Teraz jest niedziela, 17 lut 2019, 13:25


Podsumowanie lipca 2014

W tym dziale na bieżąco będą umieszczane ciekawe mapy pogodowe dotyczące krajowych informacji meteorologicznych, takich jak średnia dobowa temperatura miesiąca, maksymalne i minimalne notowane temperatury, średnie zachmurzenie, itp.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Meteomark

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 144
 • Dołączył(a): środa, 26 wrz 2012, 16:38
 • Lokalizacja: Konin/Poznań
 • Numer GG: 0

Podsumowanie lipca 2014

Postczwartek, 14 sie 2014, 22:16

Wbrew obawom w lipcu nie utrzymała się dość chłodna pogoda z końca czerwca. 4 lipca rozpoczął się okres utrzymywania wysokich temperatur, który skończył się, z małymi przerwami, dopiero 11 sierpnia. Średnia temperatura wyniosła 20,5˚C, a w pasie pojezierzy 21,2°C. Ponadto o 0,5˚C było cieplej w zachodniej połowie kraju (na zachód od południka 19°E).

Miesiąc rozpoczął się pogodą z czerwca:
Obrazek
Od 4 lipca zaczęły się upały:
Obrazek
Obrazek
10 lipca już na południu chłodniej:
Obrazek
12 lipca był jednym z chlodniejszych dni miesiąca:
Obrazek
Potem zrobiło się cieplej z kulminacją 20 lipca:
Obrazek
24 lipca na południu chłodnej za sprawą cyrkulacji południowej i strefy opadów. Na północy dominowała pogoda wyżowa.
Obrazek
Koniec miesiąca znów gorący:
Obrazek

Jak można zauważyć wysokie temperatury sprawiedliwie występowały w różnych regionach. Jedynie na południowym wschodzie nie było większych upałów, a temperatura ledwo przekraczała 30 stopni.

Nie obyło się też bez tzw. nocy tropikalnych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Według klasyfikacji termicznej IMGW lipiec był miesiącem ekstremalnie ciepłym, jedynie w Karpatach anomalnie ciepły (poniżej 2°C względem średniej z wielolecia). Przypomina to lipiec z 2010 lub 2006 roku.

W minionym miesiącu najcieplej było między Poznaniem a Toruniem. Wojskowe stacje lotniskowe w Powidzu i Inowrocławiu przyniosły najwyższe wartości. Na tym też obszarze miesięczne anomalie przekroczyły o 4°C temperatury lipca z lat 1971-2000.
Obrazek

Nie jest też zaskoczeniem najwyższa zmierzona temperatura na stacji synoptycznej, należąca do Poznania 34,3˚C. Leszno nie daje pewności co do wyniku ze względu na problemy z tamtejszym czujnikiem. Wartość nie została uwzględniona w Biuletynie. Sieć telemetryczna IMGW ujawniła jednak jeszcze wyższą wartość - w Krzyżu Wielkopolskim temperatura wzrosła 20 lipca do 35,6°C. Prawdopodobnie będzie to najwyższa wartość roku 2014.
Obrazek

Podsumowując dni najcieplejsze były na zachodzie, ale również na Kujawach, na zachodzie Ziemi Łódzkiej oraz na północy Mazowsza.
Obrazek

Lipcowe noce były ciepłe. Nie tylko nad morzem temperatury nie spadały poniżej 10°C. Chłodno jednak było w obszarze Drawieńskiego Parku Narodowego, zwłaszcza na lotnisku w Mirosławcu. Mimo to nawet na Kasprowym Wierchu temperatura nie spadła poniżej 0°C, 1 lipca wyniosła 1,2°C.
Obrazek

Średnie miesięczne temperatury nie obniżyły się na zamieszkałym obszarze kraju poniżej 10*C. Zaznaczył się obszar najcieplejszy z izotermą ponad 16*C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i w obszarze aglomeracji warszawskiej.
Obrazek

Rozkład opadów atmosferycznych był nierównomierny, choć zaznaczyły się typowe cechy klimatyczne z najobfitszym deszczem w obszarach górskich i południkowo rozciągniętymi izochietami. Opady przekroczyły 150 mm od Kielc w kierunku Tarnowa i na całym obszarze Karpat, poza tym w Jeleniej Górze i na Śnieżce. Oznacza to przekroczenie na tych terenach normy wieloletniej - pomiędzy Kielcami a Tarnowem nawet o 180%. Na Kasprowym Wierchu spadło w ciągu miesiąca 403,1 mm deszczu, a tylko 11 lipca aż 89,2 mm (w Tatrach normalnie najwięcej pada w czerwcu, a w lipcu średnio 208 mm). Z drugiej strony w pasie między Kołobrzegiem a Gorzowem oraz w obszarze pomiędzy Łebą, Kołem, Siedlcami a Kętrzynem pojawiły się niedobory wody opadowej, tym bardziej przy dużym parowaniu w najcieplejszym miesiącu roku. W Kołobrzegu i między Eblągiem a Olsztynem nie spadło nawet 40% normy wieloletniej.

Najwyższe usłonecznienie występowało między Elblągiem a Olsztynem - ponad 320 godzin. Tam też słońce świeciło o ponad 90 godzin dłużej niż podaje norma wieloletnia. W Warszawie zanotowano 363,6 słonecznych godzin.

Na podstawie danych z serwisu Ogimet, Biuletynu Monitoringu Klimatu Polski IMiGW i bloga Piotra Djakowa „Pogoda i klimat”.
Obrazek
Offline

poludnik

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 916
 • Dołączył(a): sobota, 26 sty 2008, 13:21
 • Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 0

Re: Podsumowanie lipca 2014

Postpiątek, 15 sie 2014, 23:51

Co do opadów w miesiacu lipcu w woj. śląskim to przedstawia się następująco (w mm):

Bielsko-Biała 187
Wisła 180
Ustroń 179
Tychy 150
Cieszyn 100
Gliwice 81
Rybnik 80
Katowice 70
Racibórz 40

Powrót do Mapy pogodowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron