczątkowana w USA, gdzie jak wiemy - co roku mamy do czynienia z wyjątkowo ekstremalną pogodą. Tornada, huragany, burze gradowe, ale także inne zagrożenia zafascynowały grupę ludzi - łowców burz i obserwatorów pogody z USA. Ich głównym celem prócz robienia dokumentacji zdjęciowej i video zjawisk, zrozumienia ich (czyli dokonywanie badań, obserwowanie tego, co się dzieje w atmosferze w miejscach, w których przebywają) było stworzenie systemu wczesnego ostrzegania ludności przed groźnymi zjawiskami pogodowymi na niewielki obszarach, kilkadziesiąt minut przed pojawieniem się niebezpiecznego zjawiska. Wiadomo, że w takich wypadkach często oko obserwatora lub łowcy burz bardzo, ale to bardzo pomaga w sformułowaniu dobrego ostrzeżenia np. przed trąbą powietrzną dla danej miejscowości. Projekt udał się. Szybko nawiązano współpracę z National Weather Service (Służbą Meteo w USA), stworzono sieć wyszkolonych obserwatorów i łowców burz, którzy z powodu swoich zainteresowań pogodą, bardzo pomagają NWS w informowaniu społeczeństwa przed ewentualnym zagrożeniem. Trzeba pamiętać, że czasem nawet najlepsze technologie radarowe no i zdjęcia satelitarne są zawodne jeśli chodzi o wykrywanie trąb powietrznych i innych groźnych zjawisk. Członkowie Skywarn w USA gdy zobaczą coś niepokojącego w miejscu, w którym przebywają, natychmiast kontaktują się ze służbami meteorologicznymi, aby o tym donieść. Informują też lokalne władze i media, które podają później komunikaty o spodziewanym niebezpiecznym zjawisku. Często bywa też tak, że pierwsi na radarach dopplerowskich wykrywają zagrożenie silną nawałnicą, a nawet tornadem. Ważne jest wyszkolenie członków Skywarn - oficjalnie o zagrożeniu mogą poinformować tylko przeszkoleni członkowie, którzy posiadają specjalny certyfikat zaświadczający, że zdali oni egzamin z podstawowej wiedzy o groźnych zjawiskach atmosferycznych i sposobach prognozowania ich. Co roku sieć ta się rozrasta, coraz więcej osób staje się członkami Skywarn i coraz więcej osób zdaje egzamin z wiedzy meteorologicznej, stając się jednocześnie Advanced Spotter - ami. NWS oficjalnie podaje, że współpracuje ze Skywarn, może o tym świadczyć podstrona przeznaczona dla opisu działalności stowarzyszenia na portalu tak poważnej instytucji, jaką jest właśnie NOAA National Weather Service.
Kilka lat temu idea Skywarn przywędrowała także do Europy. Zaczęło się w Niemczech, idea szybko się zaaklimatyzowała i objęła inne kraje. Jednak najlepiej rozwinęła się w Niemczech. Na pewno część z was odwiedziła już forum Skywarn Deutschland, a niektórzy z was się tam zarejestrowali. Bardzo dobrze - ważna jest też wymiana informacji o zjawiskach pogodowych w innych krajach Europy, nie tylko o tym, co się dzieje w obrębie jednego kraju. Doświadczenia z innych krajów mogą bardzo pomóc w prognozowaniu tych zjawisk kilkaset kilometrów dalej.
Jak twierdzą założyciele Skywarn Deutschland, powstali dlatego, że w Niemczech były i są przypadki wyjątkowo gwałtownej pogody. Przy najmniej kilka razy do roku słyszy się o ulewach, potężnych gradobiciach i wichurach, a nawet trąbach powietrznych, po których przejściu są ranni, a nawet zabici. Skywarn Deutschland zauważył problem, że mało kto przed takim czymś ostrzega i trzeba to zmienić (prace nad systemem wczesnego ostrzegania trwają, ale jeszcze nie są na tak zaawansowanym etapie, jak w USA) - dlatego założono stowarzyszenie, które ma na celu informować ludzi przed groźną pogodą... zarówno na kilkanaście godzin przed uderzeniem burz (co jest jednak obarczone małą precyzją), ale przede wszystkim na kilkadziesiąt minut przed uderzeniem kataklizmu w dany rejon Niemiec. Skywarn Deutschland więc informuje o zagrożeniu ludzi, jeśli zostaną zauważone niepokojące oznaki na niebie. Ostatnio na stronie tego stowarzyszenia pojawiły się relacje łowców burz nagrywane w formacie mp3 z miejsca obserwacji niebezpiecznych zjawisk, dzięki czemu każdy odwiedzający stronę może sprawdzić, czy nad jego region nie nadciąga poważne niebezpieczeństwo związane z pogodą. Skywarn Deutschland oczywiście podjął się współpracy z Deutsche Wetterdienst (Niemiecką Służbą Meteorologiczną). Dzięki tej współpracy przeszkoleni członkowie Skywarn Deutschland mają dostęp do najbardziej aktualnych danych radarowych przetwarzanych przez zaawansowany program do prezentacji danych radarowych - IRAS (Interactive Radar System), które mogą pomóc w szybkim ostrzeżeniu przed groźną pogodą, jeśli na niebie pojawiają się niepokojące oznaki zbliżania się żywiołu. Jeśli groźne zjawisko zostaje zlokalizowane, informacja szybko jest przekazywana do służby meteorologicznej kraju no i oczywiście do lokalnych mediów, które po faktycznym wystąpieniu niebezpiecznej pogody w jednym miejscu Niemiec, zgodnie z tym , co mówią członkowie Skywarn, informują kolejne regiony przed zagrożeniem. Jakkolwiek jednak w Europie nadal nie jest ten system tak rozwinięty jak w USA, trzeba to stanowczo podkreślić.
Obecnie są starania nad tym, aby siecią Skywarn Europe pokryć jak największą część Europy. W różnych państwach europejskich sprawa Skywarn wygląda różnie. Obecnie udział w Skywarn Europe biorą następujące państwa: Niemcy, Austria, Francja, Czechy i Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Dania, Holandia oraz Francja.
Po bardzo groźnym ataku tornad i niszczących burz na Polskę w dniu 15.08.2008, od strony Skywarn Deutschland pojawiło się zaproszenie dla nas, abyśmy wzięli udział w projekcie Skywarn Europe. Oczywiście wiąże się to z pewnymi zobowiązaniami, ale część problemów nie jest tak poważna jak by się mogło zdawać... Oto one:
1) Zmiana nazwy naszej organizacji - w sumie to wydaje się dość trudny problem, ale można go pokonać. Wystarczy obok nazwy i loga "Polscy Łowcy Burz" umieścić nazwę i logo "Skywarn Polska", która by po pewnym czasie zastąpiła nazwę "Polscy Łowcy Burz". Problemem jest fakt, że nazwa "Polscy Łowcy Burz" została już bardzo wypromowana w Polsce... ale czy są jakieś przeszkody, żeby po pewnym czasie ją zastąpić na Skywarn Polska ? Można po pewnym czasie też tak zrobić, że pod nazwą Skywarn Polska będzie widnieć napis "Organizacja Polskich Łowców Burz ", a na forum "Forum Polskich Łowców Burz". Po pewnym, czasie przejściowym, nazwa Skywarn Polska by się wypromowała równie dobrze, jak nazwa "Polscy Łowcy Burz", a kto wie, czy nie lepiej, uwzględniając fakt, że nazwa Skywarn jest dobrze znana na co najmniej dwóch kontynentach. Na razie polecam popatrzeć na forum i stronę Czeskich i Słowackich Łowców Burz, którzy całkiem niedawno się przyłączyli do Skywarn Europe.
2) Logo Skywarn Europe znajduje się tutaj. Przyjęto, że wszystkie kraje biorące udział w projekcie Skywarn Europe mają mieć niemal identyczne loga dla swoich stowarzyszeń. Obok loga Polscy Łowcy Burz może być przez okres przejściowy logo Polscy Łowcy Burz... może być nawet dość długo, może nawet na zawsze pozostać, chyba, że poproszą jednak o usunięcie tego.
3) Oczywiście musimy wykupić nową domenę, w której byłoby wymienione słowo "skywarn". Ale nie oznacza to, że musimy zaraz zrezygnować z domeny lowcyburz.pl... to zrobimy po pewnym czasie, obecnie nasza domena jest opłacona do sierpnia 2009 roku i do tamtego czasu nie ma sensu zmieniać, bo nie wolno pieniędzy wrzucić w przysłowiowe błoto. Na obydwóch adresach stron może być to samo. Po pewnym czasie jedna domena by wygasła. Na pewno nie ma sensu zakładać oddzielnego forum a także robić oddzielnej strony internetowej specjalnie pod Skywarn. Oczywiście trzeba zmienić grafikę, ale ten problem to długo ciągnąca się sprawa i nie jest spowodowana tym, że zapraszają nas do Skywarn, tylko tym, że nasza strona musi w ogóle być porządna...

Zalety tego jednak są duże... przede wszystkim dużo znacząca nazwa stowarzyszenia, jak również wymiana się z doświadczeniami z kolegami z całej Europy no i ze Stanów Zjednoczonych. Skywarn to dość dobrze wypromowana i uznana na świecie marka... zwłaszcza w USA przez instytucję, jaką jest NWS NOAA. Coraz więcej tez słychać o Skywarn w Europie, coraz więcej organizacji łowców burz w Europie przystępuje do tego projektu. Być może ta nazwa będzie nawet lepiej oddawać nasz cel, dla którego powstaliśmy - czyli żeby ostrzegać ludność przed niebezpieczeństwem na podstawie naszych obserwacji, edukować je, w jaki sposób należy postępować z konkretnym zjawiskiem. Czemu więc nie skorzystać :?:

Linki:
Skywarn Deutschland
Skywarn Europe
Skywarn USA
NOAA NWS - Skywarn USA
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Krys
  • Numer GG: 6225956

Re: Zaproszenie do projektu Skywarn Europe

Postwtorek, 19 sie 2008, 07:53

Myślę że jakieś drobne problemy mogą być w tych kwestiach które wymieniłeś,ale wszystko da się zrobić ;),generalnie to pomysł mi się podoba i powinniśmy naprawdę poważnie o tym pomyśleć.Dobrze że już niedługo spotkanie to będzie można sobie porozmawiać o tym projekcie :)
AQQ: 3929949, Jabber: kryss@aqq.eu, Skype: k-r-y-s, E-mail: kgierszak@gmail.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcvlkuJIbZNBf_YQwUZzSxQ
Pozdrawiam ... Krystian Gierszak

Fujit

Postwtorek, 19 sie 2008, 08:07

A co to Arek za problem, kupic nowa domene za grosze, teraz sa takie promocje i lowcyburz.pl przekierowac na nowy adres? I niech se bedzie stara domena do 2009 i nowa juz ;) Wpisuje ktos lowcyburz.pl i przenosi na nowa domene :)

Piotr_Ferków

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: FeRu
  • Numer GG: 764232

Postwtorek, 19 sie 2008, 09:05

Arturze...ja jestem całkowicie na TAK.Uczestniczenie w projekcie SKYWARN to nie byle co.Ja widze same korzyści z tej współpracy.A zmiana nazwy to nie jest duży problem...myślę że pod szyldem skywarn jeszcze lepiej się "sprzedamy" w mediach,gdyż ten projekt jest znany na całym świecie,a przedewszystkim doceniany i bardzo poważnie traktowany,a jak wiadomo z PŁB różnie to bywa.Tak więc z fuzji można mieć tylko same korzyści.

Pozdro
FeRu Raprodukcja
https://soundcloud.com/feru89

FanPage:
https://www.facebook.com/FeRu.raprodukcja

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postwtorek, 19 sie 2008, 11:17

Zdradzę że przedstawiono mi tą propozycje i od razu powiedziałem TAK ! Jest to szansa i nie widzę problemu aby z niej nie skorzystać , Ba będę nawet dążył do tego by w listopadzie polska była już w Skywarn europe !.,

Jakub_Wroński

Postwtorek, 19 sie 2008, 11:20

Jestem zdecydowanie na TAK.Super pomysł.

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 19 sie 2008, 11:29

Ja jestem za TAK.Projekt niesie ze sobą dużo zalet (rozszerzoną współprace
zza granicznymi lowcami, większe doświadczenie,wiekszą wiedzę oraz
nasza organizacja nabierze ,,Respectu" i inne.)Wiec im szybciej projekt
zostanie wdrożony w życie organizacji tym lepiej.

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: -BEST-
  • Numer GG: 1296671

Postwtorek, 19 sie 2008, 11:51

Jestem na TAK, ale chcę wiedzieć co jeszcze dostaniemy oprócz nazwy ???????
Nie sprzedamy się za darmo - może jakieś dostępy do map itd. ????????
Sama nazwa nam nie wile da i nie wiele zmieni... (przynajmniej w tym kraju)
-BEST-

Kuba_Żabiński

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8256433

Postwtorek, 19 sie 2008, 12:20

Tak,to przyłączenie da nam same korzyści,a wiec warto się przyłączyć ;) ,Pozdrawiam.
GG-8256433
Tel- 505-117-423
Skype- mizuuf4
Nie ma lipy! :)

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Postwtorek, 19 sie 2008, 12:54

Artur_Surowiecki napisał(a):3) Oczywiście musimy wykupić nową domenę, w której byłoby wymienione słowo "skywarn".

No to chyba jestem jakimś jasnowidzem.
Dwa tygodnie temu, dokładnie 6 sierpnia 2008 wykupiłem i zarejestrowałem domenę www.skywarn.pl na moje nazwisko. Zarejestrowałem ją w serwisie: http://www.az.pl Domena na razie jest opłacona do dnia 6 sierpnia 2009r.

I dodam jeszcze jedna rzecz - mam zarejestrowaną tylko samą domenę www.skywarn.pl, ale nie mam do niej wykupionego żadnego miejsca na serwerze (hosting). Zarejestrowałem ją, bo liczyłem na jakiś zysk ze sprzedaży, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to udostępnię ją dla PŁB za darmo.

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postwtorek, 19 sie 2008, 12:56

Ja bym się nie zastanawiał, PŁB jest wypromowane w Polsce, Skywarn na świecie, myślę, że jeżeli chodzi o w/w punkty to da się je zrealizować a sądze, że naprawdę warto jest dołączyć do Skywarn. Ciekawy jestem czy i jak miałyby wyglądać takowe szkolenia łowców burz i zdobywanie certyfikatów bo ja chętnie bym się na takie zdecydował, tak jak pewnie sporo osób z tego forum, nawet odpłatnie :) Myślę, że pod banderą Skywarn będziemy mimo wszystko bardziej 'widoczni i rozpoznywalni', pewnie uda nam się też ułatwić kontakt z innymi członkami tej organizacji w Europie i USA. Jednym słowem jestem na TAK :)
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 19 sie 2008, 14:24

Bartek napisał(a):
Artur_Surowiecki napisał(a):3) Oczywiście musimy wykupić nową domenę, w której byłoby wymienione słowo "skywarn".

No to chyba jestem jakimś jasnowidzem.
Dwa tygodnie temu, dokładnie 6 sierpnia 2008 wykupiłem i zarejestrowałem domenę www.skywarn.pl na moje nazwisko. Zarejestrowałem ją w serwisie: http://www.az.pl Domena na razie jest opłacona do dnia 6 sierpnia 2009r.

I dodam jeszcze jedna rzecz - mam zarejestrowaną tylko samą domenę www.skywarn.pl, ale nie mam do niej wykupionego żadnego miejsca na serwerze (hosting). Zarejestrowałem ją, bo liczyłem na jakiś zysk ze sprzedaży, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to udostępnię ją dla PŁB za darmo.

Świetnie, Bartek... właśnie wczoraj zastanawiałem się, kto tę domenę już zajął... tak myślałem, że ktoś od nas.
Zatem jesteśmy bezpieczni jeśli chodzi o domenę :)
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postwtorek, 19 sie 2008, 19:29

Jestem zdecydowanie ZA fuzją. To oznacza pewien rozwój organizacji, pomoże podnieśc też nasze umiejętności i poszerzy naszą wiedze nt. groźnych zjawisk pogodowych. Warto współpracowac z kimś bardziej doświadczonym. To też sprawi, że ludzie będą nas brac bardziej poważnie, zwłaszcza nasze prognozy i ostrzeżenia.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Tomasz_Machowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8780000

Postwtorek, 19 sie 2008, 20:43

ja widzę 1 problem. tylko nie chce mi się tu pisać bo mi to długo zejdzie na konferencji poddam pod waszą opinie moją wątpliwość
GG 8780000
tomo6@vp.pl
Skype-tomo666storm
Tel-796201286
!

ipus

Postwtorek, 19 sie 2008, 21:19

:D Tylko się cieszyć że nas zaprosili;) i jeżeli warto ( a wygląda na to,że warto) powoli wprowadzać zmiany;)

Jarosław_Turała

Postwtorek, 19 sie 2008, 21:21

Ja również, bardzo tym faktem jestem pobudzony i mam nadzieje, że naprawdę pokażemy, że - Warto w "nas" inwestować ;)

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 19 sie 2008, 21:27

A Powiedz mi Jarku w jakim sensie inwestować ??? no bo ja tego nie rozumiem ..

Jarosław_Turała

Postwtorek, 19 sie 2008, 21:29

Inwestować to pojecie względnę w tym akurat konkretnym przypadku. Jakie jest podejscie do "nas" każdy widzi, więc tłumaczyc nic nie trzeba ;)

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 19 sie 2008, 21:38

No cóż jakie podejście? Ja widzę że podejście jest dobre mam kontakt z osobami z imgw i z innych służb i widzę chęć współpracy itd. więc pytam się jakie podejście ? No chyba że my chcemy na tym zarabiać .

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

Postśroda, 20 sie 2008, 12:30

Zdecydowanie Za, szczególnie jeśli mamy mieć dostęp do radarów dostępnych dla innych z skywarn, może i imgw by nam coś udostępniło?

Ericsson

Postczwartek, 21 sie 2008, 16:41

Dariusz_Wierzbicki napisał(a):No chyba że my chcemy na tym zarabiać .

Pozwolę sobie wtrącić swoje 0.03 PLN - żeby na tym zarabiać to chyba za wcześnie...

Jak by coś było trzeba odnośnie Tworzenia / modyfikowania www/forum to się pisze :)

Jak dla mnie fuzja TAK... ale pytanie brzmi co organizacja Polskich Łowców Burz będzie z tego miała ?
Nigdy nie dyskutuj z debilem.. sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 21 sie 2008, 19:49

Ja też zdecydowanie na TAK. Takie połączenie udowodni że, jest w nas duży potencjał i może uda się od IMGW "wydusić" dane z doplerów itd. tymbardziej że może powstanie kolejny radar. Zmiana Polskich Łowców Burz na Skywarn Poland to praktycznie żaden problem. Myśle że nikt ze Skywarn-u się nie obrazi jeśli będziemy używać tych dwóch naszych oznaczeń. Bardzo ciekawie też się zapowiada system ostrzegania. Mogli byśmy się postarać wtedy o współprace z IMGW. Już niemogę się doczekać owej współpracy ze Skywarn, otworzy to przed nami nowe granice.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Rafał_L

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Raflis

Postczwartek, 21 sie 2008, 23:53

Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Współpraca ze Skywarn Europe umożliwi nam szybki i dynamiczny rozwój, zwłaszcza w dziedzinie meteorologii i ostrzegania przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Mam nadzieję, że przyczyni się to do rozpoczęcia współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pozdrawiam,
Rafał
email: rlisiak4@wp.pl

pianista1988

Postwtorek, 26 sie 2008, 20:19

Oni byle jakiej organizacji nie zapraszją.
To jak złoto na Olimpiadzie :) Także również ja jako Łowca burz jestem całkowicie na TAK.
No super GRATULACJE dla PŁB ;-)

Pozdrawiam!
pianista20

Powrót do Archiwum