Teraz jest piątek, 22 mar 2019, 22:45


Styczeń 2019

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Styczeń 2019

Postwtorek, 1 sty 2019, 02:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.01.2019 od godz. 07:00 CET do 02.01.2019, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Nad wschodnią częścią Płw. Skandynawskiego oraz nad Basenem Morza Bałtyckiego w ciągu najbliższej doby znajdzie się rozległy i głęboki niż. W noworoczny wtorek jego fronty atmosferyczne przejdą przez Polskę, przynosząc opady deszczu miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Za chłodnym frontem układu do Polski zacznie napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze arktyczne morskie. W ciągu okresu ważności prognozy w dolnej części troposfery nad Polską przewiduje się dość silny wiatr związany ze znacznym gradientem barycznym. W wyższych partiach troposfery wiatr początkowo ma być również silny, jednak w pierwszej części nocy z wtorku na środę znacznie osłabnie. W rejonie chłodnego frontu atmosferycznego w środkowej troposferze prognozowane jest dość silne wymuszanie wznoszenia powietrza, stąd pomimo bardzo małych wartości energii CAPE, prognozowany jest rozwój układów komórek konwekcyjnych przynoszących miejscami wyładowania atmosferyczne.

Prawdopodobnie wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego pojawi się liniowy układ konwekcyjny. Układ ten może być jednak nieciągły, a być może pojawi się kilka mniejszych układów. Najsilniejszy rozwój konwekcji prognozuje się w godzinach popołudniowych i wieczornych w zachodniej i południowej części kraju i tam istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Układy konwekcyjne będą generować silne, lecz krótkotrwałe opady deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a miejscami także śniegu. Dodatkowo będzie im towarzyszył silny, miejscami porywisty wiatr w porywach do 70-80 km/h, incydentalnie powyżej 80 km/h.

W ciągu kolejnej doby w związku z silną adwekcją powietrza arktycznego morskiego prognozowane są kolejne strefy silnych opadów konwekcyjnych. Nadal nie wyklucza się lokalnych burz, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim i Żuławach.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Styczeń 2019

Postniedziela, 13 sty 2019, 00:43

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.01.2019 od godz. 07:00 CET do 14.01.2019, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:


W okresie ważności prognozy na pogodę w Polsce będzie wpływał rozległy i dość głęboki układ niżowy z centrum nad Półwyspem Skandynawskim i Basenem Morza Bałtyckiego. Do Polski na kilkanaście godzin napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie, jednak później na tyłach wspomnianego niżu nastąpi silna adwekcja powietrza arktycznego morskiego na południe. Powietrze to dotrze do naszego kraju w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Warto zaznaczyć, że strefa nieznacznie podniesionej energii CAPE, która w niedzielę ma się pojawić w części naszego kraju, będzie związana z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego niżu znad Skandynawii. Front ten dotrze do naszego kraju w godzinach popołudniowych i w szczególności zaznaczy się na zachodzie i południu. W związku z dużym gradientem barycznym związanym z bliskim położeniem ośrodka niżu względem Polski, znacząco wzrośnie prędkość wiatru wiejącego z kierunków zachodnich. W zachodniej części kraju wiatr może osiągać w porywach prędkość dochodzącą nawet do 80-90 km/h, a w czasie przechodzenia stref opadów konwekcyjnych i burz nawet nieznacznie więcej.

Największe szanse na wystąpienie wyładowań atmosferycznych będą w godzinach popołudniowych i w pierwszej części nocy na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Układy konwekcyjne powinny organizować się w niezbyt duże struktury liniowe, jednak możliwe są również słabiej zorganizowane, mniejsze układy wielokomórkowe. Ich rozwojowi będzie sprzyjać umiarkowanie silne wymuszanie wznoszenia powietrza w środkowej troposferze oraz strefy zbieżności wiatrów w dolnej troposferze. Podczas przechodzenia układów prognozowane są opady różnego typu, choć w godzinach wieczornych i nocnych w związku z napływem coraz chłodniejszego powietrza zaczną coraz częściej występować opady krupy śnieżnej i śniegu, miejscami dość intensywne. Wiatr podczas przechodzenia burz i opadów konwekcyjnych może w wielu miejscach przekraczać w porywach prędkość 80 km/h, a w dzielnicach zachodnich w kilku przypadkach może nieznacznie przekroczyć nawet 90 km/h. Stopień 1. zagrożenia nie zostaje jednak wydany, ponieważ silne porywy wiatru w układach konwekcyjnych będą spowodowane głównie przez istnienie dużego gradientu barycznego, a nie przez procesy związane z głęboką i wilgotną konwekcją. Ich prędkość będzie tylko nieznacznie większa od prędkości porywów wiatru poza układami konwekcyjnymi.

W poniedziałek (14.01) w naszym kraju ponownie wystąpią warunki sprzyjające rozwojowi głębszej konwekcji. W związku z silną adwekcją powietrza arktycznego morskiego oraz z dużym pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze prognozowane są silne przelotne opady śniegu, a miejscami także burze śnieżne. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu kilkudziesięciu minut może być znaczny.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4733
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Styczeń 2019

Postponiedziałek, 14 sty 2019, 02:37

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.01.2019 od godz. 07:00 CET do 15.01.2019, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Głęboki niż, którego ośrodek w niedzielę wieczorem znalazł się nad środkową częścią Morza Bałtyckiego, przesunie się nieznacznie na północny wschód, w stronę Zatoki Fińskiej. Na jego tyłach w stronę Polski szerokim strumieniem będzie spływać powietrze arktyczne morskie charakteryzujące się chwiejnością. W środkowej troposferze pionowy gradient temperatury będzie osiągać i przekraczać 8°C/km, co w połączeniu z umiarkowaną i dużą wilgotnością względną w dolnej troposferze będzie przyczyną występowania niewielkich wartości CAPE, do ok. 100 J/kg. Duży gradient baryczny będzie odpowiedzialny za występowanie silnego wiatru w dolnej troposferze. Na poziomie izobarycznym 850 hPa prognozowany jest wiatr osiągający nad Polską prędkość do 20-25 m/s. W drugiej części dnia i w nocy z poniedziałku na wtorek nad zachodnią część Polski sięgnie ponadto strefa silnego prądu strumieniowego (prędkość wiatru na poziomie izobarycznym 300 hPa do ok. 60 m/s).

W związku z występowaniem chwiejności, już od rana nad Polską będą się przemieszczać strefy silnych opadów konwekcyjnych. Będą to głównie opady śniegu i krupy śnieżnej. Modele o większej rozdzielczości przestrzennej prognozują kilka dość mocno rozbudowanych układów wielokomórkowych przesuwających się z NW na SE. W tych układach istnieje ryzyko występowania wyładowań atmosferycznych. Najwięcej burz powinno być na zachodzie, południowym zachodzie i północy kraju, choć należy podkreślić, że będą to zjawiska pojedyncze, dość mocno rozproszone. Ponadto silnie rozproszone burze niewykluczone są na terenie niemal całego kraju i regiony, w których zjawiska te na pewno nie wystąpią są praktycznie niemożliwe do określenia. Ich największa aktywność przypadnie na południe i godziny popołudniowe. Podczas przechodzenia stref opadów konwekcyjnych i burz będzie występował silny i porywisty wiatr, który lokalnie może osiągać w porywach prędkość do 80-90 km/h. Modele sugerują, że w niektóre układy wielokomórkowe będą przesuwać się wzdłuż swojej dłuższej osi (training storms/cells), stąd miejscami podczas ich przechodzenia może spaść nawet kilkanaście cm śniegu.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do Oficjalne prognozy meteorologiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron