Teraz jest wtorek, 26 mar 2019, 11:58


Podsumowanie maja 2014

W tym dziale na bieżąco będą umieszczane ciekawe mapy pogodowe dotyczące krajowych informacji meteorologicznych, takich jak średnia dobowa temperatura miesiąca, maksymalne i minimalne notowane temperatury, średnie zachmurzenie, itp.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Meteomark

Sympatyk

Sympatyk

  • Posty: 144
  • Dołączył(a): środa, 26 wrz 2012, 16:38
  • Lokalizacja: Konin/Poznań
  • Numer GG: 0

Podsumowanie maja 2014

Postsobota, 21 cze 2014, 19:18

Maj 2014 pamiętamy po wcześniejszych ekstremalnych miesiącach jako chłodny i deszczowy. Niesłusznie, bo względem okresu 1961-1990 był on lekko ciepły (temperatura miała ponad 0,6*C odchylenia od średniej z tamtych lat, a w porównaniu z wieloleciem 1981-2010 maj 2014 trzeba uznać za termicznie normalny). Jednak cała meteorologiczna wiosna 2014 okazała się być ekstremalnie ciepłą - prawie o 3*C cieplejsza niż w latach 1961-1990.

Średnia temperatura powietrza w maju była w zasadzie wyrównana i na przeważającej części kraju przekroczyła 13*C. W całej Polsce wyniosła 13,2˚C. Najwyższą wartość osiągnęła na stacji w Tarnowie, a najniższą również w województwie małopolskim - w Zakopanem. Nie licząc terenów podgórskich najchłodniej było na Pomorzu Gdańskim, zwłaszcza na Kaszubach. Pomimo to właśnie w północnych regionach odchylenie od wieloletniej normy było najbardziej dodatnie (w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim maj był ciepły).
Obrazek

Nie był to miesiąc pozbawiony temperatur ujemnych, choć noce z przymrozkami zdarzały się rzadko. Na początku maja doszło do adwekcji chłodu. 2 maja miejscami temperatury przypominały te z połowy marca:
Obrazek
Obrazek

4 maja w Łebuni na Kaszubach zmierzono zaledwie -4,5*C. Oprócz Suwałk, gdzie 4 maja zanotowano -3.5°C, pozostałe stacje absolutne temperatury minimalne miały bliższe zera. 5 maja na Kasprowym Wierchu temperatura spadła natomiast do -7,2*C. Nocami najcieplej było w pasie nadmorskim woj. zachodniopomorskiego, na Ziemi Lubuskiej i na południowym wschodzie, zwłaszcza w okolicach Rzeszowa.
Obrazek

W maju temperatury rzadko przekraczały 25 stopni. Pierwszy dzień gorący w tym roku wystąpił dopiero 20 maja:
Obrazek

Dni upalne z temperaturą maksymalną równą lub wyższą 30*C wystąpiły tylko w północno-zachodnich regionach, z nadmorską Ustką na czele. Najwyższa temperatura została zmierzona właśnie nad morzem 23 maja i wyniosła 30,8*C. Wszystkie nizinne stacje notowały jednak temperatury przekraczające 25*C.
Obrazek

Noc z 23 na 24 maja była jedną z najcieplejszych do tej pory, ale nigdzie nie było tzw. nocy tropikalnej:
Obrazek

Koniec miesiąca to kolejne ochłodzenie i związane z nim zjawiska burzowe. Temperatura przypominała wartości z początku miesiąca:
Obrazek

Nie da się nie wspomnieć o wyjątkowo obfitych opadach deszczu. Na wschodzie województwa lubelskiego i południu Małopolski sumy miesięczne sięgnęły 300 mm. Na Kasprowym Wierchu w maju spadło 411,4 mm deszczu, a tylko 15 maja 130,1 mm (tego samego dnia w Zakopanem 104,2 mm). Były też miejsca suchsze, pomiędzy Olsztynem a Płockiem sumy nie przekroczyły 50 mm. Tam właśnie i w okolicach Chojnic spadło poniżej 90% normy wieloletniej deszczu dla maja. Z drugiej strony Lublin zanotował sumę opadową za maj aż o ponad 350% większą niż przewiduje norma.

Miastem z największym usłonecznieniem był Sulejów - 296,7 godzin (maksymalne usłonecznienie dobowe 22 maja wyniosło tam 16,6 h), ponad 260 godzin usłonecznienia zanotowano też w Elblągu. Najmniej godzin ze słońcem wystąpiło na zachód od Jeleniej Góry - poniżej 160 godzin.

Na podstawie danych z serwisu Ogimet, Biuletynu Monitoringu Klimatu Polski IMiGW i bloga Piotra Djakowa „Pogoda i klimat”.
Obrazek

Powrót do Mapy pogodowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron