Teraz jest piątek, 22 wrz 2017, 10:06

Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Pomiary to najważniejsze zagadnienie we współczesnej meteorologii. Dział ten jest przeznaczony na opisywanie swoich pomiarów i badań terenowych związanych oczywiście z pogodą. W dziale dyskutujemy również o sprzęcie pomiarowym, w tym o stacjach meteorologicznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Postniedziela, 26 cze 2011, 13:24

Rozpoczynam ten wątek, ponieważ oprócz ekstremalnych zjawisk pogodowych, a zwłaszcza burz, interesuje mnie w dużym stopniu parametr fizyczny, jakim jest temperatura powietrza, a dokładniej rzecz ujmując, jej zróżnicowanie na dość niewielkim obszarze, a także ekstrema temperatur notowane w poszczególnych miesiącach i miejscach, jej nagłe spadki, inwersje termiczne, pomiary temperatury własne w różnych, ciekawych pod względem topoklimatu miejscach itd. Chciałbym abyście w tym temacie podzielili się ze mną swoimi spostrzeżeniami na temat temperatury ( wyżej wymienionymi) oraz ciekawymi "miejscówkami", posiadającymi swój własny mikroklimat, co też w dużej mierze mnie interesuje. Mile widziane będą obserwacje z Małopolski, ale z obszaru całej Polski również :) Oczywiście prosiłbym o opisy pomiarów temperatury z miejsc, które spełniają podstawowe wymagania mierzenia wartości temperatury (pomiar nad trawnikiem, na wysokości 2m, chyba że ktoś mieszka w bloku i ma stacje na balkonie np to też może napisać coś ciekawego, jednakże pomiar zawsze powinien być dokonywany na wys. 2m).

Jak już zacząłem ten temat to wspomnę o moim dzisiejszym wypadzie poza granice Krakowa do miejscowości Dulowa. Jest to wieś położona w woj. małopolskim w gminie Trzebinia. Jej niżej położona część, na skraju Puszczy Dulowskiej, pokrywają łąki, posiada ona specyficzny mikroklimat. W czasie bezchmurnych i bezwietrznych nocy jest tam po prostu o wiele zimniej niż w większości innych miejsc, położonych parędziesiąt kilometrów od Krakowa. Oczywiście takich miejsc jest nieco więcej, ale pewna część tej miejscowości jest właśnie jednym z nich. W Dulowej znajduje się drogowa stacja meteorologiczna sieci Traxelektronik, jest ona usytuowana na niewielkim wzniesieniu, ale i tak notuje często najniższe temperatury powietrza w czasie bezchmurnych i bezwietrznych nocy ze wszystkich stacji sieci Traxelektronik, znajdujących się w Małopolsce.

Wybrałem się dziś w nocy właśnie tam, ze względu na to, że temperatura, której pomiaru dokonałem w godzinach prawie że nad rannych mogłaby być w tym miejscu bardzo niska, gdyż ciągu dnia mieliśmy do czynienia z wyraźną adwekcją chłodu do naszego kraju, a noc na zachód od Krakowa przyniosła małe zachmurzenie (przynajmniej do godziny 3.30). Toteż dokonałem pomiaru temperatury w obniżeniu terenu na skraju Puszczy Dulowskiej 2m nad poziom gruntu, nad trawnikiem o godzinie 2:20. Pomiar wykazał 2,8st. C. 10 minut później dokonałem pomiaru temperatury przy gruncie (5cm na powierzchnią gruntu), temperatura wyniosła tam -0,7st. C, więc już o godz. 2.30 mieliśmy do czynienia z przygruntowym przymrozkiem, a przypominam że zbliża się lipiec, więc taka wartość temperatury o tej porze roku jest godna uwagi. Z czasem będę zamieszczał więcej informacji na temat dokonywanych przeze mnie pomiarów właśnie w takich miejscach, a także innych informacji dotyczących tego tematu, ale do tego potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe, więc proszę o cierpliwość.

Póki co czekam na wasze spostrzeżenia, dotyczące temperatury, jej zróżnicowania, ekstremów i innych ciekawych zjawisk z nią związanych. Mam nadzieję, że choć trochę was zainteresowałem tym wątkiem i że istnieje grupa ludzi na tym forum, która interesuje się również meritum tego tematu :)
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Wolfer

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Postniedziela, 26 cze 2011, 22:21

Cześć, na wstępie chciałbym zapytać o urządzenie którym dokonywałeś pomiaru. Mam tak podobne zainteresowania, aż skusiłem się na pierwszy post tutaj na forum. :)

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postponiedziałek, 27 cze 2011, 09:44

No i bardzo dobrze, że się skusiłeś :). A skąd w ogóle jesteś? Bo nie podałeś swojej lokalizacji. Odpowiadając na Twoje pytanie. Pomiarów temperatury do czasu dokonywałem pyrometrem, służącym do oceny wartości temperatury powietrza. Ale zepsuł mi się i obecnie pomiarów dokonuje zwykłym przenośnym termometrem z kablem o długości 3m. Wygląda bardzo niepozornie, ale nie obchodzi mnie to, ponieważ termometr ten dokonuje bardzo dokładnie pomiar temperatury powietrza, miałem do czynienia już z wieloma przenośnymi termometrami, droższymi też i okazało się, że ten najlepiej odzwierciedla panującą temperaturę w każdych warunkach. Oto on :
Obrazek
Więc reguła, że nie wszystko najlepsze, co najdroższe sprawdza się tu jak najbardziej :). Z czasem planuję ponownie zakup pyrometru, jeśli tylko fundusze na to pozwolą :)

Tel. kom. 513335090

Wolfer

Postponiedziałek, 27 cze 2011, 11:04

Jestem z sąsiedniego Tarnowa :). Obszar moich obserwacji (badan zabrzmiałoby zbyt poważnie) to: Płaskowyż Tarnowski, Dolina Dolnego Dunajca, Dolina Białej Tarnowskiej, Niziny Nadwiślańskie, Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Wiśnickie, Beskid Niski, Góry Grybowskie, Beskid Wyspowy (Pasmo Łososińskie). Przyjemność łącze z krajoznawstwem, budową geologiczną co wg. mnie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na lokalne ekstrema. Swoje spostrzeżenie głownie w sezonie wiosennym, jesiennym i zimowym regularnie zapisuje na innym forum pogodowym (celowo nie podaje nazwy, by nie zostać posądzony o krypto reklamę). Bawię się w to ponad 5lat i nadal poszukuje nowych wyznań :)

Sprzęt, który preferuje to produkty firmy Hama. Pirometr również chodził mi po głowie, lecz zakres pomiaru temperatury zewnętrznej do -20st.C - w sezonie zimowym to zdecydowanie za mało.

P.S
Jak długo musisz odczekać aby twój termometr "złapał" prawidłową temperaturę powietrza? (Problem wynika z transportu w ciepłym samochodzie i późniejszym wystawieniu go na pole, gdzie temperatura może być niższa nawet i o 45 stopni)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 cze 2011, 14:47 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Polskie znaki diakrytyczne

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postponiedziałek, 27 cze 2011, 16:06

To witam sąsiada :-) Ja zaś obserwacje prowadzę w samym Krakowie, na zachód od niego tj. Brama Krakowska, (a w tym Obniżenie Cholerzyńskie, Rów Skawiński), Rów Krzeszowicki. Na północnym zachodzie pomiarów zaś dokonuje w obrębie Dolinek Podkrakowskich i innych części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, jednak najbardziej obserwacje temperaturowe lubię prowadzić na terenie pogórzy no i gór, tj. Pogórze Wielickie, Beskid Wyspowy i inne części Beskidów, Kotlina Nowotarska, Tatry. Najczęściej robię pomiary w Krakowie oraz w dosyć bliskich mu miejscach, to ze względu na odległość. Jednak jak są gdzieś indziej, ale dalej ciekawe warunki termiczne to jadę tam, aby to "zbadać" :-) Zawsze też jak jestem w górach, czy w ogóle poza Krakowem i jadę tam nie tylko po to aby robić to o czym mowa w temacie, to dokonuję przy okazji pomiarów. :-) Również łączę to wszystko z chodzeniem po górach i obcowaniem z przyrodą :-), no tak, rzeźba terenu w bardzo znaczący sposób kształtuję termikę danego miejsca dlatego w trakcie wybierania miejsca do pomiaru trzeba pod tym względem najpierw przeanalizować teren :-). Ja prowadzę własne notatki, ale w te wakacje zaczną się one ukazywać w sieci, nie tylko na forum :-)

Jeśli chodzi o stacje pogodowe ja z kolei preferuję firmę Oregon.
Odpowiadając na Twoje pytanie, czujnik mojego przenośnego termometru szybko reaguje na zmiany temperatury, ponieważ jest mały. Gdybym miał mierzyć temperaturę czujnikami bezprzewodowymi, jakie są w zestawie ze stacjami Oregon czy Hama to trwało by do o wiele dłużej, bo na pewno parędziesiąt minut, ponieważ te czujniki długo "wyłapują", aktualną temperaturę, innymi słowy mówiąc ich wnętrze długo się schładza lub ogrzewa do tej temperatury i nadają się one raczej do pomiarów ciągłych w jednym miejscu, a nie do pomiarów terenowych. Wracając do mojej odpowiedzi, w przypadku takiego termometru jaki ja mam i w przypadku większości termometrów z czujnikiem na kablu to jest kwestia maksymalnie 10min., zwykle parę minut już wystarcza aby temperatura powietrza jaką pokazuję była tą rzeczywistą. :-) A propos pirometru to nie każdy pirometr ma dolną granicę pomiaru -20st. C, są takie pirometry, które potrafią mierzyć niższe temperatury :-) A Ty czym dokonujesz pomiarów?

Tel. kom. 513335090

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postsobota, 2 lip 2011, 21:04

Przepraszam za posta pod postem, ale ten post będzie się miał nijak do poprzedniego. Jeśli chodzi o ekstrema temperatury to wczoraj mieliśmy do czynienia właśnie z takimi temperaturami przynajmniej w opisywanej za chwilę przeze mnie części kraju. Do Polski wczoraj napływało bardzo chłodne powietrze. Maksymalna temperatura wczoraj na mojej stacji w Krakowie wyniosła 12,4st. C, ale było to zaraz po wschodzie słońca. Większość część dnia temperatura w Krakowie utrzymywała się jednak na poziomie zaledwie 10st. C... Największy napływ chłodu nastąpił jednak w godzinach późno popołudniowych - w dużej ilości rejonów w Krakowie temperatura spadła do ok. 8st. C (drogowa stacja meteorologiczna przy Węźle Zakopiańskim w Krakowie w godzinach 16:50- 17:10 notowała zaledwie 7,5st. C ! Zaś drogowa stacja meteorologiczna na Piątkowej Górze (714m n.p.m.) w Chabówce przy Zakopiance o 16:50 zanotowała tylko 4,0st. C ! I to wszystko przy padającym deszczu. W Bukowinie Tatrzańskiej w tym samym czasie na wysokości 950m n.p.m. i przy temperaturze 2,5st. C zaczął padać deszcz ze śniegiem, ze względu na nisko położoną izotermę 0st. C (niższą niż prognozowały modele), a na polanie Głodówka, położonej przy drodze z Bukowiny Tatrzańskiej do Łysej Polany na wysokości 1145m n.p.m. (najwyżej położona krajowa droga w Polsce dostępna publicznie) przy 1st. C zaczął padać śnieg... I to niemal w środku dnia... Szlaki Tatrzańskie powyżej 1300m n.p.m. się zabieliły, chociaż już na Polanie Głodówka przy mocniejszym opadzie wg relacji ludzi z tamtejszego schroniska trawniki powoli się zabielały, lecz śnieg topniał w szybkim tempie. Również dziś mieliśmy do czynienia z chłodną masą powietrza, ale było już o wiele cieplej niż wczoraj. Byłem dziś na polanie Głodówka pod wieczór czyli w najcieplejszej porze dnia jeśli chodzi o tą wysokość i ekspozycję. Pomiaru temperatury powietrza dokonałem tam o godzinie 18:00, temperatura powietrza wynosiła tam równe 8st. C na zacienionym, ale południowym stoku. W tym samym czasie stacja meteorologiczna na Gubałówce notowała 8,8st. C, dla porównania stacja synoptyczna w Balicach koło Krakowa notowała 18st. C o godzinie 18:00, więc gradient był spory.. Dziś pod wieczór przy polanie Głodówka nie było już śladu po śniegu, ponieważ zdążył się on roztopić przez dzień, ale na Tatrach widać świeżą pokrywę śnieżną, zalegającą już na dosyć nisko położonych stokach. Zdjęcia zaśnieżonych Tatr, zrobione dziś około godz. 18. przeze mnie zamieszczam pod spodem.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Tel. kom. 513335090

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postczwartek, 15 wrz 2011, 09:01

Zapraszam do większej ilości wypowiedzi w tym dziale, bo jak na razie to głównie ja tu coś piszę, więc od razu przepraszam za post pod postem.
Jako, że dział dotyczy pomiarów temperatury, to chciałbym napisać, że dokonałem wczoraj terenowego, gradientowego pomiaru temperatury w Beskidzie Myślenickim:

14:20 19,1°C miejscowość Krzczonów, dolina rzeki Krzczonówki (345 m.n.p.m.)
15:00 12,5°C Koskowa góra (874 m.n.p.m.) w Beskidzie Makowskim

Gradient w dolnej troposferze jak widzimy był spory, ponieważ przy deniwelacji 529m mieliśmy do czynienia z różnicą 6,6 °C. Odległość między tymi miejscami jest niewielka, temperatura w Krzczonowie przez te 40min między pomiarami myślę, że się znacznie nie zmieniła dlatego też twierdzę, że ten pomiar gradientowy jest w miarę dokładny.

Tel. kom. 513335090

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postczwartek, 15 wrz 2011, 16:34

Jakim sprzętem dokonywałeś pomiaru? Jak jakimś "tanim" to można te wyniki niestety do kosza wyrzucić...
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Maniak XD
  • Numer GG: 44528484

Postczwartek, 15 wrz 2011, 16:49

Ekhmm... miejscowość Domostawa, gdy u mnie temperatura w cieniu sięga zaledwie 30*C, to tam sięga ona nawet 32*C, a raz różnica wynosiła aż 6 *C !. Czemu takie zróżnicowanie? Nie potrafię dokładnie tego powiedzieć, a co mogę jeszcze powiedzieć o tej miejscowości - burze zazwyczaj są tam bardzo aktywne elektrycznie, zawsze kiedy przechodzi tam burza to jest znacznie więcej doziemnych niż u mnie, wiatr podczas burzy prawie zawsze jest tam słabszy (ale było parę przypadków gdy był bardzo silny). Tereny te są górzyste, nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ... ale to taka ciekawostka. A ekstrema temperatury?.. 37 *C w cieniu dnia 23 lipca 2009. To był niesamowity upał, w cieniu nie dało się wytrzymać, a w słońcu to już w ogóle masakra, temperatura grubo przekraczała 40 *C i nie chodzi o temperaturę po nagrzaniu termometru, gdyż po nagrzaniu w słońcu termometr pokazywał 50*C (nie ten którym zmierzyłem temperaturę w cieniu). W nocy również było gorąco i duszno, baseny, zalewy i rzeki były całkiem zapełnione, a to nie zostało nawet zniwelowane przez wieczorną burzę... widać było tylko potężne rozbłyski z derecho będącego na zachodzie (mimo olbrzymiej odległości mogłem zobaczyć takie błyski). Co do porywów wiatru w mojej miejscowości to powiem tak, na lotnisku Turbia w tamtym roku zanotowano poryw o prędkości 110 km/h, u mnie w centrum miasta niestety nikt nie mierzył, ale sądzę, że porywy były silniejsze (większe zniszczenia). To takie moje ekstrema.
Ostatnio edytowano czwartek, 15 wrz 2011, 16:56 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postsobota, 17 wrz 2011, 08:07

SZYMONIE. Może mój sprzęt nie jest zbyt drogi, ale dokładny i to się liczy. Wychodzisz z założenia, że jak termometr jest tani, to źle wskazuje temperaturę. Otóż nie zawsze tak jest, bynajmniej nie w przypadku mojego termometru. Miałem ich dużo w życiu i ten, który teraz mam uważam za najdokładniejszy. Jeszcze dosyć dawno temu dokonywałem pomiarów temperatury pirometrem i już wtedy porównywałem dokonane nim pomiary z pomiarami termometru, którego używam i nie odbiegały one od siebie (różnica do 0,2°C), niestety pirometr mi się zepsuł i nie dysponuje teraz takimi funduszami żeby ponownie go zakupić. Ponadto gdy miałem ćwiczenia terenowe z meteorologii i dokonywaliśmy pomiarów terenowych temperatury psychrometrem aspiracyjnym assmanna to również porównałem z ciekawości pomiary tegoż urządzenia z pomiarami mojego termometru i ponownie nie odbiegały one od siebie. Tak więc moich wyników do kosza NIE MOŻNA WYRZUCIĆ.

Do Pawlo 123:

Nie znam tych okolic i nie jestem w stanie Ci wytłumaczyć dlaczego są tam takie zróżnicowania temperatury. Ciekawe jest to, że w takim mieście jak Stalowa Wola jest chłodniej niż w oddalonej o paręnaście kilometrów wsi. Czy te pomiary są prawidłowe? Na pewno zróżnicowania te są spowodowane jakimiś lokalnymi warunkami. Może na temperaturę miejsca, z którego masz pomiary w Stalowej Woli wpływa bliskość Puszczy Sandomierskiej? Kompleksy leśne, różnice wysokości (choć podejrzewam że tam są niewielkie) i inne lokalne czynniki mogą nieraz znacząco wpływać na temperaturę, więc nie wiedząc, gdzie dokładnie w tych miejscowościach są dokonywane pomiary, nie umiem stwierdzić dlaczego występują takie różnice. Jeśli chodzi o burze to może mieć na nie wpływ miejska wyspa ciepła, bo w sumie Stalowa Wola nie jest takim małym miastem. W sprawie wiatru to nie wiem, co Ci powiedzieć, bo po prostu nie wiem jak wyglądają te tereny. Czy te tereny są górzyste? W to bym wątpił. Powiedziałbym bardziej, że pagórkowate. Jeśli byłyby rzeczywiście górzyste, to jakiś wpływ na siłę wiatru na pewno by to miało. Moje ekstremum temperatury zostało zanotowane dokładnie w tym samym dniu co Twoje i wynosiło 34,4 °C w moim miejscu zamieszkania. W ten dzień na oficjalnej stacji synoptycznej w Balicach koło Krakowa było 34°C. Kraków był wtedy najcieplejszym miastem w kraju, tu masz maksymalne temperatury z tego dnia: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?l ... &Send=send , więc coś trochę za ciepło było u Ciebie. Co do odległości widzianych przez Ciebie rozbłysków - jak daleko one były w linii prostej? Obserwowałeś wtedy na detektorze wyładowań, gdzie te wyładowania się znajdują? Ja najdalsze rozbłyski widziałem z odległości ok. 280km w linii prostej. Jeśli chodzi o szybkość wiatru to nie dokonuje osobiście takich pomiarów, bo nie mam takiego sprzętu, ale najsilniejsze porywy wiatru z jakimi miałem do czynienia, może nie na własnej skórze, bo siedziałem wtedy w domku( inaczej to by mnie chyba porwało), były w Bukowinie Tatrzańskiej w czasie pamiętnego orkanu Cyryl, gdzie przekraczały one wtedy 160 km/h! - zrywały dachy, reklamy przydrożne, łamały drzewa, a linie energetyczne latały po polach, sypiąc iskry. Las szumiał tak głośno, jakby zaraz miała nadejść apokalipsa, to były niezapomniane chwile.

Jeszcze dodam coś a propos dnia dzisiejszego. Otóż mieliśmy do czynienia dziś z najchłodniejszą tego lata nocą. Temperatura na najchłodniejszej stacji drogowej w Krakowie przy Węźle Zakopiańskim spadła do 2,6°C, zaś na najchłodniejszej stacji drogowej w całej Małopolsce - w Olkuszu - do 2,1°C. W zagłębieniach terenowych można było miejscami ujrzeć szron na trawie. Sam dokonałem dziś pomiaru temperatury w oddalonym o paręnaście kilometrów na południe od Krakowa Głogoczowie, w dolince płaskodennej. O godzinie 6:10 temperatura 5cm nad powierzchnią gruntu wynosiła -1,9°C, zaś o 6:15 2m nad powierzchnią gruntu 2,5°C. Na mojej stacji na osiedlu na którym mieszkam minimalnie było dziś równe 5,0°C. Więc mieliśmy do czynienia z przymrozkiem, jeszcze nie ma oficjalnych danych ze stacji w Balicach jeśli chodzi o temperaturę minimalną, ale za niedługo okaże się ile tam było.

Tel. kom. 513335090

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 17 wrz 2011, 12:46

Tak, te tereny niedaleko Domostawy są lekko górzyste, z pewnością się wyróżniają, za to w okolicach mojego miasta raczej nie ma pagórków (co najwyżej parę takich od strony Sanu). Co do tych wyładowań to tak, było to jak pisałem, 23 lipca 2009, nie jestem pewny co do odległości, ale będzie to ponad 250 km w linii prostej, z pewnością. Widziałem potężne wyładowania na kowadle, świetnie to wyglądało :), no i z taką częstotliwością nigdy jeszcze nie widziałem (praktycznie co 1-2 sekundy). Co do temperatury, to możliwe, że tamten termometr nie mierzył dokładnie temperatury i stąd ta niedokładność. Jestem jednak pewny, że temperatura przekroczyła 33 *C, było o wiele cieplej niż w sierpniu tego roku gdy temperatura sięgała ponad 30 *C, więc 30 czy 31 bym wykluczył.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 17 wrz 2011, 22:08

Co to jest za sprzęt? Tzn ten termometr jakim dokonujesz pomiarów Sebastianie ;). A jak pirometrem mierzyłeś temperaturę powietrza? Przecież pirometr mierzy temperaturę powierzchni, a nie powietrza. No chyba, że ma się dodatkową sondę zewnętrzną.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Ernest

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 18 wrz 2011, 00:23

Equator napisał(a):Co to jest za sprzęt? Tzn ten termometr jakim dokonujesz pomiarów Sebastianie ;). A jak pirometrem mierzyłeś temperaturę powietrza? Przecież pirometr mierzy temperaturę powierzchni, a nie powietrza. No chyba, że ma się dodatkową sondę zewnętrzną.

Krew mnie zalewa na takie pytania.
Człowieku Sky Predict po co się czepiasz jak nigdy tego nie doświadczysz (zastanów się co odpowiesz), możesz tylko pomarzyć o tak pomiarach jakie prowadzi Sebastian.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 18 wrz 2011, 09:16

Nie wtrącaj się w rozmowę to po pierwsze.
Jeśli coś Ci nie pasuje to napisz na priva do mnie to sobie porozmawiamy.
A po drugie to nie czepiam się Sebastiana tylko zadaję normalne pytania bo chciałbym się dowiedzieć jaki ma fajny sprzęt, że tak dokładnie mierzy mu on temperaturę powietrza.

P.S. A co do pomiarów to nie pisz, że mogę pomarzyć tylko o takich bo jest to bardzo zabawne no i jest oczywiście nie prawdą :lol: (niektórzy wiedzą dlaczego ;)). Ciebie pozostawiam z tą zagwozdką. A tak poza tym to czasami zastanów się co wypisujesz na forum Erneście.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Ernest

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 18 wrz 2011, 10:37

Ok.przesadziłem, ale nadal myślę że możesz tylko pomarzyć o takich pomiarach na co dzień, przy konkretnych sytuacjach pogodowych jakie mogą panować na terenie Małopolski, a wiesz dlaczego... ;)

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postniedziela, 18 wrz 2011, 12:18

Equator napisał(a):A po drugie to nie czepiam się Sebastiana tylko zadaję normalne pytania bo chciałbym się dowiedzieć jaki ma fajny sprzęt, że tak dokładnie mierzy mu on temperaturę powietrza.

Ehh Szymon, jakbyś tylko umiał zaglądnąć wyżej w dział... a widać Ci się nie chce...

Sebastian Kupczyk napisał(a):Pomiarów temperatury do czasu dokonywałem pyrometrem, służącym do oceny wartości temperatury powietrza. Ale zepsuł mi się i obecnie pomiarów dokonuje zwykłym przenośnym termometrem z kablem o długości 3m. Wygląda bardzo niepozornie, ale nie obchodzi mnie to, ponieważ termometr ten dokonuje bardzo dokładnie pomiar temperatury powietrza, miałem do czynienia już z wieloma przenośnymi termometrami, droższymi też i okazało się, że ten najlepiej odzwierciedla panującą temperaturę w każdych warunkach. Oto on :
Obrazek
Więc reguła, że nie wszystko najlepsze, co najdroższe sprawdza się tu jak najbardziej :). Z czasem planuję ponownie zakup pyrometru, jeśli tylko fundusze na to pozwolą :)

Oj Szymon Szymon ;)

Ernest napisał(a):...ale nadal myślę że możesz tylko pomarzyć o takich pomiarach na co dzień, przy konkretnych sytuacjach pogodowych jakie mogą panować na terenie Małopolski, a wiesz dlaczego... ;)

Specyficzny klimacik Małopolski wraz z zagłębieniami, dolinami i wzgórzami? :P
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 18 wrz 2011, 22:54

Ernest napisał(a):Ok.przesadziłem, ale nadal myślę że możesz tylko pomarzyć o takich pomiarach na co dzień, przy konkretnych sytuacjach pogodowych jakie mogą panować na terenie Małopolski, a wiesz dlaczego... ;)

Nie brnąc dalej w tą rozmowę to tak samo ja mogę powiedzieć o tym, że możesz sobie pomarzyć o warunkach panujących w strefie brzegowej. Na jedno wychodzi ale nie ważne.

Ok Pawle nie zerknąłem do góry :). Przyznaję moja gafa.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Ernest

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 23 wrz 2011, 23:36

Paweł_Cholewa napisał(a):Specyficzny klimacik Małopolski wraz z zagłębieniami, dolinami i wzgórzami? :P

O to Pawle chodzi.
Nie widzę żadnego porównania linii brzegowej Zachodniopomorskiego do orografii Małopolski, fakt liźnięcie oficjalnych pomiarów daje pewną przewagę nad tymi którzy próbują to robić w zakresie amatorskim ;).

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postśroda, 2 lis 2011, 14:40

Szymonie, nie pamiętam jaki model to był model pirometru, dawno już nim dokonywałem pomiarów temperatury, zanim jeszcze wstąpiłem w nasze szeregi. No tak, tak, miał sondę dołączaną oczywiście, zapomniałem o tym wspomnieć :), odnośnie termometru to Paweł już wskazał co i jak.

Jeśli chodzi o lokalne ekstrema temperatury to dziś nad rankiem na Podhalu mieliśmy do czynienia z mocną inwersją temperatury. Otóż o godzinie 6:00 czasu lokalnego temperatura na oficjalnej stacji meteorologicznej na Gubałówce wynosiła 8,8°C, podczas gdy minimalna temperatura w Poroninie, położonym u stóp u Gubałówki, zanotowana również na oficjalnej stacji meteorologicznej wyniosła -4°C (temperatura ta notowana była właśnie w okolicach godz. 6. czasu lokalnego), Tak więc dzięki wyżowi oraz brakowi wiatru wystąpiła silna radiacja w najniżej położonych częściach Kotliny Podhalańskiej i silna inwersja termiczna (różnica niemal 13K/400m).

Tel. kom. 513335090

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postpiątek, 3 lut 2012, 11:19

Zapraszam do dzielenia się w tym temacie swoimi pomiarami temperatury oraz wartościami ekstremalnymi, jakie wystąpiły przede wszystkim dzisiejszej nocy, gdyż na wielu obszarach w Polsce była to najmroźniejsza noc od paru lat. Jak już pisałem w relacjach na żywo, temp. na mojej stacji spadła dziś do -24,9°C, na Balicach było nieco cieplej. Kraków był terenem cieplejszym dzisiejszej nocy w stosunku do otaczający go terenów. Na północ od Krakowa temperatura spadła do -29°C (Sieniczno, Olkusz), na wschód w okolicach Tarnowa było ok. -30°C, na zachód lokalnie temperatury też były bliskie -30°C, nie wspominając o południu, gdzie na Orawie w Jabłonce padł absolutny rekord tej zimy, tam temperatura spadła do -36°C na wysokości 2m!

Tel. kom. 513335090

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 3 lut 2012, 12:21

U mnie temperatura spadła do - 26.9 *C (nad ranem), wystawiłem głowę za okno i czułem się jakby mi ktoś wbijał cieniutkie szpilki w każdy skrawek twarzy :P. Nie pamiętam tak niskiej temperatury więc piszę. Za to parę kilometrów od mojej miejscowości (nad rzeką gdzie mieszka moja babcia) było podobno ok. -30*C i wcale bym się nie zdziwił bo jest to miejsce gdzie często zalega mroźne powietrze i jest dużo zimniej niż na innych terenach.

kiara

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kiara
  • Numer GG: 2435493

Postpiątek, 3 lut 2012, 12:24

Jak podają dane meteorologiczne ze stacji w Radawcu (Aeroklub Lubelski), dzisiejszej nocy o godzinie 4.00 zanotowano spadek temperatury dochodzący do -24 st.C. Sama sprawdzałam u siebie a mieszkam 20km od Lublina około 5.30 miałam na termometrze również -24 st. C. Także w moich okolicach tak to wyglądało. Zobaczymy jak będzie dzisiaj bo z tego co wiem kolejna noc ma być również ekstremalna jeżeli chodzi o temperaturę.

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21
  • Numer GG: 0

Postpiątek, 3 lut 2012, 14:07

Dziś o godzinie 7 rano termometr zatrzymał się na -28,5* C. Jednak temperatura mogła być nieco niższa, ponieważ z powodu silnego mrozu czujnik na mojej stacji przez jakieś 30 minut wcześniej nie działał. :( Dodam, że była to najniższa temperatura w Rzuchowej od 2006 roku. Również bardzo niskie temperatury występowały w całej dolinie Białej Tarnowskiej. W Jastrzębi koło Ciężkowic na stacji należącej do IMGW temperatura spadła do -30*C. W Tarnowie na stacji na godzinę 6 UTC temperatura wyniosła -26,4* C. Przyznam szczerze, że ja dziękuje bardzo za takie ekstremalne temperatury i czekam na temperaturę do -10* C, a najbardziej to czekam na wiosnę. :D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Kapsel

• Pseudonim: Kapsel

Postpiątek, 3 lut 2012, 15:00

Na wstępie witam wszystkich.

A teraz przechodząc tematu. W moim mieście (Blachownia) temperatury są raczej zależne od kilku czynników:

- W pobliżu jest dość spory kompleks leśny,
- Kilka zbiorników wodnych i kilka mniejszych rzek (wręcz strumyków),
- Wiele wolnej przestrzeni, toteż wiatr może sobie przyganiać to i owo.

Z pamiętliwych rekordów temperatury, hm... rok albo dwa temu (pamiętne kilka dni z olbrzymimi upałami) temperatura 33*C w cieniu w słońcu sięgała nawet do 49*C. Z rekordów zimna hmm... 28*C, aczkolwiek było to dawno temu. Zaś mogę się nieco pochwalić rekordami wiatru :). Pamiętny rok 2008, przez moją okolicę przeszło tornado, nie wiem dokładnie jaka była jego siła, ponieważ między blokami (ustawione są równolegle) prędkość wiatru drastycznie rosła, dzięki nim wiatry potrafią przyśpieszyć nawet o 30km/h, ale myślę, że 220km/h było. Rekord opadów, około 40mm na m2, grubość pokrywy śnieżnej "na oko" 55/60 cm (śnieg sięgał do kolan). Największy grad jaki spadł miał może 1,5 cm średnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, miasteczko raczej spokojne, ale jak coś idzie w jego stronę to zazwyczaj nie omija, ze względu na właśnie przyśpieszający wiatr, w dodatku budynki są poustawiane tak, że wiatr skręca we wszystkie strony. Najbardziej nurtuje mnie przypadek z 15.08.2008 oraz 19 (bądź 18/17).07.2009 czyli dosyć mocny układ burzowy z piękną, zielonkawą podstawą.

Wszelakie pomiary wykonywane są na tzw."czuja" więc mogą nieco odbiegać od realiów, nie stać mnie na sprzęt pomiarowy.
Pozdrawiam.

kiara

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kiara
  • Numer GG: 2435493

Postpiątek, 3 lut 2012, 18:31

A propos ekstremalnych temperatur zapytałam tatę jakie ekscesy pogodowe on pamięta z czasów swojej młodości. Opowiadał o mrozach z roku 1929, dowiedział się tego od swojego ojca czyli mojego dziadka. Nieoficjalne dane mówią, że w Tarnowie temperatury sięgały rzędu -43 stopni Celsjusza. Poszperałam troszkę w necie i znalazłam niedługi artykuł dotyczący zimy z tamtego okresu. Dziadek mówił, że gdy splunął ślina już w powietrzu zamarzała zatem na ziemię trafiała jako lodowa kulka. Wspominam o tym bo generalnie niedużo tej zimy brakuje nam do 40tki w co poniektórych miejscach...
Zostawiam linka do artykułu, warto przeczytać.
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=16539

Zniwiarz_okrutny

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 3 lut 2012, 20:36

Dziś rano temperatura u mnie spadła do - 31 st. C. Był to największy mróz tegorocznej zimy, ostatnio takie temp. były w styczniu 2006. Jeszcze większe spadki na termometrach notowano u mojej babci (kilkanaście km od mojego miejsca zamieszkania), gdzie było - 35 st. C :shock:. Nie wiem na ile to są wiarygodne dane, ale biorąc pod uwagę ukształtowanie powierzchni (zagłębienie terenu, bliskość rzeki i dość sporo podmokłego terenu wokół domu), to wydaje się, że jest to możliwe. Również u kolegi w sąsiedniej miejscowości mróz był rekordowy i wyniósł -33* C.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postsobota, 17 mar 2012, 19:39

W związku z tym, że dzisiejszy dzień był wyjątkowo ciepły jak na marzec pokusiłem się o napisanie posta w tym dziale, otóż maksymalna temperatura na mojej stacji wyniosła dziś aż 22,4°C. Na stacji synoptycznej w podkrakowskich Balicach również "strzeliło" 22°C. W kilku innych miastach Polski wartość temperatury maksymalnej była podobna.

O godzinie 14:30 dokonałem pomiaru temperatury na szczycie Koskowej Góry (874m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim i temperatura wynosiła tam 16,0°C. Jak na marzec i tę wysokość to na prawdę niezły wynik. Dziwnie było chodzić w głębokim śniegu przy takiej temperaturze :D

Zapraszam do podzielenia się swoimi pomiarami z dnia dzisiejszego i nie tylko :)

Tel. kom. 513335090

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postsobota, 17 mar 2012, 23:57

Obiecałem Sebastianie więc pisze tego posta.;) W Rzuchowej temperatura maksymalna o godzinie 14:30 wyniosła 22,1* C. Dodam iż była to najwyższa temperatura tego roku w mojej miejscowości. Tak wysoka temperatura była możliwa dzięki słabemu fenowi który wiał cały dzień w moim regionie. W tej chwili temperatura wynosi na mojej stacji 11* C. Jutro również można spodziewać się temperatur w okolicach 20* C a nawet powyżej tej wartości. Pozdrawiam.:D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postśroda, 25 kwi 2012, 12:55

W najbliższych dniach w naszym kraju zapanują iście letnia temperatura. Jej wartości maksymalne w wielu regionach kraju, począwszy od soboty, będą bliskie 30°C, a w niektórych regionach nawet równe tej wartości. Od dobrych paru lat śledzę ekstrema temperatury w Krakowie jak i w całej Polsce. Najwyższa temperatura, jaką zanotowałem w kwietniu od ponad 10 lat w czasie dokonywania własnych pomiarów, wynosiła 24,4°C. Jeśli chodzi o Polski rekord temperatury maksymalnej w tym miesiącu, to należy on do Słubic. 23. dnia kwietnia 1968 r. zanotowano w tym mieście 30,9°C. Ciekawostką jest to, że 30. dnia kwietnia tego roku, rekord ten może zostać pobity. Szanse na to są stosunkowo niewielkie, ale warto o tym wspomnieć. Model GFS przewiduje, że maksymalna temperatura tego dnia na części Roztocza, należącej do województwa lubelskiego, może wynieść nawet 30°C. W wielu regionach wg wyżej wspomnianego modelu temperatura maksymalna w omawianym dniu wyniesie 29°C. Jednym z tych regionów będzie Podkarpacie. Tego dnia będzie tam występował wiatr halny, a jak wiemy, w większości przypadków modele prognostyczne nieco obniżają temperaturę maksymalną w dniach, w których występuje ten rodzaj wiatru. Pomimo tego, że halny w tym dniu będzie wiał z niewielką siłą, to istnieje prawdopodobieństwo, że rekord temperatury maksymalnej dla kwietnia w Polsce zostanie pobity. Największe szanse na to są w województwie podkarpackim, a także w małopolskim (modele przewidują w woj. małopolskim maksymalnie 28°C, jednakże zdarzały się przypadki, że podczas występowania halnego temperatura maksymalna była większa o 3°C od temperatury prognozowanej przez większość modeli). Poniżej zamieszczam screen z obecnej prognozy temperatury maksymalnej w 30. dniu kwietnia wg modelu GFS.
Obrazek

Tel. kom. 513335090

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postsobota, 28 kwi 2012, 14:28

No i napływa gorące powietrze zwrotnikowe, czyli dziś i w najbliższych dniach mamy szanse na rekordy temperatury :D

Pierwszy rekord dla kwietnia zaliczyła już Warszawa - dotychczas było to +27,6*C, dziś Okęcie do 12UTC zanotowało +28,2*C;
ale temperatura nadal rośnie - na Białołęce w cieniu mam już niemal w ogóle niespotykane w kwietniu +31,0*C :!: Niesamowite ;) Aż strach pomyśleć, co czeka nas latem :P

W kwietniu ponad +30*C mieliśmy na stacjach:
Słubice 30.9st.C
Szczecin 30.6st.C
Resko 30.4st.C
Zielona Góra 30.4st.C
Gorzów Wlkp. 30.3st.C
Szczecinek 30.0st.C
Leszno 30.0st.C
I na pewno teraz jakieś będą pobite ;)

EDIT: Oficjalnie na Okęciu rekord pobity o 1,6*C - było +29,3*C. Nieoficjalnie - bo u mnie na północy miasta - było aż +31,4*C :shock: Jutro ciąg dalszy rekordów :D
Ostatnio edytowano sobota, 28 kwi 2012, 21:05 przez Krzysiek_Piasecki, łącznie edytowano 1 raz
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/

burzesafajne

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1

Postsobota, 28 kwi 2012, 14:50

Dla moich okolic absolutny rekord kwietnia wynosi 26.2*C zanotowane 24 kwietnia w 2000r. Dzisiaj rekord na pewno nie padnie, ponieważ mamy bryzę. Jutro i pojutrze nie ma na co liczyć, bo widać na mapach jak będzie wyglądała sytuacja. Szkoda i życzę owocnych rekordów.

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Postsobota, 28 kwi 2012, 21:33

Dzisiaj na przynajmniej 4 stacjach zostało przekroczone lub osiągnięte +30 stopni - Toruń, Gorzów, Słubice i Poznań. Jednak absolutnie najwięcej było w Słubicach, +31,2 stopnia C ( ta wartosc jeszcze może się zmienić, bo jest to obserwacja godzinowa) co jest nowym rekordem dla Polski w kwietniu w całej historii pomiarów. U mnie w Gliwicach natomiast, było nieco mniej bo +28 st. C ale jutrzejszy dzień ma być jeszcze cieplejszy :) Pozdrawiam

PS. Absolutny rekord temperatury maksymalnej w całej historii pomiarów dla Katowic w kwietniu wynosi +28,1 st. C (było to przed 1981), natomiast dzisiaj w Katowicach na oficjalnej stacji było mniej więcej 27,4-28 st. C a wiec rekord jeszcze dzisiaj nie został pobity ;)

PS2 Oficjalne dane. Mapka przygotowana przez Mateusza Raca
Obrazek

A wiec Słubice +31,6, Katowice +27,6, do czwórki miast z +30 i więcej dołączył Szczecin
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: skowron
  • Numer GG: 2580519

Postwtorek, 1 maja 2012, 00:57

Daję do analizy http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 30&hora=06
Jeżeli się to potwierdzi to będzie nowy, oficjalny rekord ciepła dla kwietnia, który został odnotowany w Tomaszowie Mazowieckim +31,7*C

MaQ

Postwtorek, 1 maja 2012, 09:32

:o Rekord u mnie? :D
Możliwe, iż to jest rekord, bo 29.04. o godzinie 15 stacja pokazała 33,6 st.C., ale trzeba brać pod uwagę, że była lekko oświetlona przez słońce. Różnica między 31,6 (obecny rekord dla Słubic) a 31,7 jest bardzo mała, więc to może być dobry temat do dyskusji...Albo mówiąc krótko - Mamy nowy rekord temperatury dla kwietnia ;)
Pozdrawiam, Maciek

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Postwtorek, 1 maja 2012, 19:47

Piotr_Skowroński napisał(a):Daję do analizy http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 30&hora=06
Jeżeli się to potwierdzi to będzie nowy, oficjalny rekord ciepła dla kwietnia, który został odnotowany w Tomaszowie Mazowieckim +31,7*C

Czy naprawdę nie ma tu nikogo który by nie wiedział że stacje lotniskowe ( nie oficjalne) nie wliczają się do rekordów? Rekordem dla kwietnia pozostają Słubice z +31,6
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

miro

Postśroda, 2 maja 2012, 09:20

U mnie 01.05.12 było 30 stopni Celsjusza.

burzesafajne

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1

Postpiątek, 11 maja 2012, 09:46

Na Pomorzu była to bardzo ciepła noc, miejscami temperatury minimalne nie spadły poniżej 20*C (oficjalnie chyba Lębork i Koszalin), u mnie tylko nieoficjalnie:
http://meteo.pg.gda.pl/morze/

Jeszcze wczoraj stuknęła pierwsza 25*C, czyli 25.7*C.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postponiedziałek, 2 lip 2012, 13:10

Wczoraj mieliśmy w Polsce do czynienia z bardzo upalnym dniem na dużym obszarze kraju. Temperatury maksymalne były bardzo wysokie. Najcieplej było w Tomaszowie Mazowieckim. Tam temperatura na oficjalnej stacji wzrosła aż do 36,5°C! Wiele stacji jako wartość maksymalną zanotowało temperaturę z przedziału 30-35°C. W Krakowie w najcieplejszym momencie dnia było również gorąco, Balice odnotowały 33,5°C. Na mojej stacji temperatura około godz. 16. wzrosła do 34,3°C. Jest to wartość tylko o 0,1°C niższa od najwyższej zanotowanej przeze mnie temperatury. Warto zwrócić uwagę również na to, jak napływ zwrotnikowej masy powietrza wpłynął na termikę w górach. Przykładowo na Hali Ornak na wysokości 1105m. n.p.m. stacja IMGW zanotowała 30°C, pierwszy raz spotykam się z taką temperaturą na tej wysokości. Dogodnym czynnikiem, wpływającym na tak wysoką temperaturę wczoraj w górach był niezbyt duży gradient pionowy temperatury poza wspominaną wcześniej masą powietrza. Na innych stacjach IMGW w Tatrach występowały następujące temperatury maksymalne:

Polana Chochołowska 29°C
Dolina Pięciu Stawów Polskich 25°C
Hala Gąsienicowa 25°C
Kasprowy Wierch 21°C

Również bardzo ciepło było w słowackich Tatrach, w Strbskim Pleso (Szczyrbskie Jezioro) na wysokości 1355m n.p.m. na oficjalnej stacji temperatura wzrosła aż do 28,2°C. Zaś w najcieplejszym miejscu Słowacji było niemal 38°C.

W kolejnych dniach nadal temperatury będą bardzo wysokie, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju.

Tel. kom. 513335090

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postwtorek, 17 lip 2012, 19:18

W związku z napływem chłodnej masy powietrza oraz stosunkowo wolnym od chmur niebem w ciągu ostatniej nocy na Podhalu odnotowano znaczny spadek temperatury jak na lipiec - stacja IMGW w Poroninie zanotowała bowiem 3°C. ;)

Tel. kom. 513335090

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

Postponiedziałek, 6 sie 2012, 21:18

Dzisiejszy dzień w Krakowie był jak do tej pory najcieplejszym dniem tego roku. Synoptyczna stacja meteorologiczna na lotnisku w Balicach wskazała maksymalnie 34,5°C. Na mojej stacji strzeliło równo 35,0°C. Jest to najwyższa temperatura w Krakowie, odkąd dokonuje regularnych pomiarów czyli od dobrych paru lat ;-) Przedtem rekord, który zanotowałem, wynosił 34,4°C. Równie gorąco było w wielu innych miejscach kraju - na sześciu oficjalnych stacjach temperatura przekroczyła 35°C. Najcieplej było w Zamościu, aż 36,1°C. Jednak nie został pobity rekord tego lata, który należy do Tomaszowa Mazowieckiego (36,5°C).

Tel. kom. 513335090
Następna strona

Powrót do Pomiary i sprzęt pomiarowy