Teraz jest piątek, 22 mar 2019, 09:59


Lipiec 2016

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Lipiec 2016

Postpiątek, 1 lip 2016, 01:10

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 01.07.2016, godz. 08:00 CEST do 02.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na pogodę w Polsce istotny wpływ będzie mieć rozległy układ niskiego ciśnienia z centrum ulokowanym między Islandią a Wyspami Brytyjskimi. Nad naszym krajem znajdzie się strefa quasi-stacjonarnego, pofalowanego frontu atmosferycznego z mocno rozciągniętym sektorem ciepłego powietrza, który z biegiem dnia będzie charakteryzować się większym zasobem pary wodnej w dolnej troposferze.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Pod wpływem dziennego nasłonecznienia i stopniowego zwiększania się wilgoci modele prognozują wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną w okolice 700-1500 J/kg. Środowisko konwekcyjne rozwinie się przeważnie w warunkach słabego przepływu poziomego mas powietrza (na ogół 4-10 m/s na powierzchniach izobarycznych 3-5,6 km), w związku z tym należy się liczyć z rozproszonym trybem konwekcji. Zwiększony gradient pionowy temperatury będzie faworyzować powstawanie mocniej rozbudowanych ośrodków burzowych, które miejscami mogą przybierać charakter pulsacyjny. Dość wymieszane warstwy niestabilnego powietrza w dolnych 500 hPa troposfery mogą punktowo wzmocnić potencjał do pojawienia się silnych porywów wiatru oraz gradu o średnicy do 1,5-2,5 cm. Podwyższona całkowita wodność troposfery do 30-36 mm będzie sprzyjać silnym oraz ulewnym opadom deszczu, mogącym doprowadzać do lokalnych podtopień, biorąc pod uwagę wolną / bardzo wolną prędkość przemieszczania się poszczególnych burz, zwłaszcza na południu i częściowo południowym - wschodzie kraju. W zasięgu stref przyziemnej zbieżności wiatru możliwe jest formowanie się multikomórek, a miejscami także słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych, podczas których punktowo nadmierne opady mogą stanowić większe zagrożenie (największe szanse ponownie w południowej i cz. południowo - wschodniej części omawianego paragrafu). Inicjacja pierwszych komórek konwekcyjnych z wyładowaniami atmosferycznymi może nastąpić już w pierwszej części dnia.

Rozwój lokalnych burz możliwy będzie również na północy i północnym - zachodzie, gdzie prędkość przepływu powietrza w swobodnej troposferze osiągnie nieco większe wartości (10-15 m/s). W tych miejscach prognozowana jest jednak słabsza energia SBCAPE, która nie powinna dopuścić do powstania lepiej zorganizowanych burz. Im bliżej godzin nocnych, tym potencjał konwekcyjny na zaznaczonym obszarze możliwości wystąpienia zjawisk burzowych będzie coraz słabszy. Miejscowe opady pochodzenia konwekcyjnego i lokalne burze mogą jednak gdzieniegdzie się utrzymywać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Lipiec 2016

Postpiątek, 1 lip 2016, 21:29

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.07.2016 godz. 08:00 CEST do 03.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W sobotę do Polski napłynie gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Z Niemiec do naszego kraju wejdzie jednak chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego. Front będzie się przemieszczał stopniowo na wschód kraju i napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Chwiejność ustępującej masy zwrotnikowej daje duże szanse rozwoju zjawisk burzowych, zarówno w strefie frontowej jak i wewnątrz gorącej masy.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 800-1500 J/kg). Konwergencja i ruchy wznoszące w rejonie frontu (i związanej z nim zatoki niżowej) będą stanowić zapalnik zjawisk burzowych. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-25 m/s, 0-3 km shear 10-20 m/s). W związku z tym możliwa jest dobra organizacja chmur Cb. Początkowo mogą pojawić się superkomórki, podczas których zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru oraz duży grad (do 2-3 cm). W nieco późniejszej fazie możliwe jest uformowania się większego układu burzowego, podczas którego zwiększa się ryzyko ulewnych opadów (wodność do 40-42 mm) i silnego wiatru. Ze względu na obecność zatoki niżowej i liniowej konwergencji niewykluczone jest uformowanie się linii szkwału z bardzo silnymi porywami wiatru. Burze możliwe są o różnych porach dnia. W zachodniej części obszaru pojawią się zapewne już przed południem, a na wschodzie obszaru o późniejszej porze.

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-1600 J/kg). Na dużej części obszaru konwekcja będzie się rozwijać w warunkach niewielkich pionowych uskoków wiatru i tam spodziewane są pojedyncze komórki. Tylko na północy i zachodzie obszaru warunki kinematyczne będą bardziej sprzyjać organizacji burz i możliwe jest wystąpienie multikomórek i superkomórek. W czasie burz zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu i miejscami bardzo silne porywy wiatru (downburst). Ponadto, w mniejszym stopniu zagrożeniem są opady gradu (o średnicy do 2-3 cm), zwłaszcza w przypadku rozwoju burzy superkomórkowej. Największe natężenie konwekcji prognozowane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na wschodzie omawianego obszaru niska wilgotność w środkowej troposferze może znacząco ograniczyć liczebność burz w ciągu dnia, ale nawet pojedyncze burze mogą przynosić ulewne opady i silny wiatr.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postniedziela, 3 lip 2016, 02:47

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.07.2016, godz. 08:00 CEST do 04.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :


W nocy z soboty na niedzielę przez Polską z zachodu na wschód nadal będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny niżu znad rejonu Morza Norweskiego. Front ten nad wschodnią Polską ulegnie zafalowaniu. Wytworzy się tu niewielki układ niżowy, którego ciepły sektor w niedzielę przed południem będzie jeszcze znajdować się nad południowo-wschodnią i wschodnią częścią naszego kraju (głównie woj. podkarpackie i lubelskie). Do południa cieplejsza masa powietrzna opuści terytorium RP. Od zachodu szerokim strumieniem będzie napływać o wiele chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wymiana powietrza nad naszym krajem będzie bardzo duża i co istotne – trwała. Mimo znacznie niższej temperatury powietrza, dość duży pionowy kontrast temperatury związany z napływem bardzo chłodnego powietrza do środkowych partii troposfery będzie powodować występowanie równowagi warunkowo chwiejnej troposfery. Taka sytuacja również sprzyja występowaniu burz, choć na ogół słabszych od tych związanych z powietrzem zwrotnikowym i z frontami atmosferycznymi.

OMÓWIENIE

… Polska wschodnia i południowo-wschodnia (przed południem) …


Pod wpływem CAPE do ok. 500-700 J/kg, silnych procesów frontowych i procesów wspomagania wznoszenia powietrza w środkowych partiach troposfery, prognozuje się wystąpienie kilku ośrodków burzowych. Burze, oprócz miejscami silnych opadów deszczu, nie będą przynosić większego zagrożenia. Do godzin przedpołudniowych burze opuszczą nasz kraj i przemieszczą się nad Ukrainę i Białoruś. Natomiast zachmurzenie frontowe i opady wielkoskalowe opuszczą ten obszar Polski dopiero po południu.

… Polska północna, północno-zachodnia i zachodnia…

Nad tę część kraju w godzinach popołudniowych sięgnie strefa zimnego powietrza w środkowej troposferze (-24 st.C na wys. izobarycznej 500 hPa). Temperatura punktu rosy wyniesie ok. 10 st.C, temperatura na poziomie 2 m wyniesie maksymalnie w ciągu dnia ok. 20 st.C. Taka sytuacja w troposferze doprowadzi do wystąpienia niezbyt dużej energii CAPE (do ok. 500-700 J/kg). Niewielkie wartości wskaźników kinematycznych nie będą sprzyjać rozwojowi silniejszych komórek burzowych w północnej, północno-zachodniej i częściowo zachodniej części kraju. Nieco inaczej będzie na południowym zachodzie Polski – tu CAPE o wartości do ok. 500 J/kg będzie pokrywać się z 0-6 km AGL DLS o wartości 20-25 m/s. Nie można więc wykluczyć rozwoju kilku burz superkomórkowych o niskich wierzchołkach z opadami większego gradu (do 2-3 cm w średnicy). Ryzyko opadów większego gradu jest jednak nieduże, stąd stopień 1. zagrożenia nie zostaje tu wydany. Burz w omawianej cześci kraju może być dość dużo, głównie z uwagi na wspomaganie ruchów wznoszących w środkowych partiach troposfery. Niewykluczone, że część burz utrzyma się nawet do wczesnych godzin nocnych.


MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2016

Postponiedziałek, 4 lip 2016, 20:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.07.2016, godz. 08:00 CEST do 06.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, centralnej i częściowo północnej i południowej Polski ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na obfite opady deszczu i trąby powietrzne.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek pogodę w przeważającej części kraju będzie kształtować ośrodek niskiego ciśnienia, który przemieszczać się będzie znad Morza Północnego nad południową Skandynawię. W ciepłym sektorze wspomnianego niżu znajduje się ciepła masa powietrza polarnomorskiego, która charakteryzuje się chwiejnością atmosferyczną.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W godzinach popołudniowych i wieczornych spodziewany jest rozwój konwekcji, ktorej sprzyjać będą oś zatoki niskiego ciśnienia i zbliżający się chłodny front atmosferyczny. W strefie podwyższonego poziomego przepływu powietrza (DLS 15-20 m/s, LLS do 10 m/s, SRH do 100 m2/s2) dojdzie do nagromadzenia pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery, co przełoży sie na umiarkowaną energię chwiejności CAPE 600-1200 J/kg. W takich warunkach termodynamiczno-kinematycznych, około prostopadły przepływ powietrza w stosunku do strefy wspomagania konwekcji, będzie sprzyjać rozwojowi burz superkomórkowych, a nawet lini superkomórek. Suche warstwy obecne w środkowej troposferze sprawią, że burze będą miały potencjał do generowania silnych porywów wiatru, o prędkości dochodzącej lub nawet przekraczającej 100 km/h. Podczas największej aktywności, która powinna przypaść na godziny wczesno wieczorne, należy spodziewać się opadów gradu o średnicy 2-4 cm. Stosunkowo szybkie przemieszczanie się burz i umiarkowana wodność troposfery dochodząca do 30 mm, nie będą sprzyjać dużym sumom opadowym, choć nie można wykluczyć lokalnych ulew. Warto wspomnieć o niewielkim ryzyku wystąpienia pojedyńczej trąby powietrznej, raczej o niewielkiej sile. Szanse na wystąpienie tego zjawiska są mniej więcej takie same, w całym obszarze 1 stopnia zagrożenia. Istnieje także pewne prawdopodobieństwo, że burze połączą się w raczej niewielki układ MCS.

...Obszar objęty możliwością burz...

W godzinach nocnych spodziewany jest napływ chwiejnego powietrza o energii dochodzącej do 500 J/kg. Warunki kinematyczne będą podone do tych z obszaru 1 stopnia zagrożenia. W takich warunkach należy spodziewać się burz, które ze względu na godziny nocne, nie powinny być gwałtowne. Jednak w dalszym ciągu należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 70 km/h i intensywnych opadów deszczu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postśroda, 6 lip 2016, 03:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 06.07.2016, godz. 08:00 CEST do 07.07.2016, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się w zasięgu układu niżowego z centrum nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Za frontem, który w nocy przeszedł przez kraj, napływać będzie dość zimne powietrze polarnomorskie (do 3℃ na wys.1,5km i około -22/-24℃ na wys.5,5km), dzięki czemu będą się rozwijać dość liczne przelotne opady oraz lokalne burze. Dodatkowo dość mocno powieje zachodni i północno zachodni wiatr - na wybrzeżu możliwa jest cofka.


OMÓWIENIE:
... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

W północnej części kraju spodziewane jest pojawienie się chwiejności do 300-500J/kg, a wieczorem na wybrzeżu nieco powyżej 500 J/kg, wystarczającej do rozwoju słabych burz. Komórki opadowe i potencjalne burze mogą się łączyć w niewielkie pasma. Głównymi zagrożeniami będą dość silne porywy wiatru (do ok.60-80km/h) oraz opady drobnego gradu (do 1-1,5cm). Miejscami we znaki mogą się też dawać opady deszczu (do 10-15mm) choć nie powinny prowadzić do podtopień. Wyładowania będą jednak przeważnie nieliczne, choć nie można wykluczyć rozwoju nieco aktywniejszej burzy. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań istnieje w północnej części obszaru - im dalej na południe, tym szanse będą dość szybko spadać.

Warunki dogodne do rozwoju burz będą występować nad wodami Zatoki Gdańskiej i w okolicach również w nocy, szczególnie w jej pierwszej części. Być może pojedyncze ośrodki będą przejściowo dość aktywne, niemniej jednak nie powinny istnieć długo. Głównym zagrożeniem będzie nadal dość silny wiatr oraz w mniejszym stopniu opady deszczu.

Należy także wspomnieć o ryzyku rozwoju burz w Bieszczadach w pierwszej części dnia. Burze mogą przynieść tam ulewne opady deszczu, ale dość szybko będą się odsuwać poza nasze granice.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postśroda, 6 lip 2016, 12:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 06.07.2016, godz. 12:00 CEST do 07.07.2016, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w zasięgu układu niżowego z centrum nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Za frontem, który w nocy przeszedł przez kraj, napływać będzie dość zimne powietrze polarnomorskie (do 3℃ na wys.1,5km i około -22/-24℃ na wys.5,5km), dzięki czemu będą się rozwijać dość liczne przelotne opady oraz lokalne burze. Dodatkowo dość mocno powieje zachodni i północno zachodni wiatr – na wybrzeżu możliwa jest cofka związana z wiatrem z kierunków północnych.

OMÓWIENIE:
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …


W południowo wschodniej części kraju w najbliższych godzinach możliwe są jeszcze burze związane z wypieraniem cieplejszej masy powietrza. Burze mogą być lokalnie dość aktywne elektrycznie. Nie można również wykluczyć silniejszych porywów wiatru (do ok. 60-80 km/h) jak i opadów drobnego gradu i ulewnego deszczu.

W północnej części kraju spodziewane jest natomiast pojawienie się chwiejności do 300-500J/kg, a wieczorem na wybrzeżu nieco powyżej 500 J/kg, wystarczającej do rozwoju słabych burz. Komórki opadowe i potencjalne burze mogą się łączyć w niewielkie pasma i przemieszczać się dość szybko na wschód. Głównymi zagrożeniami będą dość silne porywy wiatru (do ok. 60-85 km/h) oraz opady drobnego gradu (do 1-1,5cm). Miejscami we znaki mogą się też dawać opady deszczu (do 10-15mm) choć nie powinny prowadzić do utrudnień. Wyładowania będą jednak przeważnie nieliczne, choć nie można wykluczyć rozwoju nieco aktywniejszej burzy. Najwięcej burz powinno rozwijać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem ich ilość będzie szybko spadać.

Warunki dogodne do rozwoju burz będą występować nad wodami Zatoki Gdańskiej i w okolicach (Pomorze Gdańskie, Warmia) również w nocy, szczególnie w jej pierwszej części. Być może pojedyncze ośrodki będą przejściowo dość aktywne, niemniej jednak nie powinny istnieć długo. Głównym zagrożeniem będzie nadal dość silny wiatr oraz w mniejszym stopniu opady deszczu.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postśroda, 6 lip 2016, 20:15

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.07.2016, godz. 08:00 CEST do 08.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nad południową Polskę z zachodniej Europy będzie rozbudowywać się rozległy klin wysokiego ciśnienia związany z układem wyżowym znad rejonu Azorów. Z biegiem dnia w jego wschodniej części wykształci się samodzielny, mobilny wyż, którego centrum będzie przemieszczać się na południe od naszego kraju. Północna i północno - wschodnia część Polski pozostanie na skraju bruzdy niżowej ze strefą przebiegającą w pasie od Rosji, przez Skandynawię, aż po Atlantyk Północny. Oddziaływanie chłodniejszej masy powietrza w środkowej troposferze (-20 °C na wysokości izobarycznej 500 hPa, ok. 5,6 km n.p.g.) wraz z dziennym ogrzewaniem dość wilgotnej warstwy granicznej doprowadzi do pojawienia się pewnej niestabilności troposfery, która w postaci SBCAPE do 200-450 J/kg oraz LI na poziomie -3 °C/-1 °C zapewni korzystniejsze środowisko do rozwoju lokalnych burz. Poszczególne ośrodki konwekcyjne będą formować się w warunkach słabego przepływu poziomego mas powietrza, w związku z tym należy oczekiwać pojedynczych komórek, słabo zorganizowanych multikomórek oraz pasm konwekcyjnych, generujących przede wszystkim silne opady deszczu i punktowo dość silne porywy wiatru. Pod wpływem dość wychłodzonej środkowej troposfery oraz położenia izotermy 0 °C na wysokości 2300-2600 metrów możliwe są również opady małego gradu. Konwekcja będzie rozwijać się od godzin rannych, początkowo zwłaszcza na północy i częściowo północnym - wschodzie, z biegiem dnia przemieszczając się nad pozostałą część województw północno - wschodnich i miejscami wschodnich.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postpiątek, 8 lip 2016, 01:26

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.07.2016, godz. 08:00 CEST do 09.07.2016, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

W piątek i w nocy z piątku na sobotę przez południowy Bałtyk będzie przechodzić niewielki niż, który wykształci się z zatoki niżowej. Jego fronty atmosferyczne znacząco wpłyną na przebieg pogody w naszym kraju. Za sprawą ciepłego sektora omawianego niżu, do naszego kraju na kilkanaście godzin napłynie z południowego zachodu cieplejsza o kilka stopni masa powietrzna. W nocy z piątku na sobotę masa ta zostanie wypchnięta na wschód przez chłodny front atmosferyczny. Dzięki obecności dość ostrej fali górnej (widocznej np. na poziomie izobarycznym 500 hPa), pojawią się dość silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze, co nawet przy niezbyt dużej energii CAPE (do 500 J/kg) będzie przyczyną powstania burz.


OMÓWIENIE:

… obszar całej Polski …


W piątek w pierwszej części dnia na przeważającym obszarze kraju nie oczekuje się wystąpienia burz. Jedynym wyjątkiem będzie Polska połnocno-wschodnia, gdzie energia CAPE dochodzącą do ok. 300 J/kg może być przyczyną powstania kilku silniejszych komórek dających silniejsze opady deszczu i nieliczne wyładowania atmosferyczne. Sytuacja ta w ciągu dnia ulegnie zmianie. Od zachodu wraz z przemieszczaniem się ciepłego sektora układu niżowego z zachodu na wschód, do Polski wejdzie strefa energii CAPE o wartości do ok. 500 J/kg. Doprowadzi to do wzrostu zachmurzenia konwekcyjnego. Pod wieczór w zachodniej połowie kraju pojawią się niezbyt silne burze. Część z tych burz powinna dotrzeć z Niemiec. Lokalnie pod wpływem pionowego ścinania wiatru 0-6 km AGL o wartości do ok. 20 m/s komórki burzowe mogą organizować się w niewielkie burze superkomórkowe o niskich wierzchołkach, które w kilku przypadkach mogą przynieść grad o średnicy do ok. 2 cm oraz silniejsze porywy wiatru. Takie nasilenie zjawisk burzowych nie będzie stwarzać większego zagrożenia, stąd stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany. Pod wpływem procesów wspomagania konwekcji, w ciągu nocy burze poprzedzające przejście chłodnego frontu atmosferycznego nie zanikną i będą przemieszczać się stopniowo na wschód. Podczas burz nadal może występować dość silny wiatr (do ok. 70 km/h), a także chwilami dość silne, lecz na ogół krótkotrwałe opady deszczu. Nie wyklucza się utworzenia liniowego układu wielokomórkowego wraz ze słabą linią szkwału. Do rana burze dojdą do Polski wschodniej i południowo-wschodniej. Warto zauważyć, że burze w ciągu okresu ważności tej prognozy są prognozowane praktycznie na obszarze całego kraju


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2016

Postpiątek, 8 lip 2016, 20:30

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.07.2016, godz. 08:00 CEST do 10.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę Polska znajdzie się w strefie umiarkowanego gradientu barycznego, pomidzy wałem wyżowym, który sięga do południowo-zachodniej Europy, a niżem znad Skandynawii. Tym samym, nad naszym krajem obecny będzie prąd strumieniowy. W pierwszej części dnia, z zachodu na wschód przemieszczać się będzie zatoka nskiego ciśnienia, związana z płytkim niżem znad Bałtyku, a także chłodny front atmosferyczny, który w godzinach popołudniowych wypchnie chwiejną masę powietrza polarnomorskiego za wschodnią granicę naszgo kraju.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz...

W godzinach porannych i przedpołudniowych spodziewane jest wystąpienie umiarkowanej potencjalnej energii dostępnej konwekcyjnie CAPE 400-1100 J/kg. Obecność prądu strumieniowego przyczyni się do zwiększenia parametrów kinematycznych (DLS 15-24 m/s, LLS 5-10 m/s). Z tego względu, pierwsze burze powinny wystąpić w cenrum kraju, już w momencie rozpoczęcia ważności prognozy. Jednak pomimo korzystnego profilu wiatru, nie powinny być gwałtowne. Z biegiem dnia front atmosferyczny powinien zacząć się wzmacniać i kontynuować swoją wędrówkę na wschód. Z tego względu najsilniejszych zjawisk konwekyjnych należy spodziewać się na krańcach wschodnich i tam zostaje wydany 1 stopień zagrożenia. W tym miejscu należy spodziewać się burz, głównie w postaci multikomórek, lub układu MCS. Podczas ich przechodzenia największym zagrożeniem będą obfite opady deszczu do 30 mm, a także silne porywy wiatru do 90 km/h. Nie można wyklucztć opadów gradu do 2 cm średnicy. Popołudniu zjawiska konwekcyjne przemiesczą się za wschodnią granicę naszego kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postniedziela, 10 lip 2016, 01:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 10.07.2016, godz. 08:00 CEST 11.07.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski północno zachodniej, głównie ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu oraz możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru, w mniejszym stopniu również ze względu na opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się pod wpływem dwóch układów barycznych – wyżu znad rejonu Rumunii oraz rozległego niżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Taki układ spowoduje, że zacznie do nas napływać coraz cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu kontynentu. Dość duży przepływ powietrza, związany z bliskością frontu atmosferycznego oraz ogrzanie powietrza do około 25-28°C przy dość znacznej zawartości wilgoci, doprowadzić może do rozwoju nielicznych, ale lokalnie dość silnych burz, zarówno w drugiej części dnia jak i w nocy.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…


Na tym obszarze prawdopodobieństwo burz w ciągu dnia nie będzie duże, niemniej jednak zjawiska występować mogą w postaci izolowanych komórek i superkomórek burzowych. Możliwe jest, że w ciągu dnia nie będzie ich zbyt dużo i rozwiną się dopiero w trakcie nocy. W ciągu dnia burze przemieszczać się będą na północny wschód i wschód. Prognozowana jest umiarkowana i dość wysoka chwiejność termodynamiczna – SBCAPE w ciągu dnia do 1000-1500 J/kg, zaś w nocy MUCAPE do 500-1000 J/kg. Zwracają uwagę wysokie wartości wskaźników kinematycznych, które będą sprzyjać dobrej organizacji burz -ścinanie wiatru (DLS 0-6km) będzie osiągać nawet do 20-30m/s, zaś SRH 0-3km do 150m2/s2. Duża będzie też zawartość wilgoci w atmosferze (PW), która będzie osiągać nawet 40mm. Głównymi zagrożeniami w czasie burz mogą być więc ulewne opady (do 20-30mm, lokalnie nieco więcej, w dość krótkim czasie). Lokalnie występować mogą silny porywy wiatru, do 70-90km/h, powodując lokalne szkody (szczególnie przy zjawisku downburstu, które jest prawdopodobne, szczególnie na całym Pomorzu). Niewykluczone jest też, że pojawią się opady gradu do 2cm, lokalnie do 3cm (szczególnie w burzach superkomórkowych), jednak ich prawdopodobieństwo będzie wyraźnie spadać wraz z nadejściem nocy. Dodatkowo, przy podwyższonej chwiejności w przyziemnej warstwie oraz zaznaczającej się zmianie kierunku wraz z wysokością, nie można wykluczyć uformowania się krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko takiego zjawiska jest jednak bardzo małe.

W godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy prawdopodobieństwo wystąpienia burz nieco wzrośnie - najwyższe wystąpi na północy kraju (również wybrzeże i południowa część Morza Bałtyckiego). Będą to jednak zjawiska nieco słabsze, niż po południu, a głównym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

W tym rejonie prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie wyraźnie niższe ze względu na większe oddalenie od frontu oraz niższą chwiejność. Burze – o ile się pojawią - będą więc nieliczne, a zjawiska towarzyszące nie powinny stanowić zagrożenia. Możliwe, że nieliczne komórki burzowe rozwiną się dopiero nocą.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postniedziela, 10 lip 2016, 21:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 11.07.2016, godz. 08:00 CEST do 12.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, częściowo południowej, środkowej, cz. północnej, cz. wschodniej i północno - wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru, tornad oraz ulewnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w obrębie 2. stopnia głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu tornad.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Do Polski szerokim strumieniem będzie postępować adwekcja bardzo ciepłej i zasobnej w wilgoć, niestabilnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jej napływ będzie postępować po wschodniej stronie długiej fali górnej, która znajdzie się nad Europą Północną i Zachodnią. Bruzda niskiego ciśnienia, przebiegająca nad północną częścią kontynentu europejskiego sięgnie także naszego kraju, a wraz z nią również strefa chłodnego frontu atmosferycznego, oddzielającego dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Nad Polską z południowego - zachodu i zachodu na północny - wschód będzie przebiegać strumień istotnie nasilonego wiatru w swobodnej troposferze, który wzmocni potencjał konwekcyjny i tym samym przyniesie zagrożenie ze strony niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia ...

+++ Na tym terenie prognozuje się wystąpienie szczególnie silnych zjawisk burzowych +++

Rozległy ciepły sektor powietrza, który z biegiem dnia będzie charakteryzować się coraz większą zawartością pary wodnej doprowadzi do pojawienia się znacznej niestabilności troposfery. Dzienne ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej oraz występowanie zwiększonego gradientu pionowego temperatury (6,8-7,5 °C/km w warstwie 500-3050 metrów) będzie sprzyjać istotnemu nasileniu się energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, która w postaci SBCAPE może wzrosnąć do 1500-2500 J/kg. Zwiększony przepływ poziomy mas powietrza w swobodnej troposferze (18-27 m/s na wysokościach izobarycznych 3000-5600 metrów) będzie potęgować silne uskoki prędkościowe wiatru, które na obszarach lokalnego wspomagania procesów konwekcyjnych w dolnych i środkowych warstwach troposfery, wzmocnią potencjał do rozwoju silnych, izolowanych komórek burzowych. Najnowsze wyliczenia modeli wskazują, że prędkościowy uskok pionowy wiatru w warstwie 0-6 km osiągnie 15-27 m/s, tym samym zapewniając korzystne środowisko do dłuższej żywotności najsilniejszych prądów wstępujących. Dyskretny tryb konwekcji będzie faworyzować rozwój superkomórek burzowych z potencjałem do generowania opadów dużego gradu (możliwe przypadki 3-5 cm+), bardzo silnych i wręcz gwałtownych porywów wiatru (100 km/h+), a także ulewnego deszczu. Z biegiem dnia, pod wpływem coraz większego nagromadzenia wilgoci w ciepłym sektorze powietrza (średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w warstwie 0-500 m może wynieść 12-14 g/kg, zaś temperatura punktu rosy 19-21 °C), obniżania się poziomów kondensacji pary wodnej i swobodnej konwekcji oraz nasilającego się uskoku prędkościowego wiatru w dolnym kilometrze troposfery (10-12,5 m/s), wzrośnie możliwość uformowania się 1-2 tornad, zwłaszcza z długo żyjących, w dodatku cyklicznych burz superkomórkowych. Największe zagrożenie gwałtownymi, lokalnymi zjawiskami spodziewane jest po południu i wieczorem. W nocy niestabilna masa powietrza będzie stopniowo przemieszczać się na wschód, obejmując całą wschodnią oraz południową Polskę, gdzie wciąż możliwe będzie występowanie burz, lecz o znacznie mniejszej intensywności. Mocno rozgrzana, niestabilna masa pochodzenia zwrotnikowego będzie sprzyjać dużej aktywności elektrycznej najmocniej wypiętrzonych ośrodków burzowych, które na strefach punktowego wspomagania ruchów wznoszących mogą przekształcać się w formacje wielokomórkowe, w tym struktury liniowe.

Na obszarach objętych 1. stopniem zagrożenia także należy się liczyć z możliwością rozwoju izolowanych komórek burzowych. Zarówno tutaj, jak i w 2. stopniu ilość burz oraz zasięg ich występowania również będą ściśle uwarunkowane od lokalnych stref ruchów wznoszących w dolnej i środkowej troposferze, dlatego trzeba podkreślić spodziewaną lokalność prognozowanych zjawisk. Dyskretny tryb konwekcji objawi się powstaniem burz jedynie z najsilniejszych prądów wstępujących, które - mimo wyznaczonego sporego obszaru zagrożenia - nie wszędzie będą mieć korzystne środowisko do rozwoju. Inicjacja pierwszych burz możliwa jest już w godzinach rannych, początkowo głównie w zachodniej oraz północnej części omawianego paragrafu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2016

Postwtorek, 12 lip 2016, 08:06

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.07.2016, godz. 08:00 CEST do 13.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie od Opolszczyzny, Śląska i Małopolski po Lubelszczyznę i południe Podlasia ze względu na silny i porywisty wiatr, intensywne opady deszczu, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu wystąpienie trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska będzie już częściowo po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, który znajdować się będzie nad południowo-wschodnią częścią kraju. W nocy front zmieni charakter na falujący i zacznie na nim wędrować płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który wkroczy do Polski. Przed frontem zalegać będzie jeszcze masa powietrza zwrotnikowego, natomiast za będzie to powietrze polarno-morskie ciepłe.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na obszarze tym prognozowana jest umiarkowana i wysoka energia termodynamiczna (CAPE 500-1500 J/kg, LI -3°C/-6°C) w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS 18-24 m/s, SRH 0-3 km 150-300 m2/s2). Wysoka wilgotność troposfery przyczyni się do dużej zawartości wody w jej pionowym profilu dochodzącą do 40-45 mm. Rozwój burz będzie wspomagany przez obecność strefy konwergencji przed frontem.

W takich warunkach należy spodziewać się burz w charakterze początkowo pojedynczych komórek, które szybko będą łączyć się w większe systemy wielokomórkowe. Sprzyjające warunki kinematyczne przyczynią się do powstania kilku superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-40 mm w czasie trwania zjawiska, silny wiatr w porywach do 100 km/h oraz opady gradu do 2-3 cm. Podwyższony uskok kierunkowy wiatru oraz niski poziom zalegania poziomu kondensacji sprzyjać będzie powstaniu 1-2 trąb powietrznych, jednak prawdopodobieństwo to nie jest duże. Obecność już od godzin porannych energii konwekcyjnej spowoduje, że pierwsze z burz pojawią się przed południem. Będą się one przemieszczać z południowego-zachodu na północny-wschód. Największe ryzyko groźnych zjawisk konwekcyjnych istnieje w pasie od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską, południe Mazowsza po Lubelszczyznę. Natomiast na Lubelszczyźnie wyliczenia modeli wskazują, że pogoda może być tutaj najbardziej dynamiczna (opady dużego gradu, tornado).

W godzinach wieczorno-nocnych prognozuje się wejście większego układu burzowego (możliwy MCS) od naszych południowych sąsiadów. Spodziewane są duży sumy opadowe, które mogą przekraczać 50 mm. Układ ten o ile powstanie będzie przemieszczał się od Opolszczyzny przez Ziemię Łódzką po Mazowsze i Podlasie.

+++ OBECNA PROGNOZA KONWEKCYJNA ZE WZGLĘDU NA WARUNKI METEOROLOGICZNE Z POGRANICZA 1 I 2 STOPNIA ZAGROŻENIA MOŻE ZOSTAĆ AKTUALIZOWANA W CIĄGU DNIA. DLATEGO PROSIMY ŚLEDZIĆ NASZE STRONY ORAZ FB +++

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2016

Postwtorek, 12 lip 2016, 23:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.07.2016, godz. 08:00 CEST do 14.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i południowej Polski ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W środę nad Polską przejdzie niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, który w drugiej części dnia wkroczy nad Białoruś. Nasz kraj znajdzie się w stosunkowo ciepłej masie powietrza polarnomorskiego, a jedynie krańce południowo-wschodnie pozostaną w powietrzu zwrotnikowym. Na styku tych dwóch mas powietrza znajduje się pofalowany front atmosferyczny, który będzie sprzyjać powstawaniu burz.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Jedynie w tym rejonie kraju, w dalszym ciągu obecna będzie zwrotnikowa masa powietrza, która w ostatnich dniach przynosiła burze w Europie Środkowej. W warunkach umiarkowanej chwiejności CAPE 1000-1500 J/kg i podwyższonej kinematyki DLS > 20 m/s za sprawą frontu atmosferycznego, a także orografii terenu dojdzie do rozwoju burz, które mogą okazać się gwałtowne. Należy spodziewać się powstania burz multikomórkowych, bądź układu MCS. Podczas ich przechodzenia będą mogły występować porywy wiatru do 100 km/h, a także opady deszczu do 30 mm, a grad może osiągać 3 cm średnicy. Największe zagrożenie ze strony burz będzie występować na terenach górskich. Burze będą się przemieszczać z południa na północ.

...Polska północno-zachodnia...

W godzinach popołudniowych prognozowany jest napływ chwiejnej masy powietrza charakteryzującej się wartościami na poziomie 500-800 J/kg. Bezpośrednio nad tym obszarem znajdzie się stosunkowo silny prąd strumieniowy, co przełoży się na dość dużą wartość uskoku wiatru z warstwy 0-6 km (20-25 m/s). Pomimo tego, przepływ w dolnj troposferze będzie zdecydowanie słabszy (LLS < 5m/s). Takie warunki będą faworyzować powstanie burz multikomórkowych. Nie można wykluczyć superkomórki. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu (do 20 mm), silnych porywów wiatru (do 80 km/h) i opadów gradu do 2 cm średnicy. Największa intensywność burz prognozowana jest na godziny popołudniowe, a wieczorem burze powinny słabnąć.

Pomomo podwyższonej wartości parametru CAPE/SHEAR, stopień 1 zagrożenia nie zostaje wydany, ze względu na słabszy przepływ powietrza w dolnej troposferze, co jednak nie wyklucza lokalnie gwałtownych burz.

...Pozostały obszar objęty możliwością burz...

W większości obszaru kraju burze nie powinny być liczne. Będą mogły występować zarówno w dzień jak i w godzinach nocnych. Przede wszystkim należy spodziewać się pojedyńczych komórek jak i multikomórek, które mogą przynieść intensywne opady deszczu i porywisty wiatr.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postczwartek, 14 lip 2016, 07:02

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 14.07.2016, godz. 08:00 CEST 15.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowo wschodniej ze względu na możliwość opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu, wystąpienia silnych (lokalnie niszczących) porywów wiatru a także możliwość pojawienia się trąb powietrznych

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru otaczającego 2.stopień zagrożenia głównie ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu również silnego wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską od kilku dni stacjonuje falujący front atmosferyczny, wzdłuż którego przemieszczają się płytkie niże wraz z ulewnymi opadami deszczu i burzami. W ciągu najbliższej doby nad Polską znajdzie się kolejny niż, który powstanie w nocy na skraju zatoki niżowej znajdującej się na południe od Polski i przemieszczać się będzie pasem województw centralnych, ulegając jednocześnie pogłębieniu. Przyniesie on ulewne opady deszczu właściwie na obszarze całego kraju – na zachodzie związane z frontem okluzji, na wschodzie początkowo z frontem ciepłym a później również frontem chłodnym. Po wschodniej stronie niżu nastąpi adwekcja bardzo wilgotnego powietrza zwrotnikowego. Przed frontem chłodnym, który będzie stopniowo wypierać chwiejne powietrze na wschód, możliwe jest powstanie silnych burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2. Stopniem zagrożenia…

+++ UWAGA! Na tym obszarze możliwe jest wystąpienie silnych burz z całym szeregiem groźnych zjawisk atmosferycznych. Wystąpienie gwałtownych zjawisk burzowych uzależnione jest jednak od pojawienia się rozpogodzeń pozwalających na wystarczające nagrzanie powietrza, stąd 2.stopień zagrożenia zostaje wydany na stosunkowo małym obszarze, tam, gdzie ryzyko silnych burz wydaje się być największe. Niewykluczona jest jednak aktualizacja prognozy +++

W ciepłym wycinku niżu, który znajdzie się nad Polską południowo wschodnią modele numeryczne (m.in. GFS, WRF czy ECMWF) prognozują pojawienie się znacznej chwiejności termodynamicznej – SBCAPE osiągnie do 1000 – 2500 J/kg, zaś LI spadnie nawet do -4/-8st.C. Dodatkowo obszar chwiejności pokryje się z bardzo dobrymi warunkami kinematycznymi, powodując rozwój dobrze zorganizowanych burz. Uskok prędkościowy (DLS 0-6km) osiągnie nawet 20-25m/s, LLS do 10-15m/s, wysokie wartości osiągnie również skrętność wiatru (SRH) – do 100-350 m2/s2 w warstwie 0-3km nad ziemią oraz do 100-250 w warstwie 0-1km nad ziemią. Początkowo możliwy jest rozwój burz superkomórkowych, którym towarzyszyć mogą silne porywy wiatru (do 90-110km/h, a punktowo nawet więcej), nawalne opady deszczu (20-50mm) oraz opady dużego gradu (3-5cm, być może nieco więcej). Niski poziom kondensacji (nawet poniżej 300m), duże wartości CAPE w dolnej części troposfery oraz duża skrętność w przyziemnej warstwie umożliwiać będą rozwój mezocyklonalnych, dość silnych trąb powietrznych – możliwe są 1-2 takie przypadki. Największe szanse na takie zjawisko istnieją na obszarze województwa lubelskiego. Burze późnym popołudniem będą opuszczać już Polskę i wkraczać nad obszar Ukrainy oraz Białorusi, nadal stanowiąc istotne zagrożenie. Z biegiem dnia (możliwe, że już poza granicami kraju) burze będą się łączyć w większy układ przemieszczający się na północny wschód, którego największym zagrożeniem na trasie będą ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru do 80-100km/h, punktowo więcej. Trzeba także zwrócić uwagę na aktywność elektryczną tych burz – wyładowań może być znaczna ilość, a więc również będą stanowić istotne zagrożenie. Wieczorem i w nocy burze nie są już prognozowane

Jeszcze raz należy podkreślić, że jest to prawdopodobny scenariusz, ale jego realizacja będzie ściśle uzależniona od dalszego występowania opadów wielkoskalowych oraz zachmurzenia warstwowego. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na południowym wschodzie i obszarach na południe od kraju możliwe jest, że modele numeryczne przeszacowują chwiejność na tym obszarze, a w rezultacie siła zjawisk zostanie ograniczona. Niewielka ilość rozpogodzeń może sprawić, że niemal całkowicie zredukowane zostanie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych czy dużego gradu, a dużym zagrożeniem będą bardzo intensywne opady deszczu prowadzące do podtopień.

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…

Na tym obszarze, uwzględniając znacznie mniejszą chwiejność (SBCAPE poniżej 1000 J/kg), ale nadal bardzo dużą ilość wilgoci w powietrzu (PW aż do 50mm!) i intensywne ruchy wznoszące, możliwy jest rozwój burz, których głównym zagrożeniem będzie ulewny, miejscami nawalny opad deszczu (20-50mm w ciągu godziny). Pomimo tego, iż burze w tym obszarze prawdopodobnie będą nieliczne bądź będą przynosić małą ilość wyładowań, mogą powodować utrudnienia i lokalne podtopienia, wobec czego 1.stopień zagrożenia jest uzasadniony. Burze możliwe są w zasadzie od początku ważności prognozy, również jako komórki wbudowane w opady wielkoskalowe bądź pozostałości po nocnych burzach. Wieczorem burze możliwe są już tylko na północy obszaru, w nocy nie powinny już występować.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Lipiec 2016

Postniedziela, 17 lip 2016, 00:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2016, godz. 08:00 CEST do 18.07.2016, godz. 08:00 CEST


...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowo-wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu...

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ostatni dzień tygodnia nasz kraj znajdzie się w siodle barycznym. Do południowo-wschodniej części Polski wkroczy front ciepły z dużą ilością wilgoci, z rozległego obszaru niskiego ciśnienia znajdującego się nad Bałkanami. Za frontem pojawią się przelotne opady deszczu oraz miejscami burze, które będą przemieszczać się wolno. Na południu pojawią się umiarkowane/silne opady deszczu, które miejscami mogą powodować podtopienia.

OMÓWIENIE:

...Polska południowo-wschodnia...

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 35 - 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Dodatkowym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie zbieżność wiatrów w dolnej troposferze oraz gradient temperatur w środkowej troposferze. Słabe warunki kinematyczne spowodują, że komórki burzowe będą przemieszczać się wolno oraz nie powinny organizować się w większe struktury. Podczas przechodzenia burz mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 100 km/h), ulewne opady deszczu powodujące podtopienia oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.

…Polska południowo-zachodnia…

Tutaj spodziewamy się słabych burz. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 600 J/kg. LI spadnie do -2 ⁰C. Również tu pojawi się spora wodność atmosfery (PW = 30 mm). Brak kinematyki powodować będzie wolne przemieszczanie się komórek burzowych. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postwtorek, 19 lip 2016, 01:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.07.2016, godz. 08:00 CEST do 20.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE :


Polska jest pomiędzy układem wyżowym znad Niemiec a pogłębiającym się niżem znad zachodniej Rosji. Do naszego kraju z północy i północnego zachodu napływa dość chłodne powietrze znad Skandynawii. Powietrze te charakteryzuje się niezbyt dużą chwiejnością termodynamiczną. Pod wpływem ogrzewania się dolnej warstwy troposfery od promieni słonecznych, w ciągu dnia energia CAPE wzrasta do kilkuset J/kg. We wtorek na znacznym obszarze Polski około południa pod wpływem CAPE osiągającego do 200-400 J/kg, rozwinie się sporo chmur kłębiastych przynoszących przelotne opady deszczu. Lokalnie, zwłaszcza na południowym zachodzie północnym wschodzie kraju, chmury Cumulonimbus mogą rozbudować się bardziej i przynieść słabe burze. Pod wieczór burze te powinny zaniknąć. W ciągu okresu ważności prognozy nie przewiduje się żadnych szczególnych zagrożeń związanymi z oddziaływaniem głębokiej, wilgotnej konwekcji.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2016

Postczwartek, 21 lip 2016, 08:46

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.07.2016, godz. 08:36 CEST do 22.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska znajdzie się w obszarze siodła barycznego. Jedynie na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ niżu z centrum znad Białorusi. W godzinach okołopołudniowych nad południowo-zachodnie krańce Polski nasunie się płytka zatoka niskiego ciśnienia z widoczną dolnotroposferyczną strefą konwergencji wiatru.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

Na południowo-zachodnich krańcach Polski prognozowana jest umiarkowana niestabilność atmosfery (CAPE do 200-800 J/kg, miejscami nawet do 1000 J/kg; LI do -2°C/-4°C), która pojawi się w słabych warunkach kinematycznych (DLS 10-12 m/s). Na omawianym obszarze spodziewana jest podwyższona wodność troposfery dochodząca do 30 mm oraz zbieżność wiatr.

W takich warunkach powstawać będą pojedyncze komórki burzowe, którym głównie towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h. Na samych krańcach południowo-zachodnich możliwe są również opady niewielkiego gradu do 1 cm. Burze powstaną w godzinach popołudniowych, a ostatnie z nich zaczną zanikać pod wieczór. Przyjmą one formę pojedynczych komórek burzowych, jednak nie wykluczone, że niektóre z nich mogą się połączyć w multikomórki. Burze będą przemieszczać się z północnego-zachodu na południowy-wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2016

Postczwartek, 21 lip 2016, 20:12

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.07.2016, godz. 08:00 CEST do 23.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek zachodnia część kraju znajdzie sie pod wpływem strefy podwyższonego ciśnienia. Na wschodzie swoją obecność zanaczy układ niskiego ciśnienia przechodzący na pograniczu Ukrainy i Rosji. Polska znajduje się w polarno-morskiej masie powietrza. Na północnym-wschodzie przechodzić będzie front atmosferyczny związany z niewielkim niżem.

...Polska północno-wschodnia...

W godzinach popołudniowych dojdzie do wzrostu potencjalnej energii konwekcji CAPE do 400-1000 J/kg. Poziomy przepływ powietrza nie będzie sprzyjać intensyfikacji znawisk burzowych (DLS < 10 m/s, LLS < 5 m/s). Wodność troposfery wzrośnie do 38 mm. W strefie chwiejności prognozowane jest wystąpienie zachmurzenia frontowego, co w konsekwencji powinno osłabić potencjał burzowy.

W takiej sytuacji należy spodziewać się wystąpienia pojedyńczych komórek burzowych, lub niewielkich multikomórek, którym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 20 mm, lokalnie niewykluczone 30 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Burze będą się przemieszczać z północy na południe, a wieczorem powinny słabnąć i zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postniedziela, 24 lip 2016, 21:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.07.2016, godz. 08:00 CEST do 26.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska będzie w środowisku słabogradientowego obszaru dość podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Do naszego kraju będzie napływać ciepła, polarna o cechach morskich masa powietrza, która ma wykazywać się całkiem chwiejną równowagą termodynamiczną oraz umiarkowanym gradientem pionowym temperatury. Pewna niestabilność w troposferze uwzględniana jest głównie na południu, południowym - zachodzie, zachodzie, w centrum, częściowo na północy i północnym - wschodzie, gdzie energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną na poziomie 300-1300 J/kg oraz wpływ wymuszania orograficznego / lokalnych zbieżności wiatru i głębszych warstw niestabilnego powietrza mogą zapewnić korzystniejsze warunki do rozwoju mocniej wypiętrzonych, rozproszonych chmur kłębiasto-deszczowych, generujących przelotne, silne / ulewne opady deszczu, punktowo silny wiatr, a także grad o średnicy do 0,5-2 cm. Poszczególne ośrodki burzowe, w warunkach słabego przepływu poziomego mas powietrza w dolnej i środkowej troposferze (3-7 m/s) będą charakteryzować się bardzo wolną prędkością przemieszczania, co przy całkowitej wodności troposfery do 30-38 mm, może w kilku przypadkach doprowadzić do pojawienia się nadmiernych opadów deszczu, skutkujących lokalnymi podtopieniami. Najkorzystniejsze środowisko do rozwoju głębszej, wilgotnej konwekcji spodziewane jest po południu i pod wieczór, choć inicjacja pierwszych, rozproszonych komórek burzowych możliwa jest już w godzinach przedpołudniowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Lipiec 2016

Postponiedziałek, 25 lip 2016, 21:08

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.07.2016 godz. 08:00 CEST do 27.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i opadów gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska w dalszym ciągu będzie znajdować się na słabogradientowym obszarze barycznym w wilgotnej i chwiejnej masie powietrza. W związku z tym, na obszarze całego kraju możliwy jest rozwój burz wewnątrzmasowych.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-2000 J/kg). Na skutek nasłonecznienia w ciągu dnia spodziewany jest rozwój komórek burzowych. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach niewielkich pionowych uskoków wiatru i spodziewane są pojedyncze komórki, które miejscami mogą być silne. W związku z dość dużą wodnością troposfery (PW do 35-40 mm) i powolnym tempem przemieszczania się chmur Cb, głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia i zalania. Ponadto, miejscami mogą pojawić się bardzo silne porywy wiatru (downburst) i grad (o średnicy do 2 cm). Burze możliwe są niemal przez całą dobę, ale największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypada na godziny popołudniowe i wieczorne.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Lipiec 2016

Postwtorek, 26 lip 2016, 22:45

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.07.2016 godz. 08:00 CEST do 28.07.2016, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski centralnej i południowej głównie z powodu wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski zachodniej oraz wschodniej ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przed nami kolejny dzień z dynamiczną pogodą. W środę nasz kraj znajdzie się w strefie oddziaływania rozległego układu niskiego ciśnienia. W wielu miejscach kraju temperatura przekroczy oraz zbliży się do 30 ᴼC. Przez Polskę z południowego zachodu na północny wschód ciągu dnia przemieszczać się będzie słaby niż, na którym przewidywana jest strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Nadal napływać będzie powietrze wilgotne i ciepłe. W wielu miejscach w kraju pojawia się przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -4 do -7). Silne procesy wspomagające rozwój komórek burzowych są prognozowane zwłaszcza w obrębie niżu oraz zatoki z nią związanej. Pojawi się także spora wodność troposfery (PW 40 – 45 mm), a stosunek zmieszania Mixing Ratio wyniesie 12 – 14 g/kg, co będzie świadczyć o dużej ilości pary wodnej w powietrzu. Nie wyklucza się wystąpienie kilku superkomórek wysokoopadowych niosących nawalne opady deszczu, opady gradu (do 4 cm) oraz silne porywy wiatru (do 100 km/h). Możliwe jest utworzenie się tzw. training storms, czyli serii komórek konwekcyjnych idących jedna za drugą, co może być przyczyną bardzo dużych sum opadowych i rodzić ryzyko powodzi błyskawicznej. Burze będą przemieszczać się wolno i mogą trwać do późnych godzin nocnych.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W tym obszarze prognozowane są słabsze warunki na rozwój silnych burz, jednak nadal mogą stwarzać duże zagrożenie, szczególnie superkomórki i część burz o charakterze pulsacyjnym. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 500 – 1500 J/kg. Tutaj również głównym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie spora wodność atmosfery (około 40 mm) oraz lokalne zbieżności wiatrów. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru (do 80 km/h) oraz opady gradu (do 2 cm)

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postśroda, 27 lip 2016, 22:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.07.2016, godz. 08:00 CEST do 29.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka występowania nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej, środkowej i południowej Polski głównie z powodu ryzyka występowania nawalnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuacja synoptyczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Głównymi ośrodkami barycznymi kształtującymi pogodę w Europie Środkowej będzie niż znad Morza Norweskiego oraz słaby wyż znad Ukrainy i zachodniej części Rosji. Polska nadal będzie pod wpływem gorącej, zawierającej dużo wilgoci i chwiejnej zwrotnikowej masy powietrza, choć w czwartek w ciągu dnia od zachodu w głąb kraju za zatoką niżową i słabym chłodnym frontem atmosferycznym będzie postępować niewielkie, kilkustopniowe ochłodzenie. Powietrze podążające za frontem będzie już mniej wilgotne, niż powietrze zwrotnikowe znad wschodniej połowy kraju. Mimo wszystko, powietrze napływające z zachodu będzie nadal charakteryzować się pewną chwiejnością termodynamiczną. Niewielkie prędkości wiatru na różnych poziomach troposfery będą przyczyną niewielkich wartości wskaźników kinematycznych. W swobodnej troposferze będzie dominować wiatr południowo-zachodni, natomiast w warstwie granicznej kierunki wiatru będą zróżnicowane, z przewagą wiatrów zachodnich.

OMÓWIENIE :

… Południowa, wschodnia i częściowo środkowa Polska …

Podobnie, jak w ostatnich dniach, w środowisku z dość dużą chwiejnością termodynamiczną (CAPE lokalnie ponad 2500 J/kg, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie) oraz przy wartościach PW osiągających 40-45 mm, lecz przy niezbyt dużym przepływie powietrza w całym pionowym profilu troposfery, już wczesnym popołudniem dojdzie do rozwoju licznych komórek konwekcyjnych. Szczególnie szybko i gwałtownie proces rozwoju komórek burzowych może następować na południu, południowym wschodzie Polski oraz w pobliżu wschodniej granicy kraju, wzdłuż strefy zbieżności wiatru. Nie wykluczone, że przy DLS miejscami osiągającym 10-14 m/s może dojść do rozwoju 1-2 superkomórek wysokoopadowych. Ponadto nieznacznie wyższe wartości DLS mogą zapewnić nieco lepszą organizacje burz w klastry, a nawet w większy układ MCS. Najsilniejsze zjawiska w ciągu dnia prognozowane są na południowym wschodzie kraju. Tu istnieje szczególnie duże ryzyko nawalnych opadów przynoszących miejscami silne zalania i powodzie błyskawiczne, lokalnych opadów gradu do 3-4 cm w średnicy w najsilniejszych burzach oraz silnych, punktowych porywów wiatru, stąd uzasadnione jest wydanie w tej części kraju 2. stopnia zagrożenia. Duża chwiejność w dolnej partii troposfery może spowodować powstanie 1-2 niezbyt silnych trąb powietrznych. Im dalej na zachód, tym ryzyko gwałtownych burz będzie mniejsze. Burze na wschodzie Polski mogą utrzymywać się również w pierwszej części nocy z czwartku na piątek; część z nich zacznie zanikać dopiero po północy.

… pozostała część kraju …

W ciągu dnia pod wpływem energii CAPE do ok. 500-750 J/kg, nastąpi rozwój komórek opadowych i burzowych. Sporo burz może wejść do Polski zachodniej od strony Niemiec, zwłaszcza późnym popołudniem, wieczorem, a także w trakcie nocy. Pionowe uskoki wiatru DLS do ok. 17,5 m/s sprawią, że burze będą wykazywać skłonność do tworzenia niezbyt dużych układów wielokomórkowych. 2-3 słabe superkomórki burzowe z opadem drobnego gradu są możliwe. Mimo wszystko, ryzyko silnych burz będzie znacznie mniejsze, niż we wschodniej połowie Polski. W związku z powyższym stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany w tej części Polski.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Lipiec 2016

Postpiątek, 29 lip 2016, 08:41

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.07.2016, godz. 08:30 CEST do 30.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska będzie znajdować się w strefie obniżonego ciśnienia. Na południowo-wschodnich krańcach zalegać będzie jeszcze chłodny front atmosferyczny, który szybko opuści nasz kraj. Od zachodu już od godzin porannych wkraczać będzie kolejny front chłodny, na którym powstawać będą burze. Front ten będzie wypierać ciepłą masę powietrza polarno-morskiego i zastąpi ją świeżym, chłodniejszym powietrzem polarno-morskim.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …


W Polsce prognozuje się umiarkowaną chwiejność termodynamiczną (CAPE maksymalnie do 500-1200 J/kg, LI do -2°C/5°C) w obecności słabych warunków kinematycznych (DLS około 10 m/s). Strefa z chwiejnością będzie przemieszczać się od zachodniej granicy kraju po wschodnią. Towarzyszyć jej będzie strefa konwergencji wiatru oraz podwyższone parametry wodności troposfery do 30-35 mm.

W takich warunkach prognozuje się powstanie pojedynczych komórek burzowych, które miejscami mogą łączyć się w mniejsze struktury wielokomórkowe. Towarzyszyć im będą głównie intensywne opady deszczu do 35 mm w czasie trwania zjawiska, opady niewielkiego gradu do 1,5 cm oraz silny wiatr w porywach do 70-80 km/h. Miejscami, nie wykluczone jest powstanie zalążków trąb powietrznych, które mogą osiągnąć powierzchnię ziemi, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niewielkie. Pierwsze burze pojawią się już w godzinach porannych, głównie na południowym-wschodzie Polski oraz dzielnicach zachodnich, a zaczną zanikać w godzinach wieczorno-nocnych. Będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód, niekiedy z zachodu na wschód. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz w piątek istnieje na północy oraz w centrum Polski.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek[/quote]
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Lipiec 2016

Postpiątek, 29 lip 2016, 21:09

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.07.2016, godz. 08:30 CEST do 31.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie system stosunkowo słabych frontów atmosferycznych, które oddzielają różne masy pochodzenia polarno-morskiego.

OMÓWIENIE

...Obszar objęty możliwością burz...

W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju dojdzie do rozwoju potencjalnej energii konwekcji CAPE 300-700 J/kg, lokalnie do 1000 J/kg. Wskaźniki kinematyczne będą pokazywać umiarkowane wartości (DLS 10-18 m/s, LLS do 10 m/s). Wodność troposfery wyniesie 30-35 mm.

Głównie za sprawą frontów atmosferycznych, należy spodziewać się powstania burz, które powinny przyjąć formę pojedyńczych komórek lub multikomórek. Niewykluczone jest powstanie bardziej zorganizowanej formy konwekcyjnej (MCS). Burzom będą toważyszyć intensywne opady deszczu do 30 mm, silniejsze porywy wiatru do 80 km/h, a także niewielki grad 1-1,5 cm średnicy. Pierwsze wyładowania powinny się pojawić około południa, a w pierwszej części nocy burze powinny zanikać. Ośrodki konwekcyjne będą się przemieszczać na północny-wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7024
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Lipiec 2016

Postniedziela, 31 lip 2016, 08:01

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 31.07.2016, godz. 08:00 CEST do 01.08.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo - zachodniej, południowej i środkowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz w mniejszym stopniu pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru, większego gradu oraz w mniejszym stopniu pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską będzie przebiegać obszar obniżonego ciśnienia atmosferycznego wraz ze strefą pofalowanego frontu atmosferycznego, oddzielającego dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza - polarno-morską oraz zwrotnikową. Z biegiem dnia znad Czech i Słowacji będzie postępować adwekcja ciepłego i coraz zasobniejszego w wilgoć sektora powietrza, w rejonie którego spodziewane jest przemieszczanie się ostrzejszej fali z mezoskalowym układem niskiego ciśnienia oraz wielkoskalowym wspomaganiem ruchów wznoszących, doprowadzających do istotnego nasilenia się niestabilności w troposferze.

OMÓWIENIE:

... Województwa południowe i częściowo środkowe ...

Na tym terenie możliwe jest wystąpienie szczególnie silnych zjawisk burzowych. Nocne i poranne obserwacje pokazują jednak pewne rozbieżności, zwłaszcza w perspektywie dokładnego natężenia oraz trajektorii spodziewanej fali frontowej. Ponadto z Niemiec i Czech przemieszcza się strefa większego zachmurzenia, która może ograniczyć potencjał konwekcyjny w godzinach popołudniowych. Początkowo uwzględniany dla tej części kraju 2. stopień zagrożenia nie zostaje póki co wydany. Na podstawie dziennych obserwacji, a przede wszystkim w przypadku gwałtownego rozwoju niebezpiecznych struktur burzowych może zaistnieć potrzeba zaktualizowania prognozy.

Adwekcja ciepłej i zasobniejszej w parę wodną masy powietrza doprowadzi z biegiem dnia do pojawienia się chwiejnej równowagi termodynamicznej oraz nasilenia się szeregu parametrów burzowych. Po pierwsze nastąpi wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, która w postaci SBCAPE wyniesie około 800-1700 J/kg, po drugie po południu lub pod wieczór znad Czech nasunie się ostrzejsze zaburzenie z mezoskalowym ośrodkiem niskiego ciśnienia, nasilając pionowy profil wiatru w warstwie 0-6 km oraz doprowadzając do intensyfikacji wielkoskalowego wspomagania czynników konwekcyjnych. Środowisko termodynamiczne, jakie jest oczekiwane na terenie omawianego paragrafu, będzie sprzyjać zarówno dyskretnemu, jak i masowemu trybowi konwekcji. W początkowej fazie, pod wpływem nasilającej się niestabilności oraz obecności umiarkowanych uskoków pionowych wiatru (10-22 m/s w dolnych 6 km troposfery) należy się liczyć z rozwojem silnych, izolowanych komórek burzowych, mogących przekształcać się w burze pulsacyjne oraz superkomórkowe. Głównym zagrożeniem na ich trasie będą ulewne opady deszczu, grad o średnicy do 2-4 cm oraz punktowo silne / bardzo silne, miejscami wręcz gwałtowne porywy wiatru (możliwe przypadki powyżej 90-100 km/h). W momencie nasunięcia się zafalowania na quasi-stacjonarnym froncie atmosferycznym pojawi się korzystne środowisko do szybkiego formowania się burz wielokomórkowych, które w dojrzałej fazie konwekcji mogą przybrać formę mezoskalowego systemu konwekcyjnego z trajektorią skierowaną z południowego - zachodu na północny - wschód. Wielokomórkowy charakter spodziewanego układu (wschodnia część może objawić się powstaniem systemu "training storms") może zawierać w sobie wbudowane segmenty liniowe / ośrodki z rotującymi prądami wstępującymi, podczas których głównym zagrożeniem, mając też na uwadze spore uwodnienie troposfery (35-40 mm), będą bardzo silne porywy wiatru, a także ulewne / nawalne opady deszczu, doprowadzające do podtopień i zalań. Mocniej rozgrzana masa powietrza oraz obecność fali frontowej (do tej pory ciężko określić jej dokładne natężenie) będą też faworyzować znaczną aktywność elektryczną poszczególnych komórek i klastrów burzowych. Założenia numeryczne na ogół zgodnie wskazują, że zaburzenie wkroczy do Polski po południu oraz pod wieczór i w nocy będzie przemieszczać się dalej w kierunku północno - wschodnim, do głębi kraju. Przed nocą, w środowisku rozwijających się izolowanych burz oraz nasilających się uskoków pionowych wiatru w dolnej oraz środkowej troposferze istnieje też pewne, choć niezbyt duże ryzyko uformowania się mezocyklonicznej trąby powietrznej.

... Pozostały obszar objęty 1. stopniem zagrożenia ...

Na pozostałych obszarach objętych 1. stopniem zagrożenia również spodziewane są warunki, które mogą doprowadzić do rozwoju silnych ośrodków burzowych. W ciągu dnia będą to bardziej izolowane (dyskretne) burze, które szczególnie wzdłuż województw zachodnich, w warunkach przebiegania aktywniejszego przepływu poziomego mas powietrza związanego z prądem strumieniowym (20-35 m/s na wysokościach izobarycznych 500-300 hPa) mogą stanowić większe zagrożenie silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru oraz gradem o średnicy do 2 cm. Inaczej sytuacja przedstawia się w południowo - wschodniej części omawianego paragrafu, gdzie prędkość wiatru w swobodnej troposferze będzie znacznie mniejsza, a ruch burz wyraźnie mniejszy. Mając na uwadze podwyższoną energię SBCAPE w momencie postępującej adwekcji wilgotnego powietrza oraz całkowitą wodność troposfery do 30-35 mm, trzeba się liczyć z możliwością powstawania wydajnych opadowo formacji burzowych z dyskretnego trybu głębokiej konwekcji, które będą generować przede wszystkim ulewny deszcz, punktowo silny / bardzo silny wiatr (zjawiska downburst) i większy grad. W godzinach nocnych strefa zagrożenia obejmie też województwa północno - wschodnie oraz północne, gdzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia prognozowane jest wystąpienie silniejszego wspomagania ruchów wznoszących dla mocniej uwodnionych burz, w tym form wielokomórkowych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron