Teraz jest piątek, 19 paź 2018, 00:14

Mapy pogodowe - dyskusja ogólna

W tym dziale na bieżąco będą umieszczane ciekawe mapy pogodowe dotyczące krajowych informacji meteorologicznych, takich jak średnia dobowa temperatura miesiąca, maksymalne i minimalne notowane temperatury, średnie zachmurzenie, itp.
  • Autor
  • Wiadomość

Meteomark

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Mapy pogodowe - dyskusja ogólna

Postpiątek, 1 lis 2013, 21:39

W odpowiedzi na prośbę otwieram temat w którym będę zamieszczał opracowane przeze mnie mapy pogodowe, głównie dobowej temperatury maksymalnej, a w razie sytuacji wartej pokazania, również minimalnej, średniej dobowej. Takie są moje plany, ale myślę, że warto też tu umieszczać zarówno komentarze jak i mapy, grafiki innych użytkowników. W ten sposób może uporządkuje to taką formę prezentacji danych meteorologicznych.
Obrazek

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1

Re: Mapy pogodowe

Postponiedziałek, 4 lis 2013, 20:20

Dołączę się do rozmowy, ja ze swojej strony proponuję mapy synoptyczne generowane co 15 min + fronty atmosferyczne, mapy wiatrowe. Z danych synoptycznych, oraz mapy górne tak że generowane co 15 min, dodatkowo mogę generować sondaże aerologiczne z danych WRF, GFS oraz z danych z uniwersytetu Wyoming.

Meteomark

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 4 lis 2013, 21:31

Myślę, że takie repozytorium byłoby przydatne :)
Obrazek

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 4 lis 2013, 21:39

Sprawę mapek śledzę od dosyć dawna, nie tylko tutaj, także na innym forum o podobnej tematyce, na którym piszesz. Mapy wyglądają bardzo ładnie, ale według mnie powinny się na niej znajdować tylko wartości ze stacji synoptycznych, bez tych wszystkich Mirowsławców i innych tego typu wynalazków. Wiadomo, że dokładność pomiaru z pewnością jest lepsza niż termometrów przeciętnego Kowalskiego, który z pogodą miał styczność jedynie oglądając Dorotę Gardias w TVN Meteo, ale nie są to wartości skrajne, tylko najwyższe/najniższe godzinowe. Niby da się to wyczytać z mapek (wartości z tego typu stacji są naniesione mniejszą czcionką), ale moim zdaniem powinno się publikować tylko dane oficjalne (a nie w formie oficjalne + przybliżone do maksymalnych zanotowanych). Coś a'la Mateusz Rac na swoim blogu/profilu facebookowym.

Uzasadnienie? Te dane nie mają żadnej wartości. Równie dobrze można by publikować dane z termometrów każdego z nas - niedokładne i niezweryfikowane. Ani jedne, ani drugie nie przedstawiają stanu faktycznego.
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Meteomark

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 4 lis 2013, 22:45

To kwestia nad którą się zastanawiałem i zastanawiam. Mateusz też mi o tym pisał, choć chcąc wprowadzić pewną nowość dodałem stacje, które są w OGIMET (ale nie wszystkie). Brakuje stacji synoptycznych, chociażby w rejonie Gdańska czy na Kujawach. Nie każda jest w pełni reprezentatywna dla regionu. Stacja w Toruniu, który jest w Kotlinie Toruńskiej, odczyty ma charakterystyczne tylko lokalnie w czasie dużych spadków temperatury, a interpolacja poszerzyłaby izotermę z niską temperaturą na całe województwo.

Te dodatkowe stacje z lotnisk http://meteo.sp.mil.pl/pl/kontakt/kontakty-lotniska/ prowadzą mimo wszystko pomiary według wiarygodnych standardów, ale METAR nie zawiera niestety temperatur ekstremalnych (ale też pomiędzy pełną godziną temperatura zwykle nie skoczy nagle o parę stopni). Problem byłby rozwiązany gdyby na stronie http://meteo.sp.mil.pl podawano temperatury ekstremalne z lotnisk wojskowych.

Inna sprawa to lista Ogimet, teraz wystarczy kopiować kolumnę, a tak musiałbym ręcznie usuwać z listy wybrane stacje. Zawsze to trochę wydłuża generowanie mapy.
Być może będzie trzeba kiedyś zrobić głosowanie czy zamieszczać stacje dodatkowe, czy w ogóle...
Obrazek

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 4 lis 2013, 22:56

Meteomark napisał(a):To kwestia nad którą się zastanawiałem i zastanawiam. Mateusz też mi o tym pisał, choć chcąc wprowadzić pewną nowość dodałem stacje, które są w OGIMET (ale nie wszystkie)

Mateusz wie co mówi. Z godzinówkami problem jest prosty. Mamy listopad, więc przedstawię przykład całkiem na czasie. Wyobraźmy sobie, że na Jednej Ze Stacji Prowadzącej Pomiary Godzinowe do godziny 12:00 występuje pod inwersyjna chmura Stratocumulus, zachmurzenie 8/8, zamglenie, widzialność 2 km. Nagle, pechowo o godzinie 12:10 chmura na krótko rozrywa się, przez ponad pół godziny świeci piękne słońce, rozpogodzenie do zachmurzenia 2/8. Wiatr średni - 3 m/s. Na krótko, ponieważ o 12:45 niska chmura Stratocumulus znów zasłania całe niebo. Niestety, różnica pomiędzy temperaturą o godzinach 12:00 i 13:00 a faktyczną, zanotowaną np. o godzinie 12:45, będzie zbyt duża i również odbije się to na temperaturze. No ni cholery tej maksymalnej nie złapie. Czynniki takie jak usytuowanie stacji toruńskiej, kieleckiej, czy białostockiej (mocno polecam analizę spadków temperatury przy ciszy i zachmurzeniu 0/8 w godzinach wieczornych), należy traktować inaczej. Stacja toruńska nie jest jedyną, mamy wiele takich charakterystycznych rodzynków w sieci pomiarowej Instytutu. Ale mimo wszystko, to będą dane profesjonalne. Myślę jednak, że jak coś robić, to w pełni profesjonalnie.

Sytuacją przemawiającą na niekorzyść nie musi być tylko Stratus czy Stratocumulus pod inwersyjny, ale również opad przelotny w okresie letnim. Nie wyjdzie maksymalna w godzinówce, a różnica mogłaby w takim przypadku przekraczać 1,5 °C, a to błąd za duży.

Jestem za SYNOP-ami, zwłaszcza że Twoja mapka jest bardziej atrakcyjna niż ta generowana przez program Mateusza. Niemniej jednak on ma dane profesjonalne i w razie czego i tak zaglądam na tę stworzoną przez niego, ewentualnie, gdy jej nie generuje, potem szukam wszystkiego na Ogimecie.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 lis 2013, 23:12 przez Maksymilian Antoniów, łącznie edytowano 1 raz
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 4 lis 2013, 23:06

Ja w swoich mapach synop mam stacje z Gdańska i w terminach pośrednich stacje z Helu itp.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postpiątek, 8 lis 2013, 23:04

Również uważam, że powinno brać się stacje synoptyczne "wiarygodne" nawet jeśli mają kiepskie usytuowanie. Niestety nasza polska służba nie zadbała o poprawienie tego. Na mapach nie powinny znajdować się dane ze stacji prywatnych - chyba, że ich usytuowanie zgadza się ze standardami WMO, a jest parę stacji takich w Polsce.
Służę pomocą.
Co do map synoptycznych z frontami, wystarczy co 30 minut, bo co 15 to skąd brać dane takie aby przeprowadzić analizę? Z tego co mi wiadomo nie ma dostępnych za darmo takich pomiarów.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Re: Mapy pogodowe - dyskusja ogólna

Postpiątek, 8 lis 2013, 23:10

Mam program, który pobiera dane co 15 min z baz danych, w które spływają dane na bieżąco, ale pobieranie jest co 15 min. Prawda, program ma licencje więc po części trzeba zapłacić za dane, ale się opłaca bo są dane świeże i nie trzeba czekać co 3h na aktualizacje.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 8 lis 2013, 23:16

Ale czy są to dane ze stacji meteorologicznych? Jestem ciekaw na jakiej zasadzie to działa. Analizę frontów też dokonuje program?
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 8 lis 2013, 23:24

Tak analiz frontów też dokonuje program na podstawie kilku depesz METAR SYNOP oraz danych z boi meteorologicznych ustawionych na oceanie. Ale co do stacji lądowych to są wysyłane ze stacji do ośrodków meteorologicznych, które wysyłają dane do baz danych Europejskich jak i Światowych organizacji Meteorologicznych skąd za pomocą oprogramowania, w którym znajdują się łącza do tych że baz pobiera dane i wykreśla dane na ich podstawie. Taką mapę wstawiałem na forum w dziale relacje na żywo.

Jeżeli chodzi o stacje z Polski to są stacje główne oraz pośrednie z: Gdańska ,Lęborka, Helu itp., gdzie normalnie wyników pomiaru z nich nie ma na mapach w internecie.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 8 lis 2013, 23:29

Ciekawy jest to program, jednak wykup licencji niestety jest tylko na rok a nie dożywotnio... a szkoda. Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić. Wracając do tematu uważam, że można zrobić jakąś podstronę na głównej gdzie będą umieszczane takie zestawy map.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 8 lis 2013, 23:38

Tak licencję trzeba odnawiać bo zmienia się typ klucza, który zapobiega "piraceniu" oryginalnego klucza do programu.

Program posiada również moduł, który nanosi odpowiednie parametry radarowe na obraz satelitarny bądź można bezpośrednio pobrać obraz radarowy ale jest jak na razie niedostępna opcja dla obszaru Europejskiego, więc pozostaje tylko funkcja nakładu danych radarowych na obraz satelitarny.
Ostatnio edytowano sobota, 9 lis 2013, 00:32 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Post pod postem, błędy w zdaniach...

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 25 gru 2013, 15:09

Poniżej prezentuję jedną z map synoptycznych która obrazuje warunki synoptyczne w samej Polsce inne kraje sąsiednie zostały wyłączone dla prezentacji danych. Podkreślam owych map które zamieszczam na forum nie ma w internecie są generowane prze zemnie dokładniej przez licencjonowany program synoptyczny.

Analiza synoptyczna 25-12-2013 12 UTC

Obrazek

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 11 sty 2014, 12:28

Tutaj (według mnie) lepsza mapka i bardziej czytelna: http://retsuz.pl/synop/
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

ariasz

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 11 sty 2014, 13:49

W dodatku napisana przez członka naszego stowarzyszenia.
Obrazek

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 14 sty 2014, 11:47

Mój program pobiera dane co 15 min ze wszystkich stacji synop głównych oraz pośrednich typu hel itp, na niektórych stronach trzeba czekać długo na takie dane a możliwość jest taka że można wykreślić pole ciśnienia oraz wiele innych żeczy np. posiada bogaty pakiet do analizy poziomów górnych atmosfery.

P.S doceniam wykonanie oraz poświęcony czas Piotra za doskonale wykonaną mapę ;)

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 14 sty 2014, 12:57

Dodatkowo można tworzyć profesjonalne analizy synoptyczne tak jak np w serwisie pogodynka pl a tak że można tworzyć mapy synoptyczne górne dla lotnictwa i otwierać dane GRIB-owe i zwizualizować je jako model prognostyczny

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 18 sty 2014, 13:09

Wszystko fajnie Dawidzie tylko no niestety cena robi swoje.
Ile płacisz za ten program miesięcznie/rocznie?
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Powrót do Mapy pogodowe