Teraz jest czwartek, 15 lis 2018, 03:34

Największa gradzina na świecie - 20cm!

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Postśroda, 4 sie 2010, 17:20

Na stronie http://www.twojapogoda.pl ukazał się news o największej gradzinie na świecie. Wiedziałem już o tym wcześniej, lecz zapomniałem wrzucić :) Oto jego treść:

Mamy oficjalne potwierdzenie, że grad jaki spadł 23 lipca na miejscowości Vivian w amerykańskim stanie Południowa Dakota, był największym jaki kiedykolwiek zamierzono w historii meteorologii.

W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele amerykańskiej Narodowej Komisji ds. Ekstremów Klimatycznych (NCEC) stwierdzili, że największa zbadana gradzina miała średnicę 20 centymetrów, obwód 47 centymetrów i ważyła 0,8 kilograma.

Według mieszkańca Vivian, który schował gradzinę do lodówki, aby później przekazać ją meteorologom, kula gradowa była pierwotnie jeszcze większa. Jej średnica zmniejszyła się o około 7 centymetrów, ponieważ po nawałnicy przez wiele godzin nie było prądu, i nie można było zakonserwować gradziny. Na szczęście meteorolodzy śledczy przybyli na miejsce zdarzenia bardzo szybko i udało się dokonać pomiarów, zanim grad się całkowicie roztopił.

Obecnie gradzina została umieszczona w laboratorium i zapewne w przyszłości trafi do muzeum meteorologii, jako eksponat prezentujący największy grad jaki kiedykolwiek spadł na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Poprzedni rekord należał do gradziny, która runęła 22 czerwca 2003 roku na miejscowość Aurora w stanie Nebraska. Grad miał średnicę 17,78 centymetra. Rekordowy był także grad z miejscowości Coffeyville w stanie Kansas, który 3 września 1970 roku osiągnął wagę 0,7 kilograma. Poniżej zdjęcia rekordowego gradu z miejscowości Vivian w stanie Południowa Dakota

Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Źródło informacji: http://www.twojapogoda.pl
Źródło zdjęć: http://www.crh.noaa.gov
Obrazek

R4z0r

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: RazoR
  • Numer GG: 8278348

Postśroda, 4 sie 2010, 17:43

Było o tym tutaj : viewtopic.php?f=738&t=4568
;)
Trofea :
Burze : 3
Funnel Cloud : 0
Shelf Cloud : 2

Konto na Youtube [zapraszajcie :) ] : http://www.youtube.com/Assassins602
F1 & Speedway Fan!

Sprzęt : Fuji Finepix S1600 + SD 2GB & 4GB + statyw
Moja galeria chmur

Krzysztof_Skupień

• Pseudonim: SuperBusiu
  • Numer GG: 0

Re: Największa gradzina na świecie - 20cm!

Postwtorek, 24 sie 2010, 20:33

Ja zaś mam informację z małej książeczki o pogodzie autor: Storm Dunlop ,to chyba jakiś literacki przydomek, że największa na świecie gradowina miała 1kg wagi i spadła w Gopalganj w Bangladeszu 14 kwietnia 1986 roku. Wymiarów nie podano. Prawdopodobnie pod kątem wymiarów gradowina z USA była większa.

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Postwtorek, 24 sie 2010, 22:53

Tak, zależy pod jakim kątem będziemy rozumieć słowo "największa". Artykuł, który tutaj zamieściłem oraz zdjęcia przedstawiają największą pod względem rozmiaru(średnicy) gradzinę. Jeżeli chodzi o wagę to największa gradzina spadła bodajże gdzieś w Azji tylko nie pamiętam gdzie.
Obrazek

Krzysztof_Skupień

Postśroda, 25 sie 2010, 00:01

Wyczytałem że największe skupienie gradowin to było 4kg w miejscowości Yuwu w Chinach w 1902 roku.

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 16098844

Postśroda, 25 sie 2010, 00:21

Oficjalnie najcięższe gradziny spadły 14 kwietnia 1986 r. w miejscowości Gopalganj w Bangladeszu. Waga Gradzin wyniosła do 1,02kg. W Internecie wyczytałem, że gdzieś na północy Indii w 1961r. wtedy to gradziny miały mieć do 3kg, ale według mnie to mało prawdopodobne. Jeszcze o potężnym gradobiciu jest Biblii. 7 Plaga Egipska miała przynosić grad w całym Egipcie i niszczyć wszystko.

Edit:
Znalazłem jeszcze, że w Indiach w miejscowości Hyderabad w 1939r odnotowano gradziny o wadze 3,4kg :o
Ostatnio edytowano środa, 25 sie 2010, 00:34 przez Jacek_Orzechowski, łącznie edytowano 1 raz

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Postśroda, 25 sie 2010, 00:31

jacek_10 napisał(a):Oficjalnie najcięższe gradziny spadły 14 kwietnia 1986 r. w miejscowości Gopalganj w Bangladeszu. Waga Gradzin wyniosła do 1,02kg. W Internecie wyczytałem, że gdzieś na północy Indii w 1961r. wtedy to gradziny miały mieć do 3kg, ale według mnie to mało prawdopodobne. Jeszcze o potężnym gradobiciu jest Biblii. 7 Plaga Egipska miała przynosić grad w całym Egipcie i niszczyć wszystko.

Bardziej prawdopodobny jest opad 3 kg gradu niż to co w Biblii jest napisane o takim dużym gradzie. A poza tym ten rekord jest nieoficjalny, ale za pewne nie dowiemy się czy taki duży grad padał.

Quantz

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Jak profil :P
  • Numer GG: 5862889

Postśroda, 25 sie 2010, 17:43

Ze wszystkim się zgodzę, ale z tymi informacjami że spadł grad 3 kilo i więcej to już porażka xD...
grad ~15 cm czy nawet 13 to zdarza się może z kilka razy w roku ( MOZE! ) lub zdarza się raz na kilka lat i to w raczej w umiarkowanych szerokościach jak my ( Europa ) czy USA :>
Musi przecież być izoterma 0 st.C stosunkowo niewysoko ^^ , a w Indiach czy gdzie tam , owa strefa zaczyna się baaardzo wysoko, powietrze jest tam bardziej nagrzane, więc grad musiałby być "pchany" bardzo wysoko co wiąże się z bardzo potężnymi prądami wznoszącymi, które mogłyby taką gradzinę utrzymać :D

Więc raczej info o gradzie 3 kg to fake jak nic. ;d co do rekordu 20 cm, to nie wiadomo kiedy teraz zostanie pobity :D może za rok a może za kilka lat. ;d

P.S pisałem tak jakoś na szybko ;p jak coś się "nie klei " to soory

profan

• Numer GG: 28369678

Postśroda, 25 sie 2010, 17:59

Również zgadzam się z Quantzem. Moim zdaniem 3 kilo to duża przesada.

Krzysztof_Skupień

Postśroda, 25 sie 2010, 18:22

Jeśli o mnie chodzi to pisałem o największym skupieniu gradowin nie o pojedynczej gradowinie.

marcinpoker

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 26 sie 2010, 12:52

http://books.google.pl/books?id=binFO3v ... ch&f=false

Rozdział 4
W podrozdziale 2 jest mowa o 40 kg bryłach lodu i o słoniowych gradzinach w Indiach.
Te dane raczej nie są oficjalnie potwierdzone :lol:.

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Postczwartek, 26 sie 2010, 20:33

Co do tego gradu w Gopalgajn potwierdzone jest że gradziny ważyły do 1 kg. Co za tym idzie śmierć poniosły 92 osoby. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze jest podawana prawda, i ktoś mógł powiększyć rozmiary jak kiepski rybak z małej szprotki do dużego suma.

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 26 sie 2010, 23:11

Zapewne nie zawsze są to prawdziwe informacje, aczkolwiek ja się zgodzę że zwłaszcza w Indiach możliwe są gigantyczne gradobicia. Patrząc na tamtejsze radiosondaże jestem skłonny myśleć o olbrzymich gradzinach. Dla przykładu radiosondaż który umieścił Krzysiek w Hyde parku : http://img571.imageshack.us/i/985710966.png/ patrząc na niego można się spodziewać niespotykanych rzeczy :)
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 25761450

Postponiedziałek, 9 wrz 2013, 12:50

Odświeżam temat bo właśnie pojawił się ciekawy artykuł: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... lki-noznej Jednak tu nie chodzi mi o Polskę, a o rekord świata. Przeglądając poprzednie posty można przeczytać, że 3 kg gradzina to nieprawdopodobna rzecz. W takim razie co powiecie na 50 kg!!!?
Zdecydowanie największe bryły gradowe spadły w rejonie miejscowości Lanja w indyjskim stanie Maharasztra w dniu 3 października 2010 roku.

O godzinie 17:45 czasu lokalnego podczas gwałtownej burzy mieszkańcy znajdowali gradziny o średnicy nawet 61 cm, i to wcale nie jest pomyłka. Największa bryła miała obwód aż 156 cm i ważyła bagatela 50 kilogramów.

O pomyłce mówić nie można, ponieważ lodowe okazy zostały dokładnie przebadane przez Kirankumara Joharego, studenta z Uniwersytetu Pune. Niestety nie wykonano żadnych zdjęć.
To samo znajduje się w wikipedii w języku angielskim http://en.wikipedia.org/wiki/Hail. Tak się tylko zastanawiam kto sobie jaja robi, bo warunki w pobliskim mieście Ratnagiri nie były imponujące tzn punkt rosy "zaledwie" 26 C http://polish.wunderground.com/history/ ... me=NA&MR=1 kolejną sprawą jest to, iż po takim gradobiciu nie byłoby komu znajdować tych gradzin, a po trzecie w kontakcie z ziemią takie "gradzinki" po prostu rozbiłyby się.

Podsumowując: mój post równie dobrze nadaje się do tego tematu viewtopic.php?f=30&t=800&start=600

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu