Teraz jest środa, 23 sty 2019, 18:27


Gwałtowne burze-4.04.2018-Niemcy

Dział przeznaczony na omawianie niebezpiecznych zjawisk pogodowych występujących w Europie, takich jak sztormy, wichury, orkany, ulewy, gwałtowne zjawiska burzowe (prócz tornad) i inne.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Przemek Dudek

Sympatyk

Sympatyk

  • Posty: 137
  • Dołączył(a): czwartek, 8 mar 2018, 09:30
  • Lokalizacja: Trzylatków Mały k. Grójca, woj.mazowieckie, pow.grójecki
  • Numer GG: 0

Gwałtowne burze-4.04.2018-Niemcy

Postpiątek, 6 kwi 2018, 20:11

W środę 4 kwietnia br. na terenie Niemiec w godzinach popołudniowych jak i wieczornych przechodziły gwałtowne burze z silnymi podmuchami wiatru. Niemiecka Służba Meteorologiczna ostrzegała o możliwości wystąpienia silnych burz i podmuchów wiatru o zasięgu lokalnym. Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na szczycie góry Brocken, gdzie wiatr osiągnął prędkość 106 km/h. Silnie wiało również w miejscowości Arten w północnej Turyngii- 96 km/h , Querfurt (południowa Saksonia)-94 km/h , natomiast niedaleko od portu lotniczego w Berlinie- do 81 km/h. Od uderzeń piorunów w landzie Turyngia zapaliły się dwa budynki. Ciekawostką jest to ,że zostały zaobserwowane chmury mammatus.
Źródło informacji:https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/wymiona-na-niebie-mammatusy-przepowiadaja-burze,256808,1,0.html
Załączam teraz przykładowy skan z detektora wyładowań z tego dnia (stan wyładowań na godz.19:30 CEST):
Obrazek
Źródło:blitzortung.org.
Jak widać na załączonym obrazku w na zachód i południowy zachód od Magdeburga był niewielki układ wielokomórkowy (prawdopodobnie w formie liniowej), który mógł właśnie przyczynić się do wystąpienia tych silnych porywów wiatru.
Warto także dodać, że tego dnia również i w naszym kraju począwszy od godz. 22:35 CEST (4.04.) do godz. 1:15 CEST (5.04) zostały odnotowane wyładowania atmosferyczne.
Dla potwierdzenia także zamieszczam screen z detektora wyładowań (stan wyładowań na godz. 23:30 CEST- obszar występowania wyładowań zaznaczyłem na niebiesko):
Obrazek
Źródło:blitzortung.org.
Widzimy z kolei tutaj, iż wyładowania wystąpiły w dwóch strefach: pierwsza -pomiędzy Szczecinem a Gorzowem Wlkp. Druga z kolei wystąpiła w południowo-wschodniej części woj. zachodniopomorskiego.

Powrót do Wichury, nawałnice i inne groźne zjawiska atm. - Europa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron