Teraz jest wtorek, 19 wrz 2017, 13:35

Dokładność termometrów alkoholowych

Pomiary to najważniejsze zagadnienie we współczesnej meteorologii. Dział ten jest przeznaczony na opisywanie swoich pomiarów i badań terenowych związanych oczywiście z pogodą. W dziale dyskutujemy również o sprzęcie pomiarowym, w tym o stacjach meteorologicznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Ojcon

• Pseudonim: Ojcon
  • Numer GG: 0

Dokładność termometrów alkoholowych

Postśroda, 16 sty 2013, 15:56

Witam, jak jest z dokładnością zwykłych termometrów zaokiennych ? Jaki mają błąd pomiaru ? Tak się ostatni zastanawiałem, czy umieszczenie go zbyt blisko okna/budynku nie powoduje podwyższenia jego temperatury ?

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Re: Dokładność termometrów alkoholowych

Postśroda, 16 sty 2013, 18:20

Dobrze zauważyłeś. Takie termometry powinny wskazywać wyższą temperaturę od temperatura powietrza, chyba że termometr jest uszkodzony. W tytule napisałeś termometry alkoholowe, jednak te za oknami co mamy są rtęciowe. Alkoholowymi termometrami są zazwyczaj termometry mierzące temperaturę minimalna tzw. termometr minimalny lub zwykłe termometry w obszarach około i podbiegunowych ze względu na niskie temperatury powietrza. Rtęć zamarza w około -38 st. C stąd stosowanie tam term. alkoholowych.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Ojcon

Postśroda, 16 sty 2013, 19:30

Dzięki za odpowiedź. Co do termometrów rtęciowych to zostały w UE zakazane już parę lat temu i produkują teraz tylko alkoholowe.

G.Giełażys

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 16 sty 2013, 21:28

Ojcon napisał(a): Tak się ostatni zastanawiałem, czy umieszczenie go zbyt blisko okna/budynku nie powoduje podwyższenia jego temperatury ?

Jak najbardziej podwyższa, im bliżej zabudowań tym temp. może różnic się nawet o 2`C
Zobacz na mój test przeprowadzony dla stacjepogody.waw.pl

Dziś było najzimniej tej jesieni, temp. na dwóch metrach z dala od zabudowań spadła do -17,3`C. ( stacja no name tyle zanotowała ) Na zdjęciu uchwyciłem -16,6`C ze stacji Bioterm.
Dziś mróz przynajmniej u mnie ma być trochę mniejszy, gdzieś tak około -14`C, spróbuje dziś porównać stacje Bioterm i WS 9162 IT. Wczoraj oba były prawie zgodne różnica temp. min. to tylko 0,1`C ale czujnik WS 9162 IT nie był bezpośrednio pod "gołym niebem".
Za to różnica wystąpiła między Bioterm-em a stacją no "no name obie stacje dzieliło 0,7`C chodź ustawiłem czujniki obok siebie.

Wcześniej gdy było cieplej zrobiłem krótki test oto on
Wszystkie czujniki ze stacji były w tym samym miejscu.

WS 9162 IT -0,5`C
Bioterm 20198 0`C
Clarus --
"No name" +0,1`C
Clarus +0,4`C

Drugi test

WS 9162 IT -11,7`C ( czujnik oddalony o 3 metry od zabudowań umiejscowiony w klatce.
Bioterm 20198 -11`C W tym samym miejscu co WS 9162 IT
Clarus -9,5`C gdzieś pod dachem
"No name" -12,3`C najdalej od zabudowań do 9 metrów.

Widać różnice im bliże zabudowań to temp. jest wyższa.
Sezon 2015r.
Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- 336,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25
Moja prognoza dla Mazur http://www.weatherdunajek.ugu.plObrazek

Ojcon

Postczwartek, 17 sty 2013, 19:28

Pytałem bo mam za oknem czujnik termometru elektronicznego gdzieś tak 20-25 cm od okna i zwykły termometr ułożony poziomo, 5 cm od okna (trochę się rozleciał i tylko tak dało się go przemontować). Problem w tym że ten zwykły pokazuje temperaturę zazwyczaj o 1-2 stopnie wyższą i nie byłem pewien co jest powodem ale porównując z temp z stacji odległej 37 km odemnie temperaturę zbliżoną ma ten elektroniczny.

jklowca94

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Warszawa (Wola, Śródmieście)/Miedźno (20 km na NNW od Częstochowy)

Postpiątek, 18 sty 2013, 00:40

U mnie podobny problem - temp. wg wskazań termometru zwykle jest za wysoka - średnio o 2 stopnie C, bo nieraz widziałem szron na dachach, podczas gdy z podziałki można było odczytać +1, +2 st. C.

jarema74

Postniedziela, 20 sty 2013, 00:42

Ja mam tak samo.
na termometrze jest jeszcze +1 a dach samochodu stojącego 5 metrów od okna jest zamarzniety.

Ojcon

Postniedziela, 20 sty 2013, 11:33

Muszą zabrać kiedyś termometr ze sobą na pole i zobaczyć czy to błąd termometru czy ciepło od budynku zakłamuje temperaturę.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Postniedziela, 20 sty 2013, 21:51

Ciepło od budynku zakłamuje temperaturę. Powierzchnia czynna, jaką tworzą materiały, z których zbudowane są ściany domów/bloków emituje promieniowanie zwrotne w postaci ciepła, ogrzewając tym samym najbliższe warstwy powietrza. Zmierzona wartość temperatury przy oknie zwykle nieco więc odbiega od tej, jaka wynikałaby z pomiaru z dala od takich oto powierzchni. Zwykle te różnice nie są zbyt duże, ale jednak. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia z bardziej turbulentnym ruchem powietrza, np. gdy wieje nieco mocniejszy wiatr, wtedy to powietrze miesza się ze sobą i różnice te są mało dostrzegalne lub prawie nie występują (zależy to jednak jeszcze od szeregu innych, bardziej dokładnych czynników, takich chociażby jak kierunek wiatru oraz z fakt, z jaką dokładnie powierzchnią czynną konstrukcji mamy do czynienia).
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Powrót do Pomiary i sprzęt pomiarowy