Teraz jest wtorek, 26 mar 2019, 20:49


20 i 23.07.2017 - Pościg za burzami na wschodzie Polski

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7025
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

20 i 23.07.2017 - Pościg za burzami na wschodzie Polski

Postpiątek, 28 lip 2017, 19:06

SUPERKOMÓRKI BURZOWE NA WSCHODZIE POLSKI
Wszystkie zdjęcia dostępne są na https://photos.app.goo.gl/Bq0dvK6JTg15WDs53

23 lipca nasza ekipa pościgowa skupiła się na obserwacjach rozwoju wydarzeń wzdłuż silnej zbieżności wiatru, której strefa przebiegała między innymi nad Mazowszem. Krótko po godzinie 13 spotkaliśmy się w Piasecznie, gdzie korzystając z wolnego czasu udaliśmy się na obiad, by potem już skupić się przede wszystkim na działaniach terenowych. W trakcie przebywania na obszarze Piaseczna cały czas śledziliśmy formacje burzowe przetaczające się nad południowo - zachodnią i częściowo południową Polską, a kolejne zdjęcia satelitarne ukazywały coraz silniejszy rozwój chmur kłębiastych w środkowej części kraju. Po kilkudziesięciu minutach w rejonie Skierniewic i następnie już w całej osi południkowej nastąpiła eksplozja głębokiej, wilgotnej konwekcji, która zachęciła naszą ekipę na wyjazd w rejony Mszczonowa, Żyrardowa oraz Sochaczewa. Po przejechaniu pierwszej z przytoczonych miejscowości widzieliśmy już pięknie rozwiniętą strefę kłębiasto-deszczową, która najsilniejsza, w postaci izolowanych superkomórek burzowych, była w okolicach pozostałych wspomnianych powyżej miast.

Nagranie z trasy, na którym dobrze widoczna jest efektownie rozwinięta kolumna rotującego prądu wstępującego pierwszej z dwóch superkomórek burzowych: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 964160033/

Przemieszczając się dalej w stronę Żyrardowa, dostaliśmy się w zasięg oddziaływania prądu wstępującego burzy.

Obrazek

W pewnym momencie tuż obok trasy wyłoniła się chmura stropowa:

ObrazekObrazekObrazek

Chcąc znaleźć się jak najbliżej obszaru z oddziaływaniem mezocyklonu, postanowiliśmy zjechać z głównej trasy, jednocześnie dostając się w zasięg mocno uwodnionego prądu zstępującego - był to bardzo dobry ruch, tym bardziej że znaleźliśmy się w terenie, gdzie mogliśmy obserwować wyśmienicie zaznaczony kontrast barw!

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 160822880/

ObrazekObrazekObrazek

Gruby, masywny rdzeń opadowy wysokoopadowej superkomórki burzowej świetnie prezentował się będąc podświetlanym przez Słońce!

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Analiza najnowszych danych radarowych ukazała nam gwałtowną intensyfikację innej superkomórki wysokoopadowej, kilkanaście kilometrów na północny - zachód od naszego punktu. Decyzja mogła być tylko jedna - udajemy się w rejony Sochaczewa! Już w trakcie drogi mogliśmy dostrzec masywne kowadło z szybko rozwijającymi się ośrodkami kłębiastymi.

ObrazekObrazek

Przemieszczając się bardziej nad zachodnią część Mazowsza, na wschód od nas pojawiła się wspaniała, bardzo intensywna tęcza. Zjawisko miało miejsce w okolicach Żyrardowa krótko po godzinie 16:10, a więc w momencie, kiedy Słońce było jeszcze dość wysoko położone. Widok robił wrażenie - powiem szczerze, że dawno nie widziałem tak intensywnych barw o tej porze dnia, dodatkowo przy udziale gradowych (i oczywiście deszczowych) smug opadowych burzy superkomórkowej!

ObrazekObrazek

Zbliżając się do Sochaczewa od południa, czyli obszaru napływającego ciepłego i wilgotnego powietrza do samego "serca" superkomórki, zaczęło się główne widowisko. W mgnieniu oka wyłoniła się masywna chmura stropowa, która przecinała trasę prosto na Sochaczew.

ObrazekObrazekObrazek

Widoki robiły się coraz bardziej spektakularne:

Obrazek

Łukasz - krzyknąłem, czas szybko wjeżdżać w pole! Tak też uczyniliśmy, a nasze oczy podziwiały efektownie rozwinięty mezocyklon silnej struktury superkomórkowej, która w pewnym momencie rozdzieliła się na dwie burze - prawoskrętną oraz lewoskrętną.

Relacja na żywo: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 090824487/

Wybrane ujęcia:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Imponująco prezentował się masywny, zbity i pochylony rdzeń opadowy burzy, który zaczął oddziaływać w rejonie mezocyklonu, już po procesie "splitting supercell":

ObrazekObrazek

Dane radarowe (godziny 15:50-16:20 CEST) świetnie zarejestrowały cały ten proces:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Szybka analiza zdjęć satelitarnych oraz najnowszych skanów radarowych sprawiła, że wspólnie podjęliśmy decyzję o dalszym ściganiu tej burzy, jednocześnie coraz bardziej zbliżając się w rejony Żyrardowa i Grodziska Mazowieckiego. Korzystne tereny do obserwacji wciąż pozwalały nam cieszyć oczy okazałym, lecz stopniowo okludującym się mezocyklonem.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy burza już znacznie straciła na aktywności, jedną z naszych możliwości była jazda aż na... Lubelszczyznę oraz wschód województwa mazowieckiego. Nie zastanawiając się długo, ruszyliśmy w rejony Łukowa na Lubelszczyźnie, jednak podróż nie należała do przyjemnych...

Sytuacja w Grodzisku Wielkopolskim po przejściu wysokoopadowej superkomórki:

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 717487791/
https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 694153660/

W tym przypadku, mając na uwadze przechadzkę przez podtopione miasta oraz drogi z licznymi gałęziami, sprzyjała nam w zasadzie jedna rzecz - dość wolna prędkość przemieszczania się burz, które następnie uformowały liniowy system o osi południkowej.

Obrazek

Naszym celem było po pierwsze przeciąć cały system od strony południowej, wjeżdżając w południową odnogę mocno uwodnionego rdzenia opadowego, gdzie ulewne / nawalne opady deszczu doprowadziły do kolejnych podtopień, a nas niestety znowu przyhamowały. Była to jednak jedyna możliwość przedostania się przed czoło układu, gdzie, zwłaszcza w rejonie Łukowa, znaleźliśmy się w fantastycznym kontraście barw!

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 677478895/

ObrazekObrazekObrazek

Obrazy radarowe:

ObrazekObrazekObrazek

Nie odpuszczając poszczególnym burzom skierowaliśmy się dalej na północny - wschód, w rejon Siedlec na Mazowszu, gdzie po zachodzie Słońca mogliśmy obserwować wyładowania atmosferyczne.

Relacja na żywo: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 024146927/

Obrazek

Jedno z nagrań:Wybrane fotki - opady deszczu nie pozwoliły na ogół wyjść z samochodu:

ObrazekObrazekObrazek

W tym miejscu mogę powiedzieć, że przy kilku strzałach niepotrzebnie kombinowałem w dość ciasnym wnętrzu auta. Kilka piorunów, które mi uciekły, po prostu powinny zostać przeze mnie zarejestrowane. Ale cóż poradzić – strzelały jak głupie w różnych punktach... ;)

Na zakończenie działań, widząc przemieszczającą się na Siedlce lokalną komórkę burzową (z biegiem czasu rozbudowała się ona od południa), ustawiliśmy się kilkanaście kilometrów na południowy - wschód od miasta. Mocno nawodniona formacja początkowo generowała widoczne wyładowania doziemne (akurat na złość w trakcie jazdy), jednak w momencie dotarcia na spontaniczną miejscówkę, pozostały nam jedynie silne flesze poprzez dobudowanie się nowych ośrodków konwekcyjnych od południa, a także... dodatnia bomba, która uderzyła akurat podczas zwijania sprzętu (ulewne opady).

ObrazekObrazekObrazek

Podgląd radarowy:

ObrazekObrazek

W czwartek, 20 lipca naszymi rejonami działań były między innymi okolice Radomia, a także miejscowości: Iłża oraz Zwoleń na południu Mazowsza, gdzie dokumentowaliśmy zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i wielokomórkowy system konwekcyjny w formie liniowej. Poniżej kilka wybranych ujęć:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zjawisko lokalnego prądu spadającego (wet microburst) wykształconego przez świeżą komórkę burzową z szybko narastającą aktywnością:

Obrazek

Układ burzowy z całkiem poszarpaną podstawą frontu szkwałowego:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagrania z wybranymi fragmentami wyładowań atmosferycznych (ten dźwięk koi duszę łowcy burz!):Obrazy radarowe:

ObrazekObrazekObrazek

Stan wyładowań atmosferycznych obserwowanych burz - 20 lipca:

Obrazek

23 lipca:

Obrazek

Łukasz Pajurek / Grzesiek Zawiślak.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron