Teraz jest sobota, 19 kwi 2014, 19:02

[Przypuszczenie] – 17.07.2010 - Jordanowo/kujawsko-pomorskie

• Autor
  • Wiadomość

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

• Numer GG: 0

Postniedziela, 18 lip 2010, 21:51

Znalazłem to na stronie TVP INFO

Trąba zmiotła dachy z Jordanowa

Pozamieniane dachy stodoły i domu – to efekt nawałnicy i trąby powietrznej w wsi Jordanowo w Złotnikach Kujawskich.

Nikt, a już na pewno nie gospodarz Janusz Balcerowski nie spodziewał się takiej zmiany pogody, że żar lejący się z nieba, zamieni się w straszną wichurę. Całe gospodarstwo pana Janusza legło w gruzach. Powybijane okna i połamane deski – to tylko cześć zmartwień mieszkańców gospodarstwa.

Trzeba wyremontować aż cztery budynki – trąba powietrzna przeniosła dach stodoły na dom mieszkalny, zniszczyła magazyn zbożowy i chlewnie.

I fotka dołaczona do artykułu:
Obrazek

żródło: http://www.tvp.info/twoje-info/traba-zm ... wa/2135302

Artykuł jest datowany na 18.07.2010 (dzisiaj), ale dzisiaj w tym rejonie burz chyba nie było, więc myślę, ze chodzi o dzień wczorajszy (17.07).
Miejscowość o której tu mowa leży jakieś 20km na południe od Bydgoszczy.

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 7648049

Postniedziela, 18 lip 2010, 23:13

Warunki w tym regionie Polski w dniu wczorajszym miały być dość suche, aczkolwiek sprzyjały powstawaniu burz. LCL w prognozach przekraczało znacząco 1500 m, co by sugerowało bardzo małe szanse na tornada. Bardzo prawdopodobne jest to, że szkody, o których jest mowa w artykule, są spowodowane silnym zjawiskiem microburst. Microburst pojawia się dość często przy chwiejniej, lecz dość suchej masie powietrza (zwłaszcza w przyziemnej warstwie troposfery).
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

marcinpoker

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 19 lip 2010, 01:02

Prawdopodobnie na tym filmiku przejeżdżam przez tą właśnie komórkę burzową która wyrządziła godzinę później te szkody. Przemieszczała się w kierunku NE wiec wszystko na to wskazuje.
viewtopic.php?f=713&t=4495
W dniu 17.07 urządziłem polowanie na burze i przez mniej więcej 4 godziny obserwowałem i ścigałem burze w terenie. (Dokładniejszą relację z wyprawy zdam później).
Byłem w Złotnikach Kujawskich podczas przechodzenia komórki burzowej (mam film z ulewy która mnie tam zastała). Wygląda na to że minimalnie się spóźniłem:_
Najprędzej w środę lub czwartek wybiorę się do Jordanowa popytam ludzi czy widzieli trąbe powietrzna ciekawość mnie zżera jeśli naprawdę byłem tak blisko :D
Osobiście uważam ,że był to microburst ponieważ obserwując z punktu obserwacyjnego w Dusznie ( najwyżej położone miejsce na Pojezierzu Gnieźnieńskim) rozwijającą się burze widziałem bardzo dziwne smugi opadowe.
Jakiś informacje możecie szukać w jutrzejszym wydaniu Gazety Pomorskiej. Ja niestety przez najbliższe 3 dni nie będę miał dostępu do komputera.

marcinpoker

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 24 lip 2010, 20:19

Kilka fotek z dzisiaj
Jordanowo: http://img441.imageshack.us/gal.php?g=dvci0187.jpg
Oprócz uszkodzonych gospodarstw (przede wszystkim stare budynki) jak widać są zniszczenia w drzewostanie wątpię jednak żeby wyrządziła je trąba powietrzna. Niestety pogoda jest na tyle fatalna, że nie spotkałem żadnych naocznych świadków, którzy powiedzieliby coś więcej na temat tego zdarzenia.

Izulka5555

• Ostrzeżenia: 2
  • Numer GG: 25450699

Postwtorek, 27 lip 2010, 12:00

Na moje oko to nie była trąba. Patrząc na te kilka zdjęć od razu pomyślałam, że to był wiatr prostoliniowy czyli microburst. Drzewa są ,,poukładane", a nie leżą chaotycznie, dach znajduje się blisko domu i (chyba) po jednej jego stronie, a gdyby było to tornado sytuacja prezentowałaby się znacznie inaczej. Wracając do microburstu - taki podmuch może być bardzo silny. Prędkość wiatru dochodzi do 120 km/h, a nawet więcej, więc nie miałby najmniejszego problemu z wyrządzeniem takich szkód. Szkoda, że nikt nie ma screenów z radarów, żadnego zdjęcia chmury oraz, że nie ma ,,zeznań" świadków naocznych bo to by wiele wyjaśniało, aczkolwiek skłaniam się ku wersji z wiatrem prostoliniowym.
Pozdro :)

Powrót do 2010