Teraz jest sobota, 25 lis 2017, 00:17

Czerwiec 2017-dyskusja ogólna

Ddyskusja o aktualnej bieżącej pogodzie w Polsce i szczegółowych informacjach pogodowych z Waszych miejscowości.
Regulamin działu Dział jest przeznaczony na dyskusję ogólną o aktualnej pogodzie w Polsce. Dopuszczalne są krótkie, jednozdaniowe posty. Jeśli jednak post napisany w tym dziale będzie wyjątkowo krótki i ubogi w informacje, lub też będzie zawierać nieprawdziwe dane, zostanie usunięty, a jego autor może zostać upomniany ostrzeżeniem.

Dział będzie co miesiąc czyszczony przez moderację. Archiwizowane będą tylko te posty, które zostaną uznane przez moderację jako wartościowe.
  • Autor
  • Wiadomość

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 3
  • Pseudonim: Peter Siwiec
  • Numer GG: 0

Czerwiec 2017-dyskusja ogólna

Postczwartek, 1 cze 2017, 17:09

Temat: Początek lata z chłodniejszą ale słoneczną pogodą.
Data: 01.06/2017 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień czyli początek lata przynosi nam w kraju sporo pogodnego nieba, ponieważ na niebie dominuje od słońca niebo. Jedynie na północnym-wschodzie aż po wschodnie Pomorze jest nieco więcej chmur z okresowymi opadami deszczu albo mżawki. Przy czym nie jest ich zbyt dużo, więc warunki drogowe nie należą do zbytnio utrudnionych. Po za tym ogólnie dobrej aury nie brakuje. Na termometrach mamy od +16,+18 stopni na północnym-wschodzie (lokalnie prawdopodobnie mieliśmy +13,+15 stopni) po za tym od +19 do +22 stopni do +23,+24 stopni na południowym-zachodzie Polski.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/get ... 1/1345.jpg
Wiatr mamy słaby i umiarkowany przeważnie północno-zachodni i zachodni.
Warunki drogowe dość dobre.
Sytuacja biometeorologiczna: dość dobre ze względu na słońce.
Ostatnio edytowano niedziela, 4 cze 2017, 11:59 przez Peter13, łącznie edytowano 1 raz

Bodzio

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Bodzio

Re: Czerwiec 2017-dyskusja ogólna

Postpiątek, 2 cze 2017, 08:51

Peter13 napisał(a):Dzisiejszy dzień czyli początek lata przynosi nam w kraju sporo pogodnego nieba, ponieważ na niebie dominuje pogodne niebo.

I wszystko jasne :D

G.Giełażys

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 3 cze 2017, 08:08

Na północnym - wschodzie zimny poranek temperatura na ~ 2 m. wyniosła (+0,6`C) przy gruncie (-2,7`C). Aktualnie pogodnie a temperatura (+8,1`C).

Obrazek Obrazek
Sezon 2015r.
Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- 336,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25
Moja prognoza dla Mazur http://www.weatherdunajek.ugu.plObrazek

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 4 cze 2017, 12:20

Temat: Pogoda coś na ząb czyli nowa porcja burz w niedzielę dla łowców burz.
Data: 04/06/2017 r.

Dzisiejszy dzień przyniesie nam nieco różne podziały w kraju w pogodzie na zimniejszą w tym z chmurami w pasie od Pomorza przez zachodnie granice kraju, dość dobrą i cieplejszą blisko wschodnich krańców kraju po Bieszczady przez cieplejsze centrum po południe, ale z prognozowaną dynamiczną pogodą. Więc łowcy burz mogą mieć znowu okazję do zdobycia kolejnych materiałów burzowych. Powodem ma być zwiększona niestabilność przekraczająca ponad 1000-1400-1500 J/kg, wilgotność względna powyżej 50-60 %, LI poniżej -2,-4 oraz przepływu wiatru ponad 20-30 m/s na wysokości koło 800 hPa może sprzyjać rozwojom komórek konwekcyjnym przynoszące opady ponad 20-30 mm, wiatr w porywach przekraczający 70-90 kilometrów na godzinę i gradu do koło 2-4 centymetrów. Trochę mniej burz może być na wschodzie a bliżej Niemiec i Pomorza zaś padać przeważnie deszcz.
Na termometrach mamy mieć od +16 do +19 stopni w pasie Pomorza przez zachodnie granice kraju, po za tym wahać się ma od +23 do +27 stopni do koło +29,+30 stopni w regionach południowych.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/get ... 4/0915.jpg
Wiatr mamy mieć słaby w tym umiarkowany i niezbyt mocny w burzach silniejszy południowy i południowo-zachodni.
Warunki biometeorologiczne tam gdzie ma być blisko +30 stopni i burze dobre.
Sytuacja drogowa zmienna.

hemi112

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1

Postniedziela, 4 cze 2017, 18:33

Łódź (gdzie gościnnie na kilka dni jestem) : w ciągu dnia bezwietrznie ,z niewielkim porannym zachmurzeniem ,ale z godziny na godzinę przybywającym .
Temperatura ok.13:00 wynosiła 26 stopni.
Obecnie temperatura 18 stopni,zachmurzenie całkowite , deszcz , bezwietrznie i burza dająca o sobie znać od ok.30 min. , z wyładowaniami co kilkadziesiąt sekund.
Widok z godz.18:30.
Obrazek
Jeśli człowiek naprawdę chce żyć to medycyna jest bezsilna:)

Forumowo oklejone sprzęty pościgowe- Impreza & Forester gotowe do ganiania :)

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 6 cze 2017, 18:01

Temat: Chwilowe ocieplenie oraz powrót burz za naszymi oknami.
Data: 06/06/2017 rok.

Prawie mamy już półmetek tygodnia czyli czas kiedy to stopniowo będziemy zbliżać się do weekendu to dzisiejszy dzień co prawda przynosi nam więcej ciepła w stosunku do poniedziałku co po burzowej niedzieli się ochłodziło to niestety ponownie czeka nas ochłodzenie jutro a co za tym idzie musi zaistnieć jakaś siła chłodząca powietrze. A tym czynnikiem będą burze zwłaszcza w centrum po południe oraz południowy-zachód, gdzie przy niestabilności ponad 1200-1500-1800 J/kg, Li poniżej -2,-3, przepływu powietrza w tym wilgotności względnej ponad 55-65 % doprowadza do rozwoju chmur kłębiastych do burzowych przynoszące opady ponad 20-30 mm, wiatr w porywach przekraczający 70-90 kilometrów na godzinę oraz grad. Na razie od centrum po południowy-zachód to są najbardziej burzowe regiony przy czym na południu i południowym-wschodzie za niedługo może również zagrzmieć w tym rozpadać.
Na termometrach mamy od +17,+19 stopni miejscami na północnym-zachodzie po za tym od +22 do +26 stopni do +27,+29 stopni na południowym-wschodzie.
Poniżej mamy aktualny skan wyładowań atmosferycznych w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/daten/blitz ... 6/1530.jpg
Wiatr mamy słaby, umiarkowany w tym niezbyt mocny w burzy silniejszy przeważnie południowy i południowo-wschodni.
Warunki drogowe oraz biometeorologiczne zmienne.

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 10 cze 2017, 18:09

Temat: Od ciepła przez chłody oraz opady czyli weekendowe pogodowe urozmaicenie.
Data: 10/06/2017 r.

Znowu mamy kolejny weekend pierwszego letniego miesiąca, który przynosi nam bardzo urozmaicenie pogody, ponieważ na wschodzie w tym południowym-wschodzie mamy do czynienia z cieplejszymi masami powietrza i tam miejscami termometry przekraczały +23,+25 stopni oraz było słońca pod dostatkiem. Po za tym było chłodniej gdzie temperatury oscylowały głównie od +18 do +22 stopni gdzie na zachodzie najcieplej. Przy chłodnym froncie zwłaszcza w pasie od Pomorza przez częściowo centrum po Śląsk a potem w kolejnych godzinach bardziej na wschodzie temperatury nawet nie przekraczały +14,+17 stopni a na niebie wisiały stratusy w towarzystwie mocniejszego wiatru w porywach przekraczającego 55-65 kilometrów na godzinę. Dodatkowo lokalnie na południowym-wschodzie/zachodzie przy niestabilności ponad 500-700 J/kg, wilgotności względnej przekraczającej 55-70 % oraz przy przepływie masy powietrza przynoszą konwekcję z wiatrem ponad 50-60 km/h, małym gradem oraz opadami ponad 10-15 mm.
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/get ... 0/1445.jpg
Wiatr mamy słaby i umiarkowany okresami zwłaszcza na froncie silniejszy na wschodzie południowy i południowo-zachodni od zachodu skręcający na zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne są zmienne a drogowe w miarę znośne.

navi77

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 49625609

Postpiątek, 16 cze 2017, 18:43

W wyniku ulewnych opadów deszczu, związanych z przechodzącymi komórkami burzowymi trwających ponad godzinę, doszło do lokalnych podtopień w powiecie Kraśnickim, w gminie Dzierzkowice. Mogło spaść w ciągu godziny ponad 50l/m2, mnie także podtopiło, była interwencja straży pożarnej. Najstarsi ludzie z mojej okolicy nie pamiętają takiej wody w tak szybkim czasie. Stwierdzam że było to nieco osłabione zjawisko training storms. Taki widok miałem ze swojego okna
Obrazek

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 18 cze 2017, 12:24

Temat: Ocieplenie i więcej słońca niż wczoraj mimo że nadal dość chłodno będzie.
Data: 18/06/2017 r.

Dzisiejszy dzień czyli kolejny dzień długiego weekendu przynosi nam więcej promieni słonecznych niż w sobotę, ponieważ za chmur częściej przedziera się pogodne niebo oraz przede wszystkim mniej pada deszczem czy kapuśniakiem. Jeśli coś występuje to głównie w postaci deszczu lub mżawki zwłaszcza na wschodzie i południu kraju w niewielkich ilościach. Po za tym nie brakuje promieni słonecznych i jest to przez to przyjemniej.
Na termometrach dzisiaj mamy od +18,+20 stopni miejscami nad morzem oraz w górach, po za tym od +21 do +24 stopni do +25,+26 stopni na południowym-zachodzie.
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/get ... 8/0845.jpg
Wiatr mamy słaby i umiarkowany północny i północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne w tym drogowe mamy na lepszym poziomie.

G.Giełażys

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 20 cze 2017, 14:10

To dziś zauważyłem w okolicach Gołdapi czy to nie funnel cloud.

https://www.facebook.com/informacjaostr ... =3&theater
Sezon 2015r.
Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- 336,

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postśroda, 21 cze 2017, 03:57

G.Giełażys

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 22 cze 2017, 09:23

Na północnym - wschodzie ta noc była chłodna temperatura spadła do (+7,3`C ), obecnie zachmurzenie umiarkowane z temperaturą (+17,6`C).

Obrazek
Sezon 2015r.
Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- 336,

condor

Postczwartek, 22 cze 2017, 10:26

Gdyby ktos chcial zobaczyc co nadciaga wlasnie nad DE.

Cuxhaven. Lady wal szkwalowy, niezwykla aktywnosc elektryczna

https://www.youtube.com/watch?v=IakGglkWmfg

Hamburg:

http://www.hamburg-airport.de/de/livebi ... d_sued.php

Aragorn

Postczwartek, 22 cze 2017, 16:58

Centralna Polska, ICM pokazuje burze nocą, myślę jednak, że do nich nie dojdzie. Obecnie zachmurzenie całkowite, przelotny mały deszczyk przeszedł, dosłownie parę kropel, pozostałości po komórce znad Niemiec. Tworzy się obecnie kolejna, ale też pewnie się rozejdzie.

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 22 cze 2017, 17:26

Temat: Zbliża się ostry piątek w pogodzie czyli możliwy znowu duży incydent burzowy.
Data: 22/06/2017 r.

Dzisiejszy dzień przed weekendem szykuje nam kolejny ,,po raz enty'' mocniejszy incydent burzowy, który od zachodu ma wkroczyć do Polski przynosząc opady deszczu oraz burze okresami mocniejsze. Przy niestabilności ponad 800-1200 J/kg, w tym wilgotności względnej ponad 50-60 % oraz przepływu powietrza przekraczające 20-30 m/s na wysokości 850 hPa oraz LI poniżej -2,-4 może zaowocować rozwojowi komórek konwekcyjnych generujące opady ponad 20-30 mm, wiatru w porywach przekraczającego 80-100 kilometrów na godzinę oraz ponad 2-3 centymetrów gradu. Początkowo pojedyncze strefy mogą się łączyć potem w nieco zwiększone struktury. Dzisiaj mamy od +19,+22 stopni w pasie wschodniego Pomorza po Suwalszczyznę po za tym od +23 do +27 stopni do +29,+30 stopni na południowym-zachodzie i pogodnie mamy przede wszystkim na wschodzie i południu a im bliżej zachodu tym większa szansa na opady i burze.
Poniżej mamy aktualny skan wyładowań w naszej ojczyźnie:
http://www.weatheronline.pl/daten/blitz ... 2/1500.jpg
Wiatr mamy przeważnie słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeorologiczne w tym drogowe dobre.

MateuszB

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: QazMati

Postpiątek, 23 cze 2017, 01:05

Aktualnie w okolicach Leszna (Radomicko) w Wielkopolsce, pada dość intensywny deszcz. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty. Dość rzadkie wyładowania atmosferyczne. Niestety zapowiadało się dobrze lecz wyszło fatalnie dla nas - łowców :)

Jedyna pamiątka po dzisiaj:
https://www.youtube.com/watch?v=zv9vHczFQe0
Obrazek

Piotr_Ferków

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: FeRu
  • Numer GG: 764232

Postsobota, 24 cze 2017, 16:44

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/g/wiatr-pozrywal-dachy-z-budynkow-w-kalnikowie-k-przemysla-zdjecia-wideo,12206593,24404161/

Wczoraj nad Kalnikowem przeszła silna Superkomórka burzowa,której towarzyszył ulewny deszcz oraz bardzo silny Microburst,który zerwał dach z jednego domu,uszkodził dachy kilku kolejnych domów i garaży oraz połamał kilkanaście drzew w paśmie o szerokości około 1 kilometra. Oprócz zwalonych drzew wszędzie można było spotkać połamane gałęzie,które co kilka kroków leżały na drogach lub posesjach.
Microburst trwał okolo minuty i predkość wiatru na pewno przekraczała 100km/h bo wiatr zdołał przewrócić mnie z nóg,a jestem chłopem ważacym ok 100kg. W czasie gdy nadeszła burza byłem z psem na spacerze jakieś 1.5km od domu. Wyszedłem na pobliskie pola za wioska by mieć dobry widok na nadchodzącą komórkę z kierunku Północ-Północny Zachód.
Zrobiłem kilka zdjęć szybko zblizajacego się CB Arcus i po chwili zdałem sobie sprawę z tego że nie zdążę uciec przed burzą.
Burza przemieszczała się szybciej niż zakładałem i po 3-5 minutach już shelfcloud "przechodził" nade mną.
Kilkanaście sekund później można było usłyszeć głośny szum ktory zagłuszał dzwięk grzmotów i zauważyłem że w moim kierunku lecą drobne gałezie z drzew,liscie oraz tumany kurzu który wiatr poderwał z polnej drogi. Gdy taka chmura kurzu uderzyła we mnie to poczułem ból od uderzajacych we mnie ze sporą prędkością drobnych kamieni oraz innego śmiecia niesionego przez wiatr,najgorsze było pierwsze 10-20 sekund gdzie prędkosc wiatru była największa i to właśnie w tym momencie wiatr zdołał mnie przewrócić. Moja psina (Maja) z którą byłem na spacerze bardzo sie wystraszyła i ledwo ją utrzymałem na smyczy bo się wyrywała i ostatecznie uciekła do przydroznego rowu by tam przeczekać podmuch wiatru.
Szkoda że nie nagrałem tego ale to był pierwszy raz gdzie się autentycznie bałem i podejrzewam że wiatr wyrwałby mi telefon z ręki. Po około minucie wiatr zelżał na tyle bym mógł biegiem wrócić do domu,jednak i tak byłem cały przemoczony i we włosach,nosie,uszach i bieliźnie miałem pełno piachu i drobnego żwiru.
Cała burza trwała niecałe pół godziny i jak szybko się ta komórka zjawiła tak równie szybko powędrowała na Ukrainę.
Obrazek Obrazek
FeRu Raprodukcja
https://soundcloud.com/feru89

FanPage:
https://www.facebook.com/FeRu.raprodukcja

G.Giełażys

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 25 cze 2017, 21:02

Na północnym - wschodzie przed godziną 20, przeszła lekka wichura wiatr do 50 - 60 km/h i silny nawalny opad deszczu, bez wyładowań te wygasły. Zaobserwowałem również wał chmurowy.

Obrazek Obrazek
Sezon 2015r.
Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- 336,

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Postniedziela, 25 cze 2017, 21:54

Zupełnie niespodziewanie dziś wieczorem trafił się w Białymstoku dorodny shelf cloud:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

"Wata" wisiała bardzo nisko ze względu na dużą wilgotność względną i wał robił bardzo groźne wrażenie. Burza była na północnym-zachodzie, a w tym momencie wał szkwałowy już uciekał od burzy (bezpośrednio po nim tylko kropiło) i sama burza zaczęła się rozpadać. Niemniej rozpad ten był bardzo efektowny.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Peter13

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 26 cze 2017, 16:39

Temat: Ochłodzenie po niedzieli oraz dość wietrznie z chmurami.
Data: 26/06/2016 r.

Dzisiejszy dzień czyli początek nowego tygodnia wakacji przynosi nam zwłaszcza w centrum i na północy a początkowo przede wszystkim niedaleko Bieszczad okresami opady deszczu o zmiennym natężeniu. Nawałnic oraz wielkich ulew nie należy się obawiać. Tak czy siak powietrze jet dziś bardziej wilgotne niż wczoraj, więc i tak przelotne opady się przytrafiają. Po za tym kłębiaste i średnie zachmurzenie przeważa ze słońcem oraz wieje wiatrem w porywach przekraczający 40-60 kilometrów na godzinę.
Na termometrach mamy od +16,+18 stopni miejscami na północy, po za tym od +20 do +24 stopni do +26,+27 stopni na południu.
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/get ... 6/1330.jpg
Wiatr mamy słaby, umiarkowany i niezbyt mocny przeważnie zachodni.
Warunki drogowe w tym biometeorologiczne dość znośne.

geforc

• Pseudonim: geforc

Postśroda, 28 cze 2017, 11:06

Odnośnie dzisiejszego dnia to chyba kogoś w paru miejscach poniosło

Wrocław - godzina 11:00 - 19 stopni i pochmurno

a miało być od rana gradobicie, upały 32 stopnie

Wiem że to pogoda i można nie trafić ale żeby takie rozbieżności ?

Dominik_Pijet

• Pseudonim: HaQ

Postśroda, 28 cze 2017, 15:14

W Częstochowie temperatura na godzinę 15:14 wynosi 34 stopnie.

condor

Postśroda, 28 cze 2017, 16:22

Na żywo z Łodzi ;]

Wlasnie wkraczaja tam dzisiejsze burze.

https://go.toya.net.pl/25/13758

16:43
Warto zobaczyc ;]
https://go.toya.net.pl/25/13758/44441375812/play

yassinbakhti@interia.pl

• Pseudonim: jaśmin

Postczwartek, 29 cze 2017, 11:05

Na osiedlu kopernika porywy wiatru na moim wiatromierzu dochodzą do 52 kmh

zieluch111

• Pseudonim: zieluch

Postpiątek, 30 cze 2017, 09:06

strzelce krajeńskie 50l/m od środy i dalej pada poza tym wieje chwilami mocniej i sie ochłodziło

Powrót do Relacje na żywo - dyskusja ogólna