Teraz jest niedziela, 24 mar 2019, 03:12


Zima 2017/2018

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

jklowca94

Sympatyk

Sympatyk

  • Posty: 96
  • Dołączył(a): środa, 1 sie 2012, 23:47
  • Lokalizacja: Warszawa (Wola, Śródmieście)/Miedźno (20 km na NNW od Częstochowy)
  • Numer GG: 0

Zima 2017/2018

Postsobota, 23 wrz 2017, 22:27

Witam po dłuższej przerwie na tym forum :-)

Jako że jesień rozpoczęła się na dobre, a sezon burzowy osiągnął swój kres, rozpoczynamy dyskusję na temat nadchodzącego sezonu zimowego. Moje prognozy są następujące:

PAŹDZIERNIK: typowo jesienny, ale bardziej pogodny niż wrzesień. Wystąpi jednak sporo przymrozków, które zaczną się regularnie pojawiać już od początku miesiąca. W drugiej połowie października znów więcej opadów, a pod koniec miesiąca możliwy na nizinach także deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura: początkowo w normie/lekko powyżej, potem nieco poniżej średniej wieloletniej.

LISTOPAD: najpierw dość ciepły, ale deszczowy, potem znacznie chłodniejszy i bardziej śnieżny. Pod koniec miesiąca niewykluczona pierwsza fala silniejszych mrozów i obfitych opadów śniegu. Na drogach mogą więc być fatalne warunki.

GRUDZIEŃ: bardzo zmienny. Początkowo kilka siarczyście mroźnych dni, po czym szybko nadejdzie odwilż, ale przelotna. W połowie miesiąca czeka nas prawdopodobnie kolejny atak wielkiego mrozu, przy pogodnym niebie. Jednak jeszcze przed Świętami możliwe bardzo duże ocieplenie i powrót temperatur dodatnich, z opadami deszczu i niebezpiecznym wiatrem. I taka aura zostanie z nami aż do Sylwestra.

STYCZEŃ: pierwsza połowa raczej "wiosenna", niż zimowa, ale przeważnie pochmurna i mokra. Do tego może przejść kilka naprawdę niszczycielskich wichur, niewykluczony także bardzo gwałtowny, jak na tę porę roku, incydent burzowy. Dopiero po połowie stycznia wróci zima na całego - najpierw w wersji "lekkiej", z częstymi opadami śniegu, potem w odmianie bardzo mroźnej i suchej.

LUTY: będzie najprawdopodobniej taki, jak nazwa tego miesiąca - czyli bardzo wiele dni mroźnych, okresami nawet bardzo mroźnych, szczególnie pod koniec lutego czeka nas najprawdopodobniej najchłodniejszy epizod całego sezonu, który może się utrwalić na dłużej. Opady w tym miesiącu znacznie poniżej normy.

MARZEC: początkowo siarczyście zimny, potem coraz łagodniejszy, w III dekadzie miesiąca wróci na krótko wiosenne ciepło. Opady nadal poniżej normy, ale już nieznacznie (tylko na początku miesiąca jeszcze bardzo sucho).

KWIECIEŃ: początek miesiąca z pogodą bardziej przedwiosenną, czyli ogółem może być bardzo kapryśnie, do tego wyraźnie zwiększy się suma opadów, więc okresami może być bardzo mokro, a czasami jeszcze biało od śniegu. Dopiero w drugiej połowie kwietnia zaistnieje szansa na znacznie cieplejsze dni, z dużą dawką słońca, ale niekiedy jeszcze z niewielkimi przymrozkami o porankach.

Ogólnie więc należy przygotować się na zimę pełną rozmaitych niespodzianek, od tęgich mrozów i mocnych śnieżyc po niespokojne wichury, a nawet okazjonalne burze. Jak będzie, przekonamy się niebawem. W każdym razie temat pozostawiam otwarty :-)
Offline
Avatar użytkownika

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

  • Posty: 733
  • Dołączył(a): czwartek, 25 cze 2009, 03:51
  • Lokalizacja: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Numer GG: 40983767

Re: Zima 2017/2018

Postśroda, 7 lut 2018, 21:28

Nie jestem fanem długoterminowych prognoz, bo prawdopodobieństwo ich sprawdzenia się jest wg mnie 50/50.

Ale nie o tym miałem pisać. Trzeba trochę odświeżyć forum - "Zima 2017/2018" - tak brzmi temat, w którym chcemy się tu wypowiadać. Mnie, jako pasjonata meteorologii, interesują zimą takie rzeczy, jak najwyższa pokrywa śnieżna, czy najniższa zanotowana temperatura. No chyba, że wystąpią jakieś burze śnieżne - to byłoby super.

Minimalna temperatura jaką odnotowałem tej zimy w moim miejscu zamieszkania to tylko -9,2°C. Przedwczorajszej nocy było -9,0°C. Na stacji wybudowanej przez Arnolda Jakubczyka na torfowisku Puścizna Rękowiańska temperatura spadła aż do -25,1°C i to jest rekord tej zimy w Polsce.

Najwyższa wysokość pokrywy śnieżnej wyniosła w moim zamieszkania zaledwie 9 cm. Dwucyfrowy mróz na razie się nie zapowiada, jak będzie ze śniegiem - zobaczymy.
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Powrót do Hyde park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron