Teraz jest piątek, 22 mar 2019, 09:55


Czerwiec 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Czerwiec 2016

Postśroda, 1 cze 2016, 08:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.06.2016, godz. 08:23 CEST do 02.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej, zachodniej, centralnej i częściowo południowej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, opady dużego gradu i silny wiatr oraz w mniejszym stopniu ze względu na wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę Polska nadal pozostawać będzie w zasięgu wypełniającego się niżu znad Niemiec, w oddziaływaniu pofalowanego frontu atmosferycznego przebiegającego do północnego-zachodu po południowy-wschód kraju. Przed frontem obecna będzie strefa zbieżności wiatru. Do Polski w dalszym ciągu napływa gorąca masa powietrza zwrotnikowego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W północnej i centralnej Polsce prognozowana jest wysoka niestabilność atmosfery (CAPE do 1500-2000 J/kg, LI do -4°C/-7°C). Nieco niższe wartości wystąpią w południowej części kraju (CAPE: 500-1000 J/kg, LI: -1°C/-4°C). W środę warunki kinematyczne poprawią się w stosunku do dni poprzednich i uskok prędkościowy wiatru może osiągać wartości DLS 10-14 m/s. W regionie z najwyższą chwiejnością termodynamiczną prognozuje się wysoką wodność troposfery. Zawartość wody w pionowym profilu ma wynieść tam do 30-40 mm, a na pozostałym obszarze od 20 do 30 mm. W pasie od południowej Lubelszczyzny po Nizinę Szczecińską występować będzie strefa zbieżności wiatru.

Takie warunki, zwłaszcza na północy kraju faworyzują powstanie pojedynczych komórek burzowych, które szybko będą łączyć się w klastry wielokomórkowe i przyjmą formację liniową. Ze względu na wysokie wartości chwiejności oraz podwyższone warunki kinematyczne istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się również superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 20-40 mm w czasie trwania zjawiska ale nie wykluczone są duże wyższe sumy opadowe (możliwość aktualizacji prognozy do stopnia 2). Dodatkowo może pojawić się grad do 2-3 cm oraz silny wiatr w porywach do 80-90 km/h. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej, które największe jest w północno-wschodniej Polsce. Burze będą przemieszczać się podobnie jak w poprzednich dniach z południowego-wschodu na północny-zachód z odchyleniem trajektorii na zachód. W przypadku superkomórek burzowych trajektoria ich przemieszczania może być jeszcze inna niż pozostałych burz. Pierwsze komórki konwekcyjne powstaną już w godzinach przedpołudniowych, a ostatnie zanikną w godzinach późno wieczornych. Największe ryzyko umiarkowanych i silnych burz istnieje w pasie północnej Polski od Pomorza Zachodniego i północy Ziemi Lubuskiej po Podlasie i Lubelszczyznę. Dodatkowo ryzyko takie występuje od Małopolski i Górnego Śląska po Wielkopolskę.

Ze względu na wystąpienia warunków meteorologicznych z pogranicza stopnia 1 i 2 należy pamiętać, że mogą pojawić się burze znacznie silniejsze. Jeśli zajdzie taka potrzeba prognoza będzie aktualizowana do stopnia 2 ostrzeżenia.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postczwartek, 2 cze 2016, 10:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.06.2016, godz. 10:00 CEST do 03.06.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie od Pomorza po centrum Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu, w mniejszym stopniu również przed opadami gradu i silnymi porywami wiatru oraz w Sudetach, ze względu na ulewne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W czwartek Polska zachodnia pozostanie w zasięgu niżu znad Niemiec, zaś wschodnia połowa zacznie się dostawać w zasięg wyżu znad Europy wschodniej. Chwiejna masa powietrza, w której w ostatnich dniach rozwijały się liczne burze, zacznie odsuwać się na zachód, a ze wschodu napłynie ciepłe powietrze polarnokontynentalne, o znacznie mniejszej zawartości wilgoci.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia...

Na omawianym terenie, podobnie jak w poprzednich dniach, burze będą powstawać wzdłuż linii zbieżności wiatru, organizując się w multikomórki i klastry, czemu dodatkowo będzie sprzyjać nieco podwyższony uskok wiatru (DLS do około 10m/s, na południowym wschodzie obszaru nieco powyżej tej wartości). Energia chwiejności SBCAPE pozostanie na wysokim poziomie, około 1000-1800J/kg, zaś LI spadnie do -3/-5°C, z najwyższymi wartościami w pasie od Pomorza po woj.łodzkie. Zawartość wilgoci w atmosferze będzie nadal duża, PW osiągnie do 36-40mm. Lokalnie, pomimo nieco większego przepływu powietrza, burze mogą przynieść duże sumy opadowe, do 30-40mm. Miejscami nad jednym obszarem może przejść nawet kilka komórek burzowych, co będzie powodować akumulację opadów (do 40-50mm i nieco więcej), co będzie stwarzać ryzyko podtopień, szczególnie na obszarach niżej położonych i zagłębieniach terenu. W niektórych burzach możliwe są również opady gradu, do 1-3cm, szczególnie w początkowej fazie istnienia. Bardzo duża wilgotność w całym profilu pionowym nie będzie sprzyjać bardzo silnym porywom, aczkolwiek kilku przypadków porywów wiatru do 70-80km/h, powodującego miejscowe szkody, nie można wykluczyć. Burze będą przemieszczać się na północny zachód, w obrębie strefy wystepowania burz, zaś sama strefa będzie stopniowo wędrować na zachód.

Burze będą się rozwijać również w Sudetach, gdzie możliwe są ulewne opady do 20-30mm, co w zagłębieniach terenu również może powodować utrudnienia komunikacyjne. Burze będą się przesuwać na północny zachód lub zachód.

...Obszar objęty możliwością wystąpienia burz...

W tym obszarze energia chwiejności będzie wyraźnie niższa, niż w obszarze "1", na co wpływ ma znaczne zachmurzenie znajdujące się w Polsce południowej i południowo wschodniej. Masa powietrza jest jednak również bardzo wilgotna, więc mogą tu powstać burze, również wbudowane w chmury warstwowe, z ulewnymi opadami deszczu, do 15-30mm. Chmury burzowe, pod wpływem ścinania do 10-15m/s mogą się również łączyć w niewielkie układy, choć możliwość ich rozwoju na razie jest ograniczana ze względu na zachmurzenie.MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postpiątek, 3 cze 2016, 09:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 03.06.2016, godz. 10:00 CEST do 04.06.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w środowisku ciepłej, choć już nie tak wilgotnej i niestabilnej masy powietrza jak to miało miejsce w ostatnich dniach. Stopniowe przebudowy pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym będą ograniczać potencjał konwekcyjny, który w czasie ważności prognozy największy będzie na zachodzie i południu Starego Kontynentu. W przypadku naszego kraju pewne szanse na rozwój głębszej konwekcji z przelotnymi, silnymi opadami deszczu wystąpią głównie na krańcach południowych i południowo - zachodnich, gdzie będzie oddziaływać wspomaganie orograficzne wraz ze strefą pofalowanego frontu atmosferycznego. Dotyczy to zwłaszcza obszarów podgórskich i górskich, choć inicjacja punktowych komórek burzowych możliwa jest lokalnie również na północ od tych terenów. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz nie jest jednak duże, biorąc pod uwagę zaleganie większego zachmurzenia i co za tym idzie słaby gradient pionowy temperatury między dolną a środkową troposferą. Podwyższona chwiejność termodynamiczna (MLCAPE >500-700 J/kg) wyliczana jest także miejscami na północnym - wschodzie, lecz środowisko konwekcyjne również będzie mocniej ograniczone, głównie przez istotne niedosyty wilgoci w środkowej troposferze. Mimo to obszar 15% dla możliwości powstania punktowych komórek konwekcyjnych z wyładowaniami atmosferycznymi zostaje tutaj miejscami uwzględniony.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postsobota, 4 cze 2016, 05:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.06.2016, godz. 08:00 CEST do 05.06.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podlaskiego i północno-wschodniej części woj. mazowieckiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, a także z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu oraz ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostaje w umiarkowanie ciepłej masie powietrza polarnego kontynentalnego, jednakże od Skandynawii ku południowi, w tym do Polski, zaczyna spływać zimna masa powietrza arktycznego. Masa ta nad kontynentem będzie dość szybko się wygrzewać, jednak na jej granicy z cieplejszym powietrzem polarnym kontynentalnym powstanie chłodny front atmosferyczny, którego fragment w sobotę znajdzie się nad Polską. Wzdłuż frontu pojawi się strefa umiarkowanej chwiejności troposfery. Nadal w związku z bardzo małym gradientem barycznym, w całym pionowym profilu troposfery nad Polską będzie występować bardzo słaby wiatr, przez co wartości wskaźników kinematycznych podczas nadchodzącej doby na obszarze kraju będą niskie.

OMÓWIENIE:

… Północna i centralna część kraju, zwłaszcza woj. podlaskie i północno-wschodnia część woj. mazowieckiego …

Chłodny front atmosferyczny w ciągu soboty będzie wolno przemieszczać się na południe. Tuż przed nim prognozowana jest energia CAPE o wartości od 500-1000 J/kg w północno-zachodniej i centralnej części kraju do 1500-1700 J/kg w północno-wschodniej części kraju. Pierwsze komórki konwekcyjne mogą się pojawić już przed południem, jednak najsilniejszy rozwój wilgotnej, głębokiej konwekcji (DMC) prognozowany jest na godziny popołudniowe w pasie od Białegostoku po Płocki i Gorzów Wielkopolski. Burze w centralnej i zachodniej części kraju będą słabe, krótkotrwałe i nie powinny przynieść żadnego poważniejszego zagrożenia meteorologicznego. Natomiast na północnym wschodzie i wschodzie kraju pod wpływem większej energii CAPE może się rozwinąć kilka silnych burz pulsacyjnych, które mogą przynieść lokalnie bardzo silny wiatr, a także większy grad i większe opady deszczu mogące spowodować lokalne podtopienia. Zdecydowanie największym zagrożeniem podczas burz na północnym wschodzie i wschodzie Polski, zważywszy na umiarkowanie wilgotne, miejscami nawet dość suche powietrze zalegające w środkowej części troposfery, będzie porywisty wiatr. Burze będą na ogół występować w postaci pojedynczych komórek, jednak nie wyklucza się uformowania kilku słabo zorganizowanych i nietrwałych układów wielokomórkowych. Pod wieczór i w pierwszej części nocy strefy z burzami powinny szybko stracić swoją aktywność, a następnie zaniknąć.

… krańce Polski południowej i południowo-zachodniej (szczególnie tereny górskie i podgórskie Karpat i Sudetów) …

Po południu nie wyklucza się rozwoju kilku komórek konwekcyjnych i burz w związku z prognozowaną podwyższoną energią potencjalną dostępną drogą konwekcji (CAPE) do ok. 750 J/kg. Burze te powinny być jednak nietrwałe i będą szybko zanikać. Ich siła będzie niewielka, a jedynym zagrożeniem, jakie będą ze sobą nieść, to wyładowania atmosferyczne. Późnym popołudniem burze szybko zanikną (o ile w ciągu dnia w ogóle się uformują).


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postwtorek, 7 cze 2016, 20:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 08.06.2016, godz. 08:00 CEST do 09.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, zachodniej, częściowo środkowej, północnej i północno - wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dostanie się pod wpływ oddziaływania rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z głębokim układem niżowym, którego centrum będzie przemieszczać się nad północną częścią kontynentu europejskiego. W osi zatoki niżowej dojdzie do powstania przyziemnej zbieżności wiatru, wzdłuż której uwzględniana jest silniejsza akumulacja wilgoci w dolnych 700 hPa troposfery. Zwiększony gradient pionowy temperatury w obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego będzie sprzyjać inicjacji dziennej oraz nocnej konwekcji, objawiającej się burzami, miejscami dość silnymi.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością wystąpienia burz ...

Ciepła i niestabilna masa powietrza w bezpośrednim oddziaływaniu osi zatoki niskiego ciśnienia z dolno-troposferyczną zbieżnością wiatru będzie dość wolno przemieszczać się z zachodu na wschód kraju. Dzienne ogrzewanie dolnej troposfery oraz istotnie zwiększony gradient pionowy temperatury na wysokości 500 m - 700 hPa (>7 °C/km) zapewnią korzystne środowisko do rozwoju burz, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy dodatkowo dojdzie do wyraźnego zaznaczenia się konwergencji z większą akumulacją wilgoci w warstwie 850-700 hPa. Ułożenie zatoki i zbieżności z południowego - zachodu na północny - wschód oraz wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) do 700-1400 J/kg wzmocni potencjał do uformowania się strefy burz z silnymi / ulewnymi opadami deszczu, gradem o średnicy do 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm, zwłaszcza z burz pulsacyjnych / 1-2 superkomórek) i punktowo silnymi porywami wiatru. W południowej części omawianego paragrafu 1. stopnia zagrożenia, w warunkach najsłabszego przepływu poziomego mas powietrza możliwe jest pojawienie się zalążków trąb lądowych, a nawet w pełni wykształconej, krótkotrwałej trąby lądowej, biorąc pod uwagę silniejsze przyspieszanie prądów wstępujących w dolnych 2 km troposfery oraz podobny rozkład temperatury w warstwie granicznej, jaki w ostatnich dniach miał miejsce na obszarze Niemiec. Najmocniej wypiętrzone burze, przybierające zarówno postać pojedynczych komórek, multikomórek, jak i klastrów (w związku z niezbyt silnymi uskokami wiatru dość słabo zorganizowanych) będą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną.

W nocy środowisko konwekcyjne, umożliwiające rozwój kolejnych burz (MUCAPE na poziomie kilkuset J/kg, zbieżność wiatru), będzie przemieszczać się dalej na wschód. Potencjał burzowy będzie już słabszy, a burzom będą towarzyszyć głównie przelotne, silne / punktowo ulewne opady deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2016

Postśroda, 8 cze 2016, 20:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.06.2016 godz. 08:00 CEST do 10.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i większego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka silnych porywów wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek przez terytorium Polski będzie przechodził chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Finlandii. Ustępujące ciepłe powietrze przed frontem będzie się charakteryzować podwyższoną zawartością pary wodnej i dużym pionowym gradientem temperatury. Oznacza to pojawienie się chwiejności termodynamicznej i możliwość rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). W strefie frontowej wystąpi konwergencja i ruchy wznoszące, co ułatwi rozwój chmur Cb. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 8-14 m/s), w związku z czym należy spodziewać się rozwoju przede wszystkim pojedynczych komórek oraz klastrów wielokomórkowych (w strefach konwergencji). W czasie burz miejscami zagrożeniem mogą się okazać ulewne opady deszczu (zwłaszcza w rejonie multikomórek), a w najsilniejszych komórkach również opady większego gradu o średnicy 2 cm. Lokalnie niewykluczone są także silne porywy wiatru. Podwyższone ryzyko wyżej opisanych zjawisk występuje zwłaszcza na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia. W północnej części omawianego obszaru burze możliwe są już w pierwszej części dnia. Na południu obszaru wystąpią one głównie po południu i wieczorem.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2016

Postczwartek, 9 cze 2016, 22:12

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.06.2016, godz. 08:00 CEST do 11.06.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Piątek zapowiada się ze zmienną pogodą. Z północy Europy wkroczy front polarny, który przyniesie chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze polarno-morskie. Do tego nad Bałtykiem pojawi się płytki niż z chłodnym frontem atmosferycznym, który przewędruję z zachodu na wschód naszego kraju. Podczas jego przechodzenia pojawią się przelotne opady deszczu oraz miejscami burze z silnym wiatrem i opadami gradu.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze spodziewamy się przelotnych opadów deszczu oraz burz. Prognozowana jest słaba/umiarkowana chwiejność termodynamiczna (CAPE 300-600 J/kg, LI do -3). Pojawią się również warunki kinematyczne. W środowisku podwyższonych wartości uskoku wiatru (DLS 0-6 km 15 – 20 m/s) oraz skrętu wiatru (SRH 0-3 km 100 – 200 m2/s2) mogą pojawić się pojedyncze superkomórki oraz klastry burzowe. Możliwe jest pojawienie się również układu liniowego (linii szkwału), podczas którego mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h). Dodatkowo spodziewamy się opadów gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postniedziela, 12 cze 2016, 01:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.06.2016, godz. 08:00 CEST do 13.06.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:


Pogodę nad naszym krajem kształtuje niż znad rejonu Karelii oraz rozległy obszar obniżonego ciśnienia ciągnący się od od Ameryki Północnej przez Atlantyk po rejon Morza Czarnego. Obszar ten w Europie charakteryzuje się występowaniem dość płytkich ośrodków niżowych. Część z nich w najbliższym czasie znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Polski lub być może do niej wkroczy. Nasz kraj przez najbliższe dni będzie pozostawać w zasięgu powietrza polarnego morskiego, które będzie stopniowo się nagrzewać. Jednocześnie powietrze te będzie charakteryzować się wzrastającą chwiejnością termodynamiczną. W ciągu niedzieli oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek strefy słabej chwiejności termodynamicznej zaznaczą się już na krańcach południowych kraju oraz na południowym zachodzie Polski. Tu po południu oraz wieczorem należy oczekiwać rozwoju komórek konwekcyjnych z opadami deszczu. Najsilniejsze komórki mogą mieć zdolność generowania wyładowań atmosferycznych. W nocy z niedzieli na poniedziałek niewielka szansa na burze utrzyma się na krańcach zachodnich kraju. Z uwagi na słaby przepływ powietrza w całym pionowym profilu troposfery, burze nie powinny się organizować w większe bądź silniejsze i trwalsze układy konwekcyjne.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2016

Postponiedziałek, 13 cze 2016, 09:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.06.2016, godz. 09:45 CEST do 14.06.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich. Na jej „szpicy” utworzy się płytki ośrodek nizowy dzięki, któremu powstanie obszar z dolnotroposferyczną strefą konwergencji wiatru. Na południu napływać zacznie ciepłe powietrze polarno-morskie. Nad resztą kraju zalegać będzie stara masa powietrza arktycznego.

…Obszar objęty możliwością burz …

W południowo-zachodniej Polsce prognozowana jest niska i umiarkowana chwiejność atmosfery (CAPE do 500-1200 J/kg, LI do -2°C/-4°C). Warunki kinematyczne będą słabe (DLS <10 m/2, SRH <100 m2/s2). Konwekcje wspomagać będzie strefa zbieżności wiatru oraz obecność niżu dolnego. Dodatkowo na omawianym obszarze prognozowane są podwyższone parametry zawartości wody w pionowym profilu troposfery do 32 mm.

W takich warunkach prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, które mogą łączyć się w niewielkie klastry wielokomórkowe. Burzom towarzyszyć będą głównie silne opady deszczu do 25 mm w czasie trwania zjawiska oraz silny wiatr do 80 km/h. Komórki będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim z odchyleniem na północ. Pierwsze z nich pojawią się około południa a ostatnie zaczną zanikać w godzinach wieczornych.

Sytuacja synoptyczna jest na pograniczu zagrożenia 1 stopniem ostrzeżenia i w razie konieczności zostanie wydana aktualizacja. Należy jednak liczyć się, że miejscami mogą pojawić się silniejsze burze zwłaszcza na obszarze od Ziemi Łódzkiej przez Wielkopolskę po wschód woj. lubuskiego.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postponiedziałek, 13 cze 2016, 23:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 14.06.2016, godz. 08:00 CEST 15.06.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru w zachodniej połowie Polski, głównie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu, mogących prowadzić do lokalnych podtopień oraz ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie siodła barycznego pomiędzy niżami znad Rumunii i Wysp Brytyjskich. Nad zachodnią część kraju napływać będzie już znacznie cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego, charakteryzująca się znaczną zawartością wilgoci, w której dojdzie do rozwoju zjawisk burzowych. Nad częścią Polski wschodniej (północno wschodniej) znajdzie się ustępująca, sucha masa powietrza arktycznego, przez co burze nie będą tam występować.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…

Głównym czynnikiem powodującym rozwój burz będzie wyraźnie zaznaczona strefa zbieżności wiatru, ciągnąca się od Śląska aż po Pomorze Zachodnie (województwa: śląskie, opolskie, wielkopolskie, cz. łódzkie, kujawsko-pomorskie, cz. pomorskie i zachodniopomorskie). Wzdłuż niej dojdzie do największego nagromadzenia wilgoci, a w rezultacie do rozwoju licznych burz, które mogą zacząć się pojawiać już w godzinach okołopołudniowych. W warunkach umiarkowanej chwiejności (SBCAPE do 1200-1400 J/kg oraz LI do -4/-5°C) burze będą się rozwijać dość szybko, a głęboka konwekcja ma mieć charakter wręcz masowy. Miejscami burze będą charakteryzować się podwyższoną aktywnością elektryczną. Dość dużej wilgotności na wszystkich poziomach troposfery (wilgotność względna rzędu 80-100% i PW przekraczające 30mm) będzie towarzyszyć niezbyt duży przepływ powietrza. Burze mogą więc przynosić dość duże sumy opadowe (rzędu 20-30mm w ciągu kilkudziesięciu minut), a biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo przemieszczania się kilku burz z rzędu nad jedną miejscowością łączne sumy mogą być jeszcze wyższe (nawet około 30-40mm) co może prowadzić do podtopień. Burzom lokalnie będą także towarzyszyć opady drobnego gradu (poniżej 2cm) oraz silniejsze porywy wiatru, do 60-70km/h (choć w tej sytuacji przeważnie będą to zjawiska lokalne). Chmury burzowe będą się przemieszczać wzdłuż strefy zbieżności, przeważnie z południowego wschodu na północny zachód; jedynie na śląsku mogą się przemieszczać w kierunku południowo wschodnim bądź wschodnim. Aktywność zjawisk burzowych zacznie spadać wieczorem i w pierwszej części nocy burze zanikną. Miejscami mogą jednak pozostać umiarkowane i dość intensywne opady deszczu.

W ciągu dnia, ze względu na dużą ilość wilgoci w dolnej warstwie atmosfery, niski poziom kondensacji w strefie zbieżności (około 500-600m, później nawet około 200-400m) a także podwyższone wartości CAPE w dolnych 2 km, można się spodziewać powstania leja kondensacyjnego (bądź kilku), a także uformowanie krótkotrwałej trąby powietrznej typu landspout. Szanse na takie zjawisko zaistnieją w wilgotnym środowisku wzdłuż linii zbieżności. Prawdopodobieństwo wykształcenia się trąby powietrznej jest niskie, niemniej jednak należy o nim wspomnieć.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

Na pozostałym obszarze, ze względu na oddalenie od osi głównej zbieżności, prawdopodobieństwo rozwoju burz z ulewnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień jest wyraźnie niższe, niemniej jednak również tu burze mogą się rozwijać. Przynosić będą ulewne opady do 10-20mm oraz drobny grad do około 1cm średnicy. W zachodniej części obszaru zjawiska burzowe będą wędrować na wschód bądź północny wschód. Burze będą zanikać wieczorem.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postwtorek, 14 cze 2016, 20:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.06.2016, godz. 08:00 CEST do 16.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, południowej, południowo - wschodniej, środkowej, zachodniej i północno - zachodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego, po wschodniej stronie długiej fali górnej z osią przebiegającą wzdłuż zachodniej części kontynentu europejskiego. Zaleganie ciepłej i wilgotnej, polarno-morskiej masy powietrza oraz pojawienie się zbieżności wiatru w dolnej troposferze będzie sprzyjać powstawaniu mocniej uwodnionych formacji burzowych. W kluczowym dla inicjacji głębszej konwekcji okresie będzie występować słabogradientowy obszar baryczny, który istotnemu nasileniu ulegnie w nocy, a przede wszystkim podczas kolejnej doby, kiedy nad naszym krajem spodziewane jest silniejsze załamanie pogody.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

W związku z obecnością dolno-troposferycznej zbieżności wiatru oraz pod wpływem spodziewanego wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną do 800-1500 J/kg (SBCAPE) należy oczekiwać dość szybkiego rozwoju mocniej uwodnionych komórek burzowych, które w środowisku wilgotnego profilu troposfery będą generować przede wszystkim silne i ulewne opady deszczu. Największa ilość burz prognozowana jest w godzinach popołudniowych, kiedy ułożona z południowego - wschodu na północny - zachód zbieżność wiatru stanie się najbardziej wyraźna i tym samym wzdłuż niej nastąpi najsilniejsza akumulacja wilgoci. W ciągu dnia oś konwergencji będzie stopniowo przemieszczać się z południa na północ, do głębi kraju - w tym czasie, w warunkach słabego przepływu poziomego mas powietrza (5-12 m/s na wysokościach 3000-5500 metrów) będą występować wolno przemieszczające się, zarówno pojedyncze komórki, multikomórki, jak i dość słabo rozwinięte struktury wielokomórkowe (możliwe segmenty liniowe), mogące doprowadzać do podtopień oraz zalań. Zagrożenie innymi zjawiskami atmosferycznymi będzie mocniej ograniczone, choć niewykluczone, że miejscami dojdzie do powstania kilku zalążków trąb lądowych, a być może nawet w pełni rozwiniętej, lecz krótkotrwałej trąby lądowej, której może sprzyjać spora ilość wilgoci w korelacji z silniejszą zbieżnością wiatru w dolnych dwóch kilometrach troposfery. W przypadku segmentów liniowych oraz pojedynczych superkomórek (te drugie możliwe są po południu, zwłaszcza na zachodzie i północnym – zachodzie) mogą zdarzyć się dość silne porywy wiatru z opadami gradu o średnicy do 1-1,5 cm. Im bliżej godzin nocnych, tym potencjał konwekcyjny będzie coraz słabszy i burze zaczną zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2016

Postśroda, 15 cze 2016, 20:07

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2016 godz. 08:00 CEST do 17.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i dużego gradu oraz z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej (południe kraju).
UWAGA! Możliwa jest aktualizacja do STOPNIA 2. ZAGROŻENIA

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska znajdzie się w strefie oddziaływania rozległego, wielocentrycznego układu niżowego ulokowanego w Europie środkowej i częściowo zachodniej. Początkowo w kraju będzie zalegać masa polarnomorska, ale wieczorem i w nocy do Polski zacznie napływać gorąca i chwiejna masa pochodzenia zwrotnikowego. Sytuacja będzie dość dynamiczna, ponieważ w rejonie Alp spodziewane jest utworzenie niżu dolnego, który szybko zacznie się pogłębiać, utworzy własny system frontów i wkroczy w nocy do Polski. Napływ chwiejnego powietrza zwrotnikowego będzie intensywny i towarzyszyć mu będzie silny przepływ w troposferze (prąd strumieniowy). W związku z tym, możliwe są gwałtowne zjawiska burzowe, szczególnie w pobliżu niżu i frontu ciepłego.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana lub duża chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). Nasłonecznienie oraz konwergencja i ruchy wznoszące związane ze zbliżającym się niżem i frontem stanowić będą zapalnik konwekcji. Chmury Cb będą rozwijać się w warunkach bardzo dużego ścinania (DLS 20-30 m/s, SRH3 150-300 m2/s2) i prawdopodobny jest wysoki stopień ich organizacji. W takich warunkach może powstać kilka superkomórek burzowych, podczas których zagrożeniem będzie grad (o średnicy do 2-4 cm), bardzo silne porywy wiatru oraz być może pojedyncza trąba powietrzna. Opisany scenariusz jest możliwy przede wszystkim na południu kraju w godzinach późno popołudniowych, ale stopień aktywności burz w ciągu dnia wciąż jest niepewny. W godzinach wieczornych lub nocnych, w związku ze zbliżaniem się niżu i frontu ciepłego, możliwe jest utworzenie się mezoskalowego układu konwekcyjnego, który będzie przemieszczał się z południa w głąb kraju aż do godzin porannych. Ze względu na dobre warunki kinematyczne MCS może uformować linię szkwałową przynoszącą bardzo silne porywy wiatru. Również ulewne opady deszczu stanowią pewne ryzyko, zwłaszcza na zachodzie kraju (na trasie wędrówki niżu), gdzie rozwój konwekcji może być najintensywniejszy. Sytuacja jest potencjalnie niebezpieczna, ale przyszłe prognozy wciąż mogą przynieść zmiany dotyczące intensywności i trasy rozwijającego się niżu, co utrudnia prognozowanie. W przypadku dalszych zmian prognoz i/lub wystąpienia niebezpiecznej sytuacji możliwa jest aktualizacja do 2 stopnia zagrożenia.

...Północ kraju...

Na omawianym obszarze spodziewana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1000 J/kg). Burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-20 m/s). Poza zwykłymi komórkami niewykluczone jest również uformowanie się supekomórki z możliwym silnym wiatrem oraz gradem. Ryzyko gwałtownych zjawisk jest tu jednak dużo niższe niż w innych częściach kraju i stopień 1 nie zostaje wydany.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2016

Postczwartek, 16 cze 2016, 10:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 16.06.2016 godz. 09:30 CEST do 17.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i dużego gradu oraz z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i dużego gradu (tylko południe obszaru)

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Jak w prognozie wcześniejszej.

OMÓWIENIE:

Prognozy wciąż utrzymują możliwość wystąpienia silnego incydentu burzowego na terytorium Polski. Na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia głównym zagrożeniem po południu i wieczorem będą superkomórki, które mogą przynosić duży grad (do 3-4 cm), bardzo silny wiatr oraz 1-2 trąby powietrzne. Wieczorem lub w nocy na tym obszarze może uformować się mezoskalowy układ konwekcyjny, który skieruje się na północ (w stronę obszaru pierwszego stopnia zagrożenia). Na swojej drodze układ burzowy może przynosić bardzo silne porywy wiatru i ulewny deszcz. Do godzin porannych strefa burz przemieści się na północ kraju.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postczwartek, 16 cze 2016, 19:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.06.2016, godz. 08:00 CEST do 18.06.2016, godz. 08:00 CEST
Wydali: Artur Surowiecki, Szymon Walczkiewicz


+++ UWAGA!!! PODCZAS OKRESU WAŻNOŚCI PROGNOZY REGIONALNY INCYDENT Z EKSTREMALNIE SILNYMI BURZAMI JEST PROGNOZOWANY, ZWŁASZCZA NA OBSZARZE PÓŁNOCNO-WSCHODNIEJ POLSKI +++

STOPIEŃ 3. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych, lokalnie niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu, ulewnych opadów deszczu i trąb powietrznych

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających obszar stopnia 3. zagrożenia (Polska północna, północno-wschodnia i wschodnia) głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu, ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu trąb powietrznych

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu trąb powietrznych

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów położonych na zachód od obszarów z stopniem 2. zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu i ulewnych opadów deszczu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Pomorza Zachodniego i Środkowego głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia 1-2 trąb powietrznych


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znalazła się na wschodniej krawędzi długiej fali górnej, której oś w piątek po południu ma przebiegać przez kraje Europy Zachodniej, w tym Francję i Kraje Beneluksu. W nocy z czwartku na piątek, za ciepłym frontem atmosferycznym niżu znad Czech z południa do naszego kraju wtargnie na kilkanaście godzin bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego. Niż znad Czech w wyniku oddziaływania strefy wyjściowej silnego prądu strumieniowego (40-50 m/s na wys. 300 hPa i 30-35 m/s na wys. 500 hPa) będzie dość szybko pogłębiać się i przemieszczać na północ i północny wschód. W ciepłym sektorze niżu pojawi się umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna troposfery. W piątek nad ranem chłodny front atmosferyczny związany z omawianym niżem znacząco przyspieszy swoją wędrówkę przez Polskę, szybko wypychając powietrze zwrotnikowe na wschód. Za frontem napłynie o około 10-12 st.C chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Z uwagi na dynamiczny proces przemieszczania się niżu i jego ciepłego sektora przez Polskę w warunkach obecności chwiejności termodynamicznej, prognozuje się wystąpienie burz, które w wielu miejscach, zwłaszcza na wschodzie i północy kraju, mogą być wyjątkowo silne.

OMÓWIENIE:

… Polska centralna, północna i północno-wschodnia …


W środowisku z dużymi wartościami wskaźników kinematycznych (pionowy uskok wiatru DLS do ok. 25-30 m/s, pionowy uskok wiatru 0-3 km AGL do 20-25 m/s, pionowy uskok wiatru LLS do 15-20 m/s, skrętność burzowa SRH3 do ok. 200 m2/s2 i SRH1 lokalnie nieco ponad 100 m2/s2), w ciepłym sektorze układu niżowego znad Pomorza pojawi się w rejonie frontów atmosferycznych umiarkowanie silna chwiejność termodynamiczna troposfery (energia CAPE do 1000-2000 J/kg). Silne procesy wspomagania konwekcji pojawią się w ciepłym sektorze w północnej części kraju, nieco słabsze wspomaganie rozwoju konwekcji będzie obecne w centrum. W strefach wspomagania konwekcji będą obecne ośrodki burzowe powstałe już w trakcie nocy z 16 na 17 czerwca, a także utworzą się kolejne komórki burzowe, szczególnie po godzinie 11:00 CEST. Z uwagi na występowanie strefy dość silnych pionowych uskoków wiatru nakładającej się na strefę umiarkowanie dużej chwiejności termodynamicznej, prognozuje się szybką organizację powstających komórek burzowych do silnych burz wielokomórkowych oraz silnych burz superkomórkowych (będzie przeważać klasyczna postać superkomórek). Burza wielokomórkowa najbardziej prawdopodobna jest w północnej i północno-wschodniej części kraju. Może ona zawierać linię szkwału, w której mogą znajdować się segmenty bow echo. Burza ta będzie charakteryzować się silnymi, a nawet niszczącymi porywami wiatru występującymi wzdłuż linii szkwału. Gwałtowne porywy wiatru, z uwagi na sytuację meteorologiczną (silny przepływ powietrza w dolnej i środkowej troposferze, wysokie wartości LCL poprzedzające strefę chwiejności wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego, dynamiczne osiadanie suchego powietrza z wyższych partii troposfery na tyłach chłodnego frontu atmosferycznego) mogą wystąpić na bardzo dużym obszarze, zwłaszcza w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, na północy woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego). W superkomórkach burzowych może spaść duży grad (do 3-4 cm w średnicy) oraz wystąpić gwałtowny opad deszczu (PW ponad 40 mm). Z uwagi na silne pionowe uskoki wiatru w dolnej troposferze oraz znaczną wartość energii CAPE w dolnych 2 km troposfery, nie wyklucza się pojawienia kilku trąb powietrznych, przy czym zjawiska te mogą być silne (F2+). Ogólnie rzecz biorąc, prognozowany jest regionalny incydent z występowaniem bardzo gwałtownych burz, stąd wysoki stopień zagrożenia jest w tym wypadku uzasadniony. Formowanie się układu MCS może zostać nieznacznie ograniczone wczesną porą dnia oraz brakiem wyraźnej strefy konwergencji wiatru w przyziemnej warstwie troposfery. Jeśli taki układ nie powstanie, pojawi się bardziej dyskretny tryb konwekcji w postaci superkomórek burzowych niosących ze sobą praktycznie każdy rodzaj zagrożenia burzowego. Największa aktywność burz prognozowana jest na godziny między 12:00 a 17:00 czasu CEST. Po godzinie 17:00 CEST burze będą opuszczać obszar naszego kraju i kierować się na Litwę i Białoruś.

… Polska południowo-wschodnia ...

Prognozowana jest tutaj umiarkowana i wysoka chwiejność atmosfery (CAPE do 1500-2000 J/kg, LI do -4°C/-6°C). W obszarze chwiejności pojawi się duża kinematyka. Uskoki prędkościowe wiatru w warstwie 0-6 km przekroczą 20-25 m/s, a miejscami nawet 30 m/s! Dla uskoków z warstwy 0-1 km wyniosą około 10-15 m/s. Wodność troposfery osiągnie 30-40 mm. Dodatkowo występować będzie dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru.
W takich warunkach prognozowane są umiarkowane i silne burze. Ze względu na dynamikę będą to burze wielokomórkowe w postaci liniowej z wbudowanymi superkomórkami. Warunki faworyzują też izolowane superkomórki burzowe. Burzom towarzyszyć będą bardzo silne porywy wiatru do 100-120 km/h (punktowo nawet ponad 120 km/h), opady gradu do 3-6 cm (miejscami nie wykluczone przypadki z gradem ponad 6 cm), intensywne opady deszczu do 25-35 mm w czasie trwania zjawiska. Możliwe są również trąby powietrzne, jednak ich prawdopodobieństwo jest mniejsze niż na NE Polski. Burze pojawią się w godzinach okołopołudniowych i będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód. Ze względu na dużą kinematykę komórki konwekcyjne będą szybko się przemieszczać. Warto zwrócić uwagę też na kierunek wiatru - południowo-zachodni. Może on w znacznym stopniu utrudnić rozwój konwekcji, a miejscami nawet ją zahamować. Wszystko to przez napływ suchego, ciepłego powietrza (efekt fenowy). Największe ryzyko gwałtownych burz istnieje w pasie od Krakowa po Białą Podlaską.

… Pomorze Zachodnie i częściowo Środkowe…

Na tyłach niżu, który przemieści się do godzin przedpołudniowych nad Pomorze, pojawią się bardzo silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze. Oczekuje się, że te wznoszenie w tej części kraju podtrzyma burze powstałe w ciągu nocy z czwartku na piątek nad południowo-zachodnią Polską. Oprócz wznoszenia, prognozowana jest intruzja chwiejnego powietrza z wartościami CAPE do ok. 500-1000 J/kg. Głównym zagrożeniem, przy wartościach PW osiągających i przekraczających 30 mm będą potężne konwekcyjne opady deszczu powodujące podtopienia. Z uwagi na dość wysokie wartości wskaźników kinematycznych, dodatkowo mogą wystąpić silne porywy wiatru (częściowo spowodowane również przez duży gradient baryczny). Z powodu podwyższonych wartości STP, na Pomorzu Środkowym może uformować się niezbyt silna trąba powietrzna.

… Polska zachodnia …

Za frontem atmosferycznym, w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego w godzinach późno popołudniowych i wieczornych możliwe jest wystąpienie burz. Przyjmą one charakter pojedynczych komórek, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Na południowym-zachodzie burze mogą być bardziej nasilone ze względu na zwiększoną kinematykę. Tam również mogą łączyć się w większe systemy wielokomórkowe.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2016

Postsobota, 18 cze 2016, 00:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.06.2016, godz. 08:00 CEST do 19.06.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po bardzo dynamicznym piątku przyjdzie spokojniejsza sobota. Po przejściu aktywnego niżu przez nasz kraj napłynęła do nas chłodniejsza masa powietrza. Jednak nadal będziemy w zasięgu odsuwającego się układu niskiego ciśnienia oraz znajdziemy się w zatoce obniżonego geopotencjału. W związku z ponownym napływem wilgotniejszego i cieplejszego powietrza pojawią się przelotne opady deszczu oraz miejscami burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze prognozowana jest słaba/umiarkowana chwiejność termodynamiczna (CAPE 400 - 1000 J/kg, LI do -6). Pojawi się spory gradient środkowotroposferyczny wynoszący około 7 K/km. Tym razem zmniejszą się parametry kinematyczne (DLS 0-6 km <10 m/s, SRH 0-3 km 50 – 100 m2/s2). Komórki burzowe będą przemieszczać się wolno i nie powinny łączyć się w większe struktury. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2016

Postsobota, 18 cze 2016, 23:57

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.06.2016, godz. 08:00 CEST do 20.06.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na silny i porywisty wiatr, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu oraz wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj w ostatni dzień weekendu będzie znajdował się w przedniej części fali długiej w obecności słabego prądu strumieniowego. W nocy nad południowo-wschodnią częścią kraju dodatkowo obecna będzie krótka fala górna. W niedzielę Polska będzie w zasięgu wału wysokiego ciśnienia ciągnącego się od Atlantyku przez Hiszpanię, Francję, Niemcy po Zachodnią Rosją. Nad zachodnią, północną i częściowo centralną częścią kraju zalegać będzie front okluzji, który będzie powoli zanikał (frontoliza). Nad południowo-wschodnią Polską zaznaczy się wpływ, nowo powstałego na pofalowanym froncie ośrodka niskiego ciśnienia. Zacznie się on przemieszczać ze Słowacji w kierunku południowych i południowo-wschodnich województw kraju, sprowadzając tam powoli gorącą zwrotnikową masę powietrza.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W Polsce południowo-wschodniej prognozowana jest umiarkowana i wysoka chwiejność atmosfery (CAPE do 500-1500 J/kg, LI do -3°C/-6°C) w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS 15-22 m/s, LLS 8-10 m/s, SRH 0-3 km 100-200 m2/s2). Dodatkowo pod wieczór prognozuje się obecność strefy konwergencji wiatru w dolnej troposferze oraz podwyższoną wodność w profilu pionowym do 25-35 mm.

W takich warunkach może dojść do inicjacji zjawisk konwekcyjnych początkowo w postaci pojedynczych komórek burzowych, które zaczną łączyć się w większe struktury wielokomórkowe. Nie wykluczone są również superkomórki burzowe. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 90 km/h (punktowo do 100 km/h), opady gradu do 2-3 cm oraz intensywne opady deszczu (późnym wieczorem i w nocy). Ze względu na niski poziom kondensacji oraz występowanie prędkościowych i kierunkowych uskoków wiatru nie można wykluczyć powstania tornada. Burze powstaną już około południa i będą przemieszczać się z południowego-wschodu na północny-zachód, a im bliżej nocy ich kierunek będzie zmieniał się na północny. Warto dodać, że burze w tym regionie będą występować również w godzinach nocnych, a ich siła może być porównywalna lub taka sama jak w ciągu dnia. Wszystko zależeć będzie od przemieszczającego się niżu na zafalowaniu na froncie.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na obszarze od południowo-zachodniej Polski przez centrum po północno-wschodnią część kraju prognozuje się wystąpienia umiarkowanej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 400-1000 J/g, LI do -2°C/-4°C). Od Dolnego Śląska po Mazury wystąpią podwyższonego warunki kinematyczne (DLS do 10-14 m/s). Na obszarze tym wystąpią pojedyncze komórki burzowe, którym towarzyszyć będzie głównie intensywny opad deszczu, opad małego gradu do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do 70-80 km/h. Burze mogą łączyć się w struktury wielokomórkowe w formie liniowej. Możliwe, że pierwsze wyładowania pojawią się już w godzinach przedpołudniowych, a komórki burzowe będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód. Na szczególną uwagę zasługuje region od pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski przez Kujawy po Pomorze Gdańskie i Warmię gdzie warunki będą na pograniczu stopnia 1 zagrożenia i w razie konieczności zostanie wydana aktualizacja.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Czerwiec 2016

Postniedziela, 19 cze 2016, 20:29

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.06.2016, godz. 08:00 CEST do 21.06.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na opady dużego gradu, silne porywy wiatru, możliwość wystąpienia tornad i w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, centralnej, północnej i częściowo wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek sytuacja nad europejskim obszarem synoptycznym będzie dość dynamiczna. W okolicach Islandii znajdzie się stosunkowo głęboki i rozległy niż, który obejmie swoim zasięgiem część zachodniej i północno-zachodniej Europy. Po drugiej stronie równoleżnikowo ułożonego prądu strumieniowego znajdzie się wyż, który swoim zasięgiem obejmie zachodnią część naszego kraju. Nad środkową Europą, w dalszym ciągu obecna jest fala górna wraz z prądem strumieniowym, który sprowadza do wschodniej Polski gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Nowo powstały niż atmosferyczny wraz z frontami będzie się przemieszczać na północ, dodatkowo zwiększając dynamikę przepływu powietrza w troposferze.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...

W ciągu dnia spodziewany jest dalszy napływ zwrotnikowej masy powietrza z południowego-wschodu, która będzie się charakteryzować umiarkowaną, a lokalnie dużą chwiejnością atmosferyczną. Punkt rosy sięgający 18-21 stopni Celsjusza i stosunkowo stromy pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze, przekraczający 7 C/km przełożą się na wartość CAPE 1500-2500 J/kg. Na wysokości 300 hPa, prąd strumieniowy osiągnie prędkość 35-45 m/s, czego skutkiem będą silne uskoki wiatru (DLS 15-30 m/s). W dolnej troposferze przepływ powietrza nie będzie tak gwałtowny, dlatego LLS na północnym-wschodzie, gdzie będzie największy, nieznacznie przekroczy 10 m/s. Dodatkowo, dolna warstwa troposfery będzie się charakteryzować podwyższoną skrętnością wiatru, która wyrażona w parametrze SRH 0-3 wyniesie 150-250 m2/s2. W środkowej troposferze znajdą się suche warstwy powietrza, widoczne zwłaszcza na 700 i 500 hPa. Dzięki temu wodność troposfery na większości zaznaczonego obszaru nie będzie imponująca (26-35 mm, tylko lokalnie do 40 mm). Obecność frontu, strefy zbieżności wiatru i bliskość niżu powinny wystarczyć do zainicjowania głębokiej konwekcji, jednak niewiadomą pozostaje zachmurzenie i wspomniane wyżej suche warstwy, które możgą ograniczyć potencjał konwekcji.

Taka sytuacja będzie sprzyjać powstawaniu burz, które mogą okazać się niebezpieczne. Najprawdopodobniejszym scenariuszem jest powstanie izolowanych burz superkomórkowych, które będą mogły łączyć się w linie superkomórek, a być może także w układ MCS. Największym zagrożeniem podczas ich przechodzenia będą opady dużego, a nawet bardzo dużego gradu o średnicy przekraczającej 5 cm. W momencie zainicjowania konwekcji, suche warstwy obecne w środkowej troposferze mogą być przyczyną gwałtownych zjawisk wiatrowych typu downburst, osiągających prędkość 120 km/h. Późnym popołudniem, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju, nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych. Parametr STP osiągający wartości 1-2 daje ok. 5-10 % szans na tornado o sile F2, dlatego sytuacja nie może być bagatelizowana.

Burz należy spodziewać się już od godzin około południowych. W nocy zjawiska powinny przemieścić się poza wschodnią granicę naszego kraju. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, z odchyleniem na wschód.

W związku z niepewnością modeli numerycznych co do przebiegu sytuacji, w dniu jutrzejszym możliwa będzie aktualizacja prognozy konwekcyjnej.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Na tym obszarze energia konwekcji powinna być mniejsza i wzrośnie do 1500 J/kg. Warunki kinematyczne będą bardzo podobne do tych z obszaru oznaczonym 2 stopniem. Burze najprawdopodobniej utworzą się w strefie frontowej, w bliskiej obecności niżu. Dlatego najprawdopodobniejszym scenariuszem wydaje się powstanie układu MCS, który przejdzie przez południową i centralną Polskę. Największym zagrożeniem na jego drodze będą intensywne opady deszczu do 30 mm, silne porywy wiatru do 110 km/h i opady gradu do 3 cm średnicy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postponiedziałek, 20 cze 2016, 14:18

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 20.06.2016, godz. 14:30 CEST do 21.06.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie ze względu na opady dużego gradu, silne porywy wiatru, silne opady deszczu i w mniejszym stopniu ze względu na możliwość uformowania się trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany znacznej części Polski wschodniej głównie ze względu na silne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy wydanej w dniu 19.06.2016 o godz. 20:20 CEST

OMÓWIENIE:

Najnowsze obserwacje meteorologiczne potwierdzają na obszarze Polski występowanie strefy zachmurzenia warstwowego. Dostawa energii słonecznej do podłoża odbywa się tylko na południowym wschodzie kraju i tam będzie utrzymywać się znacząca energia konwekcji CAPE mogąca spowodować powstanie silnych komórek konwekcyjnych, zwłaszcza w rejonie granicy zachmurzenia warstwowego, gdzie dodatkowo jest obecna strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Prognozuje się wystąpienia zarówno silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego, jak i dużego gradu i silnych porywów wiatru, uwzględniając duże wartości pionowych uskoków wiatru DLS i 0-3 km AGL shear. Trąby powietrznej nadal nie można wykluczyć. Z uwagi na ograniczony potencjał występowania zjawisk konwekcyjnych (występowanie zachmurzenia warstwowego i – co za tym idzie – znacznie mniejsza energia CAPE), stopień 2. zagrożenia zostaje wycofany ze znacznej części Polski północno-wschodniej i częściowo z Polski południowo-wschodniej, natomiast stopień 1. zagrożenia zostaje wycofany ze znacznej części Polski centralnej.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postwtorek, 21 cze 2016, 00:51

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2016, godz. 08:00 CEST 22.06.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowo wschodniej głównie przed opadami dużego gradu oraz przed silnym wiatrem, w mniejszym stopniu przed ulewnymi opadami deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu wału wyżowego, który rozciągać się będzie od Rosji aż po Europę południowo zachodnią. Nad większą część kraju napływać będzie stabilne, ciepłe powietrze polarnomorskie. Polska południowo wschodnia pozostanie jednak w zasięgu chwiejnej masy powietrza napływającego z południa Europy, w której rozwijać będą się dość silne burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…


Uwaga! W wypadku dynamicznego rozwoju sytuacji, możliwa aktualizacja prognozy do 2.stopnia zagrożenia na krańcach południowo wschodnich Polski!

Na południowym wschodzie zaznaczą się dość wysokie wartości chwiejności – SBCAPE osiągnąć może nawet 1500-2500J/kg, zaś LI spadnie do -6/-8°C. Tak duża chwiejność będzie skutkiem napływu dość wilgotnej masy oraz jej znacznego wygrzania w ciągu dnia – temperatury maksymalne osiągną nawet 27-30°C. Na znaczną niestabilność ponownie nałożą się bardzo sprzyjające warunki kinematyczne. Ścinanie wiatru (DLS 0-6km) osiągnie nawet do 30m/s, zaś SRH 0-3km przekraczać będzie miejscami 100m²/s². Dzięki temu burze, które mogą się rozwijać, mogą przybierać postać superkomórek burzowych. Część burz może też powstać na Słowacji bądź Ukrainie i przemieszczać się w obszar krańców Polski południowo wschodniej. Głównym zagrożeniem będzie ponownie duży grad (powyżej 3-4cm średnicy) oraz lokalne, ale bardzo silne porywy wiatru (mogące przekraczać 80-90km/h), czemu sprzyjać będą wyraźnie suchsze warstwy w troposferze. Niewykluczone, że miejscami zagrożenie będą stanowić również ulewne opady (do około 30mm), ale sumy nie powinny na ogół przekraczać 20mm. Dodatkowo istnieje pewne ryzyko powstania trąby powietrznej, choć będzie ono niższe niż w miniony poniedziałek. Burze będą się przemieszczać w kierunku północno wschodnim. Możliwe, że pierwsze będą się rozwijać już w godzinach przedpołudniowych, ale największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz to godziny popołudniowe. Wieczorem chwiejna stefa będzie już opuszczać obszar Polski.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

W tej strefie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Przy znacznie niższej chwiejności potencjalne burze nie będą stanowić większego zagrożenia, choć lokalnie możliwy jest drobny grad (do 1-2cm), porywy wiatru do 70km/h oraz ulewne opady do 20mm.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2016

Postwtorek, 21 cze 2016, 20:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2016 godz. 08:00 CEST do 23.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA został wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę Polska znajdzie się pod wpływem wyżu w ciepłej masie powietrza polarnego. Na południowo-wschodnim krańcu naszego kraju zaznaczy się jeszcze wpływ frontu atmosferycznego. Do zachodniej części Polski również napłynie wilgotniejsze powietrze. W związku z tym w tych rejonach możliwe jest wystąpienie burz.

OMÓWIENIE:

...Południowy-wschód Polski...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). Na skutek ruchów orograficznych i konwergencji może dojść do rozwoju chmur Cb. Konwekcja będzie się rozwijała w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru i prognozowany jest głównie rozwój pojedynczych komórek lub niezorganizowanych multikomórek. W trakcie swego istnienia burze miejscami mogą przynieść ulewne opady deszczu, grad (zwłaszcza na terenach wyżej położonych) i silniejsze porywy wiatru. Ryzyko gwałtowniejszych zjawisk występuje zwłaszcza na samym krańcu Polski, ale istnieje też możliwość, że silniejsze burze rozwiną się tylko u naszych sąsiadów. Ich rozwój możliwy jest o każdej porze doby, ale największe szanse występują w godzinach popołudniowych i wieczornych.

...Zachód Polski...

W rejonie prognozowana jest mała chwiejność (CAPE 200-600 J/kg). Na skutek nasłonecznienia dojdzie do rozwoju chmur konwekcyjnych. Chmury Cb będą się rozwijać w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru i prognozowany jest rozwój pojedynczych komórek i niewielkich burz wielokomórkowych. Konwekcja będzie rozwijać się przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2016

Postczwartek, 23 cze 2016, 00:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.06.2016, godz. 08:00 CEST do 24.06.2016, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowo-wschodniej części kraju głównie przed silnymi porywami wiatru, ulewnymi opadami deszczu oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu...

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek cały kraju znajdzie się w zasięgu rozległego układy wysokiego ciśnienia z centrum nad zachodnią Białorusią. Do Polski napływać będzie ciepła i sucha polarno-morska masa powietrza. Jedynie na południowym-wschodzie pojawi się więcej wilgoci i tam mogą pojawić się przelotne opady oraz burze, które mogą być gwałtowne. Będzie bardzo gorąco, w całej Polsce około 30 stopni.

OMÓWIENIE:

...Polska południowo-wschodnia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie kilku burz, które mogą być dość gwałtowne. Mogą one powstawać już około południa. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 1000 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Dodatkowym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie zbieżność wiatrów w dolnej troposferze oraz gradient temperatur w środkowej troposferze. Brak warunków kinematycznych spowoduję, że komórki burzowe będą przemieszczać się wolno oraz nie powinny organizować się w większe struktury. Podczas przechodzenia burz mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 100 km/h), ulewne opady deszczu powodujące podtopienia oraz opady gradu o średnicy do 3 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postpiątek, 24 cze 2016, 03:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.06.2016, godz. 08:00 CEST do 25.06.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej (obszary górskie i podgórskie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek na wschód od Polski znajdzie się centrum rozległego układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu Europy będzie napływać wygrzana zwrotnikowa masa powietrza. Nasz kraj będzie znajdować się na obszarze występowania bardzo małego gradientu barycznego zarówno w dolnych, jak i w wyższych poziomach troposfery, stąd przepływ powietrza nad naszym krajem będzie charakteryzować się bardzo małą prędkością, a wskaźniki kinematyczne będą mieć bardzo niskie wartości. Wraz z gorącą masą powietrza pojawi się umiarkowanie duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji, zwłaszcza w południowej części kraju. Burze w takich warunkach są możliwe, jednak ich występowanie będzie warunkowane w znacznej mierze przez mechanizmy wspomagania rozwoju konwekcji, w tym występowanie wspomagania orograficznego oraz strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa (w szczególności tereny górskie i podgórskie) …


W ciągu dnia pod wpływem wspomagania orograficznego, silnego nagrzania przypowierzchniowej warstwy troposfery i wzrostu energii CAPE do ok. 1500 J/kg, przede wszystkim na obszarach górskich i podgórskich rozwinie się od kilku do kilkunastu komórek burzowych; nie wyklucza się połączenia kilku komórek w słaby układ wielokomórkowy. Ze względu na bardzo słaby wiatr wiejący w całym pionowym profilu troposfery, burze będą przesuwać się powoli lub stać w miejscu. PW na poziomie ok. 30 mm może być w takim wypadku przyczyną silnych opadów deszczu powodujących w kilku przypadkach lokalne podtopienia. Większa wartość Delta Theta E (ponad 20K) będzie sprzyjać silnym porywom wiatru towarzyszącym ulewnym opadom deszczu. Nie wyklucza się także opadów gradu, jednak jego średnica nie powinna przekroczyć 2 cm. W nocy strefa chwiejności będzie wędrować ku północy i prawdopodobnie swoim zasięgiem obejmie Polskę centralną. Suche powietrze na wysokości izobarycznej 700 hPa powinno tu zapobiec formowaniu się burz, nawet w sytuacji wystąpienia słabych mechanizmów wspomagających rozwój konwekcji w dolnej i środkowej troposferze. Część modeli numerycznych widzi jednak punktowe opady konwekcyjne również w tej części kraju.

… Polska południowo-zachodnia i w godzinach wieczornych i nocnych …

W piątek w godzinach wieczornych i nocnych w pobliżu zachodniej granicy Polski znajdzie się bruzda obniżonego ciśnienia ciągnąca się z południowego zachodu na północny wschód. Początkowo, pomimo umiarkowanie wysokich wartości CAPE w ciągu dnia oraz występowania stref konwergencji wiatru w dolnej troposferze, rozwój komórek burzowych będzie uniemożliwiony przez suche powietrze występujące w środkowej partii troposfery. Wieczorem i w nocy do południowo-zachodniej Polski z południowego wschodu dotrze nieco bardziej wilgotne powietrze, dzięki czemu pojawi się szansa na rozwój pojedynczych komórek burzowych. Burze w godzinach nocnych nie będą silne – jedynym zagrożeniem, jakie mogą nieść ze sobą, będą większe opady deszczu. Będzie to jednak zagrożenie marginalne i w związku z powyższym w prognozie stopień 1. zagrożenia dla tego rejonu Polski nie zostaje wydany.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Czerwiec 2016

Postpiątek, 24 cze 2016, 23:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.06.2016, godz. 08:00 CEST do 26.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, północnej i centralnej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, centralnej i północnej Polski ze względu na intensywne opady dszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę sytuacja synoptyczna nad Europą nie ulegnie większym zmianom. Głównymi ośrodkami barycznymi wpływającymi na pogodę na starym kontynencie, będą niż znad Wielkiej Brytanii i rozległy wyż znad pogranicza Rosji, Ukrainy i Białorusi. Taka sytuacja gwarantuje napływ gorącego, a zarazem wilgotnego zwrotnikowego powietrza do Środkowej Europy. W zachodniej części Polski swoją obecność zaznaczy niewielki niż atmosferyczny znad Niemiec, który będzie się przemieszczać na północ. W nocy od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać polarnomorska masa powietrza.

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...

W ciągu dnia dojdzie do znacznego nagromazenia pary wodnej w przyziemnej warstwie atmosfery. Przy temperaturze rzędu 30-34 stopnii Celsjusza, punkt rosy wzrośnie do 18-21 C. Takie warunki będą odpowiadaly za wzrost poziomu kondensacji z uniesienia do 1400-2200 m. W środkowej troposferze znajdą się stosunkowo suche warstwy powietrza, które będą się cechować względnie dużym pionowym gradnientem temperatur, przekraczającym 7 stopni C/km. Tym samym energia CAPE wyniesie 1500-3000 J/kg, LI do -9. Warunki kinematyczne będą się utrzymywać na umiarkowanym poziomie (DLS < 15 m/s, LLS < 10 m/s). Inicjacji głębokiej konwekcji będą sprzyjać strefy przedfrontowej konwergencji wiatru.

Na tej podstawie prognozuje się wystąpienie burz, które mogą przybrać gwałtowny charakter. Najsilniejszych zjawisk należy spodziewać się późnym popołudniem i wieczorem. Modele numeryczne sugerują powstanie burz pulsacyjnych, które w początkowej fazie mogą być izolowane. Z biegiem czasu komórki konwekcyjne będą miały tendencję do łączenia się w multikomórki lub mezoskalowy układ konwekcyjny, być może w postaci training storms. W godzinach popołudniowych największym zagrożeniem podczas burz będą silne, punktowe porywy wiatru dochodzące lub nawet przeraczające 110 km/h, za które odpowiadać będą zjawiska typu downburst (microburst). W przypadku burz pulsacyjnych i ewentualnych superkomórek należy liczyć się z opadami gradu o średnicy 2-4 cm. W miarę rozwoju sytuacji, największym zagrożeniem podczas burz staną się ulewne opady deszczu (do 50 mm), które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. Będzie to możliwe za sprawą niewielkiego poziomego przepływu powietrza, niewielkiej prędkości przemieszczania się stref konwekcyjnych i przechodzenia wielu komórek burzowych nad jednym regionem. Burze będą się przemieszczać na północny-wschód. W nocy zjawiska powinny słabnąć, jednak lokalnie mogą się utrzymywać do godzin porannych.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Na tym obszarze warunki termodynamiczno-kinematyczne będą podobne do tych z obszaru objętego 2 stopniem zagrożenia. Główną różnicą będzie odległość od sfrefy frontowej, przez co nie będzie tutaj wyraźnych stref konwergencji wiatru. Dlatego należy się spodziewać, że burze wystąpią głównie w godzinach wieczornych i nocnych. Wyjątkiem mogą być obszary górskie, gdzie burze mogą się rozwijać za sprawą wspomagania orograficznego. Największym zagrożeniem podczas burz, głównie w postaci multikomórek lub MCS, będą intensywne opady deszczu, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. Opady gradu o średnicy do 3 cm i wiatr do 100 km/h również mogą się zdarzyć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Czerwiec 2016

Postsobota, 25 cze 2016, 20:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2016 godz. 08:00 CEST do 27.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej (północ obszaru)
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę nad wschodnią i centralną Polską wciąż będzie zalegać wilgotna i gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Od zachodu przez nasz kraj będzie stopniowo przesuwał się chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Powietrze zwrotnikowe przed frontem będzie charakteryzować się znaczną chwiejność termodynamiczną, w związku z tym możliwe są burze, które miejscami będą gwałtowne.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE do 2000 J/kg). Konwergencja i ruchy wznoszące w strefie frontowej mogą spowodować intensywny rozwój konwekcji. Burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 13-20 m/s). W związku z tym możliwa jest organizacja burz w struktury wielokomórkowe i superkomórki wysokoopadowe. Ze względu na dużą wodność troposfery (do 40-50 mm) i znaczną chwiejność chmury Cb mogą przynosić ulewne opady deszczu powodujące miejscami podtopienia i zalania. Ponadto w takich warunkach możliwe są punktowo bardzo silne porywy wiatru (zjawisko downburst). W północnej i środkowej części omawianego obszaru ryzyko niszczących porywów rośnie ze względu na możliwość uformowania się liniowego układu burzowego (ten scenariusz nie jest jednak pewny). W najsilniejszych komórkach mogą również wystąpić opady dużego gradu (średnicy do 3-4 cm, niewykluczony również przypadek 5cm+). Na północy omawianego obszaru istnieje nieduże ryzyko uformowania się pojedynczej trąby powietrznej w przypadku rozwoju burzy superkomórkowej. Burze możliwe są o każdej porze dnia, ale ich największe natężenie spodziewane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Na omawianym obszarze występują podobne rodzaje zagrożeń: przede wszystkim ulewne opady i miejscami też silne porywy wiatru i duży grad (do 2-3 cm). W zachodniej części obszaru objętego 1 stopniem burze możliwe są głównie rano i przed południem – wcześniejsza pora i nieco mniejsza chwiejność powodują, że ryzyko gwałtownych zjawisk jest nieco niższe. W kolei na południowym-wschodzie kraju warunki kinematyczne będą słabsze i burze będą mniej zorganizowane. Tam burze są możliwe od popołudnia aż do godzin nocnych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Czerwiec 2016

Postniedziela, 26 cze 2016, 22:38

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2016, godz. 08:00 CEST do 28.06.2016 godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po bardzo dynamicznym końcu tygodnia przyjdzie spokojniejszy poniedziałek. Po przejściu aktywnego frontu chłodnego z niżu przez nasz kraj napłynęła do nas chłodniejsza masa powietrza. Znajdziemy się w zatoce obniżonego geopotencjału oraz w wale wyżowym. Burz spodziewamy się na południowym-wschodzie oraz miejscami na zachodzie Polski. Będą one słabe.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W zaznaczonym obszarze prognozowana jest słaba/umiarkowana chwiejność termodynamiczna (CAPE 200 - 600 J/kg, LI do -4) . Brak warunków kinematycznych spowoduje, że komórki burzowe będą przemieszczać się wolno i nie powinny łączyć się w większe struktury. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Czerwiec 2016

Postwtorek, 28 cze 2016, 02:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.06.2016, godz. 08:00 CEST do 29.06.2016, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nad Polskę z południowego zachodu sięgnął swoim klinem Wyż Azorski, podczas gdy w rejonie Islandii znajduje się dość duży układ niskiego ciśnienia. Taka sytuacja powoduje, że do naszego kraju napływa umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie z zachodu. W powietrzu tym występuje większa wilgotność, co prowadzi do powstania niezbyt dużej chwiejności termodynamicznej troposfery. We wtorek w ciągu dnia pod wpływem adwekcji bardziej wilgotnych mas powietrza z zachodu i ogrzewania się przyziemnej strefy troposfery, energia CAPE w zachodniej i północno-zachodniej części kraju wzrośnie do ok. 500-700 J/kg. Doprowadzi to do rozwinięcia się zachmurzenia konwekcyjnego i wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz niezbyt silnych burz (wartości pionowego ścinania wiatru nie będą zbyt duże i nie będą sprzyjać organizowaniu się komórek burzowych w silniejsze i bardziej trwałe układy konwekcyjne). Miejscami opady w czasie burz mogą być większe, lecz nie powinny stwarzać zagrożenia. Pod wieczór burze będą szybko słabnąć. W nocy na zachodzie nie wyklucza się kolejnych słabych burz związanych z kolejną strefą chwiejności termodynamicznej wkraczającej na obszar Polski.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Czerwiec 2016

Postśroda, 29 cze 2016, 08:45

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2016, godz. 08:38 CEST do 30.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części Pomorza ze względu na silny i porywisty wiatr, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę Polska będzie w zasięgu płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia znad zachodniego Bałtyku. Przez kraj przechodzić będzie z zachodu na wschód front okluzji chłodnej na którym możliwe są zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na Pomorzu prognozowana jest umiarkowana i wysoka chwiejność atmosfery (CAPE do 500-1200 J/kg, LI do -2°C/-5°C) w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS 10-20 m/s, LLS 8-14 m/s, SRH 0-3 km 100-25 m2/s2).
W takich warunkach prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, które łączyć się będą w większe struktury wielokomórkowe. Nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będzie intensywny opad deszczu, opad gradu do 2-3 cm, silny wiatr w porywach do 100 km/h. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo, głównie na Pomorzu Gdańskim utworzenia się trąby powietrznej. Komórki konwekcyjne będą przemieszczać się z zachodu na wschód oraz z południowego-zachodu na północny-wschód. Pierwsze z nich powstaną już około południa a ostatnie zaczną zanikać w godzinach nocnych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Czerwiec 2016

Postśroda, 29 cze 2016, 22:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.06.2016, godz. 08:00 CEST do 01.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i centralnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We czwartek Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia, związanej z wyżami znad Europy Wschodniej. Na zachodnią część kraju oddziaływać będzie rozległy układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku. Przez Polskę przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny, który oddziela dwie masy powietrza polarnomorskiego, gorącą na południu i wschodzie i chłodniejszą na zachodzie.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego dojdzie do nagromadzenia pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery. Energia chwiejności wzrośnie do 1000-1500 J/kg, LI do -6. Takiej niestabilności będą toważyszyć podwyższone wartości wskaźników kinematycznych (DLS 10-18 m/s LLS < 10 m/s). Pionowy profil troposfery będzie się charakteryzował stosunkowo niewielkim pionowym gradientem temperatury, który wyniesie około 6 stopni C/km, a także dużą zawartością wilgoci, przez co parametr PW wzrośnie do 38 mm. Obecność frontu i stref zbieżności wiatru będzie sprzyjać inicjacji konwekcji. Prognozowane jest pojawienie się zachmurzenia, które może osłabić potencjał konwekcji.

W związku z powyższym, należy spodziewać się powstania burz, zarówno w postaci pojedyńczych komórek, jak i multikomórek, które mogą przekształcać się w superkomórki i układ MCS. Pierwsze oznaki głębokiej konwekcji mogą się pojawić w godzinach popołudniowych, a największa aktywność burzowa spodziewana jest na godziny późno popołudniowe i wieczorne. W przypadku superkomórek, największym zagrożeniem będą opady gradu o średnicy do 3 cm, a także porywy wiatru dochodzące do 90 km/h i intensywne opady deszczu. W godzinach wieczornych, prognozowane jest wkroczenie do naszego kraju układu MCS, być może w postaci lini szkwału. Najprawdopodobniej stanie się to w okolicach Dolnego Śląska, a układ będzie się przemieszczać na północny-wschód. Na jego drodze należy się spodziewać silnych porywów wiatru do 100 km/h i intensywnych opadów deszczu do 30 mm. W nocy burze powinny słabnąć i opuszczać zaznaczony obszar. Warto wspomnieć także o podwyższonej wartości parametru, STP w zachodniej i połnocnej Polsce. Jednak pomimo tego, szansa na wystąpienie tornada jest raczej niewielka.

...Obszar objęty możliwością burz...

W pozostałej części Polski, za wyjątkiem obszarów górskich, warunki do rozwoju burz będą mniej korzystne. Chwiejność na poziomie 500-1000 J/kg, DLS < 15 m/s i brak wyraźnych czynników wspomagających rozwój konwekcji spowodują, że burze będą występować lokalnie, głównie wieczorem i w nocy. Jednak w dalszym ciągu należy się spodziewać silniejszych porywów wiatru do 70 km/h i intensywnych opadów deszczu, a także opadów gradu nie większego jak 1-2 cm.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron