Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 23:43


Maj 2017

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Maj 2017

Postwtorek, 2 maja 2017, 10:23

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.05.2017, godz. 10:10CEST do 03.05.2017, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silny i porywisty wiatr oraz w mniejszym stopniu na opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


We wtorek Polska będzie w zasięgu klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Morza Norweskiego. Południe kraju będzie pod działaniem ośrodków niżowych. Na południowym-wschodzie obecny będzie front atmosferyczny oddzielający ciepłe masy powietrza polarno-morskiego od chłodniejszych mas tego samego pochodzenia. Na ich styku, przy sporym gradiencie termicznym prognozuje się wystąpienie burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …


Na omawianym obszarze prognozowana jest umiarkowana niestabilność atmosfery. Jej maksymalne wartości wyniosą CAPE do 400-600 J/kg, LI do -1°C/-4°C. Warunki kinematyczne będą korzystne, głównie od Podhala przez Kraków po Rzeszów (DLS >15 m/s). Prognozowana jest podwyższona wodność w profilu pionowym atmosfery do 20-30 mm. Dodatkowo w dolnej troposferze ma pojawić się zbieżność wiatru (konwergencja), a nawet powstanie niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia co przełoży się na wspomaganie procesu konwekcji.

W południowo-wschodniej Polsce prognozowane są burze już od godzin wczesno popołudniowych. Początkowo będą to pojedyncze komórki, które przekształcać się będą w większe struktury wielokomórkowe. Dzięki skrętności wiatru nie wykluczone są pojedyncze mini superkomórki burzowe. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 20-25 mm w czasie zjawiska, opady małego gradu do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h. Przy superkomórkach przedziały parametrów mogą zostać przekroczone. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i północnym, a zaczną zanikać w godzinach wieczornych lub nawet późno wieczornych.

… Obszar objęty możliwością burz …

Polska południowo-zachodnia


Na południowym-zachodzie i zachodzie kraju prognozowana jest niewielka energia termodynamiczna (CAPE 50-120 J/kg), jednak dogodne warunki kinematyczne (DLS >20 m/s) mogą przyczynić się do wystartowania konwekcji na tym obszarze. Jeśli powstaną burze to towarzyszyć im będzie głównie silny i porywisty wiatr.

Mapa z prognozą:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2017

Postśroda, 3 maja 2017, 11:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.05.2017, godz. 12:00 CEST do 04.05.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Święto Konstytucji 3 maja nasz kraj znajdzie się w zasięgu rozległego układu wyżowego, który rozciągać się będzie nad całą północną częścią Europy. Na południu Starego Kontynentu zalegać będzie spory obszar obniżonego ciśnienia z kilkoma ośrodkami niżowymi. Dodatkowo na zachodzie Europy stacjonuję niż górny z chłodnym polarnomorskim powietrzem i sporą ilością wilgoci. Do Polski z południa napływać będzie wilgotne i cieplejsze powietrze. W ciągu dnia w większej części kraju zachmurzenie będzie duże, jedynie na południu umiarkowane. Miejscami mogą pojawić się przelotne opady deszczu, a na południu również burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Sytuacja w środę jest dość trudna, jeśli chodzi o skalę i moc potencjalnych burz. Wszystko przez zachmurzenie i porę dnia, w której zaczną się rozwijać. Warunki termodynamiczne będą słabe i umiarkowane. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 200 – 1000 J/kg, a Lifted Index spadnie do -4⁰C. Dodatkowym wspomaganiem będzie również orografia terenu, szczególnie w górach. Pojawią się umiarkowane warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0-6 km wyniesie 10-20 m/s. Z uwagi na dość dobre warunki burzowe na Słowacji oraz Węgrzech, jest spore prawdopodobieństwo wkroczenia wieczorem większego układu. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia komórek burzowych będą ulewne opady deszczu, powodujące lokalne podtopienia, silniejsze porywy wiatru (przeważnie do 80 km/h, miejscami do 100 km/h) oraz opady gradu do 2 cm. Burze mogą trwać do późnych godzin nocnych.
Z uwagi na niepewne prognozy wydana jest możliwość burz, chociaż warunki na południowym-wschodzie kraju są również na 1 stopień, więc jeśli powstaną silniejsze burze, zalecamy śledzić nasze ostrzeżenia!

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postczwartek, 4 maja 2017, 00:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.05.2017, godz. 08:00 CEST do 05.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego i z powodu mniejszego ryzyka opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Nad Europą Środkową i częściowo Zachodnią (rejon Alp, Niemcy, Kraje Beneluksu, Francja) znajduje się odcięty niż górny. W jego rejonie tworzą się niewielkie ośrodki niskiego ciśnienia. Do wschodniej, południowej i centralnej części Polski nadal napływa wyraźnie cieplejsze powietrze z południa i z południowego wschodu Europy. Powietrze to charakteryzuje się słabą i umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną. W czwartek przez Polskę z południa na północny zachód i zachód będą przebiegać fronty atmosferyczne związane z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Czech.


OMÓWIENIE:

… południe, południowy wschód i centrum Polski …

Pod wpływem energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji do ok. 400-800 J/kg, stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze i wspomagania orograficznego, w ciągu dnia w południowej i południowo-wschodniej części kraju rozwiną się komórki burzowe. Komórki te prawdopodobnie będą tworzyć układy wielokomórkowe, ponadto nie wyklucza się superkomórki burzowej, uwzględniając pionowy uskok wiatru DLS osiągający miejscami ok. 15 m/s. W ewentualnej superkomórce burzowej zagrożeniem może być opad większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy). Najważniejszym zagrożeniem będą jednak dość silne opady deszczu, które w kilku przypadkach mogą doprowadzić do lokalnych podtopień (uwzględniając dość wolne przemieszczanie się układów burzowych, możliwość pojawienia się układów training storms oraz wodności troposfery PW osiągającej wartości 25-30 mm). Silny, miejscami porywisty wiatr będzie stanowił jedynie marginalne zagrożenie. Dość duża chwiejność w dolnej części troposfery (CAPE w warstwie 0-2 km powyżej 100 J/kg) może doprowadzić do uformowania się słabej trąby powietrznej (możliwe jest zdarzenie związane z mezocyklonem, jak również z nim nie związane). Niski poziom LCL sugeruje spore zachmurzenie utrzymujące się do godzin około południowych, co może znacznie utrudnić rozwój komórek burzowych i niemal całkowicie wykluczyć zagrożenie ze strony trąb powietrznych. Najmniej chmur powinno być we wschodniej części omawianego regionu. Burze będą powoli i umiarkowane szybko przemieszczać się na północ. Późnym wieczorem lub w pierwszej połowie nocy zaczną stopniowo zanikać. Stopień pierwszy zostaje wydany jedynie dla tej części omówionego obszaru, w której istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszych burz.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2017

Postpiątek, 5 maja 2017, 08:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.05.2017, godz. 08:35 CEST do 06.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silny i porywisty wiatr, w mniejszym stopniu na opady gradu i trąby powietrzne.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska będzie pod oddziaływaniem ośrodków niżowych. Jej południowo-wschodnia część pozostanie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Bałkanów. W godzinach popołudniowych w okolicach Podkarpacia ma dojść do powstania kolejnego słabego centrum niżu. Spora część kraju będzie znajdować się w masie powietrza polarno-morskiego ciepłego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …


Na omawianym obszarze prognozowana jest umiarkowana i wysoka niestabilność atmosfery (CAPE do 500-1200 J/kg, LI -2°C/-4°C). Warunki kinematyczne będą zróżnicowane, od około DLS 12-14 m/s w zachodniej części do <10 m/s we wschodniej. W przypadku skrętności wiatru w dolnym kilometrze troposfery (LLS) oscylować będzie ona w granicach 8-12 m/s. W wyniku napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrza zawartość wody w pionowym profilu może osiągnąć maksymalnie 20-30 mm. Konwekcji będzie sprzyjała obecność w godzinach popołudniowych słabego niżu na Podkarpaciu.

W takich warunkach prognozowane są burze, momentami o umiarkowanej sile. Początkowo przyjmą one charakter pojedynczych komórek konwekcyjnych, jednak z czasem mogą łączyć się w struktury wielokomórkowe. W godzinach popołudniowych istnieje ryzyko wejścia od południowego-wschodu większego systemu konwekcyjnego. Nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będą przede wszystkim silne opady deszczu, które miejscami, dzięki małej prędkości przemieszczania komórek mogą powodować podtopienia i zalania. Dodatkowo nie wykluczone są opady gradu do 2 cm oraz silny i porywisty wiatr. W przypadku powstania superkomórek burzowych zjawiska te mogą się jeszcze bardziej nasilić, a nawet może dojść do powstania trąby powietrznej (obniżone wartości LCL). Orientacyjnie, największe prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz istnieje w pasie od Podkarpacia, Lubelszczyzny i częściowo Małopolski po Ziemię Świętokrzyską, Łódzką i południe Mazowsza. Burze mogą pojawić się już we wczesnych godzinach popołudniowych, a ostatnie z nich zanikną w godzinach wieczorno-nocnych. Komórki konwekcyjne będą przemieszczać się z południowego-wschodu na północny-zachód z możliwymi odchyleniami toru w kierunku północnym i zachodnim. Należy pamiętać, że ze względu na prognozowane duże zachmurzenie z przejaśnieniami rozwój konwekcji może być utrudniony.

… Obszar objęty możliwością burz …

Polska południowa i południowo-zachodnia


Na pozostałym obszarze Polski prognozowana jest niższa energia termodynamiczna (CAPE 200-500 J/kg) przy podobnych warunkach kinematycznych. Burze, które tu mogą powstać będą o charakterze pojedynczych lub wielokomórkowych struktur. Towarzyszyć im będzie intensywny opad deszczu oraz silny i porywisty wiatr, w górach i na przedpolu możliwe opady gradu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2017

Postsobota, 6 maja 2017, 00:13

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.05.2017, godz. 08:00 CEST do 07.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i wschodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu i silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę nad Polską znajdzie się zatoka niskiego ciśnienia związana z niżen znad półwyspu bałkańskiego. W osi zatoki znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, na którym dojdzie do zjawiska cyklogenezy. Wschodnia części kraju pozostaje w ciepłej i zasobnej w wilgoć masie powietrza polarnomorskiego. Wysoka wilgotność powietrza w połączeniu z czynnikami wspomagającymi konwekcję, doprowadzi do powstania burz.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W strefie frontowej dojdzie do nagromadzenia wilgoci zarówno w dolnej jak i środkowej części troposfery, co przełoży się na wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji CAPE do 1500 J/kg, a całkowita wodność wzrośnie do 30 mm. Niewielki poziomy przepływ mas powietrza, który nie przekroczy 10 m/s, nie będzie sprzyjać intensyfikacji i organizacji konwekcji. Umiarkowane zachmurzenie i obecność stref zbieżności wiatru powinny wspomóc rozwój konwekcji na omawianym obszarze.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia pojedyńczych lub wielokomórkowych struktur konwekcyjnych będą intensywne opady deszczu, które ze względu na niewieką prędkość przemieszczania się, mogą lokalnie sięgnąć 20-30 mm. Silne pionowe prądy powietrza będą sprzyjać powstawaniu gradu o średnicy 1-2 cm, a także silnym porywom wiatru dochodzącym do 70-80 km/h. Zwłaszcza w północnej części zaznaczonego obszaru, gdzie dojdzie do cyklogenezy, a także w miejscach występowania zbieżności wiatru, możliwe będzie pojawienie się lejków kondensacyjnych niezwiązanych z mezocyklonem, które będą mogły stać się pełnoprawnymi trąbami lądowymi o niewielkiej sile. Pierwsze burze spodziewane są wczesnym popołudniem i będą się przemieszczać głównie w kierunku północnym, z odchyleniami na północny-wschód w południowej części obszaru i północny-zachód w północnej części obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia.

...Polska południowo-zachodnia...

W środowisku niewielkiej chwiejności 150-400 J/kg i słabego przepływu powietrza, zwłaszcza na terenach górskich, będzie możliwy rozwój konwekcji, która nie powinna być szczególnie gwałtowna. Komórkom konwekcyjnym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 15 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 70 km/h.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postniedziela, 7 maja 2017, 03:34

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.05.2017, godz. 08:00 CEST do 08.05.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


W niedzielę w rejonie Polski zaczną zachodzić istotne zmiany w polu barycznym i w układzie mas powietrznych. Dość ciepłe powietrze polarne, które do tej pory zalegało nad naszym krajem, zacznie ustępować znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia arktycznego, która zacznie napływać z północy. Na styku tych dwóch mas powietrza będzie rozwijać się ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie przez najbliższe kilkadziesiąt godzin ma mieć decydujący wpływ na pogodę w Polsce. Co istotne, wzdłuż chłodnego frontu tego układu spodziewane są opady wielkoskalowe (północna części Polski). Opady te wraz z frontem będą powoli wędrować na południowy wschód. Przed frontem atmosferycznym, na wschodzie i południu Polski, prognozowana jest słaba i umiarkowana chwiejność troposfery, w związku z czym będą tam powstawać ośrodki burzowe. Ośrodki te skupią się przede wszystkim wzdłuż bruzdy obniżonego ciśnienia przebiegającej przez Białoruś i Ukrainę, w pobliżu wschodniej granicy Polski.


OMÓWIENIE:

… Wschód kraju …

Już około południa pod wpływem energii CAPE do ok. 800-1000 J/kg i stref zbieżności wiatru, w środowisko z niewielkim pionowym ścinaniem wiatru DLS i LLS, będą tworzyć się liczne niezorganizowane komórki, miejscami formujące niezorganizowane układy wielokomórkowe. Burze będą powoli w ciągu dnia opuszczać nasz kraj. Mogą przynieść większe opady deszczu (PWater ok. 24-26 mm) powodujące gdzieniegdzie lokalne podtopienia, a także drobny grad. W związku z dużą energią CAPE w dolnych 2 km troposfery, nie wyklucza się rozwoju 1-2 słabych trąb lądowych. Rozwój burz w tej części kraju może jednak zostać znacząco ograniczony przez zachmurzenie (zwłaszcza w północnej połowie omawianego obszaru, gdzie w pobliżu będzie przebiegać strefa opadów wielkoskalowych). Ryzyko groźnych zjawisk towarzyszących burzom będzie marginalne i nie wymaga uwzględnienia pierwszego stopnia zagrożenia w prognozie.

… Południe kraju …

W tej części kraju w środowisku z energią potencjalną dostępną drogą konwekcji CAPE do ok. 300-500 J/kg i z niewielkimi wartościami pionowego ścinania wiatru LLS i DLS, również powstaną niezorganizowane pojedyncze komórki burzowe tworzące miejscami niewielkie i nietrwałe układy wielokomórkowe. Komórki burzowe będą tu korzystać ze wspomagania orograficznego konwekcji. Prognozuje się słabą aktywność burz. Całkiem możliwe, że większość powstałych w tej części Polski komórek konwekcyjnych w ogóle nie przyniesie wyładowań atmosferycznych. Pod wieczór burze i komórki opadowe zaczną szybko zanikać. Na podstawie wyliczeń modeli numerycznych można stwierdzić, że ewentualne burze w tej części kraju powinny być tym razem zupełnie niegroźne. PWater ma mieć znacznie mniejsze wartości, niż to było jeszcze w sobotę, stąd opady konwekcyjne będą mieć co najwyżej umiarkowane natężenie.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2017

Postponiedziałek, 8 maja 2017, 23:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.05.2017 godz. 08:00 CEST do 10.05.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

We wtorek nasz kraj znajdzie w zasięgu rozległego niżu znad zachodniej części Rosji. Sprowadzi on zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Temperatura nie osiągnie w ciągu dnia 10 stopni. W okolicy południa spodziewany jest rozwój chmur kłębiastych do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu (na północy kraju). Miejscami może słabo zagrzmieć. Będą to pojedyncze przypadki.

Na zaznaczonym obszarze spodziewane są słabe burze. Ryzyko burz z okresie ważności prognozy jest jednak określane jako niskie i jest możliwość ich nie wystąpienia. Warunki termodynamiczne będą marginalne (CAPE do 300 J/kg, Lifted Index do 0 st.C). Z uwagi na słabą kinematykę w atmosferze, komórki burzowe będą pojedyncze i wolno będą się przemieszczać. Nie powinny stwarzać większego zagrożenia . Podczas ich przechodzenia lokalnie mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru (do 70-80 km/h) i opad gradu (miejscami do 1 cm).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postczwartek, 11 maja 2017, 22:25

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.05.2017, godz. 08:00 CEST do 13.05.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie pod wpływem mocno wydłużonej w głąb wschodniej części kontynentu europejskiego zatoki niskiego ciśnienia związanej z rozległym, wielocentrycznym układem niżowym ulokowanym nad wodami Atlantyku Północnego. Nad coraz większy obszar Polski zacznie napływać cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich, która w pasie województw południowych, w zasięgu oddziaływania równoleżnikowo ułożonej strefy pofalowanego frontu atmosferycznego, wzmocni potencjał do rozwoju głębokiej konwekcji i co za tym idzie burz.

OMÓWIENIE:

... Obszar objęty możliwością wystąpienia burz ...

Od rana na przeważającym obszarze spodziewane jest duże zachmurzenie, poza tym będą obecne opady deszczu. Z biegiem dnia oczekiwane są przejaśnienia i rozpogodzenia, które w środowisku oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego (w przypadku Polski ciepłego odcinka) oraz dość wyraźnie podwyższonej zawartości wilgoci zaczną sprzyjać inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji (SBCAPE na poziomie 300-750 J/kg). Słaby przepływ poziomy mas powietrza w dolnej i środkowej troposferze (2,5-7 m/s) nie będzie faworyzować dobrej organizacji burz, przybierających na ogół postać pojedynczych komórek oraz słabo zorganizowanych form wielokomórkowych. Zwiększona całkowita wodność troposfery (TPW około 20-25 milimetrów) będzie sprzyjać ulewnym opadom deszczu, które przy dość wolnej prędkości przemieszczania się poszczególnych formacji burzowych, mogą doprowadzić do kilku przypadków nadmiernych sum opadowych i związanych z nimi punktowych podtopień / zalań. Miejscami nie można wykluczyć też wystąpienia małego gradu z większą akumulacją oraz dość silnych porywów wiatru, jednak ryzyko ich pojawienia, zważywszy na niezbyt duży gradient pionowy temperatury w dolnych 3 km troposfery, jest małe. Wskutek silniejszej akumulacji pary wodnej na zbieżności wiatru w warstwie 0-2 km istnieje również pewne prawdopodobieństwo powstania zalążków trąb lądowych (funnel clouds), a być może nawet w pełni wykształconej, słabej i krótkotrwałej trąby lądowej (landspout). Najkorzystniejsze warunki do inicjacji burz pojawią się w drugiej części dnia. Im bliżej południowych części omawianego paragrafu, tym możliwość rozwoju głębszej konwekcji będzie większa.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postsobota, 13 maja 2017, 04:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.05.2017, godz. 08:00 CEST do 14.05.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu najbliższej doby nad południową częścią Polski będzie przebiegać bruzda niskiego ciśnienia, z której od wschodu oderwie się ośrodek niskiego ciśnienia przemieszczający się dalej na wschód. Na północy Europy będzie znajdować się wał wyżowy blokujący przemieszczanie się bruzdy w głąb Polski. Mimo, że cieplejsze powietrze napływające do naszego kraju przedostanie się również do dzielnic centralnych i północnych, słaby, pofalowany, quasistacjonarny front atmosferyczny będzie przebywać w rejonie bruzdy, na południu Polski. Na południe od tego frontu prognozowana jest słaba i umiarkowana chwiejność termodynamiczna troposfery, w związku z czym możliwe tam będzie powstanie komórek burzowych. Wiatr na rożnych poziomach troposfery będzie słaby, w związku z powyższym wartość wskaźników kinematycznych będzie niewielka, a komórki burzowe nie będą zorganizowane i długotrwałe.

OMÓWIENIE:

… południowa i południowo-zachodnia część Polski (głównie obszary górskie i podgórskie) ...

Burze będą występować około południa, po południu i wieczorem wzdłuż południowych granic Polski, na terenach górskich i podgórskich, gdzie ich rozwój zostanie wspomożony przez wznoszenie związane z orografią terenu. Energia CAPE wyniesie około 600-800 J/kg, PW około 20-25 mm. Bardzo małe prędkości wiatru na różnych poziomach troposfery sprawią, że będą powstawać pojedyncze i niezorganizowane komórki burzowe, łączące się w słabe i nietrwałe klastry burzowe. Lokalnie w związku z bardzo wolnym ruchem komórek burzowych nie można wykluczyć podtopień, ale ich ryzyko będzie bardzo małe (możliwe 2-4 przypadki). Niewykluczony jest drobny grad. Nieco więcej burz i opadów może być w Bieszczadach, dość blisko tworzącego się ośrodka niżowego. Większe opady konwekcyjne nie wykluczone są także w rejonie Tatr oraz lokalnie od Kotliny Kłodzkiej po Kotlinę Turoszowską. Zjawiska konwekcyjne mogą być jednak znacznie ograniczone przez dość spore zachmurzenie utrzymujące się w południowej części kraju, na północ od obszarów górskich. Zważywszy na ten fakt oraz na niedużą wartość energii CAPE, stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2017

Postniedziela, 14 maja 2017, 00:48

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.05.2017, godz. 08:00 CEST do 15.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę pogodę nad Europą kształtować będzie rozległy niż, wraz frontami atmosferycznymi znad północnego Atlantyku, a także wyże znajdujące się na południowym-zachodzie kontynentu i nad północną Skandynawią. Tym samym do Polski naplynie ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza z południa Europy. Do zachodniej części kraju wkroczy zatoka niskiego ciśnienia, za sprawą której dojdzie do rozwoju konwekcji.

OMÓWIENIE

...Polska zachodnia...

W ciągu dnia napływać będzie chwiejna masa powietrza, dzięki czemu energia CAPE wzrośnie do 1000-1500 J/kg. Za sprawą wyraźnej strefy zbieżności wiatru, związanej z osią zatoki niskiego ciśnienia, przy słabym przepływie powietrza i stosunkowo dużej wodności troposfery (PW do 30 mm) dojdzie do inicjacji uwodnionej, głębokiej konwekcji. Jedynym czynnikiem mogącym osłabić potencjał burz, może okazać się zachmurzenie.

W takich warunkach spodziewamy się powstania wolno przemieszczających się burz pulsacyjnych, a także wielokomórkowych, które będą charakteryzować się głównie wysoką wydajnością opadową (15-30 mm), co może prowadzić do lokalnych podtopień, a także podwyższoną aktywnością elektryczną. Nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy 1-2 cm, a także silniejszych porywów wiatru do 70 km/h. Największa aktywność burz spodziewana jest w godzinach popołudniowych i wieczornych. W nocy burze powinny słabnąć i powoli przemieszczać się na wschód.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postponiedziałek, 15 maja 2017, 01:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.05.2017, godz. 8:00 CEST do 16.05.2017, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Polska znajdzie się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, a przez kraj będzie się przemieszczać niezbyt aktywna strefa frontowa. Nad większością obszaru Polski zalegać będzie ciepła masa powietrza polarnomorskiego, charakteryzująca się podwyższoną wilgotnością, jedynie na południowym wschodzie kraju znajdzie się masa o znacznie niższej wilgotności.

OMÓWIENIE:

Masa powietrza zalegająca nad większym obszarem kraju charakteryzować się będzie miejscami umiarkowaną chwiejnością, rzędu do 800-1200J/kg, choć miejscami wyliczenia modeli mogą być nieco zawyżane. LI spadnie do -3/-4°C, zaś zawartość wilgoci w słupie powietrza (PW) wyniesie do 24-29mm. Należy jednak zauważyć, że przepływ powietrza nad obszarem Polski będzie dość powolny, wskutek czego także wartości wskaźników kinematycznych pozostaną na niskim poziomie – DLS nie przekroczy 10m/s, zaś SRH 0-3km utrzyma się na poziomie do 50m2/s2.

Podobnie więc jak w niedzielę, należy się spodziewać rozwoju burz pulsacyjnych oraz komórek burzowych, których aktywność będzie krótkotrwała. Należy się spodziewać rozwoju dwóch stref burzowych – jednej na zachodzie kraju, drugiej od południowego zachodu przez centrum po lokalnie północny wschód (im dalej, tym ryzyko niższe). Głównym zagrożeniem będą ponownie ulewne opady deszczu – na ogół sumy będą osiągać 10-20mm, jednak miejscami możliwe są opady do 20-35mm, co może powodować podtopienia na obszarach miejskich, szczególnie na obszarze Polski zachodniej i południowo zachodniej (woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, cz. opolskie, cz. łódzkie, cz. zachodniopomorskie – ryzyko jest jednak zbyt niskie, aby w prognozie uwzględnić 1.stopień zagrożenia. Poza intensywnymi opadami należy oczekiwać opadów drobnego gradu, którego średnica nie będzie na ogół przekraczać 1cm, tylko lokalnie osiągając do 1,5- 2cm (ewentualnie woj. śląskie, opolskie). Wiatr w czasie burz nie będzie stanowić zagrożenia, tylko miejscami możliwe są porywy do 50-70km/h. Na obszarze Polski zachodniej, ze względu na znaczną wilgotność w warstwie przyziemnej, nie można wykluczyć natomiast rozwoju lejka kondensacyjnego (funnel cloud). W ciągu dnia burze będą powoli przesuwać się w kierunku południowo wschodnim. Zjawiska będą zanikać stopniowo po zachodzie słońca, choć miejscami trwać mogą w początkowych godzinach nocnych – w woj. lubelskim i podkarpackim prawdopodobieństwo wystąpienia burzy i opadów jest marginalne i dotyczy godzin późnowieczornych lub nocnych.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postponiedziałek, 15 maja 2017, 22:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 16.05.2017, godz. 08:00 CEST do 17.05.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska będzie w zasięgu obszaru podwyższonego ciśnienia atmosferycznego związanego z rozległym wałem wyżowym ze strefą rozciągającą się w pasie od Europy Południowo - Zachodniej i Południowej aż po Federację Rosyjską. Nad południową i południowo - wschodnią, a miejscami także środkową / północną częścią kraju swój wpływ zaznaczy dość niestabilna masa powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich, objawiając się dziennym (godziny przedpołudniowe, południowe, popołudniowe) wzrostem energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) w okolice 150-800 J/kg. Brak istotnych czynników wspomagających procesy konwekcyjne będzie faworyzować rozwój pojedynczych komórek / multikomórek burzowych oraz pasm konwekcyjnych / miejscami słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych z potencjałem do generowania ulewnych opadów deszczu, lokalnie gradu o średnicy do 1-1,5 cm (w przypadku mocniej rozwiniętych ośrodków burzowych niewykluczone są pojedyncze zdarzenia do 2 cm), a także punktowo dość silnych porywów wiatru. Największa aktywność konwekcyjna spodziewana jest w południowej i południowo - wschodniej części omawianego paragrafu. Na pozostałym obszarze prawdopodobieństwo inicjacji głębszej, wilgotnej konwekcji będzie ograniczone.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postsobota, 20 maja 2017, 01:16

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.05.2017, godz. 08:00 CEST do 21.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. małopolskiego, częściowo świętokrzyskiego i śląskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu i silnych porywów wiatru. Niewykluczone są opady drobnego gradu i słaba trąba lądowa.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Środkową, w tym nad Polską, będzie znajdować się stopniowo słabnący wyż górny. Nasz kraj będzie znajdować się w ciepłym powietrzu polarnym, przy czym na wschodzie powietrze to będzie jeszcze dość suche, natomiast w Polsce Zachodniej, na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Szkocji, pojawi się masa bardziej zasobna w wilgoć, o cechach morskich. W całym pionowym profilu troposfery przewiduje się bardzo małe prędkości poziomego przepływ powietrza. W dolnej troposferze, od Pomorza Wschodniego po woj. małopolskie będzie przebiegać przez Polskę wyraźna strefa zbieżności wiatrów. Na zachód od tej linii będą dominować wiatry północno-zachodnie, a na wschód – wschodnie i północno-wschodnie. W linii zbieżności zacznie się gromadzić wilgoć, co w połączeniu z większym pionowym gradientem temperatury w troposferze zaowocuje pojawieniem się umiarkowanie dużej chwiejności termodynamicznej oraz komórkami burzowymi, które przede wszystkim pojawią się w południowej części kraju.


OMÓWIENIE:

… południowa część kraju, Ziemia Łódzka, Mazowsze, Kujawy, Pomorze Wschodnie i Żuławy …

W tej części kraju, w dość wąskiej strefie ciągnącej się z NNW na SSE i rozszerzającej się w stronę SSE, pojawi się energia potencjalna dostępna drogą konwekcji rzędu 800-1200 J/kg. Strefa zbieżności będzie miejscem inicjacji rozwoju komórek burzowych. Prognozowane są głównie pojedyncze i niezorganizowane komórki burzowe, które miejscami, zwłaszcza na południu strefy, będą mieć tendencję do łączenia się w słabe i niezbyt trwałe liniowe układy wielokomórkowe. W północnej i centralnej części kraju spodziewany jest rozwój jedynie kilku-kilkunastu izolowanych lub rozproszonych komórek burzowych dających zagrożenie ze strony silnych burz pulsacyjnych z większym gradem, krótkimi ulewnymi opadami deszczu i punktowo porywistym wiatrem. Z uwagi na brak prognozowanych opadów przez część modeli numerycznych, wystąpienie burz nie jest tu pewne. Natomiast w strefie od zachodu woj. świętokrzyskiego po woj. małopolskie w godzinach popołudniowych burz powinno być już sporo. Układy burzowe będą się przemieszczać dość wolno, a całkowita wodność troposfery PW wyniesie 26-30 mm, co daje ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień, zwłaszcza w województwach południowej części Polski. Tu w najsilniejszych komórkach burzowych również może wystąpić opad drobnego gradu i porywisty, powodujący punktowo szkody, wiatr. W związku z silną zbieżnością wiatrów i dość sporą chwiejnością występująca w dolnej części troposfery, w pasie od woj. łódzkiego po woj. małopolskie nie wyklucza się 2-3 słabych, raczej niegroźnych trąb lądowych. Burze na południu Polski mogą trwać do godzin wieczornych i nocnych. Z powodu pewnego zagrożenia ze strony nadmiernych opadów deszczu i silnych porywów wiatru (downburst), część południa kraju zostaje objęta pierwszym stopniem zagrożenia przed silnymi burzami.

… krańce wschodnie Polski …

W nocy z soboty na niedzielę część prognoz numerycznych sygnalizuje tu wystąpienie opadów konwekcyjnych. MUCAPE wyniesie ok. 100-200 J/kg, w związku z powyższym nieduża aktywność elektryczna może towarzyszyć kilku najsilniejszym komórkom konwekcyjnym.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postniedziela, 21 maja 2017, 03:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.05.2017, godz. 08:00 CEST do 22.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. lubelskiego i podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę Polska będzie znajdować się pomiędzy wyżem znad północnych Niemiec a rozległym obszarem obniżonego ciśnienia znad Europy Wschodniej. Nad Morzem Czarnym ulokuje się centrum niżu górnego. Nasz kraj będzie znajdować się w umiarkowanie ciepłej masie powietrza polarnego kontynentalnego. W nim, zwłaszcza we wschodniej części kraju, pojawi się pewna umiarkowanie silna chwiejność termodynamiczna troposfery, co doprowadzi do powstania burz. Prędkość przepływu powietrza na rożnych poziomach troposfery pozostanie niewielka, z czym będą też się wiązać niskie wartości wskaźników kinematycznych i słaba organizacja układów burzowych.


OMÓWIENIE:

… wschód kraju ...

W porównaniu do ostatniej doby, nad wschodnią częścią Polski prognozowana jest bardziej szeroka strefa występowania umiarkowanie dużych wartości CAPE (do ok. 1200 J/kg) i nieco wyższe wartości wskaźnika KI (30-35°C), nie przewiduje się natomiast stref wyraźnego wspomagania rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji. Model GFS pokazuje sporo opadów konwekcyjnych na obszarze niemal całej Polski Wschodniej, jednakże w porównaniu do prognoz innych modeli, sygnały te wydają się być wyraźnie przeszacowane. Prognozowana jest duża chwiejność w dolnych 2-3 km troposfery i znaczna całkowita wodność troposfery (PW na poziomie 27-32 mm), jednakże pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze nie będzie duży (maksymalnie do ok. 6,5°C/km). Pewną obawą jest ponowne wystąpienie silniejszej inwersji osiadania, zwłaszcza na zachodzie omawianego obszaru (z tej przyczyny w sobotę wystąpiło znacznie mniej burz, niż prognozowano). W niedzielę burze we wschodniej części Polski powinny się pojawić około południa lub po południu i będą występować do godzin wieczornych. Prognozuje się wolno przemieszczające się z północy na południe pojedyncze, nietrwałe komórki burzowe. Początkowo będą to komórki rozproszone, które później lokalnie, zwłaszcza na południu omawianego obszaru, mogą przekształcać się w niewielkie i słabe układy wielokomórkowe. Podobnie, jak w sobotę, głównym prognozowanym zagrożeniem będą obfite opady deszczu. W najsilniejszych komórkach może też dość mocno wiać. W związku ze sporą chwiejnością w dolnej troposferze, ponownie nie wykluczone są słabe trąby lądowe, zwłaszcza na południowym wschodzie. Najwięcej burz będzie na południowym wschodzie kraju (głównie za sprawą oddziaływania orograficznego wspomagania konwekcji) i tu zagrożenie silniejszymi burzami będzie wystarczająco duże na uwzględnienie stopnia 1. zagrożenia w prognozie.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2017

Postponiedziałek, 22 maja 2017, 23:57

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.05.2017, godz. 08:00 CEST do 24.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski, ze względu na obfite opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek Polska znajdzie się w strefie niewielkiego gradientu barycznego. Nad północno-zachodnią częścią naszego kraju będzie przechodzić centrum słabnącego wyżu. W dalszym ciągu pozostajemy w masie powietrza polarnomorskiego, która na południu i wschodzie kraju będzie się cechować podwyższoną zawartością wilgoci, czego skutkiem będą burze.

...Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

W ciągu dnia, za sprawą podwyższonych pionowych gradientów temperatury w środkowej troposferze, a także umiarkowanej wilgotności powietrza, dojdzie do wzrostu energii konwekcji CAPE 500-1500 J/kg. Znajdzie się ona w środowisku niewielkich uskoków wiatru (DLS < 12 m/s, LLS < 4 m/s). Całkowita wodność troposfery wynienie 25-30 mm.

Już od godzin porannych, prawdopodobne będzie powstanie pierwszych ośrodków konwekcyjnych, nad obszarami górskimi, czemu sprzyjać będzie orografia terenu. Wraz z upływem dnia, burze zaczną się formować na prognozowanych, niewielkich sfrefach konwergencji wiatru. Należy spodziewać się powstania zarówno pojedynczych komórek, multikomórek, a także burz pulsacyjnych. Podczas ich przechodzenia, spodziewamy się głównie intensywnych opadów deszczu, które ze względu na quasi-stacjonarny sposób przemieszczania się ośrodków burzowych, mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. W przypadku burz pulsacyjnych, dodatkowo nie można wykluczyć wystąpienia opadów większego gradu, o średnicy nie przekraczającej 2 cm. Podobnie jak w poprzednich dniach, możliwe będzie pojawienie się zjawiska niewielkiej trąby powietrznej, niezwiązanej z mezocyklonem. Największa aktywność burz powinna wystąpić w godzinach popołudniowych, jednak pojedyńcze ośrodki będą aktywne, aż do drugiej części nocy.

...Polska zachodnia...

W nocy za sprawą przechodzenia osi zatoki niskiego ciśnienia, do zachodniej Polski wkroczy strefa opadów konwekcyjnych znad Niemiec. Pojedyńcze ośrodki w dalszym ciągu mogą być aktywne elektrycznie, jednak nie powinny być szczególnie gwałtowne.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysiek_Piasecki

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 571
 • Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 00:26
 • Lokalizacja: Warszawa - Białołęka (północ miasta)
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postśroda, 24 maja 2017, 01:29

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 24.05.2017, godz. 8:00 CEST do 25.05.2017, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej, południowej i centralnej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:


Nad zachodnią Polskę napłynie w środę chłodniejsza masa powietrza, natomiast nad Polską wschodnią pozostanie jeszcze dość ciepłe powietrze polarnomorskie, które w czasie minionej doby znajdowało się nad terytorium naszego kraju. Dodatkowo Polska wschodnia znajdzie się w strefie rozległej zatoki obniżonego ciśnienia, wraz z płytkim ośrodkiem niżowym w jej obrębie, gdzie dojdzie do rozwoju wyraźnie zaznaczonej strefy zbieżności wiatru, która umożliwi rozwój opadów konwekcyjnych i burz i będzie dziś czynnikiem decydującym do rozwoju tych zjawisk. Spokojniej będzie w zachodniej części Polski, gdzie zaznaczy się już wpływ wyżu znad Wysp Brytyjskich.

OMÓWIENIE:


Chwiejność, która w ciągu nadchodzącej doby pojawi się nad wschodnią i częściowo centralną oraz częściowo północną Polską nie będzie wysoka – osiągać będzie na ogół do 500-750 J/kg, tylko w woj. lubelskim będzie nieco wyższa, do 1000J/kg, lokalnie 1200 J/kg, aczkolwiek nie można wykluczyć, że skrajna wartość jest nieco przeszacowana. Wilgotność w całym profilu troposfery będzie jednak duża, a całkowita wodność może osiągać nawet 26-30mm. Rozwój burz będzie przebiegać wzdłuż strefy zbieżności wiatrów, która będzie bardzo wyraźnie zaznaczona w warstwie przyziemnej. Umożliwi to akumulację wilgoci oraz uruchomienie ruchów wznoszących, aczkolwiek przy niewielkim przepływie powietrza w tej strefie, burze będą się przemieszczać wolno. Na ogół poszczególne ośrodki burzowe nie będą się cechować długim okresem trwania, choć niektóre (również jako burze pulsacyjne) będą mogły istnieć przez nieco dłuższy czas. Znikome wartości uskoków prędkościowych jak i kierunkowych nie pozwolą jednak na rozwój lepiej zorganizowanych burz.

Duża wodność atmosfery, w połączeniu z powolnym tempem przemieszczania się burz, spowodują, że opady mogą być intensywne i dłużej trwające, a całkowita suma może miejscami osiągać do 20-30mm, a w obszarze 1.stopnia zagrożenia nawet powyżej 30mm (i powyżej 35-40mm w strefie podgórskiej). Miejscami, ze względu na nieco obniżoną izotermę 0°C (szczególnie na obszarach Polski południowej należy się spodziewać opadów drobnego gradu, którego średnica powinna jednak osiągać maksymalnie do 1cm, lokalnie 1,5cm średnicy. Wiatr nie powinien stanowić zagrożenia, jednak lokalnie, w przypadku nieco silniejszych burz, możliwe są porywy do 60-70km/h. Należy również zaznaczyć, że ze względu na znaczne zasoby wilgoci w przyziemnej warstwie atmosfery, w wyraźnie zaznaczonej strefie zbieżności nie można wykluczyć pojawienia się lejków kondensacyjnych bądź trąby powietrznej typu ’landspout’ – ryzyko rozwoju takiego zjawiska jest jednak dość niskie.

Burze będą się rozwijać głównie w ciągu dnia, a strefa burz będzie się powoli przemieszczać na wschód / północny wschód. Wieczorem aktywność burzowa będzie dość szybko słabnąć.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7025
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postczwartek, 25 maja 2017, 00:21

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.05.2017, godz. 08:00 CEST do 26.05.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nad zachodnią częścią Europy znajdzie się centrum silnego układu wysokiego ciśnienia, który swoim klinem sięgnie województw zachodnich Polski. Pozostała część naszego kraju będzie w środowisku rozległej bruzdy niżowej ze strefą przebiegającą w pasie od Europy Północnej aż po południowo - wschodnie rejony Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Zalegająca nad rejonami południowo - wschodnimi i miejscami północno - wschodnimi polarna o cechach morskich masa powietrza może wykazywać się pewną niestabilnością, tym samym doprowadzając do rozwoju dziennej konwekcji. Prognozy oparte na wyliczeniach modeli GFS oraz WRF-ARW wskazują, że energia SBCAPE wzrośnie do kilkuset J/kg, jednocześnie pokrywając się z obszarem opadów konwekcyjnych wyliczanych przez UM 4 km. Poszczególne ośrodki konwekcyjne, w tym lokalne, niezbyt liczne burze będą formować się w warunkach słabego przepływu poziomego powietrza (począwszy od pierwszej części dnia, z nieco nasilonym potencjałem w godzinach popołudniowych), generując przede wszystkim silne / ulewne, przelotne opady deszczu. Niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia pojedynczych, słabych i krótkotrwałych komórek burzowych istnieje również na północnym - wschodzie kraju, jednak oczekiwane środowisko termodynamiczne może skutecznie uniemożliwić inicjację nieco głębszej konwekcji.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1480
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Re: Maj 2017

Postczwartek, 25 maja 2017, 18:59

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.05.2017 godz. 08:00 CEST do 27.05.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Morza Północnego, a niżem z Europy północno-wschodniej. Do naszego kraju będzie napływać powietrze polarnomorskie charakteryzujące się pewną niestabilnością. W związku z tym możliwe będą przelotne opady, a miejscami także burze.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE do 200-500 J/kg, LI od 0 do -2). W ciągu dnia, na skutek nasłonecznienia, spodziewany jest rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-20 m/s, 0-3 km shear 5-10 m/s). Poza pojedynczymi komórkami niewykluczony jest rozwój klastrów wielokomórkowych. Chmury Cb mogą przynieść lokalnie ulewne opady deszczu oraz burze. Rozwój konwekcji prognozowany jest przede wszystkim na godziny popołudniowe i wieczorne, ale miejscami możliwy jest również przed południem i w pierwszej części nocy.

MAPA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 422
 • Dołączył(a): piątek, 22 sie 2008, 13:34
 • Lokalizacja: Konin
 • Pseudonim: Grzybek
 • Numer GG: 7004574

Re: Maj 2017

Postniedziela, 28 maja 2017, 01:42

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.05.2017, godz. 12:00 CEST do 29.05.2017, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Ostatni dzień tygodnia przyniesie w kraju gorącą i słoneczną aurę. Napłynie do nas ciepłe polarnomorskie powietrze. Na zachodzie temperatura może osiągać 28-29 stopni. Nadal będziemy w zasięgu słabnącego wyżu znad Europy Środkowej, jednak od zachodu powoli wkraczać będzie front od niżu znad Finlandii. Wieczorem i w nocy na krańcach północno-zachodnich jest spore prawdopodobieństwo wystąpienia burz, które będą przesuwać się na wschód.

OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się słabych i umiarkowanych burz. Prognozowane są na wieczór oraz noc. Będą to pojedyncze komórki burzowe. Warunki termodynamiczne umiarkowane (CAPE 500 – 1200 J/kg, LI -4 ⁰C). Wodność atmosfery wyniesie około 35 mm. Kinematyka będzie słaba, jednak pojawi się zbieżność wiatru w dolnych warstwach atmosfery. Komórki burzowe będą przemieszczać się wolno i nie powinni organizować się w większe struktury. Podczas przechodzenia burz spodziewamy się ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru (miejscami do 80 km/h) i opadu gradu (lokalnie o średnicy do 2 cm).

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

skype: dest1ny91
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Maj 2017

Postponiedziałek, 29 maja 2017, 00:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.05.2017, godz. 08:00 CEST do 30.05.2017, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska po Mazowsze głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polskę napłynęła ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południa kontynentu europejskiego. Nad zachodnią Rosją, w rejonie Moskwy, pojawi się ośrodek niżowy. Jego chłodny front atmosferyczny w poniedziałek będzie przebiegał przez nasz kraj i powoli przemieszczał się na południowy wschód. W drugiej części dnia do zachodniej części kraju wejdzie ciepły front niżu znad Wielkiej Brytanii. Wzdłuż frontów pojawi się umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna, a także strefa zbieżności wiatru, wzdłuż której będą pojawiać się rozproszone komórki burzowe oraz niewielkie układy wielokomórkowe. Ze względu na małe prędkości przepływu powietrza w różnych warstwach troposfery, układy burzowe na ogół nie będą przybierać zorganizowanych form.


OMÓWIENIE:

… pas od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez centrum kraju po woj. podlaskie i lubelskie …

W pierwszej części dnia w linii Słubice - Mława - Suwałki pojawi strefa większego zachmurzenia powstałego w wyniku zanikających opadów konwekcyjnych i burz występujących we wcześniejszych godzinach. Następnie strefa ta przesunie się bardziej na południe, stopniowo zanikając. Już około południa mogą tu pojawić się przelotne opady konwekcyjne i burze, które będą jednak słabe. Późnym popołudniem / pod wieczór od Wielkopolski po Mazowsze spodziewane jest znaczne nasilenie się zbieżności wiatru w warstwie granicznej, co przy energii CAPE osiągającej ok. 1000-1500 J/kg zaowocuje rozwojem początkowo izolowanych lub rozproszonych komórek burzowych przesuwających się powoli na południowy-wschód. Z czasem komórki te mogą zamieniać się w niewielkie układy wielokomórkowe. Konwekcja będzie raczej przybierać postać niezorganizowaną. Ze względu na wolne przemieszczanie się burz i PW osiągające 30-35 mm, prognozowanych jest kilka przypadków z bardzo silnymi opadami deszczu powodujących lokalne podtopienia, stąd w prognozowanej strefie z najliczniejszymi i potencjalnie najsilniejszymi burzami zostaje wydany stopień 1. zagrożenia. Nie wyklucza się miejscami także punktowych, silnych porywów wiatru oraz nieco większego (do 2,5 cm) gradu. W ciągu nocy burze znacznie osłabną, choć nadal mogą występować w pasie od woj. dolnośląskiego i opolskiego po woj. lubelskie.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1323
 • Dołączył(a): wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
 • Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
 • Pseudonim: Equator
 • Numer GG: 666327

Re: Maj 2017

Postponiedziałek, 29 maja 2017, 22:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.05.2017, godz. 08:00 CEST do 31.05.2017, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej i częściowo środkowej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko powstania trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców zachodnich Polski oraz częściowo wschodnich regionów ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W wtorek, zachodnią, południową, północną i centralną Polskę czeka dynamiczna pogoda. Wszystko to za sprawą wkraczającej od zachodu zatoki niskiego ciśnienia wraz ze strefami konwergencji wiatru oraz chłodnym frontem atmosferycznym. Związana ona będzie z przemieszczającym się centrum niżu znad Skandynawii. Na kontraście ciepłej masy powietrza zwrotnikowego z chłodniejszym polarno-morskim powstawać będą umiarkowane i silne burze. W środkowej troposferze obecna będzie krótka fala górna, która sprzyja rozwojowi konwekcji, zwłaszcza tej silnej.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …


Na tym obszarze prognozowana jest umiarkowana i wysoka chwiejność atmosfery. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie może osiągnąć maksymalnie 1000-2000 J/kg, lokalnie przekraczając nawet górną granicę zakresu. Wartości parametru Lifted Index będą wahać się od -5°C do nawet -9°C. Głębokiej konwekcji sprzyjać będą warunki kinematyczne, ale wyłącznie w północnej części omawianego regionu. Na Pomorzu i Kujawach ścinanie wiatru w dolnych 6 km (DLS) przekroczy 15 m/s, miejscami dojdzie do około 18 m/s. Również ścinanie w dolnym kilometrze (LLS) osiągnie podwyższone wartości do 7-10 m/s. Na pozostałym obszarze 2 stopnia zagrożenia DLS będzie poniżej 10 m/s, a LLS poniżej 6 m/s. We wtorek atmosfera będzie bardzo zasobna w wilgoć. Zawartość wody w pionowym profilu atmosfery będzie przekraczać 30 mm, a miejscami dojdzie do 40 mm. Dodatkowo prognozowane są dwie strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze, jedna w rejonie Pomorza i Kujaw, druga na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

W takich warunkach prognozuje się powstanie początkowo pojedynczych komórek burzowych, które zaczną szybko łączyć się w większe struktury wielokomórkowe. Pierwsze burze mogą pojawić się już w godzinach przedpołudniowych głównie w południowej części omawianego obszaru. Pojawianie się nowych komórek będzie odbywało się bardzo sprawnie i szybko. W Wielkopolsce oraz na Pomorzu burze do obszaru objętego 2 stopniem zagrożenia wejdą od zachodu i mogą być już uformowane w większą strukturę wielokomórkową w postaci liniowej. Ze względu na korzystniejsze warunki kinematyczne w tych regionach, mogą pojawić się superkomórki burzowe, które będą miały tendencję do dzielenia się (splitting cel). Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie silny i porywisty wiatr do 80-90 km/h, lokalnie nawet do 100 km/h, głównie z superkomórek burzowych i układów liniowych. Nie wyklucza się porywów wiatru powyżej 100 km/h, zwłaszcza tych punktowych. Dodatkowo podwyższone wartości PW będą przyczyną intensywnych opadów deszczu do 30-35 mm w czasie trwania zjawiska. Poza obszarami z podwyższonym DLS (południe obszaru 2 stopnia zagrożenia) opady mogą przekraczać 35 mm ze względu na niższą prędkość przemieszczających się komórek. Na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce istnieje duże ryzyko pojawienia się gradu powyżej 3 cm, lokalnie nawet do 5 cm. Na tym samym obszarze istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej, która w przypadku „utworzenia się” z superkomórki burzowej może mieć gwałtowniejszy przebieg. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych może dojść do połączenia się burz w dużo większą, liniową strukturą wielokomórkową (MCS). Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie w kierunku północno-wschodnim oraz wschodnich, a w przypadku superkomórek z niewielkimi odchyleniami toru, w zależności od jej typu.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Polska zachodnia


Na tym obszarze mogą pojawić się komórki burzowe, głównie w północnej i południowej części. Pierwsze z nich prognozowane są na godziny popołudniowe, ale nie wykluczone, że pojawią się nieco wcześniej. Głównym zagrożeniem z ich strony będzie silny i porywisty wiatr, intensywne opady deszczu oraz grad do 2-3 cm. Na północy omawianego obszaru, korzystne warunki kinematyczne mogą przyczynić się do powstania superkomórki burzowej, gdzie zjawiska towarzyszące mogą przybrać gwałtowniejszy charakter. Burze z regionu 1 będą przechodzić do obszaru z 2 stopniem ostrzeżenia.

Polska środkowo-wschodnia (część)

W regionie tym, w godzinach popołudniowych i wieczornych będą przemieszczać się burze z regionu objętym 2 stopniem ostrzeżenia, jednak już o słabszej intensywności. Nadal towarzyszyć im będą silne opady deszczu do 30-35 mm, porywisty wiatr do 90-100 km/h, grad do 2-3 cm. Burze będą wędrować na wschód, powoli tracąc na sile, a ostatnie z nich zaczną zanikać w drugiej połowie nocy. Niektóre modele prognozują utrzymanie się MCS’a z obszaru 2 i dotarcie jego na wschód Mazowsza.

Podsumowując, jutrzejsze burze rozpoczną się na zachodzie kraju i będą przemieszczać się głównie w kierunku wschodnim. Pierwsze z nich mogą powstać już w godzinach okołopołudniowych. Na Dolnym Śląsku oraz na południu Wielkopolski możliwe jest powstanie większego klastra burzowego. Na północy burze mogą zorganizować się w formację liniową, prognozowane są tam też superkomórki burzowe. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych prognozuje się, że burze z południa połączą się z tymi z północy i utworzą większą strukturę wielokomórkową w postaci liniowej. Dodatkowo pod wieczór niektóre modele sugerują utworzenie się w rejonie Cedynia-Gorzów Wielkopolski kolejnego klastra burzowego (MCS), który będzie przemieszczał się w kierunku Torunia gdzie zacznie powoli słabnąć. Największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk istnieje na północy kraju i częściowo w centrum.

Jak będą wyglądać jutrzejsze warunki dowiemy się już niebawem. Warto obserwować wtorkową pogodę i rozwój sytuacji, ponieważ powyższy opis jest tylko prognozą o większym lub mniejszym prawdopodobieństwie sprawdzalności.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7
Offline

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 431
 • Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2010, 09:00
 • Lokalizacja: Maków Podhalański/Kraków
 • Numer GG: 25761450

Re: Maj 2017

Postwtorek, 30 maja 2017, 22:40

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.05.2017, godz. 08:00 CEST do 01.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i wschodniej Polski, ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W środę czeka nas kontynuacja pogody z ostatnich 24 godzin. Początkowo zatoka niskiego ciśnienia, wraz z chłodnym frontem atmosferycznym znajdzie się nad centralną częścią kraju i z biegiem dnia będzie przemieszczać się dalej na południowy-wschód, by w godzinach wieczornych opuścić nasz kraj. Tuż przed przejściem frontu, w zwrotnikowej masie powietrza, dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE

...Polska południowa, wschodnia i centralna...

Już od godzin porannych, należy spodziewać się występowania burz, powstałych podczas poprzedniej nocy. W ciągu dnia, za sprawą energii CAPE sięgającej 1500 J/kg, będzie dochodzić do rozwoju nowych komórek konwekcyjnych. Sprzyjać im będą dolnotroposferyczna zbieżność wiatru, a także umiarkowany przepływ w troposferze, co przełoży się na podwyższone wartości ścinania wiatru (DLS 10-15 m/s, LLS < 8 m/s). Wodność troposfery znajdzie się w przedziale 28-35 mm.

Największe znaczenie dla wystąpienia burz, będzie miało zachmurzenie powstałe w wyniku konwekcji z dnia poprzedniego. Zarówno istniejące, jak i nowe komórki burzowe będą miały tendencję do łączenia się w większe, zorganizowane struktury typu MCS. Nie można wykluczyć także powstania pojedyńczych superkomórek. Podczas burz należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu do 40 mm, silnych porywów wiatru do 90 km/h, a także opadów większego gradu o średnicy do 2 cm. Burze będą przemieszczać się na południowy-wschód, a w przypadku superkomórek, możliwe będą pwene odchylenia ich toru. Ostatnie wyładowania atmosferyczne wystąpią weiczorem, w południowej części kraju.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Obrazek

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron