Sierpień 2013 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Re: Sierpień 2013 - dyskusja ogólna

Postautor: poludnik » piątek, 9 sie 2013, 21:27

W Tychach również widać i słychać burze szalejącą na Żywiecczyźnie oraz nad okręgiem Cadcy i Namestova - czekam..

http://www.lightningmaps.org/blitzortun ... p?lang=en&
http://radar.bourky.cz/

Awatar użytkownika
orages
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: meteomaxx
Lokalizacja: 40 km. w kierunku SE od Rzeszowa (pogórze dynowskie), podkarpackie
Kontakt:

Postautor: orages » piątek, 9 sie 2013, 21:35

Dużą aktywnością elektryczna charakteryzują się obecnie burze nad Polską. Poniżej link z kamerki w Korbielowie, gdzie widać to doskonale. Martwy okres sezonu burzowego na Podkarpaciu trwa już od miesiąca. Wyschnięta trawa na podwórkach i tumany kurzu na bocznych drogach. Z moich obserwacji sytuacji, która ma miejsce nad Polską wynika iż może to być kolejny front, który wytraci swój impet wchodząc nad Podkarpacie, jak to miało miejsce poprzednim razem. Czekamy na deszcz.

http://oognet.pl/content/details/1177
Pozdrawiam- Mariusz
Mój kanał YouTube (dokumentacja burz): http://www.youtube.com/user/overnumbs?feature=mhee

Awatar użytkownika
piotrsky
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7069554
Kontakt:

Postautor: piotrsky » piątek, 9 sie 2013, 21:47

U mnie błyska się kilka razy na sekundę! Coś pięknego! Burza nadciąga pełną parą w moim kierunku, będę edytował ten post na bieżąco.
Relacja wideo z łowów:
https://www.youtube.com/watch?v=9xJ92c1Fqa4
Ostatnio zmieniony sobota, 10 sie 2013, 20:53 przez piotrsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na www.piotr22.flog.pl oraz na mój kanał na Youtube : www.youtube.com/user/piotrus3322

Awatar użytkownika
Kubalessini
Kontakt:

Postautor: Kubalessini » piątek, 9 sie 2013, 21:56

A ja przez cały dzień mam dziurę w chmurach, w Złoczewie padało, na zachód o de mnie padało tylko u mnie parę kropel. najbliżej wyładowania na 30 km się do mnie zbliżyły, co bliżej podejdzie to zanika. Cóż, taki urok mojego rejonu, jak pada to ciągle, jak potrzeba to omija.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 sie 2013, 21:58 przez Kubalessini, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kamil_Mazur
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 43247374
Kontakt:

Postautor: Kamil_Mazur » piątek, 9 sie 2013, 21:57

Po lipcowej posusze w końcu przetoczyła się u mnie ciekawa burza. W sumie dopiero co się skończyła. Przyniosła dość silny wiatr, nawalny deszcz (praktycznie ściana) oraz grad o średnicy ok. 1,5 cm. Była bardzo aktywna elektrycznie, wyładowania co kilka sekund, ale zdecydowana ich większość była międzychmurowa. Suma opadu wyniosła 15,5 mm. Przyjemnie się ochłodziło, obecnie jest 18*C. Burza oddaliła się na północ.

Awatar użytkownika
Tomek
Numer GG: 10020818
Kontakt:

Postautor: Tomek » piątek, 9 sie 2013, 22:38

U mnie w mieście bez zmian, domyślam się, że podobnie jest w całym województwie Lubelskim, może po za krańcami zachodnimi regionu. Ale na chwilę obecną jest strasznie duszno, i w domu nie idzie wytrzymać, temperatura wynosi ok. 24 stopni, momentami orzeźwienia przynosi chwilami mocniejszy wiatr z płn-wsch, ale i on powoli ustaje. Nie zanosi się w najbliższych godzinach nocnych na jakąś burze, a szkoda... zazdroszczę wam dziś tych atrakcji z centrum i samego południa, ale nie ma nigdy tak żeby każdy był zadowolony ;d

Mam przy okazji pytanie, może ktoś mi na nie odpowie, czy jest tu na forum może poruszony wątek z omówieniem "Białego szkwału" nad Maurami z 21 Sierpnia 2007 roku ?

markopolko
Pseudonim: marko
Kontakt:

Postautor: markopolko » piątek, 9 sie 2013, 22:40

No kurcze, ale ta burza między Podhalem a Bielskiem jest aktywna elektrycznie. Doskonale to widać ode mnie (Podczerwone koło Cz. Dunajca). Zdarzają się bliższe wyładowania. Mam cichą nadzieję że chociaż trochę popada, bo dzisiaj mnie wszystko ominęło i spadło zaledwie 3mm/m2...

Maverick
Pseudonim: Maver
Kontakt:

Postautor: Maverick » piątek, 9 sie 2013, 22:46

Na SE od Bielska nadejściem kolejnej komórki burzowej pojawił się potężny wiatr, który z tego co zauważyłem połamał obok mojego domu kilka mniejszych gałęzi, co gorsza moje miejsce zamieszkania jest w miarę osłonięte przed wiatrem, a i tak siła jest bardzo duża... Oczywiście niesamowity strobo oraz nawalny deszcz przechodzący falami.

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 9 sie 2013, 23:25

Kolejny aktywny klaster burz pojawił się na południu Polski, co związane jest z wystąpieniem następnego zafalowania na froncie chłodnym.

Cała formacja - podobnie jak poprzedni układ - przesuwa się w kierunku północnym, z lekkim odchyleniem na północny - wschód.

Na tej samej fali aktywny układ występuje również na południe od Polski.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
drius
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 9577002
Kontakt:

Postautor: drius » piątek, 9 sie 2013, 23:34

W Andrychowem ma od ponad 2 godzin piękne widowisko. Pierwsza komórka jaka się pojawiła nad miastem dawała bardzo wiele wyładowań chmurowych jak i doziemnych kilka na sekundę. Piękny stroboskop. Teraz podziwiam pioruny rozchodzące się po całym niebie. Nadal występuje wiele wyładowań.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 sie 2013, 06:40 przez Paweł_Cholewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie znaki diakrytyczne

rybka1286
Pseudonim: rybka,rex
Kontakt:

Postautor: rybka1286 » piątek, 9 sie 2013, 23:37

U mnie tradycyjnie burze bokiem a tu niedobitki jedyne co to wystąpił porywisty wiatr do 18 m/s a teraz wyładowania międzychmurowe głównie i spory deszcz ale nie nawalny, Ostrów Mazowiecki :||)19 st wilgotność 86%,wiatr z różnych kierunków lecz najsilniejszy wiał z zachodu.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 sie 2013, 06:40 przez Paweł_Cholewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nazwy miejscowości z dużej litery!

Awatar użytkownika
Pucek
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pucek
Kontakt:

Postautor: Pucek » piątek, 9 sie 2013, 23:42

Przepraszam, że się spytam ale .... Czy Rybnik jest jedynym miejscem w PL, które burze ominęły/omijają?! Wszystko jak krew w piach. W ostatnich godzinach burze mijały mnie, w dość znacznych odległościach jednak, od wschodu, zachodu, północy i południa. Jak rozumiem to co idzie znad pogranicza czesko,austriacko, słowackiego również rozpadnie się zawczasu... Pozdrowienia dla "Całej Burzowej Polski" z Wodzisławia i Rybnika.

Edit: Opady - coś w okolicach zera absolutnego - parę zwiewanych kropelek. Wiatr - owszem - silny, maksymalnie stacja zanotowała 54 km/h. Temp.: 18.1 st. C.

Awatar użytkownika
mediator20
Pseudonim: Ma-Kin
Kontakt:

Postautor: mediator20 » piątek, 9 sie 2013, 23:53

Ok, dolna Żywiecczyzna zaczyna powoli oddychać po tym co przeszło tutaj 2 godziny temu. Już ładnych kilka lat nie widziałem takiej burzy, takiej ilości błyskawic, energie elektryczną prawie się wyczuwało. Ciągle się błyska jednak to już na szczęście nie to co wcześniej. Martwi mnie tylko to co idzie od strony Słowacji znowu. Na tą chwilę mam blisko 2 godziny materiału, jutro postaram się wrzucić te które będą się nadawały to upublicznienia. Wcześniej jednak zwiedzę okolice bo czuję że będzie sporo strat.

Jerzy Bohusz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Aquarius
Kontakt:

Postautor: Jerzy Bohusz » sobota, 10 sie 2013, 00:04

Brwinów. O godz. 20:30 LT z kierunku SW zaczęła nad miasto nadciągać burza. Nadciągała "od tyłu", więc wyszedłem na dwór rozejrzeć się w sytuacji. W blasku błyskawic było widać ładny shelf, a za nim ścianę opadu :) . Chwilę po tym zaczęły spadać pierwsze krople deszczu. Szybko wróciłem do domu, zanim lunęło na dobre. Na "wszelki wypadek" powyłączałem "elektrykę. I chyba dobrze zrobiłem, bo za chwilę błysk, potężny huk, doziemne walnęło ze dwieście metrów od budynku :D . No i zaczęło się widowisko, które spokojne mogłem obserwować z balkonu :D . Opady intensywne, ale nie katastrofalne, o zmiennej intensywności. Brak gradu. Dużo wyładowań chmurowych, sporo doziemnych (najbliższe około sto metrów ode mnie :D , trzeba będzie jutro rozejrzeć się za jego skutkami).
Wygląda na to, że główna nawałnica przeszła bardziej na północy, a o Brwinów tylko "zahaczyła". Teraz cały układ oddalił się w kierunku NE. Pada słaby deszcz, a z NE dochodzą słabe błyski i "pomrukiwania". Wydaje mi się jednak, że to jeszcze nie koniec i dzisiejsza (wczorajsza - już po północy) noc nie będzie spokojna. :)
Ostatnio zmieniony sobota, 10 sie 2013, 06:41 przez Paweł_Cholewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kataklizmiczne?

Maverick
Pseudonim: Maver
Kontakt:

Postautor: Maverick » sobota, 10 sie 2013, 00:10

U mnie blisko 5 godzin materiału, muszę przyznać, że tak aktywnej elektrycznie burzy przez kilka lat nie widziałem. Teraz na E od żywca można podziwiać niesamowite doziemne, a od strony Słowacji właśnie wkroczyła kolejna komórka burzowa która daje znaczną ilość wyładowań.

Awatar użytkownika
tomoa
Numer GG: 5257508
Kontakt:

Postautor: tomoa » sobota, 10 sie 2013, 02:55

W Warszawie cały czas od około 21:00 do tej pory czyli 3:00 są błyskawice, pioruny i leje deszcz i nie zanosi się na to by szybko przestało, niezły ogień :lol:

3:10

Właśnie wszystko ucichło :( , ale z południa idzie następna porcja :shock:

Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Postautor: Paweł_Cholewa » sobota, 10 sie 2013, 06:45

Kraków zawiedziony po wczorajszym dniu... wszystkie burze mijały jak się tylko dało, muskały granicę miasta jak za dawnych sezonów, żadna z burek nie odważyła się wejść centralnie na miasto, a na zachód, południe, południowy-zachód, północny-zachód i północ od miasta szalały stroboskopy. Mało tego - miasto wyprodukowało burzę, które dalej poszły na Kielce w kierunku Warszawy... i jak tu być zaspokojonym? Nocą na szczęście przyszły dwie słabizny, które tylko wkraczając nad miasto traciły nagle aktywność elektryczną jak i wydajność opadową - dobrze że przynajmniej trochę popadało po tej dłuższej suszy. No cóż... końcówka sezonu tegorocznego lipnie wypadła dla Krakowian :(.
Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

rafalbernas
Pseudonim: Masaj
Numer GG: 32214590
Lokalizacja: Koczanów(Małopolskie)Gmina Proszowicka 40 km od krakowa
Kontakt:

Postautor: rafalbernas » sobota, 10 sie 2013, 08:29

U mnie od strony Krakowa około 17-18 szła piękna chmura, jak zawsze wszystko ominęło, zagrzmiało 10 razy i tyle. Dopiero dziś grzmiało lekko i popadał deszcz, dobrze że popadał bo wszystko usychało już.

Awatar użytkownika
Kubalessini
Kontakt:

Postautor: Kubalessini » sobota, 10 sie 2013, 08:49

Awatar użytkownika
Arek_Waga
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Arlif
Kontakt:

Postautor: Arek_Waga » sobota, 10 sie 2013, 08:51

Ależ miałem burzę w nocy :). Około 23 dookoła mnie zaczęły się tworzyć nowe komórki, które przybierały na sile a przede wszystkim na aktywności elektrycznej. Już 15min. później miałem stroboskop ze wszystkich stron, coś pięknego. Wyładowania występowały co 1-5sek. Wolna od błysków pozostała tylko wschodnia część nieba. Myślałem że na tym się skończy ale burza od południa szła prosto na mnie. O 23.40 zbliżyło się trzaskając piorunami czoło tej komórki i rozpoczęła się ulewa. Trwało to do około 1 i zaczęło cichnąć. Burza jak marzenie - aktywna elektrycznie i bez żadnych zniszczeń. Pod względem piorunów najlepsza od 12.06.2010.

Potem jeszcze o 3 przeszła słaba burza, błysnęło parę razy, popadało i tyle.

markopolko
Pseudonim: marko
Kontakt:

Postautor: markopolko » sobota, 10 sie 2013, 09:20

Mnie o 2.30 obudziły dalekie, ale dosyć mocne grzmoty (Podhale). Okazało się, że mknie w naszą stronę aktywna elektrycznie burza. Jak się zbliżyła, to co chwila uderzały bliskie pioruny, czego za bardzo o tej porze doby nie lubię :P. Później już do samego rana słychać było grzmoty

Awatar użytkownika
Łukasz J.
Pseudonim: kwiczasty
Numer GG: 8950027
Kontakt:

Postautor: Łukasz J. » sobota, 10 sie 2013, 10:27

U mnie znów nic. Na granicy Słowacko-Polskiej rozbudowywała się ładna komórka, coś grzmiało w okolicy, ale rozpłynęło się wszystko. Najlepsze jest to, że ta komórka przemieszczała się na zachód :roll: a nie jak inne na północny wschód.

Maciek Roszkowski
Pseudonim: Maciek
Kontakt:

Postautor: Maciek Roszkowski » sobota, 10 sie 2013, 11:04

Burze nad Warszawą zaczęły się wczoraj około godziny 21:00 i trwały bez przerwy do około 3:30 nad ranem, co jest niewątpliwie jednym z najdłuższych zjawisk burzowych w stolicy w ostatnich latach. Nie odnotowałem ani silniejszego wiatru ani gradu, jednak momentami było bardzo dużo wyładowań atmosferycznych i mnóstwo deszczu (nareszcie!).
Poniżej według mnie bardzo ładne ujęcie z nad ścisłego centrum Warszawy wykonane około pierwszej w nocy. Niestety zrobiłem je kilka minut po głównej części imprezy, ale nadal widać intensywność zjawiska.
http://www.youtube.com/watch?v=QzowpBSwTWk

Awatar użytkownika
Tomek
Kontakt:

Postautor: Tomek » sobota, 10 sie 2013, 12:29

U mnie w tej chwili, ładnie, słońce świeci, prawie zero wiatru, trochę niegroźnych chmurek na niebie, i bardzo gorąco, w tej chwili temperatura wynosi ok. 28 stopni w cieniu, i dalej rośnie. Ciekawe czy po południu coś się w końcu rozwinie;d

Awatar użytkownika
tomoa
Numer GG: 5257508
Kontakt:

Postautor: tomoa » sobota, 10 sie 2013, 14:24

Na pewno, już rozwijają się komórki nad Słowacją :D, trajektoria skierowana jest na Lubelskie :shock: będzie dobrze :).

Awatar użytkownika
MyszkinRawicz
Pseudonim: Myszkin
Numer GG: 4798699
Kontakt:

Postautor: MyszkinRawicz » sobota, 10 sie 2013, 14:37

Witam wszystkich.

U mnie w Rawiczu Burza obudziła mnie około godziny 2:00 już 7 sierpnia 2013r. wstałem zostawiłem kamerę do nagrywania i położyłem się dalej spać :D. O 2:30 obudziło mnie nadejście burzy, już silne podmuchy i widoczne wyładowania na niebie, tu mam jedną z błyskawic uchwyconych z wczoraj, zapewniam ze filmik wstawię w całości, mam 2 godziny całego przebiegu muszę to trochę skrócić, na pewno będzie na co popatrzeć .

http://www.youtube.com/watch?v=EgNt4kUWNZc

Ps. Burza dziwnie wzmagała się już prawie była i nagle cichła po czym 20 min nic się nie działo, i znowu wzmożenie silniejsze niż wcześniejsze, aż w końcu rozpętało się piekło. Na filmiku, który dodam niebawem będzie widać jak burza idzie z kierunku północnego, północno zachodniego i zachodniego:).

Pozdrawiam łowca z Rawicza.

Witam ponownie Forumowiczów.
Tak jak obiecałem zamieszczam pełną wersje burzy z 08-08-2013r.
http://youtu.be/3m_KfIt4bY8
Pozdrawiam Łowca z Rawicza.
youtube.com/user/MyszkinMovies

Awatar użytkownika
Tomek
Kontakt:

Postautor: Tomek » sobota, 10 sie 2013, 14:50

Awatar użytkownika
marcinzoled85
Kontakt:

Postautor: marcinzoled85 » sobota, 10 sie 2013, 15:35

We wschodnich Niemczech tworzy się linia burz..

Awatar użytkownika
omen3007
Kontakt:

Postautor: omen3007 » sobota, 10 sie 2013, 16:08

U mnie od rana duszno... około 13:00 temp. sięgnęła 32 stopni :shock: W CIENIU... teraz systematycznie spada, wiatr zachodni, niebo zabielone... więc i ja zabielam kawkę i czekam :D

Awatar użytkownika
damiank
Numer GG: 36354735
Kontakt:

Postautor: damiank » sobota, 10 sie 2013, 16:48

Dp zachodniej Polski znad Niemiec zbliżają się burze, czemu nie było o nich mowy w prognozie? :? :roll:

Kacper Kafel
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kacper Kafel » sobota, 10 sie 2013, 18:14

Południowe Podkarpacie od miesiąca bez burz. Wczoraj obserwowałem kowadełka burz z nad Małopolski, front chłodny oczywiście jak to zawsze na Podkarpaciu przyniósł tylko ochłodzenie (16c) i niskiego szarego stratusa który zamienił się już w gęstą mgłę, na polu mglisto widoczność spadła do około kilometra. Mam już tego dość wolę już upały bo każdy front chłodny przynosi tego wstrętnego stratusa i mgły zasłaniające wszystko.

Awatar użytkownika
navi77
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: navi77 » sobota, 10 sie 2013, 19:22

Kolejny raz bez opadów w moim regionie, jednak to było do przewidzenia, teraz słabnące burze już tylko na wschodzie województwa. Wyliczyłem że od 1994 roku prawie połowa frontów chłodnych z zachodu nie przynosi opadów w moim regionie. Tylko niże z rejonu Morza Czarnego sprawiają że latem opady występują w większych ilościach.

Awatar użytkownika
omen3007
Kontakt:

Postautor: omen3007 » sobota, 10 sie 2013, 19:30

No i po pokazie... marnym w dodatku :( poza kilkoma głośnymi wyładowaniami doziemnymi, żadnych rewelacji. Opad też jak z litości... temp. 21 st. C. I jeszcze skubana pomrukuje z oddali ;)

Zniwiarz_okrutny
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Zniwiarz_okrutny » sobota, 10 sie 2013, 21:33

Po dłuższym panowaniu upalnej i słonecznej pogody w ostatnich dniach nie ma już śladu. We czwartek było jeszcze u mnie 38C, w piątek 33,5C, zaś dziś od rana temperatura systematycznie spadała i z 24 stopni obniżyła się do 19 i tak pozostało cały dzień. Załamanie pogody na E Małopolski przebiegło delikatnie, bez burz (prócz niewielkiej komórki) i ulew. Objawiło się całkowitym zachmurzeniem, silniejszym wiatrem i chwilową mżawką.

kosa_ns
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: kosa
Kontakt:

Postautor: kosa_ns » sobota, 10 sie 2013, 21:42

Właśnie nad Nową Solą przechodzi śliczny shelf... Szkoda, że w nocy. Wyładowania w dalszym ciągu dość dalekie ale słyszalne. Temperatura 21 stopni. W sumie i tak zadowolony bo nie spodziewałem się dzisiaj czegokolwiek :)
PS, W Zielonej Górze wielka ulewa, którą widać w telewizji Polsat :)

Edit 22:04

Burza jest nadęmną, pada mocno wyładowania rzadkie, ale kilka doziemnych już się pojawiło.
http://domel.tv/ ---> Kamerka Online Nowa Sól ---> Zielona Góra

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Kontakt:

Postautor: Damian Zbieg » niedziela, 11 sie 2013, 08:53

Tak Krystian, nawet ja się nie spodziewałem burz, patrząc pobieżnie na wyliczenia GFS'a, który pokazywał za małą chwiejność, z wyjątkiem zachodniej części Pomorza pod koniec dnia. Jednak jak zauważyłem Cb'ka na horyzoncie będąc na spacerze z psem spojrzałem na detektor i zdjęcia satelitarne - o co tu chodzi. A tu widzę - słaby front burzowy i multikomórka idąca do nas, która się rozrastała.

Także u mnie ta burza dość ładnie się zaprezentowała- w końcu chmury były granatowe a nie szare jak do tej pory przy burzach i pojawił się ładny shelf wieczorem. Błyskało sporadycznie, ale kilka razy blisko uderzało. Burza miała potencjał do strobo, wbrew słabym warunkom xD. Burza mnie zaskoczyła, więc aparatu nie miałem.

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 11 sie 2013, 14:33

Przed chwilą nade mną przeszła druga najsłabsza burza w tym roku.

Wystąpiły dwa głośne grzmoty, wyładowań nie widziałem:

Oprócz tego spadł silny deszcz i momentami zrywał się trochę silniejszy wiatr.

Ogólny pogląd na aktualną sytuację panującą w Polsce. Komórki konwekcyjne przechodzą przez Wielkopolskę i Kujawy:
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » niedziela, 11 sie 2013, 18:14

Na północy Kraju przechodzą pojedyncze komórki konwekcyjne które jednak nie dają wyładowań tylko jedynie punktowe opady deszczu. Według sondażu z Łeby z 12 UTC panują tam dogodne warunki do występowania burz jednak CAPE wynosi tylko 198 j/kg. A aktualnie u mnie w Łubianie aktualne warunki przedstawiają się następująco umiarkowane zachmurzenie piętra wysokiego temperatura 19.2 st.C ciśnienie 1012 hPa wilgotność 48% wiatr słaby 5,7 km/h. Według sondażu na podstawie danych GFS 12 UTC prognozowane warunki do rozwoju komórek burzowych są też dość dobre. Ale i tak o prócz punktowych silniejszych opadów nic więcej się nie utworzy.

1. sondaż Łeba 12 UTC 2. sondaż GFS Łubiana

ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 11 sie 2013, 20:57

Obecnie pojedyncze komórki burzowe występują miejscami na północnym - zachodzie oraz w województwie warmińsko - mazurskim.

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

EXFAN
Pseudonim: Jaszczur ; jaszczur2
Kontakt:

Postautor: EXFAN » poniedziałek, 12 sie 2013, 12:40

Wczoraj ok godziny 13-14 siedząc sobie nad jeziorkiem w Skorzęcinie zauważyłem (nie było trudno) zbliżającą się bardzo wysoką ciemną chmurę z której wiły się smugi.. Szła od zachodu prosto na jezioro. Chwytam za komórkę - przecież obserwowałem radary z rana i czysto było, na łowcach też bez ostrzeżeń. Na radarze malutka okrąglutka komóreczka, która bardzo szybko się przesuwała. Powiedziałem do żony, że chwilę popada ale to bardzo lokalny incydent. Kiedy chmura weszła na jezioro zobaczyłem, że tworzy się biała linia na wodzie i bardzo szybko przesuwa się po jeziorze. Jezioro ma 650Ha więc widziałem jak ta linia przebywa pewnie z 2 km zamiast do mnie dotarła. Uderzenie szkwału było bardzo silne - pojedynczy bardzo chaotyczny podmuch - jak fala uderzeniowa :D Później dość mocno wiało i przez ok 5 min opad był tak intensywny, że w rowerze wodnym napadało ok 3-4 cm wody we wszystkie komory. po 5 min było drugie uderzenie wiatru i deszcze zupełnie osłabł. Kropiło jeszcze z 5 min i wyszło słońce. Dobrze, że nie było na jeziorze żadnej żaglówki, rowery wodne jakoś to przeżyły, ludki na kajakach majty pełne mieli. Ratownicy jeszcze przed uderzeniem wiedzieli co się święci i wsiedli w motorówki i poszli w jezioro. Zbierali pływaków itp. Zjawisko było wolne od błyskawic. Nie słyszałem ani nie widziałem żadnego wyładowania. Ale moc była piekielna!

Skorzęcin jest w środkowo-wschodniej Wielkopolsce, kilka postów wyżej zamieszczone zostały screeny z radarów z tej okolicy.

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”