Teraz jest wtorek, 19 wrz 2017, 13:37

Pomiar wilgotności,wiatru itp.

Pomiary to najważniejsze zagadnienie we współczesnej meteorologii. Dział ten jest przeznaczony na opisywanie swoich pomiarów i badań terenowych związanych oczywiście z pogodą. W dziale dyskutujemy również o sprzęcie pomiarowym, w tym o stacjach meteorologicznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Mytnik

• Numer GG: 0

Postczwartek, 25 cze 2009, 22:03

Witam.
Mam do was pytanie, w jaki sposób dokonujecie odczytów prędkości wiatru,wilgotności ??
Czy macie jakieś stacje pogodowe, czy dane bierzecie z internetu??
Pozdrawiam

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postczwartek, 25 cze 2009, 22:28

Niektóre osoby zczytuja sobie z własnych stacji pogodowych, inni z internetu. Wiadomo, że własne danę są o tyle dobre bo są na bieżąco ;)
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

meteoman

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 11562065

Postczwartek, 25 cze 2009, 22:37

Equator napisał(a):Niektóre osoby zczytuja sobie z własnych stacji pogodowych, inni z internetu. Wiadomo, że własne danę są o tyle dobre bo są na bieżąco ;)

Większość osób korzysta ze stacji internetowych .Polecam ci program Pogoda 1,61 .Masz tam pomiary bodajże co 15-30 minut .Ja sam tego używam do mierzenia szczególnie wilgotności ,wiatru ,ciśnienia i punktu rosy :)
Obrazek Pozdrawiam Karol Obrazek

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Postpiątek, 26 cze 2009, 00:19

Wystarczy że wpiszesz w google dane pogodowe + (miejscowość w której mieszkasz) i będziesz miał. Ja osobiście korzystam z danych Telewizji Kablowej Bełchatów która umieściła w internecie wszelkie dane pogodowe na bieżąco.
Obrazek

Piotr_Ferków

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: FeRu
  • Numer GG: 764232

Postpiątek, 26 cze 2009, 09:01

Ja używam programu Wheather Watcher.Bardzo fajny darmowy program który ma bardzo dużą baze miejsc gdzie są stacje pogodowe.Możemy wpisać najbliższą nas większą miejscowość i prawdopodobnie będziemy mieli odczyty z tych stacji.Drugą zaletą programu jest to że można w nim otwierać linki z ważnymi dla nas informacjami oraz to, że sam program posiada bardzo bogatą bazę map z sytuacją synoptyczną w poszczególnych krajach,kontynentach i na całym świecie.I tak najlepszym wyjściem jest stacja pogodowa.Ale już na wstępie mówię że szkoda zawracać sobie głowe gratami w okolicach 100zł :D
FeRu Raprodukcja
https://soundcloud.com/feru89

FanPage:
https://www.facebook.com/FeRu.raprodukcja

Rafał_Cieślak

Postpiątek, 26 cze 2009, 20:02

Ja wilgotność i temperaturę biorę z termometru cyfrowego, który kupiłem za 30 złotych na allegro ;-). Mieszkam na wsi i u mnie stacji nie ma, a pomiary z Częstochowy często się bardzo różnią, co można wywnioskować patrząc na moje, i np. Marcina Burdy, czy Mateusza Tęczy raporty dziennika pogodowego!

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea
  • Numer GG: 0

Postpiątek, 26 cze 2009, 23:36

Ach, mam nadzieję, że te różnice nie polegają na temperaturze podczas operowania słonka na niebie ;)

Osobiście polecam czytać bezpośrednio z depesz METAR: http://weather.noaa.gov/pub/data/observ ... /stations/
Polskie stacje mają przedrostek EP (np. dla Warszawy: http://weather.noaa.gov/pub/data/observ ... s/EPWA.TXT).

Stosunkowo łatwo napisać program, który to interpretuje (wystarczy użyć regexpów). Widget pogodowy, który jest na stronie PŁB, napisałem z użyciem tych właśnie depesz. Dlatego jest aktualizowany po ok. 5-6 minutach od upłynięcia godziny pomiaru (to o wiele szybciej niż na WeatherOnline).
Obrazek

Powrót do Pomiary i sprzęt pomiarowy