Teraz jest wtorek, 26 mar 2019, 20:54


28-29.06 i 10/11.07.2017 - Pościgi za silnymi burzami w PL

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Regulamin działu UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

  • Posty: 7025
  • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
  • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
  • Numer GG: 0

28-29.06 i 10/11.07.2017 - Pościgi za silnymi burzami w PL

Postsobota, 29 lip 2017, 20:14

SILNE SYSTEMY BURZOWE W PÓŁNOCNO – WSCHODNIEJ I POŁUDNIOWEJ POLSCE
Wszystkie zdjęcia dostępne są na:

28-29.06.2017 - https://photos.app.goo.gl/8hsV4aORsmxwmDvQ2
10/11.07.2017 - https://photos.app.goo.gl/FQo8HbhVWE26BWt33

W dniach 28-29 czerwca nasza ekipa za główny rejon działań pościgowych obrała sobie województwa północno - wschodniej Polski, gdzie środowisko konwekcyjne umożliwiało rozwój szczególnie wartych uwagi systemów burzowych. Początkowo, 28 czerwca, po kilkugodzinnym ładowaniu akumulatorów nad jeziorem w Olsztynie, udaliśmy się drogą krajową nr 53 na południowy - wschód, w kierunku Ostrołęki. W trakcie pokonywania kilometrów, znajdując się już za Szczytnem naszym oczom z jednej strony ukazała się szybko przybierająca na sile struktura burzowa w formie niezbyt rozległej linii, a z drugiej malowniczy zachód Słońca, który bardzo ładnie prezentował się przy udziale podświetlonych chmur piętra średniego.

ObrazekObrazekObrazek

Kiedy znaleźliśmy się w rejonie miejscowości Dylewo na południowym horyzoncie wyłoniła się chmura szelfowa towarzysząca burzy, która kierowała się prosto w naszą stronę. Wiejskie tereny z całkiem otwartą przestrzenią w najbardziej interesującym nas kierunku, a przede wszystkim trajektoria burzy z południa na północ zadecydowały o stopniowym rozstawianiu sprzętu i oczekiwaniu.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kiedy wał szkwałowy był coraz bliżej naszego punktu obserwacyjnego, widoki zaczęły przyciągać coraz większą uwagę, między innymi ze względu na mocno wydłużony, w dodatku zbity front szkwałowy z bardzo ładną kolorystyką.

ObrazekObrazekObrazek

Time-lapse ukazujący nasuwanie się fotogenicznej struktury burzowej:Analizując najnowsze dane radarowe wspólnie podjęliśmy decyzję o skierowaniu się dalej w głąb północno - wschodniego Mazowsza, gdzie przemieszczały się bardzo aktywne elektrycznie i mocno uwodnione systemy burzowe znad rejonu Warszawy. Po znalezieniu miejscówki w okolicach Wyszkowa, zaczęliśmy dokumentację; ze względu na opady deszczu zmuszeni byliśmy do działania z wnętrza samochodu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Relacje na żywo:

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 725731057/
https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 065728723/

Jedne z najładniejszych wyładowań doziemnych:Obserwując coraz piękniejszy spektakl na niebie zdecydowaliśmy się ruszyć w stronę zachodniej części Podlasia, w rejony Łomży, a przede wszystkim Kolna. Przemieszczając się drogą krajową nr 61 w dalszym ciągu podziwialiśmy imponującą aktywność elektryczną w mocno rozgrzanej i niestabilnej, zwrotnikowej masie powietrza. Niektóre z wyładowań atmosferycznych uderzały naprawdę blisko!


(wersja ze zwolnieniem: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 4994/)

Obrazek

Coraz piękniejsze widowisko, które ponownie musieliśmy dokumentować z samochodu, zaczęło się jednak po dotarciu na miejsce w bliskich okolicach Kolna - początkowo nasza ekipa mogła obserwować główny system burzowy, który zdołaliśmy wyprzedzić po w miarę sprawnej jeździe wspomnianą wcześniej "61".

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Mocno uwodniony system burzowy z imponującą aktywnością elektryczną ponownie był coraz bliżej naszego punktu obserwacyjnego. Wyładowania atmosferyczne robiły jeszcze większe wrażenie!

ObrazekObrazekObrazek

Bardzo dobrze obrana lokalizacja sprawiła, że po przeniesieniu się największej aktywności burzowej na północ, bezpośrednio nad Kolno, wystarczyło nam przestawić samochód w drugą stronę. Było na co popatrzeć! ;)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

W pewnym momencie... deszcz przestał całkowicie padać, a od południowego - zachodu zauważyliśmy kolejne silne błyski. W zasadzie wyładowania atmosferyczne notowane były dookoła nas, w związku z czym dość ciężko było wycelować w obszar największej aktywności elektrycznej. Coś jednak trzeba było wybrać - padło na południowo - zachodnią stronę.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Niezwykle piorunująca relacja prowadzona z terenu: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 322382064/

Kolejne ujęcia doziemnych wyładowań atmosferycznych:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Po dokumentacji niezwykle piorunującej burzy, podjechaliśmy nieco na północny - wschód, aby mieć dobry widok na odsuwającą się formację burzową na tyłach głównego układu burzowego. Niebo w dalszym ciągu było rozświetlane przez liczne wyładowania atmosferyczne, ponadto można było zauważyć silny uskok kierunkowy wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery; podczas gdy niskie chmury kłębiaste przemieszczały się na zachód, tak aktywne systemy konwekcyjne kierowały się, zgodnie ze strumieniem sterującym w środkowych warstwach troposfery, na północny - wschód.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 312378065/

To, co wspólnie widzieliśmy, szczególnie oddaje materiał zmontowany przez Mateusza. Koniecznie musicie to zobaczyć!Dla naszej ekipy pościgowej była to bardzo długa noc, o czym świadczy fakt, że do Giżycka wróciliśmy dopiero w okolicach 04:00 CEST, a wraz z nami przybyły kolejne wyładowania atmosferyczne! Wówczas niemal doszczętnie straciłem głos, co jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło...

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 159038347/

Przyszła pora na kilkugodzinną drzemkę, kąpiel, śniadanie i... o dłuższym spaniu nie było mowy, ponieważ 29 czerwca był dniem, kiedy spodziewaliśmy się powstania kolejnej porcji gwałtownych burz, zarówno w formie superkomórek, jak i rozległego, liniowego układu konwekcyjnego (QLCS). W związku z bardzo poważną sytuacją meteorologiczną, krótko po południu przeprowadziłem specjalną relację na żywo.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 252340771/

Silny system burzowy szybko nabierał mocy, a my z coraz większym niepokojem obserwowaliśmy najnowsze skany radarowe, mając na uwadze fakt jego trajektorii prosto nad Krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 902331306/

W końcu przyszła pora ruszyć nad Jezioro Niegocin i zacząć informowanie wszystkich przebywających w tej części miasta. Na początek jednak podeszliśmy do ratowników, aby dowiedzieć się czy są poinformowani o zbliżającej się nawałnicy.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 568996806/

Kiedy mieliśmy 100-procentową pewność, że ratownicy dysponują wiedzą na temat aktualnej sytuacji meteorologicznej, udaliśmy się na giżyckie molo, gdzie rozciągał się piękny widok na najbardziej interesujący nas południowy horyzont, skąd przemieszczała się strefa gwałtownego układu burzowego w formie bow echo.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 725661757/

Wreszcie nadszedł czas odpalić specjalną relację na żywo, którą w licznym gronie mogliście obserwować wspólnie z naszą ekipą pościgową aż do momentu uderzenia frontu szkwałowego w punkt, na którym się znajdowaliśmy.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 795661550/

Pierwsze ujęcia na stopniowo wyłaniający się "potwór burzowy":

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Potężny system konwekcyjny napierał na nas z niewyobrażalną prędkością, jednocześnie przybierając niesamowitą kolorystykę.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Dokumentację gwałtownej formacji wielokomórkowej prowadziliśmy praktycznie wszystkim, czym w tym momencie dysponowaliśmy, wcześniej rozmawiając z napotkanymi osobami o zbliżającej się nawałnicy; jedną z naszych rad było jak najszybsze przestawienie samochodów spod wyższych obiektów, zwłaszcza drzew. Wszyscy, z którymi zamieniliśmy kilka zdań, z wielkim zaciekawieniem słuchali o naszej działalności i wydarzeniach mających tego dnia miejsce na terenie Polski.

ObrazekObrazekObrazek

Kiedy chmura szelfowa związana z bardzo dobrze zorganizowanym i - jak się później okazało - wyprzedzającym główną część systemu burzowego wkroczyła nad Jezioro Niegocin, widok zaczynał zapierać dech w piersiach...

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Spektakularne czoło frontu szkwałowego wkraczało nad nasze głowy, a niektórzy wciąż walczyli z czasem, aby zdążyć dopłynąć do brzegu...

ObrazekObrazek

Kolorystyka zrobiła się w pewnym momencie niezwykle imponująca...

ObrazekObrazekObrazek

Efektowny time-lapse przedstawiający nasuwanie się silnego układu:Po uderzeniu frontu szkwałowego zanotowaliśmy bardzo silne porywy wiatru, na jeziorze zrobiło się wręcz siwo - to wszystko widać na przytoczonej wcześniej specjalnej relacji na żywo. Kilkanaście minut później na niebie pojawiły się wspaniale wykształcone "usta wieloryba", które były związane z drugim frontem szkwałowym głównej części wielokomórkowego układu konwekcyjnego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 455659784/

Doziemne wyładowanie atmosferyczne z uderzeniem bardzo blisko strefy brzegowej:

Obrazek

Późnym wieczorem, na odcinku Kętrzyn – Giżycko mijaliśmy albo wyrwane z korzeniami i połamane, albo wręcz roztrzaskane przez wyładowania atmosferyczne drzewa.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Nagranie: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 468967416/

Na drugi dzień pogoda zrobiła się wręcz jesienna, a Giżycko pożegnało mnie iście sztormową aurą: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 832263613/

Krótko podsumowując:

Zaledwie 5 godzin i 40 minut potrzebował potężny układ konwekcyjny w formie rozległej burzy wielokomórkowej (bow echo), aby przemieścić się z województwa świętokrzyskiego i południowego Mazowsza nad północną oraz północno - wschodnią część Mazur i Podlasia!! Efektownie rozwinięty i mocno napędzony front szkwałowy silnego systemu burzowego prezentował się niezwykle okazale, z jednej strony posiadając dobrze rozbudowaną chmurę szelfową, a z drugiej przybierając turkusową barwę, która szczególnie rzucała się w oczy w momencie nasuwania się układu bezpośrednio na nasz punkt obserwacyjny nad Jeziorem Niegocin. Generalnie organizacja i przebieg tych trzech (z uwzględnieniem dalszej części relacji) pościgów burzowych stały na bardzo dobrym poziomie z trafnie oszacowanymi obszarami pod kątem rozwoju szczególnie interesujących nas zjawisk burzowych, jednocześnie z możliwością ostrzeżenia wszystkich przebywających w polu naszego widzenia na giżyckiej plaży. Przez te 3 dni burzowe udało się zebrać naprawdę sporą porcję materiału, która posłuży nam w przyszłości przy prognozowaniu podobnych incydentów burzowych, a także zostanie wykorzystana do poszczególnych prezentacji na seminariach czy konferencjach naukowych.

____

10 lipca udałem się na południe Polski w celu dolączenia do grupy pościgowej z województwa śląskiego. Na podstawie prognoz numerycznych oraz bieżących obserwacji obraliśmy kierunek w okolice Rybnika, Wodzisławia Śląskiego oraz Pszczyny – w przypadku tego drugiego miejsca połączyliśmy siły z pozostałymi dwiema ekipami pościgowymi.

ObrazekObrazekObrazek

W trakcie przemieszczania się przez południowe obszary Górnego Śląska w oczekiwaniu na wkroczenie opóźnionej względem prognoz numerycznych krótkiej fali górnej znad Czech, na tyłach jednej z formacji burzowych pojawiła się malownicza, podwójna tęcza.

ObrazekObrazek

Jednak to nie ona była głównym obiektem naszych zainteresowań, lecz to, co zaczęło się dziać późnym wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Widząc gwałtowny rozwój strefy burzowej nad północno - wschodnią częścią Czech szybko skierowaliśmy się w rejony Pszczyny, gdzie przemieszczała się największa aktywność elektryczna poszczególnych formacji konwekcyjnych. Potem pozostało już jedynie oczekiwanie i "delektowanie" wspaniałym spektaklem na niebie! Oto niektóre z ujęć doziemnych wyładowań atmosferycznych, jakie mieliśmy przyjemność obserwować:

Obrazek

Wersja filmowa:Nagranie z terenu: https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/vi ... 104927019/

Po zarejestrowaniu aktywnej strefy burz w rejonie Pszczyny, udaliśmy się w bliskie okolice Wadowic w województwie małopolskim, gdzie mieliśmy całkiem przyjemną scenerię w kierunku południowo - wschodnim na kolejne wyładowania atmosferyczne.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Dane radarowe obserwowanych burz - 28/29.06:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

29 czerwca:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

10/11.07:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Stany wyładowań atmosferycznych - 28/29.06:

ObrazekObrazek

29.06:

ObrazekObrazek

10/11.07:

ObrazekObrazek

Mateusz Zamajtys / Jacek Derendal / Grzesiek Zawiślak – 28 i 29 czerwca;
Michał Kurzak / Mateusz Pardygał / Grzesiek Zawiślak – 10 lipca.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Powrót do Łowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron